OŚWIĘCIM. Ksiądz proboszcz Niedźwiedzki odebrał nagrodę

18 sierpnia 2014 Autor: plin

Pełniący funkcję prezydenta Janusz Chwierut w imieniu Zarządu Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana wręczył nagrodę ks. proboszczowi Józefowi Niedźwiedzkiemu. - To wyróżnienie i podziękowanie dla parafii św. Maksymiliana za podtrzymywanie pamięci o wielkim człowieku - ojcu Maksymilianie Kolbe - podkreślają w Urzędzie Miasta Oświęcim.

Fot. UM Oświęcim

Fot. UM Oświęcim

14 sierpnia przy bloku 11 byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz I odprawiono uroczystą mszę św. Była częścią uroczystości upamiętniających 73. rocznicę śmierci franciszkanina, o. Maksymiliana Marii Kolbego. Został on zabity 14 sierpnia 1941 r. w bloku 11. W nabożeństwie, któremu przewodniczył ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej biskup Roman Pindel, wzięło udział kilkaset osób.

- Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Te słowa z liturgii i Ewangelii św. Jana najbardziej mocno są związane z osobą św. Maksymiliana Marii Kolbe. Tysiące wierzących przeżywało tutaj swoją gehennę i wiemy, że różne były postawy. Poczynając od zwątpienia, odejścia od wiary, rozpaczy poprzez natarczywą, gorliwą, żarliwą modlitwę o wyzwolenie, o ratunek, aż po taki wyraz wiary, który przejawia się najwyższą miłością, poprzez oddanie życia za drugiego człowieka. Życia w taki sposób męczeński, jakiego dokonał o. Maksymilian - powiedział bp Pindel. - Dziękujmy, że możemy wspominać na tym miejscu, obok tego bloku, który się nazywa Blokiem Śmierci, ten wyraz największej miłości, jaką może człowiek okazać wobec drugiego człowieka - mówił biskup.

W rocznicowych uroczystościach wzięli też udział samorządowcy. - Miasto Oświęcim reprezentował Janusz Chwierut, pełniący funkcję prezydenta Oświęcimia, który w imieniu Zarządu Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana po zakończeniu nabożeństwa wręczył nagrodę ks. proboszczowi Józefowi Niedźwiedzkiemu. To wyróżnienie i podziękowanie dla parafii św. Maksymiliana za podtrzymywanie pamięci o wielkim człowieku - ojcu Maksymilianie Kolbe - informuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Oświęcim.

