14 sierpnia przy bloku 11 byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz I odprawiono uroczystą mszę św. Była częścią uroczystości upamiętniających 73. rocznicę śmierci franciszkanina, o. Maksymiliana Marii Kolbego. Został on zabity 14 sierpnia 1941 r. w bloku 11. W nabożeństwie, któremu przewodniczył ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej biskup Roman Pindel, wzięło udział kilkaset osób.
- Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Te słowa z liturgii i Ewangelii św. Jana najbardziej mocno są związane z osobą św. Maksymiliana Marii Kolbe. Tysiące wierzących przeżywało tutaj swoją gehennę i wiemy, że różne były postawy. Poczynając od zwątpienia, odejścia od wiary, rozpaczy poprzez natarczywą, gorliwą, żarliwą modlitwę o wyzwolenie, o ratunek, aż po taki wyraz wiary, który przejawia się najwyższą miłością, poprzez oddanie życia za drugiego człowieka. Życia w taki sposób męczeński, jakiego dokonał o. Maksymilian - powiedział bp Pindel. - Dziękujmy, że możemy wspominać na tym miejscu, obok tego bloku, który się nazywa Blokiem Śmierci, ten wyraz największej miłości, jaką może człowiek okazać wobec drugiego człowieka - mówił biskup.
W rocznicowych uroczystościach wzięli też udział samorządowcy. - Miasto Oświęcim reprezentował Janusz Chwierut, pełniący funkcję prezydenta Oświęcimia, który w imieniu Zarządu Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana po zakończeniu nabożeństwa wręczył nagrodę ks. proboszczowi Józefowi Niedźwiedzkiemu. To wyróżnienie i podziękowanie dla parafii św. Maksymiliana za podtrzymywanie pamięci o wielkim człowieku - ojcu Maksymilianie Kolbe - informuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Oświęcim.
- Podczas rocznicowych uroczystości kwiaty złożono pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11, a także na obozowym placu apelowym, gdzie Maksymilian Kolbe ofiarował życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Hierarchowie i franciszkanie modlili się również w celi nr 18 w podziemiach bloku 11, w której zamordowano św. Maksymiliana - relacjonuje Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz.
a stonka !! ludzie naiwni wy dalej chodzicie do koscioła !!