OŚWIĘCIM. Miasto pogranicza. Promocja długo oczekiwanej monografii

07 sierpnia 2018 Autor: red
OŚWIĘCIM. Miasto pogranicza. Promocja długo oczekiwanej monografii

"Oświęcim - miasto pogranicza" - to tytuł długo oczekiwanej, nie tylko przez miłośników lokalnej historii, dwutomowej monografii grodu nad Sołą. Prezentacja publikacji nastąpi 30 sierpnia o godz. 16 w sali reprezentacyjnej oświęcimskiego zamku. Wstęp wolny.

W pracę nad monografią miasta nad Sołą zaangażowało się bardzo wiele osób reprezentujących najlepsze polskie uczelnie. Gośćmi spotkania będą redaktorzy: dr hab. Bożena Czwojdrak, dr. hab. Kazimierz Miroszewski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr. hab. Piotr Węcowski z Uniwersytetu Warszawskiego, a także autorzy poszczególnych rozdziałów, zespół 28 osób z różnych ośrodków naukowych: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Warszawski, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, jak również badacze związani z Oświęcimiem.

"(…) Oświęcim nie doczekał się dotąd pełnego opracowania monograficznego, chociaż potrzebę jego stworzenia sygnalizował już ksiądz Jan Skarbek w 1935 r. Wydana przez Elżbietę Skalińską-Dindorf trzytomowa Kronika Oświęcimia nie oddaje w pełni barwności dziejów miasta i regionu. Nie miała zresztą takiego zadania. Jej ukazanie się stanowiło jednak podstawę do szerszego zainteresowania się mieszkańców Oświęcimia dziejami swojej małej ojczyzny.

Już od dłuższego czasu powracano do dawnego pomysłu opracowania monografii Oświęcimia. Chcąc przywrócić pamięć o tym ważnym ośrodku, Rada Osiedla „Starego Miasta” wraz z Klubem „Oświęcimskiej Starówki” i przy wsparciu prezydenta miasta Janusza Chwieruta podjęli działania, których celem było przygotowanie takiej publikacji. W lutym 2015 r. odbyło się pierwsze spotkanie zaproponowanego przez dr hab. Bożeny Czwojdrak zespołu redakcyjnego z prof. Kazimierzem Miroszewskim z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz prof. Piotrem Węcowskim z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Przedłożono wówczas Radzie do spraw Monografii plan publikacji oraz przedstawiono autorów poszczególnych rozdziałów. (…)

Zespół redakcyjny, przy wielkim wsparciu Pani Wioletty Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu, przeczytał i zredagował prawie 70 arkuszy tekstu. Staraliśmy się, aby w dwóch tomach, mimo ich rozmiaru, stworzyć spójny obraz miasta i ziemi oświęcimskiej, tak by publikacja ta stała się lekturą przyjemną i wartościową zarówno dla historyków, jak i miłośników Oświęcimia, czego Państwu życzę w imieniu całego Komitetu Redakcyjnego". (fragment wstępu do monografii, autor dr hab. Bożena Czwojdrak).

Na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego jest już zapowiedź Monografii Oświęcimia.

TUTAJ i TUTAJ

- Zachęcamy do zapoznania się z publikacją. Będzie można ją nabyć m.in. na stronie wydawnictwa, jak również w Muzeum Zamek w Oświęcimiu podczas oficjalnej prezentacji publikacji - podkreśla dyrekcja oświęcimskiej placówki.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy