OŚWIĘCIM. Mamy się bać? Policjanci masowo biorą zwolnienia lekarskie... AKTUALIZACJA

05 listopada 2018 Autor: red
OŚWIĘCIM. Mamy się bać? Policjanci masowo biorą zwolnienia lekarskie... AKTUALIZACJA

Ogólnopolski protest policjantów, którzy walczą o podwyżki i lepsze warunki służby dotarł także do naszego powiatu. Z naszych informacji wynika, że niepokojąco wzrosła liczba policjantów, którzy poszli na L4. Co to oznacza dla mieszkańców? Czy mamy powody do niepokoju?

Pytany przez nas o sytuację w Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu, rzecznik małopolskiej Policji próbuje pomniejszać powagę sytuacji.

- W Oświęcimiu panujemy nad sytuacją. Zapewniona jest ciągłość służby, interwencje są realizowane. Dopiero gdy liczba zwolnień wzrośnie, będziemy mieli powody do niepokoju - powiedział nam mł. insp. Sebastian Gleń.

Ten urzędowy optymizm może nie mieć wiele wspólnego z rzeczywistością. Z naszych informacji wynika, że nie ma wydziału na oświęcimskiej komendzie, który nie odczułby rosnącej absencji z powodu masowo branych przez policjantów zwolnień lekarskich.

Doszły nas słuchy, że dziś wieczorem patrol drogówki składać się będzie z samego kierownictwa tego wydziału...

AKTUALIZACJA

Komunikat MSWiA i Komendy Głównej Policji.

„Dodatkowe podwyżki, płatne nadgodziny, rezygnacja z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę oraz 30 dni pełnopłatnego L4 dla funkcjonariuszy z pierwszej linii to propozycje, które zawiera projekt porozumienia przekazany stronie społecznej.

Zarówno minister Joachim Brudziński jak i wiceminister Jarosław Zieliński podkreślają, że Ministerstwo w każdej chwili jest gotowe podpisać porozumienie ze związkami zawodowymi. MSWiA podtrzymuje wszystkie wcześniejsze propozycje. Wśród nich są m.in. dodatkowe podwyżki i płatne w 100 proc. nadgodziny.

Od 1 stycznia 2019 r. w ramach podwyżek z Programu Modernizacji Służb Mundurowych policjanci, strażacy, strażnicy graniczni i funkcjonariusze SOP otrzymają średnio o 309 zł podwyżki na etat, a pracownicy cywilni o 300 zł. MSWiA proponuje kolejne podwyższenie uposażeń funkcjonariuszy od 1 lipca 2019 r. - przeciętnie o 253 zł na etat. W ramach wcześniej podpisanych porozumień, pracownicy cywilni również otrzymają dodatkową podwyżkę w kwocie 250 zł od 1 lipca 2019 r.

Kolejną propozycją MSWiA jest rezygnacja z wymogu ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby.

MSWiA proponuje także zmiany w rozliczaniu tzw. nadgodzin. Od 1 lipca 2019 r. wprowadzona byłaby odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby tzw. nadgodziny wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W Policji, Straży Granicznej i Służbie Ochrony Państwa możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny.

Od 1 czerwca 2014 r. wynagrodzenie za czas choroby zostało ujednolicone i funkcjonariusze na L4 otrzymują 80 proc. uposażenia, tak jak wszyscy inni pracownicy. Związkowcy postulowali, aby w ciągu roku w 100 proc. było płatne do 30 dni zwolnienia lekarskiego funkcjonariuszy. Natomiast za czas choroby powyżej 30 dni funkcjonariusz otrzymywałby 80 proc. uposażenia. MSWiA proponuje, aby 100 proc. uposażenie za czas choroby otrzymywali funkcjonariusze z tzw. pierwszej linii, którzy na co dzień pełniąc służbę ryzykują swoim zdrowiem i życiem.

