OŚWIĘCIM. Mieszkaniec Starych Stawów zatroskany losem Ukraińców budujących blok OTBS-u

14 grudnia 2018 Autor: red
Fot. Czytelnik

Fot. Czytelnik

Są zdyscyplinowani, znają się na robocie, ciężko pracują, bywa że i 7 dni w tygodniu. Ukraińców na co dzień można spotkać nie tylko na oświęcimskich budowach, ale i w osiedlowych sklepikach. Nasz stały Czytelnik, pan Jan ze Starych Stawów, w nawiązaniu do sytuacji pracowników zza wschodniej granicy, podzielił się z nami ciekawymi spostrzeżeniami.

"OTBS buduje dalej nowe bloki. Rzecz chwalebna i potrzebna ale... codziennie idąc na zakupy czy spacer widzę jak robotnicy uwijają się na budowie. Znakomita większość to to ludzie zza wschodniej granicy (chyba z Ukrainy). Przyjechali zarobić na lepsze życie i wyręczają naszych niektórych pożal się boże fachowców którzy za taką samą stawkę nie kiwną palcem. Pracują po 10-12 godzin przez 6 dni w tygodniu, a ostatnio widzę że w niedziele pracują również. Nie wiem czy za pracę na zewnątrz dostają jakiś ciepły posiłek (a powinni), bo przychodzą do sklepiku coś kupić do jedzenia. Ja wiem, że w niedziele też chcą pracować, bo to większy zarobek, ale jak przychodzą w poniedziałek przepracowani, nie wypoczęci, to o wypadek nietrudno. Tylko zastanawiam się, gdzie jest jakiś nadzór, inspektor BHP, bo potem jak zginie człowiek to będzie za późno. Inwestor, OTBS, wynajmuje firmy wykonawcze, polskie chyba, a te zatrudniają Ukraińców i wykorzystują ich jak się da, nie zwracając uwagi na przepisy Kodeksu Pracy" - pisze pan Jan.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Tyberiusza Kornasa, prezesa Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Poniżej odpowiedź szefa miejskiej spółki.


„(...) Informuję że Generalny Wykonawca budowy budynku wielorodzinnego L zleca roboty budowlane wielu podwykonawcom, w tym również Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, zatrudniającą pracowników z Ukrainy. Większość pracowników na budowie to Polacy i wszyscy traktowani są jednakowo. Inwestor i Generalny Wykonawca nie narzucają żadnej firmie czasu pracy ani sposobu jej wykonywania (niektóre firmy pracują w trybie wielozmianowym, a innym razem, gdy
technologia tego wymaga lub zachodzi konieczność prace są wykonywane również w dni wolne od pracy)”
.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Ibiz56, 21.12.2018 19:31
Widzę że większość komentatorów to sami Europejscy tolerancyjni fachowcy Prawdziwi Polacy pierwszego sortu.
Gratulacje dla Miasta Pokoju .
Slawek, 17.12.2018 21:26
Janek Ty chyba a raczej napewno nie wiesz jak Polacy za.........ą za zachodnia granicą. A do oswiecimskie24 wstyd że takie artykuły piszecie=poziom p. Janka.
Janek to palą!, 15.12.2018 14:37
Janek ty stary komuchu! Weź sobie przyga
ij takiego uKRAINCA pod swój dach! Albo daj mu lepszą pracę. My się na ich ziemię nie pchamy! Niech sp...ja na ukraine! I przy okazji niech Cię zabiorą! Komuchu!
do jaki, 15.12.2018 14:09
o obłude żeś walczył taką samą jak w twojej wypowiedzi
jaki, 15.12.2018 10:06
same przyklady chrześcijańskiej milości bliźniego w niektorych komentarzach/szkola PiS-u/. a przeczytali że polskich pracownikow również zmuszają do pracy ponad normę i w niedzielę. nie o taką Polskę walczylem w latach 80-tych jak mnie ZOMO palowało w
Krakowie. i teraz tacy co wtedy robili w pieluchy będą mnie uczyć godności, smutne.
fachowiec, 14.12.2018 23:37
Ty stary capie komunistyczny. Za takie słowa powinieneś zdechnąć. """Przyjechali zarobić na lepsze życie i wyręczają naszych niektórych pożal się boże fachowców którzy za taką samą stawkę nie kiwną palcem. """
robol , 14.12.2018 20:06
ty stary dziadu nie przejmuj sie ukraincami bo oni na ciebie pluja -- zapytaj sie czy polskim pracownikom daja cieply posilek ktorzy pracuja na polu - jak chcesz to dam ci nr telefonu do pracodawcy ?
Cienki , 14.12.2018 16:22
Jeśli zginie Człowiek to faktycznie źle, ale Ukrainiec? Chcacemu nie dzieje się krzywda. Ja pracuje ze setka Ukraińców z czego może że dwóch pracuje sumiennie, reszta byle by zarobić na czołgi.
CCC, 14.12.2018 16:07
Tak za komuny za...........liśmy w RFN przed obaleniem muru po 12 godzin,a zarabialismy po1200 marek zachodnich to było1 / 2 przelicznik 600 dolarów !Dzisiaj to smiechu warte a do dzisiaj czlowiek chory!
jaki, 14.12.2018 13:12
sprawa godzin pracy w ciągu 6 dni to jedno a praca w niedzielę to drugie. a jeszcze sprawa ciepłych posilkow. pracodawca ma obowiązek zapewnić w miejscu pracy takowy jezeli pracownikowi to przysługuje wg przepisow. to nie może być ekwiwalent pieniężny.
Czekam na hejty, 14.12.2018 12:37
Niech [ciach!], wszystko dostają za darmo.
Paweł, 14.12.2018 11:56
Oj jak mi ich żal,naprawdę straszne pracować na zewnątrz w zimie.Niech pan otworzy oczy szerzej i zobaczy ilu Polaków pracuje ciężej w Polsce i nikt o nich nie publikuje ckliwych artykułów.Pozatym nasza sympatia do tego kraju jest znikoma.
Mareczek, 14.12.2018 11:08
Pan Jan po ludzku widzi zmarzniętych i przepracowanych ludzi-czy to źle że martwi się o bliźnich ?
jaki, 14.12.2018 10:04
z tego co slyszalem to na budowie są opóźnienia czyli wykonawca/podwykonawcy/ źle organizują pracę ludziom albo jest ich za malo. okazuje się że polscy pracownicy są rownież wykorzystywani. tego nie raczą zauważyć komentujący. a ta praca zmianowa to polega chyba na tym że ludzie pracujją po 8 godz. i są zostawiani na 10 lub 12 przez 6 dni. o ile wiem to jest 40 godzinny tydzień
pracy a między zmianami musi być 11 godzin przerwy. ciekawe co na to Państwowa Inspekcja Pracy?
Mieszkaniec Ośw., 14.12.2018 09:57
Pan Jan pytał o przepisy i kodeks pracy a nie o zdanie Generalnego Wykonawcy.Prezes nie odpowiedział na pytanie a co na to prezydent i radni????
temu Panu nikt nie zabrania, 14.12.2018 09:05
Nikt Panu nie zabrania zrobić prażone i karmić ukrainców. Niech ten Pan poczyta trochę jak bardzo Ukraina zamartwia się aby sprawy Polsko-Ukraińskie byłu na poziomie. Wystarczy im praca i mozliwość zakupu towaru, wywóz zarobionych dolarów do Ukrainy i wogóle mozliwośćwjazdu do Polski. Czy ten Pan zna problem chorób wwozonych do Polski? np Odry??? niech pan poczyta cokolwiek a potem roni łzy na portlu.
hotin, 14.12.2018 08:48
Platformiane TBS. Czy to aby nie zawodnicy z ,,drużyny Chwieruta:?
Marek, 14.12.2018 08:17
Ciekawe czy ten pan jak martwił się tak o Polaków pracujących na niemieckich budowach! Teraz głupcy polacy troszczą się o obywateli radzieckich. Jak im źle tym.ukraincom to niech jadą na ruskie budowy jak tam lepiej. W Niemczech nie ma nawet jednego związku zawodowego pracowników z Polski.paranoja
Mis, 14.12.2018 08:00
Jak wspomniano wczesniej ilu plakow pracuje od 7 do21 zagranica ciezka praca chce zarobic na takie mieszkanie jedza byle co i spia byle gdzie poprostu niewszyscy maja dory start zyciowy niektorzy musza na wszystko zarobic wlasnorecznie
suweren+, 14.12.2018 07:49
Ten straszny wyzysk dobiega konca. Od nowego roku niemcy otwieraja dla nich rynek pracy a ukraincy umieja liczyc.
Mii, 14.12.2018 07:37
Nasi rodacy również ciężko pracują za granicą, bywa że jedzą co jedzą i mieszkają jak mieszkają. Ludzie dzielą się na tych co starają się uczciwie zarabiać na godziwe życie i tych co żadna praca nie jest dla nich wystarczająco dobra (rano sargawica. w południe skwar a wieczorem komary kąsają;) Jeśli chodzi o pracodawców to albo uczciwi albo chciwi i to jakiej narodowości zatrudniają pracownika jest bez znaczenia. Pozdrowienia dla wszystkich uczciwie pracujących Ukraińców, Polaków. Rosjan......


mcm, 14.12.2018 07:34
Niech robią tak dalej. Wcale się nie zdziwię jak niedługo sami będą musieli ten dom zbudować do końca. Ukraińcy też nie w ciemię bici, wiedzą gdzie od stycznia dostaną dużo więcej.
wesołe jest życie staruszka...., 14.12.2018 06:43
Starość to nie jest nic przyjemnego, proponuję zmienić kierunek spacerów albo zapisać sie do "zielonych eko-terrorystów"
and, 14.12.2018 06:15
tu musi pospieszyć z pomocą niezawodna Duda (ta ze związku zawodowego). Ja mam pomysł dla Dudy- pracować wolno tylko od 7-15 w dni powszednie.