OŚWIĘCIM. Marcin Susuł: domagamy się powstania ekopatroli

12 lutego 2019 Autor: af
OŚWIĘCIM. Marcin Susuł: domagamy się powstania ekopatroli
Przynajmniej 120 dni, a bywa, że nawet 180 dni w roku mieszkańcy Oświęcimia oddychają zanieczyszczonym ponad normy powietrzem. W tym czasie w zasadzie powinni nie tylko zrezygnować ze sportów zimowych w plenerze, ale nawet - nie wychodzić z domu. - Nadeszła pora, by wprowadzić radykalne rozwiązania. Sytuacja jest zbyt poważna - przestrzega Marcin Susuł, działacz Oświęcimskiego Alarmu Smogowego.



reklama

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Rafał, 23.03.2019 19:57
Na Borowcu ludzie oddychają zanieczyszczonym powietrzem przez okrągły rok, ponieważ w pewnym zakładzie, w którym naprawia się samochody, rano rozpala się naoliwionymi szmatami i plastikiem, wieczorem zaś zużytymi oponami.
Nie tylko nie można wychodzić z domu, nie można też biegać, wyprowadzać psa na spacer, nie można nawet otworzyć okna.
Straż Miejska nie zainterweniuje, bo Borowiec to nie miasto.
Wobec tego KTO?
tak susul projektuje dla hotelarzy , 18.02.2019 12:12
marco swiete slowa
Marco, 17.02.2019 12:12
Panie Marcinie, będzie Pan bardziej wiarygodny, jak Pan zacznie projektować z uwzględnieniem zieleni w mieście, a nie jej likwidacji. Drzewa to płuca miasta. Sadzone ozdobne gałązki i krzewinki nie dają ani cienia, ani tlenu.
somsiad, 13.02.2019 17:46
a szewc z Oświęcimia pali starymi butami
obserwator, 13.02.2019 15:48
do: Marcin Susuł : poinformowałem Straż Miejską.
Ewo, 13.02.2019 14:48
Niektorzy kupuja diesle 3.0 I jezdza po miescie truja I udaja ze zalezy im na czystym powietrzu
mieszkaniec, 13.02.2019 12:29
Ale Pan nie ma problemu z powietrzem w Oświęcimiu bo przecież Pan mieszka na terenie Gminy. Bliżej natury.
mieszkaniec, 13.02.2019 12:27
A może zamknijcie wszystkie kopalnie. Poprawicie klimat. Absurd, Absurd, Absurd.
mk, 13.02.2019 12:20
Samorząd lokalny mógłby postarać się o projekty na tyle atrakcyjne, by po prostu opłacało się z nich skorzystać, by obniżyć koszty eksploatacji...a potem mogą być kontrole
Niunia, 13.02.2019 10:40
do obserwatora i XYZ - co państwo zrobili w tych sprawach, od siebie, samemu, osobiście, w jawny lub mniej jawny sposób. Państwo ŕównież to wdychają, a to że widzicie to państwo i nic nie robicie to, jak przyzwolenie na przestępstwo.
Gość, 13.02.2019 09:15
A może by tak dofinansować elektrofiltry do kominów lub zlikwidować podatki na gaz
Bono, 13.02.2019 08:30
Jan, to bardzo ciekawe co piszesz. Obserwuję od kilku lat kwestię smogu, śledzę wskazania czujników, a przede wszystkim czuję na sobie bo jestem astmatykiem i każde wyjście na zewnątrz w "piękny", zimowy dzień kończy się ładowaniem sterydów wziewnych przez kolejne 2 tygodnie, bo kaszel mnie zabija. I w lecie stężenia pyłów spadają z 300, 400 czy 500% do ... 20% - 30% normy. Czyżby ludzie samochodami w lecie nie jeździli?

Proponuję żebyś najpierw się dowiedział czegoś, a później pisał takie dyrdymały.
https://airly.eu/map/pl/
Sprawdź czujniki na wiosnę, jak ludzie przestaną grzać.
Jan, 12.02.2019 20:49
A ja się domagam, żeby panowie przesiedli się na rowery, bo za miesiąc domy przestaną dymic a smog pozostanie.
Zdzichu, 12.02.2019 20:15
Wszystko fajnie tylko w starym domu wymienić piec tzn wymienić całą instalację plus ocieplenie to 70 tyś. Dofinansowanie praktycznie pochłoną firmy instalacyjne. Po 2022r nie będzie wymienione nawet 50% pieców bo ludzi na to nie stać. A co do smogu to niestety, samochodów w ostatnim czasie przybyło i to znacznie a drogi są zakorkowane. Kiedyś emisja pyłów była znacznie większa a jednak powietrze się oczyszczało i nie było smogu a teraz choćby wszyscy przeszli na gaz to smog i tak będzie bo za dużo jest w powietrzu spalin ze samochodów, samolotów i piecy jakie by nowoczesne nie były.
DOMAGAM SIĘ... MAM 750 ZŁ RENTY, 12.02.2019 19:18
A JA DOMAGAM SIĘ OBNIŻKI CEN GAZU TAK ŻEBY WARTOŚCI OPAŁOWE BYŁY RÓWNE , WĘGIEL= GAZ. WTEDY MOŻECIE SZCZUĆ JEDNI NA DRUGICH
Piotr, 12.02.2019 18:11
Brawo! Tak się zmienia rzeczywistość!
Oko, 12.02.2019 17:22
Spokooooo
palacz, 12.02.2019 15:53
orzesz a mi jeszcze tyle gumiokow zostalo
Małgorzata, 12.02.2019 15:20
Ekopatrole+doginansowanie do wymiany pieców+kary za palenie śmieciami , byle szybko.
Bono, 12.02.2019 14:50
Żal czytać te komentarze. Co roku to samo. Oddychać się nie da na zewnątrz a i tak znajdą się tacy, którzy twierdzą że problemu nie ma, że to nie wina węgla. Szkoda gadać.

