OŚWIĘCIM. Motocyklista nie zawinił. Każdy musi uważać

26 marca 2014 Autor: plin

Pod niedzielną notką o stłuczce z udziałem motocyklisty rozgorzała dyskusja. Poprosiliśmy policję o nieco więcej informacji na temat okoliczności tego zdarzenia. To nie motocyklista doprowadził do kraksy. Duże natężenie ruchu na osiedlu Zasole skłania do szczególnej ostrożności. Policjanci apelują o rozwagę. - Żadne kontrole nie zastąpią zdrowego rozsądku i odpowiedzialnego zachowania - zaznaczają.

Sobotnia stłuczka. Fot. Stanisław Stachura

Sobotnia stłuczka. Fot. Stanisław Stachura

Przypomnijmy, 22 marca o godzinie 17.05 w Oświęcimiu na skrzyżowaniu ulic Obozowej/Dworcowej z Krzywą i Garbarską doszło do kolizji. - Jak ustalili policjanci, 33-letnia mieszkanka Oświęcimia, kierująca samochodem marki Toyota, wyjeżdżając z ul. Krzywej zderzyła się z 20-letnim mieszkańcem Chełmka, który kierował motocyklem marki Honda. Motocyklista następnie uderzył w stojący przed skrzyżowaniem na ul. Garbarskiej samochód marki Opel Astra, którym kierował 29-letni mieszkaniec Oświęcimia - opisuje st. asp. Małgorzata Jurecka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja. A jej sprawczyni - została ukarana mandatem karnym. To tyle, jeśli chodzi o przebieg sobotniego zdarzenia. Natomiast niektórzy z Czytelników sygnalizowali w komentarzach, że problem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drodze w tym rejonie, jest głębszy.

Ordi: „Zaczął się sezon motocyklowy - to była inauguracja. Tak bywa w każdy piątek, sobotę i niedzielę - do zimy”. Rambo: „Dość szalejących motorów!!! Może samorządowcy lub władze z Rady Osiedlowej siądą i wymyślą jakieś rozwiązanie, aby poprawić bezpieczeństwo na tej drodze. Nie czekajcie aż ktoś zginie”. Lena: „Może ktoś zrobi wreszcie porządek z szalejącymi motocyklistami na Obozowej?”. Ryska: „Motocykliści są zmorą tej dzielnicy. Czy nie należałoby zainstalować jakieś progi spowalniające, bo dojdzie do większego nieszczęścia”...

Poprosiliśmy o komentarz policjantów. - Zawsze w okresie wiosennym i letnim na trasach widać więcej motocyklistów, co jest zrozumiałe. Tak jak i inni uczestnicy ruchu muszą się oni stosować do obowiązujących przepisów ruchu drogowego, a w przypadku ujawnienia wykroczenia ponoszą przewidziane prawem konsekwencje. Jednakże, kiedy dochodzi do poważnego w skutki zdarzenia, to oni ponoszą najcięższe obrażenia lub śmierć. Dlatego to zwłaszcza motocykliści powinni dbać o swoje bezpieczeństwo w sposób szczególny - podkreśla st. asp. Małgorzata Jurecka.

- Tak jak i inni kierowcy motocykliści poddawani są kontroli drogowej, podczas której sprawdzana jest ich trzeźwość i stan techniczny pojazdu. Kontroli drogowych jest wiele w tym również na ul. Obozowej, ale często zdarza się i tak, że kierujący ostrzegają siebie nawzajem. W związku z tym wielu uczestników zmienia trasę przejazdu, aby uniknąć spotkania z policjantami - dodaje policjantka.

Funkcjonariusze apelują o rozwagę: - Na oświęcimskim osiedlu Zasole mamy trzy szkoły ponadgimnazjalne oraz szkołę wyższą, więc i liczba młodzieży korzystającej z różnego rodzajów środków komunikacji, w tym i motocykli jest wyższa niż w innych rejonach miasta. Dlatego apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, rozsądek i kulturę jazdy.

Mundurowi dodają, że żadne kontrole nie zastąpią zdrowego rozsądku i odpowiedzialnego zachowania.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

jeden z wielu, 31.03.2014 13:30
@arek to jest nas dwóch. Z tym, że na mnie nikt nie patrzył jak na głupka. Zawsze dziękują, pewnie nie wiedząc, że mają pierwszeństwo a jadąc około 20km/h na Polnej zawsze jestem wyprzedzany a na Szarych Szeregów zawsze siedzi mi ktoś na zderzaku jakby chcieli mnie popchnąć, co w naszym kraju jest powszechną praktyką. Ogólnie znajomość przepisów= tragedia!!!!!!! Egzekwowanie przepisów przez policję to już nawet nie tragedia bo po prostu nie istnieje. Te strefy są potrzebne ale w tym kształcie to komuś stanie się krzywda prędzej czy później. Jedna dzicz.
Ala, 30.03.2014 21:57
Ja liczę na pomoc radnego Grzybka. Heniu poprzemy cię. Zrób blokadę.
arek, 30.03.2014 21:12
do pana jeden z wielu ja przestrzegam tam przepisów , jeżdżę 20 na godzinę a jeśli chcę ustąpić wyjeżdżającemu z prawej strony to ten kierujący nie wie co ja robię , ma mnie za nienormalnego pozdrawiam
tata Michałka, 28.03.2014 14:36
Droga mamo Wojtka. Ulice które opisałaś są w strefie zamieszkania i nie ma potrzeby malować tam pasów bo piesi mają prawo do pierwszeństwa w każdym miejscu a kierowcy mają jeździć 20 km/h maksymalnie. Proszę Cię jednak, żebyś nie próbowała korzystać z tych praw bo skończy się to źle dlatego, że mamy w tym kraju troglodytów za kółkiem, w policji- mających nasze i naszych dzieci bezpieczeństwo gdzieś oraz w radzie osiedlowej a to nie wróży dobrze dla naszego bezpieczeństwa bo akurat od tych czynników ono zależy. Drodzy czytelnicy! Temat wyszedł, nikt nam nie pomoże i będzie jak jest. Gwarantuję Wam to ja, stały czytelnik. Miłego drżenia o własne dzieci w europejskim mieście pokoju!
sssP, 28.03.2014 14:25
Ale co do tego co dzieje sie na zasolu ma rada? To inwestycje zaplanowane przez Starostwo i Miasto.
Kazek, 28.03.2014 12:00
zasolanka - nie pisz, że ktoś napisał żeby się rada rozwiązała. Przecież to ty napisałes w poprzednim artykule w komentarzach. Zapędziłeś się tak,że sam nie pamiętasz co piszesz i co mówisz. Psioczysz na tą radę, a ja stwierdzam, że nigdy sie nie działo tyle na Zasolu co teraz. W dwóch latach pięć dróg będzie zrobionych, wycieczki, spotkania, grzyby, park w perspektywie. Lotniska nie wybudują bo nie ma miejsca.
lolo, 28.03.2014 11:41
zasolanka - ty chyba nie lubisz grzybów, albo masz chorą wątrobę.
Mama Wojtka, 28.03.2014 01:45
Od września moje dziecko zaczęło chodzić do SP5. W 1szych dniach nauki w pobliżu przejścia przy Obozowej stał patrol SM. STAŁ STATYCZNIE Z BOKU NIE RZUCAJĄC SIĘ W OCZY.Po parunastu dniach patrole zniknęły,a wyścigi pojazdów na Obozowej pozostały. Z nadzieją czekałam na rozpoczęcie remontu ul. Obozowej, bo krążyły plotki, że przy pasach ma być zamontowany sygnalizator świetlny.Z tego, co widzę nie będzie takowego. Wobec tego jestem zmuszona odprowadzać osobiście moje dziecko do końca podstawówki, BO STRACH PORUSZAĆ SIĘ PO SZARYCH SZEREGÓW I OBOZOWEJ, kolejnym niebezpiecznym miejscem jest skrzyżowanie SZARYCH SZEREGÓW I KRĘTEJ Z DROGĄ biegnącą KU BIEDRONCE.Wyjeżdżając z Sz. Sz. w lewo często nie widać pojazdu jadącego od Biedronki (problemem są parkujące z prawej strony busy, vany itp, zasłaniające widoczność. Przejście na drugą stronę Sz. Sz. od strony kiosku też jest niebezpieczne, bo albo od strony Biedronki, albo od strony Krętej wjeżdżają rozpędzone auta. Poza tym brakuje pasów dla pieszych. Strach poruszać się osobie dorosłej, a co dopiero dziecku.Nie chcę chować mojego dziecka pod kloszem, ale BOJĘ SIĘ , że któregoś dnia stanie się coś złego. Kilka lat temu mój nieletni krewniak zginął rozjechany przez pędzącego świra i nie chciałabym, aby ten sam los spotkał moją pociechę. CHCĘ POCZUCIA BEZPIECZEŃSTWA W MIEJSCU ZAMIESZKANIA.
@Zasolanin, 27.03.2014 14:43