Przypominamy, że wszyscy funkcjonariusze służb podległych MSWiA, a także pracownicy cywilni tych służb otrzymali podwyżki od 1 stycznia 2016 r. Wtedy uposażenia funkcjonariuszy wzrosły o 202 zł, a wynagrodzenia pracowników cywilnych o 154 zł. Także od 1 stycznia 2017 r. uposażenie funkcjonariuszy wzrosło średnio o 253 zł, a pensje pracowników cywilnych przeciętnie o 250 zł.

Warto zaznaczyć, że od 1 maja tego roku kolejne podwyżki otrzymało dodatkowo ponad 110 tys. policjantów, strażaków, strażników granicznych oraz funkcjonariuszy SOP. Wzrost uposażenia obejmował najmniej zarabiających funkcjonariuszy. Na ten cel przeznaczono 150 mln zł”.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Szary, 08.11.2018 21:28
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1960252394041849&id=264831736917265
Niebieski, 07.11.2018 21:52
Coś czuję że bezpieczeństwo na terenie powiatu oswiecimskiego się pogarsza.......jestem tym bardzo zaniepokojony
jaki, 07.11.2018 18:04
czy ktoś kogoś zmusza żeby pracował w takim a takim zawodzie/ w policji , kopalni , energetyce, itp./? znakomita większość
zatrudnia się w tych zawodach ze względu na przywileje pracownicze. ale jak praca okazuje się niewdzięczna to narzekają i
uważają że przywileje są za male. niech się zwolnią i poszukają innej pracy. są miliony ludzi którzy również pracują w trudnych,
skrajnie niebezpiecznych warunkach i nie narzekają. ktoś musi pracować w tych niebezpiecznych zawodach ale to jest wybór danego człowieka. a jak ktoś jest za miękki dodanego zawodu to nich sobie znajdzie pracę bezstresową.
Obserwator, 07.11.2018 09:25
Policjanci choruja? Mnie to nie przeszkadza. Nie widze na ulicach latajacych z bronia bandziorow, zadym tez nie widzialem. Zycie biegnie dalej swoim tempem. To pokazuje, ze nie sa za bardzo potrzebni. Po jednym szeryfie na osiedle wystarczy. Reszcie po powrocie z l4 wreczyc wypowiedzenia..
Ffg, 07.11.2018 09:14
Ludzie powinni mieć dostęp do broni. Wtedy by było bezpieczniej
Jaro, 07.11.2018 09:03
Oj widzę że tu odgromowe matołków, ludzie ZUS nie ma nic do Policji,bo ona ma własny system emerytalny, Policjanta można wysyłać ewentualnie na komisję resortową w Krakowie jest to w woli przełożonego czyli na wniosek komendanta Chowańca z Oświęcimia.
Niebieski, 07.11.2018 05:48
Coś czuję że bezpieczeństwo na terenie powiatu oswiecimskiego się pogarsza.......jestem tym bardzo zaniepokojony
robol , 07.11.2018 04:08
Niech wszystkich jednakowo traktują jak chcą chorować to jak wszyscy na 80% i kontrole z ZUSu zobaczymy jak długo będą siedzieć na L4 . Zarabiać po 5000 L4 płatne 100% i po 25 latach emerytura z możliwością dorobienia na boku SZOK Państwo w Państwie zróbmy tak wszystkim pracownikom ciekawe jak partia podejmie się rządzenia w takim Państwie
Na wszelki wypadek, 06.11.2018 22:34
Czy ktoś wie gdzie i jak kupić pistolet? Gdyby na przykład wszyscy panowie policjanci na amen się zwolnili.
do li, 06.11.2018 21:59
idz cwaniakuj jak ci ktoś z maczetą goni
jaki, 06.11.2018 19:10
czy przepracowanie może być podstawą do L-4?
Oświęcimianka, 06.11.2018 18:55
Szkoda, że emeryci o najniższych świadczeniach nie mogą sobie tak, jak Panowie Policjanci iść na L-4, aby wywalczyć większe pieniądze. O tej grupie społeczeństwa jakoś nikt nie myśli. Na pocieszenie dadzą ludziom o najniższej emeryturze po 30 zł - niech ludziska "używają życia". A tu większość z Was, tak strasznie martwi się o PANÓW POLICJANTÓW. Martwcie się o siebie. Też kiedyś będziecie emerytami.
li, 06.11.2018 18:13
Stróże prawa łamią prawo, wszyscy to wiedzą i co? Do obowiązków przełożonych należy kontrola w sytuacji, gdy L-4 jest wątpliwe. Lekarze również powinni być prześwietleni. Mamy do czynienia z ogólnokrajową akcją sabotażu. Dochodzenie swoich racji nie może być poprzez łamanie prawa, ci ludzie wiedzą to najlepiej.
Pit, 06.11.2018 17:10

icy, policjanci, lekarze...święte krowy, podwyżki i przywileje, a zwykły obywatel musi na to wszystko zasuwać.
ppp, 06.11.2018 17:02
oswiecimska policja ha ha ha
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 06.11.2018 16:54
Jaki, mieszasz tutaj dwie kwestie. Pierwsza to przepisy wynikające z prawa pracy i jest to temat dla państwowej inspekcji pracy a druga to uzasadnienie dla wydania zwolnienia lekarskiego. Lekarz ocenia zdrowie pacjenta a nie to czy w miesiącu zaliczył 100 a może 150 nadgodzin. Jeżeli doktor działa zgodnie ze sztuką to wszystko w porządku, a jeśli to lewizna to pewnie znów będzie awantura. Obłęd.
jaki, 06.11.2018 16:06
0koło15 przeczytalem na pasku jakiegoś kanału TV że powodem zwolnień lekarskich policjantow jest przepracowanie. podobno są jakieś przepisy dotyczące czasu pracy ktore obowiązują przelożonych w stosunku do podleglych im pracownikow. czyli albo pracownicy z wlasnej woli pracują za dużo albo przelożeni ich zmuszają żeby pracowali za dużo. w obu przypadkach jest to świadome przekraczanie przepisow. pracowałem kiedyś na 3 zmiany w czterobrygadowce. co 4 dni niedziela hehe. i po pracy na nocki nikt mi się nie pytał czy jestem wypoczęty/ a jeden sąsiad wiercil w ścianach przez pół dnia a drugi grał muzyczkę na cały regulator tak że chodzilem niewyspany przez kilka dni. a mialem pod kontrolą urządzenia warte 80-100 mln i jedno niewłaściwe kliknięcie w komputer moglo spowodować szkody na kilka lub więcej milionow. to może ministry i inne generały zaczną myśleć a nie tylko brać pieniążki za siedzenie za biurkiem żeby ulżyć ciężkiej pracy szregowych stróżów prawa.
jaki, 06.11.2018 14:48
@LOLO; ty jesteś taki inteligentny inacze j od urodzenia czy z wiekiem to przychodzi hehe. mialem wypadek i bylem na zwolnieniu od specjalisty. mialem też nie zakończoną rehabilitację. dostalem wezwanie do ZUS-u i stara niedowidząca lekarka/jednoosobowa komisja hehe/ stwierdzila że jestem zdrowy i nadaję się do pracy. i ty mi będziesz mówil o niepodważaniu decyzji lekarza. a tak nawiasem to 1200 policjantow w kraju nagle zachorowalo w ciągu 2-3 dni? to dopiero jest chore
CHOROWITE MY WSZYSTKIE.., 06.11.2018 11:19
NIEZADOWOLENI NA ZWOLNIENIA!
, ciekawe czy wam lekarz wystawi?
A gdzie jest WSZECHPOTĘŻNY ZUS I JEGO BADANIE ZASADNOŚCI ZWOLNIENIA
LOLO, 06.11.2018 10:11
NIE PODWAŻAJCIE DECYZJI LEKARZA. Dał zwolnienie to znaczy że ktoś jest CHORY i KONIEC.
A w ogóle nie jesteście upoważnieni żeby myśleć inaczej
SadButTru, 06.11.2018 10:05
Popieram, nie mogą rozwalić Warszawy jak gó
icy albo glodowac jak pielęgniarki to na L4 w tym państwie jak sam sobie nie wywalczysz to nie dostaniesz
jaki, 06.11.2018 09:36
co to znaczy biorą zwolnienia? L-4 daje lekarz na podstawie badania pacjenta. wszyscy zachorowali naraz? a wcześniej pracowali chorzy? czy ZUS kontroluje zasadność tych zwolnień?
