OŚWIĘCIM. Kolejne rondo ma swoją patronkę – Helenę Stupkę

29 sierpnia 2020 Autor: sz / źródło: MPMZO
fot. MPMZO

fot. MPMZO

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Oświęcim radni podjęli uchwałę o nadaniu imienia dla ronda u zbiegu ulic Legionów i Maksymiliana Kolbego. Skrzyżowanie z ruchem okrężnym ma patronkę – Helenę Stupkę, niezwykle zasłużoną dla pomocy więźniom KL Auschwitz.

Helena Stupka to wielka bohaterka z czasów niemieckiej okupacji. Mimo tego, iż urodziła się w obecnej Ukrainie, całe swoje dorosłe życie spędziła ze swoim mężem w Oświęcimiu. Do miasta nad Sołą przybyła w latach 30. XX wieku.

-Podczas II wojny światowej działała w konspiracji, najpierw w Związku Walki Zbrojnej, potem w Armii Krajowej. Używała pseudonimu „Jadźka”. Po zbudowaniu przez Niemców obozu Auschwitz zaangażowała się w pomoc więźniom. Organizowała żywność oraz przekazywała grypsy. Kierowała także Komitetem Niesienia Pomocy Więźniom Politycznym Obozu Oświęcimskiego. Pomogła wielu uciekinierom z KL Auschwitz, m.in. Augustowi Kowalczykowi. Uczestniczyła także w przygotowaniach do innych ucieczek – czytamy na stronie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Po aresztowaniu przez gestapo w 1943 r. i późniejszemu zwolnieniu z aresztu, ukrywała się, dalej działając w konspiracji. Po zakończeniu wojny m.in. prowadziła drogerię w Oświęcimiu. 6 czerwca br. minęło 45 lat od jej śmierci. Miała wówczas 77 lat.

Rondo nosiłoby imię Heleny Stupki wcześniej. Jednak pojawiły się wątpliwości związane z jej działalnością po wojnie.

W połowie lipca uzyskano odpowiedź z Instytutu Pamięci Narodowej wskazującą na możliwość nadania takowego imienia.

„Uprzejmie informuję, iż w kontekście ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki (Dz. U z 2018 r. poz. 1103) nie ma przeciwskazań, aby upamiętnić Helenę Stupkę, poprzez nadanie jej imienia rondu w Oświęcimiu” – napisał Adam Siwek, Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w IPN.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy