OŚWIĘCIM. Korzeniowski i Marszałek proszą o działki pod Kopiec. - Niech go wybudują do czerwca - komentuje Grubka

10 marca 2014 Autor: plin

Polska Unia Seniorów zwróciła się do oświęcimskich radnych o przedłużenie umowy dotyczącej dzierżawy terenu, na którym miałoby stanąć „Centrum Kongresowe - Kopiec Upamiętnienia i Pokoju - Friedenszentrum - Peace Mound Center - w Oświęcimiu”. Prezesem Zarządu Polskiej Unii Seniorów jest Janusz Marszałek, były prezydent Oświęcimia.

Wizja Centrum Kongresowego - Kopca Upamiętnienia i Pokoju. Materiały PUS

Wizja Centrum Kongresowego - Kopca Upamiętnienia i Pokoju. Materiały PUS

Polska Unia Seniorów zwróciła się do Rady Miasta Oświęcim o przedłużenie umowy na dzierżawę terenu, gdzie - jak informuje PUS - miałoby powstać „Centrum Kongresowe - Kopiec Upamiętnienia i Pokoju - Friedenszentrum - Peace Mound Center - w Oświęcimiu”. Kopię pisma w tej sprawie Polska Unia Seniorów przesłała także do naszej redakcji.

Przypomnijmy: 14 czerwca 2007 r. przy ulicy Ostatni Etap odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod Kopiec Pamięci i Pojednania. Temat budowy Kopca Pamięci i Pojednania wzbudzał mnóstwo kontrowersji za czasów prezydentury Janusza Marszałka. Zwrotów akcji i kłótni wokół tej szczytnej idei było tak wiele, że śmiało można by pisać książkę. Marszałek - lansujący ideę budowy Kopca - jak wiadomo prezydentem Oświęcimia już nie jest. Przegrał z kretesem, nie wchodząc do drugiej tury wyborów. Perturbacje zdrowotne zwycięzcy Jacka Grossera sprawiły, że Marszałek rządził miastem nadal. Do czasu, gdy - po zmianie prawa - premier powierzył pełnienie funkcji prezydenta miasta Januszowi Chwierutowi (przegrał z Grosserem w II turze). Zaś Kopiec - to jak miałby wyglądać mocno zmieniało się w minionych latach - nie powstał do dzisiaj.

Obecnie, wiceprezes Zarządu PUS Jan Korzeniowski (wiceprezydent Oświęcimia za rządów Marszałka), powołując się na umowę w sprawie dzierżawy terenu - zawartą 16 czerwca 2011 r. pomiędzy miastem Oświęcim a Polską Unią Seniorów z siedzibą w Oświęcimiu - poprosił radnych o jej przedłużenie o kolejne 3 lata.

Jak informuje PUS, wspomniana nieruchomość (działki o numerach ewidencyjnych pgr 1895/43, pgr 1892/13 i pgr 1892/1) ma zostać wykorzystana na rzecz: budowy „Kopca Pamięci i Pojednania” wraz z infrastrukturą towarzyszącą, obecna nazwa: „Centrum Kongresowe – Kopiec Upamiętnienia i Pokoju – Friedenszentrum – Peace Mound Center – w Oświęcimiu”.

„Kopiec - „Centrum Kongresowe - Kopiec Upamiętnienia i Pokoju” - „Friedenszentrum” - „Peace Mound Center” w Oświęcimiu to przedsięwzięcie o wielkim symbolicznym znaczeniu dla Oświęcimia, Polski, Europy i świata. Ma stać się urzeczywistnieniem marzeń inicjatorów tego dzieła, świadków „piekła” KL Auschwitz-Birkenau i tragicznej w skutkach II wojny światowej. Marzeń o otwarciu miejsca, które inspirować będzie obecnie żyjących ludzi z całego świata do budowania dobrych, wzajemnych relacji na rzecz pokoju”- tak uzasadnia swój wniosek Polska Unia Seniorów.

„Kopiec - Centrum Kongresowe to przedsięwzięcie na dużą skalę, spełniające zapisy Planu Miejscowego, mieszczące się pod ażurową kopułą o wysokości 35m, średnicy 110m, zawierające wielofunkcyjny kompleks budynków o wysokości 12m każdy, w tym m.in. salę kongresową na 800 osób, salę teatralną na 300 osób, sale seminaryjne na łącznie 600 osób, przestrzeń wystawienniczą, galerię. Wygeneruje nowe miejsca pracy dla ponad 100 osób. Przy obsłudze Gości kongresów i seminariów skorzystają zawodowo hotele, restauracje, firmy cateringowe, firmy komunikacyjne oraz inne z Oświęcimia i całej okolicy” - wylicza w piśmie do oświęcimskich radnych wiceprezes PUS Jan Korzeniowski.