Obywatel, 06.11.2018 09:32
Co na to kontrola z ZUS?
Niebieski, 06.11.2018 09:10
No w końcu dawno nie było tak bezpiecznie jak teraz. Dzięki komendantom u naczelnikom zrobiło się bezpieczniej ponieważ są widoczni na ulicy. Tak trzymać Panowie i Panie.
Uff - jest bezpieczniej, 06.11.2018 07:59
A tak się dziwiłem czemu tak bezpiecznie się ostatnio zrobiło. Teraz mam odpowiedź. "Stróże prawa" odpoczywają sobie, tym samym chcąc nas zmusić, żebyśmy jeszcze więcej im płacili za ich "pracę (). To też pokazuje jaka to jest formacja. Gdy pielęgniarki czy lekarze (zawody naprawdę potrzebne) protestowali, to urządzali głodówki itd. Ci "stróże prawa" sobie leżakują w domkach
Fil, 06.11.2018 07:40
Do Społeczeństwo. Pisiory dały już w tym roku Rydzykowi za nic kilkaset milionów na jego prywatne cele a na podwyżki dla pracujących w tym kraju, służbę zdrowia i etc. mówią że nie ma kasy. Jednocześnie w kółko powtarzają jak to jest dobrze w kraju i że "zielona wyspa" Bardzo dobrze że Policjanci chorują bo w chorym popapranym pisowskim kraju należy chorować!!! Tak trzymać Policjanci!!!!!
..., 06.11.2018 06:54
Kolega SPOŁECZEŃSTWO niech nie mieli bezpodstawnie jęzorem, wiesz coś to działaj, nie wiesz nic to siedź cicho. Za pomówienia też jest paragraf.
Czesław, 06.11.2018 06:53
Wygląda na to, że głównymi trollami tutaj są policjanci,
Niebieski, 06.11.2018 06:34
To prawda. Potwierdzam. Psia grypa przetrzebila stan etatowy KPP Oświęcim. Nie ma pracować komu. Bezpieczeństwo obywateli zagrożone.
Szary, 06.11.2018 00:28
W powiecie Oświęcimskim 100% prewencji, drogówki, dzielnicowych oraz wykroczeniowców na L4, a więc proszę poprawić artykuł...!
MY SPOŁECZEŃSTWO za te oszustwa płacimy, 05.11.2018 23:44
wyłudzenie (L4) jest przestępstwem, wydawanie bezpodstawne zwolnienia L4 jest przestępstwem.
Tymi co dają i co biorą (L4) powinien zająć się ZUS i Prokurator.
Zajcew, 05.11.2018 23:43
Ponoć jak lekarze strajkują to spada ilość zgonów to zapewne im mniej policjantów to pewnie bezpieczniej :)
Proste, 05.11.2018 23:29
Zostaje jeszcze wojsko …
To proste: ludzie widzą, że wszystko w sklepach drożeje, a pensje urzędników państwowych zatrzymały się na poziomie czasów deflacji PO. Ci którzy mogą, jak policjanci - walczą o swoje. Urzędnicy z ratusza, nauczyciele, itp. - raczej nie mają szans.
To są skutki, jak się szasta pieniędzmi publicznymi na plusy.
Kpt. huk, 05.11.2018 23:07
A w Oświęcimiu zostali jacyś policjanci, ktoś coś wie?
bolek, 05.11.2018 21:14
ciekawe jakie wyniki będzie miał komendant w Bieruniu
konikowooohatrickKBLsquad., 05.11.2018 21:11
elegancko,-
Adam, 05.11.2018 20:58
Jeżeli twierdzą, że ciągłość służby zachowana to wystarczy w nocy zadzwonić na interwencję i zobaczyć jaki czas dojazdu patrolu o ile jakikolwiek będzie ;)))))

