OŚWIĘCIM. Mieszkańcy sprzeciwiają się masowej wycince drzew

04 marca 2018 Autor: red
Na zdjęciu: wycięte drzewa na Kamieńcu, gdzie ma powstać Park Pojednania Narodów W tle Muzeum Auschwitz.

Na zdjęciu: wycięte drzewa na Kamieńcu, gdzie ma powstać Park Pojednania Narodów W tle Muzeum Auschwitz.

Na adres mailowy naszej redakcji wpłynęła petycja. Jej adresatami są Prezydent Oświęcimia, Przewodniczący Rady Miasta oraz Starosta Powiatu Oświęcimskiego. W przesłanym dokumencie mieszkańcy Oświęcimia protestują przeciwko postępującej wycince drzew w mieście.

Poniżej prezentujemy treść petycji:


"My, mieszkańcy Oświęcimia, wstrząśnięci masową wycinką drzew w naszym mieście, kategorycznie sprzeciwiamy się dalszemu niszczeniu tych bezcennych elementów przyrody.

Oświęcim przez wiele lat cieszył się opinią „zielonego miasta”, drzewa dodawały mu uroku, a ich ilość wzbudzała uznanie mieszkańców i przyjezdnych. Niestety, w ostatnim czasie oblicze naszego miasta regularnie się zmienia, drzewa są usuwane, a zieleń miejska ustępuje miejsca wszechobecnej kostce brukowej. Fakt ten przeraża tym bardziej, kiedy uzmysłowimy sobie, że drzewa mają dla nas wartość nie tylko estetyczną, ale pełnią też funkcję ochronną, której znaczenia dla życia i zdrowia ludzi nie sposób przecenić.

Decyzje dotyczące zieleni miejskiej i bieżące działania są szczególnie godne potępienia w momencie, kiedy cała Polska boryka się z zabójczym problemem smogu, a Oświęcim znajduje się w niechlubnej czołówce miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. A warto przypomnieć, że dobroczynny wpływ drzew na środowisko w którym żyjemy, został udowodniony naukowo, dlatego lekceważenie korzyści związanych z ich obecnością w przestrzeni miejskiej traktujemy jako przejaw skrajnej ignorancji.

Drzewa, w szczególności liściaste, nie bez przyczyny nazywane są „zielonymi płucami miasta” – nie tylko produkują tlen i pobierają dwutlenek węgla, ale też w znaczący sposób przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, pochłaniając pył czy spaliny. Ponadto tłumią hałas. Drzewa liściaste, których coraz mniej jest na naszych ulicach, chronią także przed upałem, chłodząc i nawilżając powietrze. Wycinając drzewa nie tylko pozbawiacie nas zbawiennego w gorące dni cienia, ale także przyczyniacie się do podwyższenia temperatury, gdyż rozgrzany beton chodników i murów dodatkowo oddaje ciepło.

To jednak nie wszystko – systemy korzeniowe drzew pochłaniają także wielkie ilości wody, z którymi nie radzi sobie kanalizacja burzowa po intensywnych opadach deszczu. Warto tu przywołać przykład sprzed dwóch lat, kiedy to „rzeka” płynęła ogołoconą z większości dużych drzew ulicą Powstańców Śląskich.

Poza tymi podstawowymi wartościami, drzewa oferują nam także inne, mniej oczywiste, lecz nie mniej ważne korzyści:

- korzyści dla naszej psychiki – dzięki szumowi liści drzewa wpływają na nas kojąco, gdyż wyciszają i obniżają poziom miejskiego hałasu. Dają nam też szansę na kontakt z naturą – oprócz swej zielonej obecności, oferują miejsce na stworzenie gniazd miejskim ptakom, a kwitnąc zapewniają przetrwanie miejskim zapylaczom.

- korzyści społeczne – oprócz walorów czysto estetycznych, drzewa mogą pełnić zadanie edukacyjne: uświadamiają, jakie gatunki flory są charakterystyczne dla miasta, pozwalają na obserwację miejscowej fauny. Z mniej oczywistych aspektów korzyści dla człowieka – drzewa łagodzą obyczaje! Obliczono bowiem, że obniżają poziom agresji o około 52%. Działają też korzystnie na kreatywność bawiących się przy nich dzieci.

- walory ekonomiczne – zbadano, że drzewa przedłużają żywotność nawierzchni asfaltowych z 7-10 lat do 20-25 lat. Zacieniając nawierzchnię, chronią ją przed szybkim uwalnianiem związków asfaltowych i pozostawieniem zlepianego przez nie kruszywa bez odpowiedniej ochrony. Amerykanie obliczyli nawet, że każdy dolar wydany na utrzymanie drzewa zwraca się po trzykroć: m.in. w postaci oszczędności energetycznych, poprawy jakości powietrza i wody, retencji opadów atmosferycznych, wzrostu cen nieruchomości.

W świetle powyższych argumentów uważamy za skrajnie nieodpowiedzialne to, co zrobiono w ostatnim czasie na ulicach: Jagiełły, Bema, Garbarskiej czy na Kamieńcu, ale i w wielu innych miejscach w Oświęcimiu. Nie zgadzamy się na to, by modernizacja i rozwój pociągały za sobą tak wielkie ofiary i czyniły spustoszenie w naturalnym krajobrazie miasta, czyniąc je z wolna betonową pustynią. Nie zastąpią nam drzew różane klomby, szpalery pęcherznicy, efektowne pióropusze rozplenicy japońskiej, ani tysiące tulipanów na rondach. Te piękne kompozycje roślinne niewątpliwie uatrakcyjniają wygląd naszych ulic i skwerów – i z przyjemnością widzielibyśmy je jako uzupełnienie miejskiego wizerunku – ale w żadnym razie nie mogą one zastąpić drzew.

Domagamy się, aby planując kolejne przedsięwzięcia, urzędnicy traktowali z należnym szacunkiem te piękne i wartościowe obiekty natury, przez co rozumiemy wkomponowywanie ich w projektowane przestrzenie, a nie usuwanie.
Wnioskujemy też o informację publiczną na temat ilości wyciętych od początku 2017 r. drzew, w jakim celu zostało to zrobione oraz w jaki sposób zostaną te straty zrekompensowane.

Jednocześnie z całą mocą podkreślamy fakt, że sadzonki stanowią minimalny ułamek wartości dorosłych drzew, zwłaszcza jeśli do nasadzeń używa się niskich odmian, parkowych, kolumnowych, wolnorosnących. Obliczono, że rosły buk w ciągu godziny wytwarza 1200 litrów tlenu. Do wyprodukowania tej samej ilości tlenu potrzeba 2700 młodych drzewek.

Dlatego uważamy, że poczynione dotychczas spustoszenie w zieleni miejskiej Oświęcimia jest niepowetowaną stratą dla naszego środowiska i nawet jeśli za każde wycięte drzewo zostanie posadzone nowe, to na wyrównanie szkód potrzeba będzie trzech, czterech pokoleń.

Jakość naszej przyrody ma bezpośredni wpływ na jakość naszego zdrowia i życia. Oczekujemy natychmiastowego powstrzymania tej rzezi i masowego zadrzewiania ogołoconych obszarów miasta".