Marszałek i Korzeniowski przekonują, że projekt Kopca Upamiętnienia i Pokoju nie jest czysto wirtualny. Twierdzą, że prace postępują, że poniesiono już znaczne nakłady, a całą inicjatywę wspiera wiele środowisk.

„Uwzględniając treść adresowanego do Państwa Radnych i Mieszkańców Oświęcimia testamentu powstańca warszawskiego śp. Henryka Łagodzkiego, byłego więźnia KL Warschau, zapisy Strategii Rozwoju Miasta Oświęcim na lata 2014-2020, zaawansowanie prac projektowych i uzgodnień branżowych, na realizację których zostały już poniesione znaczne nakłady finansowe, zaangażowanie finansowe sponsorów polskich, szczególnie ze zbiórki publicznej z parafii Diecezji Bielsko-Żywieckiej oraz od sponsorów zagranicznych, zachodzi uzasadniona podstawa wyrażenia przez Radę Miasta Oświęcim zgody na przedłużenie obowiązywania umowy 34/2011, niezbędnej dla realizacji przez Polską Unię Seniorów, we współpracy z wieloma organizacjami społecznymi działającymi na rzecz pokoju i pojednania narodów, dalszych prac projektowych, a następnie budowy przedsięwzięcia stanowiącego realizację par. 26.1.3 Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Oświęcim, przyjętego przez obecną Radę Miasta w dniu 29.06.2011 roku” - przekonują wnioskodawcy.

Wiceprezes Jan Korzeniowski oraz Janusz Marszałek, prezes PUS i wiceprezydent Europejskiej Unii Seniorów, deklarują ponadto gotowość udzielenia radnym dalszych wyjaśnień w razie dodatkowych pytań.

- Rada zajmie się sprawą, o ile zgodnie z procedurą stosowny projekt zostanie zgłoszony przez radnych lub prezydenta miasta – komentuje wiceprzewodniczący Rady Miasta Oświęcim Wojciech Grubka. – Moja opinia jest taka. Mieli trzy lata. Będę za przedłużeniem umowy, jeśli... do czerwca wybudują Kopiec i zatrudnią 100 osób – dodaje.