Zastanawiam się tylko skąd ten ich upór. Sam mieszkam w domu i ogrzanie go gazem (120mkw) kosztuje mnie rocznie 2500pln (w tym bieżącą woda).
I nic nie muszę zrzucać do piwnicy, dokładać do pieca, to po prostu działa. Wystarczy dobrze ocieplić budynek.
Łukasz, 12.02.2019 14:25
"to żeś" wymyślił :)
Jan, 12.02.2019 13:28
Bardzo proste rozwiązanie. Dofinansować instalację zewnętrzną i piec, ale tylko gazowy (myślę, że 60-70%) plus dopłata 1000zł roczna do gazu. Proste? Proste!
Kristof, 12.02.2019 13:04
Po pierwsze. Jesteśmy w Kotlinie oświęcimskiej, a co za tym idzie, że cały syf zostaje u nas (tu nic nie wymyślimy). Po drugie. Nasz rejon owocuje w kopalnie, które mają bardzo ma
ej jakości węgiel i tu trzeba zastanowić się co zrobić z jego ulepszeniem. Oczywiście Janina miesza węgiel z Brzeszczami, ale w tym przypadku dwa minusy nie dają plusa. Po trzecie. Do Polski trafia węgiel z Donbasu, Rosji, który kalorycznie jest zdecydowanie lepszy od naszego, ale jest bardziej zasiarczony. Po czwarte. W co drugim domu mieszka gó
ik z deputatem Po piąte. Przy biedzie jaka jest i tak ludzie będą palić byle czym. Jak ostatnio usłyszałem, że jeden pali flotem bo daje najwięcej energii i długo się pali to się zagotowałem. Po szóste. Przy cenie gazu nie ma szans, aby (i tu znowu pojawia się gó
ik) przeszedł na to ogrzewanie. Owszem są nieliczni, ale to i tak mało. Tu bardziej zastanowiłbym się nad dofinansowaniem, nie do pieca, ale do metra sześciennego gazu. Po siódme. Należy uczyć ludzi rozpalać w piecach. Większość zasypując, przygasza ogień i stąd te cza
e dymy w kominów. Jest to chwilowe, ale bardzo zanieczyszcza powietrze. Po ósme. Ja oczywiście nic nie mam do gó
ików, ale Polsce są traktowani jak krowy w Indiach. Po dziewiąte. SMOG był, jest i będzie i niestety nic z tym nie zrobimy. Jest podobno jeden taki co powiedział, że węgla mamy na 200 lat i to na Szczycie Klimatycznym - COP24. Po dziesiąte. Tylko radykalna przeprowadzka w Bieszczady nas ratuje.
Kudłaty, 12.02.2019 11:43
Wam wszystkim sie p**** z tym smogiem. Susel patrz na swoj sweterek zawiesina smogu na nim i to ty to roznosisz
kk, 12.02.2019 10:02
Największy smog w ostatnich dniach był w Bangkoku a tam nie pali się w piecach. To może warto się wydedukować skąd ten problem.
mieszkaniec, 12.02.2019 09:59
Smog. Wszyscy odnoszą się do spalin z pieców. A co z samochodami ze starymi instalacjami, np. diesle które emitują więcej substancji szkodliwych niż spalanie węgla w piecach.
Marcin Susuł, 12.02.2019 09:58
do obserwator:
Co Pan zrobił w tej sprawie.
XYZ, 12.02.2019 09:35
To samo na Błoniach dwa pierwsze domy od strony miasta, te które stoją szeregowo.
obserwator, 12.02.2019 08:58
Panie Szanowny, trzy posesje bliżej Miasta z kominów dymi się jak z wytwó
i asfaltu, smród aż w oczy gryzie, nie widzi Pan tego ? Na przeciw za targowicą taka sama sytuacja, Pan tego nie zauważa?