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
do Ali, 09.03.2018 01:06
hahaha, Ty Alu sprzątasz po swoim psie chyba jako wyjatek. rnNasz piękne miasto jest po prostu ob...srane.
Do Jana, 06.03.2018 19:48
Dyskusji o spalarni nie ma i nie będzie bo decyzja zapadła. Ale jaki problem czy przejedzie 100 czy 500 śmierdzących tirów ze śmieciami dziennie? Szef Synthosu nie widzi żadnego problemu a my sobie możemy poruszać palcem w bucie.
Jan, 06.03.2018 13:58
Może nie na temat, ale czemu powiat nie powiadamia sms o przekroczeniach norm zanieczyszczenia powietrza? Pytam też czemu brak dyskusji o budowanej spalarni odpadów?
Agawa, 06.03.2018 13:44
hej Jurek. Ty nie porównuj starych pięknych drzew do tych skarłowaciałych co służą upiększaniu skalniaków. Czy na miano DRZEWA zasługuje miniaturowy klonik? ile tlenu on wytworzy? Ile cienia da latem? Trzeba stanowczo powiedzieć stop wycince bo ten smog nas zabije, tak jak ta planowana "ekologiczna" spalarnia smieci która ma powstać na Dworach. Gdzie ta obiecana dyskusja społeczna?
mieszkaniec miasta, miłośnik przyrody, 06.03.2018 13:33
@Mirek, 06.03.2018 08:04rncytrnWypowiedź "mieszkaniec miasta, miłośnik przyrody" - szczyt bezmyślności. Już w podstawówce dzieci się uczą, że drzewa produkują tlen. rnrnna tej samej lekcji uczyli, że ropa naftowa to "rozłożone" szczątki organiczne. Zostałeś na tym poziomie wiedzy? Żałujrnrnrnrnrn
zuza, 06.03.2018 12:53
popieram petycje co do wycinki drzew , co zostawicie po sobie waszym dzieciom wnukom beton ? a moze nowa metode na produkcje tlenu zbetonu ?
Kostek, 06.03.2018 11:12
zostawcie choc drzewa w epokoju! Ajuz nie dlugo biora sie za malpi gaj-wariactwo!
Ala, 06.03.2018 11:06
Do Adijana:rnJa zawsze sprzątam po swoim piesku.
Mirek, 06.03.2018 08:04
Wypowiedź "mieszkaniec miasta, miłośnik przyrody" - szczyt bezmyślności. Człowieku, masz płuca? Pewnie masz. Więc o jakim interesie publicznym mowa??? Już w podstawówce dzieci się uczą, że drzewa produkują tlen. Ominęły Cię lekcje? Tym tlenem oddychamy wszyscy: ekolodzy, prawacy, lewacy, ci ze środka i niezdecydowani. To są kwestie poza polityczne, bo dotyczą każdego człowieka.
realista, 06.03.2018 04:40
W naszym mieście drzewa powinny być pielęgnowane. Przycinane. Zadbane.rnStrach wyjść z domu w czasie wiatru. Widziałem jak olbrzymia gałąź spadla na wietrze przed dzieckiem. rnSpójrzcie mieszkańcy ponad swoje głowy! rnNasze miasto nie jest bezpieczne!
adijana, 06.03.2018 04:23
... a psie kupy? Nasze miasto jest pełne psich odchodów!!!!!rnCzyżby były traktowane jako nawóz dla drzew?rnCzy ktoś widział właścieciela pieska sprzątającego po swoim pupilu?rn
Jurek, 05.03.2018 22:36
Jakoś nikt nie zauważył ile nowych drzew sadzi się w Oświęcimiu a ile starych drzew jest niebezpiecznych dla ludzi
Maria, 05.03.2018 17:47
Drzewa wprawdzie głosu nie mają, ale ich wycinka może miec wpływ na wynik wyborów. No i ta nieszczęsna spalarnia odpadów którą znowu straszą mieszkańców. Gdzie ta obiecana dyskusja. Może chociaż jakąś sondę w internecie zróbcie.
jaki, 05.03.2018 17:46
ja też jestem przeciwny bezmyślnemu wycinaniu drzew ale... tam gdzie drzewa zagrażają bezpieczeństwu ludzi to nie może być dyskusji. przeważnie chodzi o topole i wierzby. przy takich silnych wiatrach jakie się zdarzają od lat to wycinanie takich drzew nie powinno być oprotestowywane. jeździłem ponad 20 lat na rowerze do pracy na 3 zmiany i kilka razy miałem dużo szczęścia że nie przygniótł mnie duży konar odłamany podczas wiatru.
