OŚWIĘCIM. Lipa z Bawarii w Alei Drzew Pamięci na Zasolu

11 maja 2018 Autor: red
Młodzież z obu krajów podlała posadzoną lipę. Fot. UM Oświęcim

Młodzież z obu krajów podlała posadzoną lipę. Fot. UM Oświęcim

Po dębie posadzonym w zeszłym roku przez grupę Basków, w Alei Drzew Pamięci w parku na Zasolu posadzono dziś lipę z niemieckiego Dachau (Bawaria). W uroczystości oprócz decydentów z Polski i Niemiec wzięła udział młodzież z obu krajów.

W ceremonii posadzenia drzewa uczestniczyli: prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, burmistrz Dachau Florian Hartman, zastępca konsula generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie Regina von Ahn, zastępca dyrektora Muzeum Auschwitz Andrzej Kacorzyk. Towarzyszyła im młodzież z Dachau i ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Oświęcimiu.

- Jesteśmy świadkami ważnego wydarzenia, zasadzenia symbolicznego drzewa miasta partnerskiego Dachau, które zostało podobnie jak Oświęcim dotknięte i naznaczone ogromną tragedią - powiedział prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

- Naszym obowiązkiem i zobowiązaniem, swoistym powiernictwem jest to, aby pamiętać o ofiarach KL Auschwitz i KL Dachau i wielu innych miejsc w świecie. Ta tragedia powinna nasz czegoś nauczyć i budować pozytywne pokojowe przesłanie. Dlatego powstał ten projekt tworzenia Alei Drzew Pamięci - dodał.

Lipa jest drzewem typowym dla Bawarii. Symbolizuje miłość i wspólnotę. Drzewo rośnie również na placu Oporu w sercu Starego Miasta Dachau, który został tak nazwany dla upamiętnia ofiar powstania z Dachau z 28 kwietnia 1945 r., kiedy to więźniowie obozu koncentracyjnego i mieszkańcy Dachau wspólnie zajęli ratusz. Powstanie krwawo stłumiły jednostki SS.

- Zasadzenie jej w tym miejscu będzie symbolizować porozumienie między narodami, europejską wspólnotę i wspólne działania na rzecz zachowania pamięci - podkreślił Florian Hartman, burmistrz Dachau.

Przypomniał, że współpraca obu miast trwa od trzydziestu lat, obejmując kulturę, sport, wymianę młodzieży i mieszkańców oraz działania na rzecz pamięci prowadzone wspólnie z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży.

Aleja Drzew Pamięci powstaje na terenie zielonym przy parku na Zasolu u zbiegu ulic Więźniów Oświęcimia i Obozowej.

- Zostanie obsadzona drzewami z miast i miejsc, które zostały tragicznie naznaczone przez historię. W sumie będzie ich 17 - powiedziała Katarzyna Kwiecień z oświęcimskiego magistratu.

Pierwsze drzewo już rośnie. To dąb Wolności przywieziony z Guerniki, pierwszej historycznej stolicy Kraju Basków. Miasta, które w 1937 roku zostało zbombardowane przez Legion Condor z niemieckiego korpusu ekspedycyjnego Luftwaffe, wspierającego gen. Franco. Drzewo uroczyście zasadzono 20 kwietnia 2017 r.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
nobo, 12.05.2018 17:53
prosze gebelsy drzewka sadza szok
stachu, 12.05.2018 04:14
a już myślałem, że to ta lipa z Gdańska o której wiedział zarówno ojciec jak i syn :)))
Roman, 11.05.2018 23:01
No widzę ze odezwali się "prawdziwi Polacy". Wstyd i żenada!!!
Voland, 11.05.2018 22:15
Na zdjeciu " typowy Bawarczyk"
hotin, 11.05.2018 18:39
Zamiast drzewek niech ,,wagony bydlęce' napełnią eurosami,i z przeprosinami je przekażą nam Polakom tak ciężko doświadczonymi przez głupote ich dziadków.
Rob, 11.05.2018 17:58
O jakim porozumieniu tu mowa!!! O tym że" Helmuty" od czasu wejścia Polski do Unii blokują rozwój Polskiej gospodarki poprzez forsowanie stosownych ustaw w Eurokolchozie !! i dymają Polaka głęboko w [ciach!]!!! czego najlepszym przeskładem jest Ustawa o pracownikach delegowanych i zakazie wędzenia wędlin drewnem który wejdzie w tym roku?: bo kiełbasa Lisiecka jest najlepiej sprzedającą się wędlina w Austrii i Niemczech!!! ? i trzeba to ukrócić!!