Wrócimy do tematu.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Piotr, 27.03.2014 12:00
Pan Grubka jak zwykle ignorant wszystko i wszystkich wyśmiać,ale tak jest gdy reprezentuje się partie która powstała za moskiewskie pieniądze a tak swoją drogą ,gdzie Pan mieszka czy na pewno w Oświęcimiu?Bo chyba w Katowicach.Więc proszę zostać bezradnym na Śląsku.Tak patrząc na Pana osiągniecia jako Radnego można Pana nazwać BEZRADNYM!!!
Przezes, 11.03.2014 21:22
<p>Komitet Budowy Piramidy Pamięci w Oświęcimiu ogłasza rozpoczęcie zbierania pieniędzy na tąż budowę. Wszelkie datki należy wpłacać na konto (...). Ten, kto odm&oacute;wi wpłaty na rzecz naszej szczytnej idei, nie jest Patriotą i Polakiem, lecz feministą, komuchem i genderem. Piramida, z natury rzeczy wymagająca więcej wysiłku od prostego kopca, przyczyni się do powstania w Oświęcimiu odpowiednio większej liczby miejsc pracy. Statut. 1. Prezesem mogę być wyłącznie ja. 2. Pyskaczom, kt&oacute;rzy wpłaciwszy będą oczekiwać jakichkolwiek efekt&oacute;w, m&oacute;wimy zdecydowane nie. Oczywiste, że nie od razu piramidę zbudowano. 3. Stan finans&oacute;w Komitetu objęty jest tajemnicą handlową. 4. Podr&oacute;że transkontynentalne Prezesa są zawsze uzasadnione. 5. Z Komitetu będą natychmiast i bezwzględnie usuwani źli ludzie. O tym, kim są źli ludzie, decyduje jednoosobowo Prezes.</p>
Zbigniew, 11.03.2014 18:38
Znam wielu du
i, ale jakiegoś marszałka i Korzeniowskiego nie znam
Marszałek, 11.03.2014 11:02
Marszałek skończony,ale dla czego młody człowiek idzie w jego ślady?
Psychiatra, 11.03.2014 00:17
Oj, Januszku, Januszku, znowu uciekłeś z terapii i od wczoraj nie bierzesz pigułek, tych zielonych
Robotnik cmentarny, 11.03.2014 00:16
A może wnętrze kopca przeznaczymy na kurhan pogrzebowy? Co o tym myślicie? Napiszcie proszę?
Neo-Poganin, 11.03.2014 00:14
Taaa, na kopcu będziemy urządzać Noc Kupały, będzie pięknie, dziewczyny będą tracić wianki, a pana Janusza mianujemy głównym kapłanem
Ośw. Prawica, 11.03.2014 00:13
Tak, ach tak! kopiec-kopiec-kopiec. I pokryjemy kopiec igelitem i uzyskamy całoroczny stok narciarski, tak, jak to jest w Poznaniu i w Bytomiu. Kopiec jest ideą słuszną. Zakładam szkołę narciarską "Marshall-Hill-Ski" i za 15 lat Oświęcim stanie się potęgą w slalomie!
skipper z Madagaskaru, 10.03.2014 22:15
@osa wolę żołnierzy Łupaszki i Ognia od morderców z KBW, UB i milicji płatnych sowieckich sługusów
zuza, 10.03.2014 21:56
Jak się radni nie zgodzą to będzie normalne oni przez ludzi wybrani służą sami sobie i swoim interesom a także zakłamanemu pełniącemu obowiązki co nigdy prawdziwą pracą się nie skalał tylko" [ciach!] " a mieszkańcy i ich przyszłość G...o ich obchodzi.To przecież dzięki radnym mamy przystanek autobusowy w środku miasta pod tyt.targowisko (zmode
izowane) :(
Emeryt, 10.03.2014 21:25
Jak sie czyta wasze wpisy to się odnosi wrażenie, że to miasto ma samych złośliwców za mieszkańców. Z Kobierzyna was wypuścili.Ludzie opamiętajcie się, sami takich radnych wybieracie ,komu na złość robicie?Sobie?Oświęcim to miasto złosliwców i narzekaczy.Tu chyba trzeba psychiatry!!!!!!!!!
ala, 10.03.2014 18:39
Wojciech przedstawiciel lewicowej partii dbający o swoje profity powinien odpowiedzieć za wspieranie Chwieruta
osa, 10.03.2014 18:37
Znowu Grubka dał głos.Wydawało się,że po tym jak biegał z linijką po Rynku i mierzył odległość lamp od kamienic,po tym jak usłużnie pobiegł (jako szef miejskiego SLD!!!) z kwiatkami oddać hołd bandziorom od Ognia i Łupaszki nieprędko ujrzymy kolejny wykwit inteligencji tego "męża stanu".Ktoś słusznie pyta: a coś pan zrobił przez te lata jako radny.Miejmy nadzieję,że tylko do listopada będzie pan obciążał swoją osobą budżet miasta. Zero głosów .
gość, 10.03.2014 18:11
JESTEŚCIE WSZYSCY ŻAŁOŚNI !!! GDYBY NIE PAN MARSZAŁEK JEŻDZILI BYŚCIE NADAL NA ŚLĄSK PO ZAKUPY A ŻE CHŁOP SIĘ STARAL I ZA JEGO CZASÓW POWSTAŁ KAUFLAND BIEDRONKA ITD TO TEŻ ŻLE !!! MARUDZICIE JAK STARE CIOTY A [ciach!] SAMI DO TYCH SKLEPÓW ROBIĄC ZAKUPY ŻENADA !!!! WSZYSTKO WAM PUSTAKI NIE PASUJE !!!!!
mati, 10.03.2014 16:30