Brawo tak trzymać !!! Jeżeli nie będziecie walczyć nic nie dostaniecie.
GURU, 05.11.2018 20:22
Nie odpisujcie HOTINOWI ,bo to jest psychol!Lekceważcie to wszystcy!Pisowski śmierdzioch!
Gość 997, 05.11.2018 20:05
Wszyscy bagatelizują - proszę przeczytać fora policyjne na FB - większość policjantów na L4 - niektóre jednostki 100% L4 - nie ma ruchu drogowego, ogniw patrolowych - jeżdżą przełożeni. Odpowiadając na pytanie czy macie się obawiać? Na obawy za późno - teraz to już tylko pozostaje czas na panikę. Rząd ma to gdzieś i wszyscy pytani twierdzą że problemu nie ma. Oj jest. Na zapewnienie bezpieczeństwa 11 listopada już raczej za późno więc nie polecam udziału w żadnych zgromadzeniach. Pozdrawiam
hahahah, 05.11.2018 20:00
Jaka placa taka praca:). W Wadowicach i Bieruniu sytuacja jest duzo gorsza.W Bieruniu na interwencje jezdzi.......komendant :)
Ktoś , 05.11.2018 19:38
Hotin ja mogę spać. Jednak Ty nie koniecznie
Krzysztof, 05.11.2018 19:19
Dużo...Za dużo na L 4 policjantów.
Mi mi, 05.11.2018 19:13
Panowie policjanci sami wybrali taki a nie inny zawód ,nikt ich siła nie zaciągnął do służby ...a co za tym idzie maja obowiazki zawodowe często nie nalezace do przyjemnych !
Marcin Marcin, 05.11.2018 18:50
Czy wiadomo ilu jest obecnie policjantów na L4???
Obywatelska , 05.11.2018 18:50
Panie "hotin" proponuję iść do takiej służby w jakieś oni się znajdują, naogadac się różnych przypadków losowych (wisielec, wypadek, śmierć osoby leżącej tydzień w domu itp) a potem dawać komentarze o"kulsonach" Pozdrawiam
PO, 05.11.2018 18:46
kulson hotin zabrał głos, nic mądrego z tego głosu ale zaistniałeś
Wojciech , 05.11.2018 18:42
To prawda. Komisariat w Zatorze zamknięty. Komisariat w Brzeszczu zamknięty a w Chełmku będzie na dniach jutro lub pojutrze.
W Oświęcimiu prewencji i ruchu już dawno nie ma...... Dzisiaj widziałam patrole jednoosobowe w samochodach.......Powinno się wprowadzić stan wyjątkowy, bo nie będzie komu nas chronić i bronić przed bandytką.......
Dlaczego kierownictwo tej instytucji zafałszowuje prawdę, że ciągłość pracy policjantów jest zachowana. Panowie kierownicy policji krakowskiej (oświęcimskiej przy okazji) nie radzicie sobie z zarządzaniem policją w Wadowicach Oświęcimiu i innych miejscach, nie radzicie sobie i jeszcze nieprawdę przekazujecie opinii publicznej. Prawdę Panowie oficerowie trzeba przekazać mieszkańcom aby mogli się uzbroić zabezpieczyć bo nie ma kto ich chronić i bronić. Panowie oficerowie z za biurek wyjść trzeba albo podać się do dymisji......Nie potraficie zadbać o bezpieczeństwo obywateli i jeszcze podajecie publiczną nieprawdę. Wstyd.
Pan hotinka, 05.11.2018 18:42
Witam chorego pisuara, a co jak jest ktoś chory to idzie na l-4, proste i normalne. Jaki był wynik wyborów w Krakowie, Bielsku, no i Nowym Sączu nawet wizyta Adriana nie pomogła żal ściska [ciach!].o. A niech Pani Gosssia wyruszy na nocny patrol larweczka jedna, nie dajmy się robić w Balona.
Czesław, 05.11.2018 18:32
@hotin Może to zrobić każdy Polak, ktory jest na tyle zorganizowany, aby móc szantażować innych.
hotin, 05.11.2018 17:58
Pytam.Czy każdy pracujący Polak może sobie ot tak brać L-4 i spać sobie spokojnie,że okrada państwo polskie któremu ma służyć?Brawo Kulsony.