- Podczas rocznicowych uroczystości kwiaty złożono pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11, a także na obozowym placu apelowym, gdzie Maksymilian Kolbe ofiarował życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Hierarchowie i franciszkanie modlili się również w celi nr 18 w podziemiach bloku 11, w której zamordowano św. Maksymiliana - relacjonuje Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Szkolniak do Madzi, 22.08.2014 20:12
a sa tu w naszym miescie jakies wladze oswiatowe? Chyba cieplutkie stolki nabyte od lat przez zasiedzenie i podlizywanie sie kolejnym wladzom miasta. Pamietacie imprezke na czesc wizyty Pani Szumilas w SP9? Ojjjj, to byl super pokaz.
wolny, 20.08.2014 18:40
Tak nadajecie na tych watykańczyków a prędzej czy później i tak albo ochrzcicie swoje dzieci albo poślecie je na lekcje religii w szkole. Ładnie was urobili, hahaha!
Do Madzia:, 19.08.2014 22:18
Miej pretensje do władz oświatowych miasta i wszystkich układów. Tam tkwi problem cieplutkich stanowisk które teraz trzęsą portkami. Nie jest ważna przynależność partyjna ale uczciwość wobec wyborców.
BLA-BLA, 19.08.2014 22:12
Czekajcie jak niedoksztalty z PISLAMU dojda do wladzy !? Dopiero beda dzwonoly !!!
polish ham , 19.08.2014 21:02
Ziutek podbudowany awansem !
Proboszcz, 19.08.2014 19:18
Dzwony biją na Anioł Pański. Wolę bicie dzwonów, niż 5 razy dziennie darcie ryja imama z meczetu na ich modły.
dzwony cisza ma byc, 19.08.2014 17:30
cisza
robol, 19.08.2014 17:24
W niedzielę mam jedyną szansę żeby się wyspać ale się (cenzura) nie da, bo już od rana biją w dzwony jak te oszalałe.
dzwonom mówię NIE!, 19.08.2014 17:15
Też się przyłączam do przeciwników napier******* w dzwony.
miki, 19.08.2014 17:08
ty plebanku nie badz taki madry bo zyjemy w kraju w ktorym nie wszyscy musza byc niewolnikami kosciola. tak wiec te dzwonki wcale nie musza byc tolerowane przez wszytkich. bloki staly wczesniej niz kosciol klecho.
pleban, 19.08.2014 15:27
A po to te dzwony o 6 rano biją, zebyś kozi bobku wiedział, że masz kościół w pobliżu!
@PAWEL, 19.08.2014 12:28
popieram dzwonienie to tak jakby narobić sąsiadowi na wycieraczkę w ramach dobrych stosunków. a czy te dzwony spelniaja wymagania odnosnie norm decybeli. leżysz sobie rankiem a tu je. je. je. je. moze niech p.chwierut zajmie sie tym tematem i w koncu przestaną walić w ten dzwonek.
Paweł , 19.08.2014 09:06
...a ja tak z "innej beczki" , pytam się Pana proboszcza czy musi [ciach!] w te dzwony już o szóstej rano każdego dnia. Rozumiem w tygodniu ale weekendy są też dla ludzi którzy nie muszą słuchać tego jazgotu. Są w sąsiedztwie budynku zwanego kościół bloki w których mieszkają ludzie. Oni czasami też chcą odpocząć. Ciekawe jak jak bym przyszedł i w nocy w domofon kościelny wydzwaniał wam ... a jestem bliski tego, nie powiem...
Madzia, 19.08.2014 08:57
Dal to dal nalezy sie Tylko nie za duzo bo pleban bedzie za niedlugo jezdzil MAYBACHEM tak jak ojciec dyrektor RYDZYK .A dzieci ida do szkoly biednym rodzicom brakuje na wyprawki ! A PiS to jedna banda !!!!!
miki, 19.08.2014 08:07
ciekawe ile dostal kasy za nagrode bo samym dyplomem sie chyba nie obeszlo. nie mu juz komu w oswieciumiu dawac nagrod panie p.o. chwierut. skandal
wyborca, 18.08.2014 22:46
Chwierut, gdzie jeszcze wciśniesz upę żeby bić punkty wyborcze.
wstyd a chore dzieci bieduja, 18.08.2014 21:03
koniec z czarna stonka !! ludzie naiwni wy dalej chodzicie do koscioła !!
SLD, 18.08.2014 19:58
PiS i PO to jedno PiS i PO to jedno (......................
poeta okolicznościowy, 18.08.2014 19:02
Daremny trud Panie Chwierut Oni i tak zrobią ci wspak
Marek Nazarowski, 18.08.2014 18:59
Jeszcze tylko nagroda świeckiego(?!) Magistratu dla któregoś z oświęcimskich plebanów za "podtrzymywanie pamięci o wielkim człowieku" jakim był Giovanni don Bosco, który to wspólnym wysiłkiem sakralnych i świeckich (?!) włodarzy Oświęcimia ustanowiony został patronem naszego miasta. Za "podtrzymywanie pamięci o wielkim człowieku", jakim niewątpliwie jest Bogurodzica - zawsze dziewica, królową Polski zwana, również można by uhonorować któregokolwiek z oświęcimskich klechów, niekoniecznie "Monsiniora". Ze zdziwieniem pozwolę sobie zauważyć, że czczenie oraz podtrzymywanie pamięci każdego z coraz liczniejszej rzeszy świętych należy do obowiązków każdego z księży, zresztą nie tylko rzymsko - katolickich... Księdzu prałatowi Niedzwiedzkiemu gratuluję tej prestiżowej nagrody. Cała rodzina jest z Ojca dumna!
milo, 18.08.2014 18:45
Czy Pan Chwierut nie potrafi odejść z GODNOŚCIĄ?
wyborca, 18.08.2014 18:44
żenadą jest jak poniżajaca staje się walka o wyborcze stołki. Brak honoru, ambicji, stylu to nadrzędny cel "kupienia " głosu mieszkańców.
uuuuuu, 18.08.2014 17:06
już nie wiem Chwierut jest z PISu czy z PO? LIZUS , PRZECHSZTA !!!!!
luka, 18.08.2014 16:34
śmiechu warte żeby klechy nagrody z miasta dostawały. panie p.o. oni i tak są z pisiorami