zbudujmy misia na miarę naszych czasów ,przedsięwzięcie na dużą skalę -niech ten miś symbolizuje ............. jak bym kiedyś to słyszał
mieszkaniec, 10.03.2014 14:59
Marszałek odpuść i daj święty spokój.Już dość narobiłeś dziadostwa
bajeczki, 10.03.2014 14:54
100 miejsc pracy?? To tak jak na zakładach chemicznych marszałek obiecywał 400 miejsc w firmie logistycznej CPRU, a powstało 10 :p
ciekawy, 10.03.2014 14:44
do Wojciech Grubka Wiceprzewodniczący Rady Miasta Klub Sojusz Lewicy Demokratycznej. Szanowny Panie Radny, co Pan zrobiłeś dobrego dla "najsłabszej" części mieszkańców naszego miasta ? Tyle lat zasiadasz Pan w Radzie miasta jako przedstawiciel partii lewicowej, pokaż Pan efekty swoich działań jako lewicowiec. Może ja nie rozumiem co znaczy lewica? Mam nadzieje , że mnie Pan oświecisz.
żenada, 10.03.2014 14:11
bezsensowne robienie szumu wyborczego przez Marszałka. Wszyscy wiedzą, że Kopca nie wybuduje i doskonale wie, że rada nie wyrazie zgody ale szum musi być!!!
koziołek, 10.03.2014 13:43
Ludzie opamiętajcie się ,jeden szaleniec chce wybudować Kopiec , drugi most Duchów ,a podatnicy płaca i PŁACZĄ ,ŻE MAMY TAKICH PREZYDENTÓW , KTÓRZY ZAŁATWIAJĄ SWOJE INTERESY ZA PIENIĄDZE PODATNIKÓW !
ja kopiec, , 10.03.2014 13:30
Panie Marszałek kto przyjedzie na seminarium organizowane przez Pana i ile razy w roku będą się one odbywać, raz w roku czy bdwa razy. Ktoś mądry, kto myśli o budowie, już dawno uzyskałby zezwolenie na budowę, postawił budę dla robotników, wbił łopatę- czyli rospoczął budowę, i następnie budował nawet 100 lat.
J@cek, 10.03.2014 12:37
du
y pomysł, zma
owane pieniądze kolejny "pomnik" by młodzież z izraela uczyła się nienawiści do polaków i co to za unia seniorów? berety dziergają czy co?
tak ... sobie, 10.03.2014 11:21
Budowa Kopca Pamięci ma sens, ale czy uda się zdobyć pieniądze na ten szczytny cel. Dyrektor dr Piotr M.A.Cywiński z Muzeum Auschwitz też wiele mówił o budowie nowoczesnego Centrum Obsługi Odwiedzających na terenie dawnego PKS-u w Oświęcimiu, ale do dzisiaj również w tej sprawie niewiele zrobiono.
@WYBORCA, 10.03.2014 10:48
Pisząc o panu Wojciechu Grubka proszę używać pełnego nazwiska. "Wojciech G." kojarzy się jednoznacznie z jednym z aresztowanych ostatnio, duchownych i godzi w dobre imię jego... imiennika. :-)
WYBORCA, 10.03.2014 10:37
Co ten radny Wojciech.G. taki cwany,niech się martwi osiebie.Wybory będą na jesień ,a ciekawie cz zostanie wybrany,chyba NIE - wyborcy nawet z SLD w Oświęcimiu mają już dosyć takiej polityki jaką reprezętuje pan Wojciech G.
sdsgsh, 10.03.2014 09:23
Marszałek wybuduj sobie w ogródku kopiec a na nim postaw biedronke
itd, 10.03.2014 09:17
Jak znam życie to dopną swego a człowiek nie może się doprosić o proste rzeczy jak remont zdewastowanego chodnika, czy poprawy bezpieczeństwa np. w strefach zamieszkania czy lepszego oznakowania przejść do szkół. Taką mamy demokrację dla wybranych. Niech sobie kupią działki za swoje albo niemieckie pieniądze. Ja nie mam ochoty finansować upamiętniania zbrodni niemieckich, niech oni upamiętniają za swoje! W tym mieście są inne potrzeby jak brak pracy i emigracja młodych ludzi. Pilna potrzeba przebudowy dróg i budowa obwodnicy!
sdsd, 10.03.2014 09:16
Daj spokój - centrum EoAiH też jest wirtutalne. Jakiego doskonalenia? Tam nie ma wymiany myśli...
Apel do J. Marszałka, 10.03.2014 08:50
http://mareknazarowski.blogspot.com/2014/03/januszu-marszaku-janie-korzeniowski-nie.html
hotin, 10.03.2014 08:39
Co tam kopiec jak miastu i mieszkańcom potrzebne są Igrzyska a nie praca i chleb a to wszystko gwarantują nam dalsze rządy Platformersów Oszukańczych.PS. Niech dalej w tym mieście rozrasta się sitwa partyjna ,by kolesiom żyło się lepiej!
spacki, 10.03.2014 08:24
Bardzo mądra wypowiedz .Jaki radny taka przemyślana wypowiedz .
spoza_miasta, 10.03.2014 08:15
Wybory samorządowe się zbliżają - pan Marszałek daje znak, że jest i chętnie wróci. Kopiec, w jakimkolwiek kształcie, z nazwami w niewiadomej liczbie języków, jest i będzie tworem wirtualnym. Powstało już Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, może skupmy uwagę na doskonaleniu tej formy działania?!