zona, 05.03.2018 15:20
Panie Prezydencie niech Pan zatrzyma wycinanie drzew, inwestycje nie powinny być realizowane kosztem wycinki drzew
teofil, 05.03.2018 15:15
zostawcie drzewa na swoim miejscu, nie wycinajcie więcej, przytnijcie i pielęgnujcie ale nie wycinajcie Panie Starosto pomocy;
ewa, 05.03.2018 15:12
jestem za ochroną drzew oraz zieleni w Oświęcimiu, chronić, chronić i jeszcze raz chronić drzewostan; odpowiednio pielęgnować, przycinać odpowiednio ale nie usuwać po to aby w to miejsce zasadzić gałązki; w miejsce wyrąbanego drzewa koniecznie należy zasadzić kilka; inwestycje należy planować, projektować, realizować z uwzględnieniem istniejących drzew; koniecznie nie wycinać ale koniecznie przesadzić w inne miejsce; wycìęte zostały wszystkie drzewa po stronie zach. Śniadeckiego, od Olszewskiego do Tysiąclecia; umieramy w smogu Panie Starosto, Panie Prezydencie, Przewodniczący Rady Miasta i Rady Powiatu;
nbp, 05.03.2018 15:11
ludziom nie dogodzisz. jedzcie na syberie albo alase. Tam sie napatrzycie na drzewa ile chcecie. nie porownujcie ciecia pod inwestycje z puszcza bialowiejska. Nie dosc ze w tym naszym oswiecimiu poza obozem nie ma nic co przyciagneloby ludzi do tego miasta to juz sie zaczyna nagonka na pomyslodawcow jakby nie patrzyc znakomitej instalacji. moze wypadaloby sprawdzic ile bedzie nowych nasadzen drzew przy okazji tej inwestycji?
polish ham, 05.03.2018 12:16
Powicinamy urzedników niebawem hej..
, 05.03.2018 11:11
@ 05.03.2018 09:39rnA interes publiczny krzyczy NIE WYCINAJ DRZEW!!!rnrn A interes publiczny krzyczy WYCINAĆ DRZEWA!!!!!!!
mieszkaniec miasta, miłośnik przyrody, 05.03.2018 10:20
@xyz, 04.03.2018 19:25rndo "mieszkaniec miasta, miłośnik przyrody" - jesteś żałosnym bytem, obyś na onkoglogii nie musiał sobie przypomnieć o tym komentarzu.rnrnrnKochanieńki już myślę ciepło o tobie, zdrówka życzę tobie i rodzinie. Twierdzisz, że "mojsze" musi być ponad wszystko
baszan, 05.03.2018 10:20
prezydencie zapomnij o moim głosie
Tak wyciąć , 05.03.2018 09:56
Nie podpisuję się pod petycją! :-) jak już tak chronicie te drzewa to pielęgnacja powinna być tych drzew a nie wielki szum robicie wtedy jak ktoś chce usunąć drzewa jak ktoś chce zrobić jakąś inwestycje
, 05.03.2018 09:39
A interes publiczny krzyczy NIE WYCINAJ DRZEW!!!
awar, 05.03.2018 08:25
Gdzie te lasty bukowe w Oświęcimiu? Z reguły wycinane są zniszczone drzewa, bezsensownie sadzone w czasach PRL-owskich czynów społecznych. Największe korzyści, w tym społeczne i psychiczne będą wtedy gdy zmienimy politykę prokopalnianego rządu, który w odróżnieniu od wszytkich krajów eutopejskich nie inwestuje, ba - wręcz uniemożliwia inwestycje (np. elektrownie wiatrowe) proekologiczne. I to tylko w wyniku zapotrzebowania na poparcie polityczne środowisk górniczych. Tu nie chodzi o ekologię, tylko o prymitywne lokalne politykierstwo. Oswięcimscy ekolodzy skompromitowali się już wiele lat temu blokując budowę widuktu nad torami. . Jedynie stronniczo komentują, nie prowadzą żadnych sensownych działań proekologicznych i edukacyjnych. Byle dowalić Chwierutowi, który niestety nie jest prawnie chronionym gatunkiem jak ropucha.
Jan, 04.03.2018 21:03
Wspolczuje ze niektorzy we wszystkim widza lewakow, sorosa etc. Jakie to slabe. Przyroda nie jest lewacka ani prawacka tylko nasz ojczysta, polska. Te rzez trzeba zatrzymac. Szyszko polecial a w Oswiecimiu jego duch nadal jest obecny.
Piotr, 04.03.2018 20:54
Bardzo wazna inicjatywa. Dobrze ze w koncu ktos napisal co czuje wielu mieszkancow miasta. Podpisane.
Agnieszkap, 04.03.2018 20:09
Zgadzam się z tą petycja w 100 %
xyz, 04.03.2018 19:25
do "mieszkaniec miasta, miłośnik przyrody" - jesteś żałosnym bytem, obyś na onkoglogii nie musiał sobie przypomnieć o tym komentarzu.
Jasło, 04.03.2018 14:42
Popieram w pełni apel. Szkoda drzew.
ttt, 04.03.2018 11:41
Lol, myślenie o przyrodzie, ekologii i miejscu człowieka w naturze to 'lewackie myślenie' .... rnJak nisko upadliśmy jako społeczeństwo, pełny brzuch i pińcet plus usprawiedliwia wszystko.rnsuweren dał głos, drzewa niepotrzebne, wykonać. rn
zwolennicy zieleni, 04.03.2018 11:35
Również popieramy petycję co to wycinki drzew w naszym mieście. Jesteśmy oburzeni wycinaniem drzew nie tylko w Oświęcimiu ale i okolicach. Okolice naszych bloków przy ulicy Słowackiego, również zostały oszpecone poprzez wycinkę wieloletnich drzew.
tutek, 04.03.2018 11:24
Czy większość drzew znajdujących się w międzywalu przy obozie i i dalej w okolicach Willi Hoesa zostanie objętych ,,opieką,, dopiero gdy które mocno pochylone czy z naderwanymi gałęziami spadnie komu na głowę?rnPołowa tam znajdującego sie tam drzewostanu zasługuje ze względu na zagrożenie z ich strony na wycinkę, niestety ich czas dobiega końca, może odpowiednie służby podjęły by temat.rnTwórcom apelu polecam spacer w wymienionym rejonie z głową z lekka uniesioną ku górze.
Mirek, 04.03.2018 11:12
Hotin, a kto będzie dla Ciebie produkował tlen? Beton, żelazo, szkło? Jakie masz recepty na smog ?Jak na razie to tępo i prostacko to brzmi. Rzucić parę pojęć, których się nie rozumie, a chce obrazić kogoś to nie jest żadna ALTERNATYWA.
tutek, 04.03.2018 11:12
Czy większość drzew znajdujących się w międzywalu przy obozie i i dalej w okolicach Willi Hoesa zostanie objętych ,,opieką,, dopiero gdy które mocno pochylone czy z naderwanymi gałęziami spadnie komu na głowę?rnPołowa tam znajdującego sie tam drzewostanu zasługuje ze względu na zagrożenie z ich strony na wycinkę, niestety ich czas dobiega końca, może odpowiednie służby podjęły by temat.rnTwórcom apelu polecam spacer w wymienionym rejonie z głową z lekka uniesioną ku górze.
ddd, 04.03.2018 10:24
drzewa tez zabijają
To powinien być , 04.03.2018 09:27
Jeden z głównych motorów kampanii wyborczej. Deblina niepotrzebna inwestycja, ktora zamienia nature w beton. Gratuluje...
hotin, 04.03.2018 08:15
Niech to całe lewackie myślenie szlag trafi, a ja jestem tak jak Magistrat za wycinką i sie nie poodpisuję pod tą petycją niby mieszkańców!Zieloni i Antifa to jest dopiero zaraza Polski przy wsparciu finansowym Sorosa.
mieszkaniec miasta, miłośnik przyrody, 04.03.2018 08:03
Bardzo proszę wymienione w piśmie instytucje i urzędy o dalsze prowadzenie a nawet wzmożenie wycinki drzew. Miłośników przyrody zapraszam na spacery do pobliskich lasów. Urządzanie sobie ogródków działkowych oraz "stref zalesionych" pod własnymi oknami w bloku nie podoba mi się i nie służy interesowi publicznemu a takie cele powinna spełniać wspólna strefa miejska.