<p>Na Szarych Szereg&oacute;w jedzie kilka samochod&oacute;w na Polnej sznur do ronda. D tego jakis geniusz postawił śmietnik dla blok&oacute;w z Szarych Szereg&oacute;w. Śmieciarka stoi na ulicy to są dopiero jaja - bezpiecznie jak ....... To ze jest to strefa zamieszkania nie zwalnia z myślenia. Gdy starsze osoby zagadane wchodzą na ulice a dzieciaki na deskach szaleją - bo w sumie gdzie maja to robić?</p>
Zasolanin, 27.03.2014 13:30
Do @urzędnik- czyli co? Jak jest droga powiatowa to Policja nie może na takowej przeprowadzać kontroli? Bo o to głównie nam chodzi. Policja pisze, że kontroluje a nikt jej tu nigdy nie widział. Poza tym co Kowalskiego obchodzi do czyich kompetencji należy dany odcinek drogi? Urzędnicy w powiecie, gminie, czy mieście mówią w różnych językach, że nie potrafią się porozumieć? Czy może pieniądze publiczne, którymi obracają pochodzą z innych niż Kowalski z Oświęcimia źródeł? Ja również domagam się zapewnienia, że będzie stanowczo egzekwowane od kierowców przestrzeganie zasad obowiązujących w strefach zamieszkania albo zlikwidujcie te strefy jeśli tego zapewnić nie potraficie!!!!!! Jeśli ktoś z pieszych lub dzieci będzie chciał skorzystać z praw przebywania w tej strefie to skończy się to tragedią!!!!!!! Zachęcam redakcję do wybrania się tu z kamerą i pokazanie publiczności jak to wygląda na ul. Polnej! Zapytajcie kierowców, czy w ogóle mają świadomość, że znajdują się w strefie zamieszkania! Zobaczcie jak po Szarych Szeregów jeżdżą autobusy MZK!!! Moim zdaniem strefy są za słabo oznakowane. Powinny być znaki wymalowane na jezdni! Bardzo proszę redakcję aby się tym zainteresowała, być może uratujecie komuś życie lub zdrowie- sprawa jest poważna.
zasolanka, 27.03.2014 08:58
do urzędnik: Skoro jest to droga powiatowa podlegajaca Staroście, to co robi Rada Zasola by zmienić status tej drogi? Nic. Samo organizowanie wycieczek na grzyby nie wystarczy! Radni osiedlowi muszą mieć wizję, przecież nikt ich na siłę do rady nie wciągał! Ktoś napisał by się rozwiązali. Popieram. Oni i może są zaangażowani, ale sama ambicja nie wystarcza. Znowu ktoś z Rady napisze: sam pracuj. Nie o to chodzi panie i panowie radni! Trzeba wyprzedzać konfliktowe sytuacje, A, umiejętności u Was żadnych!
Chodniki, 27.03.2014 07:26
A ja z innej beczki. Kto jest inspektorem nadzoru? Nie widzi jak sa robione chodniki ekonom- budowlanka. To sie za chwile rozleci. AAAA zapomniałam to droga podlega starostwie:) Wszystko jasne. Kolega koledze ..............
urzędnik, 26.03.2014 21:10
piszecie o progach, strefie zamieszkania, ograniczeniach szybkości - a przeczytajcie jaki jest status drogi powiatowej i co można na niej postawić. U nas jest Państwo w Państwie, w środku osiedla droga powiatowa i koniec. Jak w Indii "święta krowa".
Marcin, 26.03.2014 19:28
Nie złośćcie się na policję że tylko "apeluje" o ostrożną jazdę i tyle. A co mają zrobić? Jak zaczną łapać za każde przewinienie to znowu będziecie beczeć że się czepiają i kasę od was wyciągają. Rada jest prosta: Policja powinna łapać, karać i nie dać się nabierać na wasze krokodyle łzy! A wielkość mandatów powinna być podniesiona o jedno zero - jak to nic nie da to o następne zero! Powinno się zrobić bezpieczniej.
Marcin, 26.03.2014 19:21
Tylko po co ograniczać prędkość do 40 km/h ? Nawet jak tam będzie 20 km/h, to i tak będą wypadki bo i tak nikt nie pojedzie z taką prędkością. Moim zdaniem 50 km/h jest prędkością wystarczającą aby mieć czas na odpowiednią reakcję (ale też nie w 100% przypadków). Starajmy się przestrzegać chociaż tej prędkości. Zapraszam na ul. Szarych Szeregów (strefa zamieszkania - max dop. prędkość 20km/h) - to najlepsze miejsce żeby zobaczyć w jakim poszanowaniu mamy przepisy ruchu drogowego (czyt. "jak umiemy jeździć"). Pozdro!
rona, 26.03.2014 18:40
Wynika z tego artykułu, że nic się nie zmieni. Motory będą szaleć, kierowcy przekraczać szybkość, piesi uciekać - takie jest życie.
pablo, 26.03.2014 18:16
3 - 4 szkoły, parę tysięcy mieszkańców i "O" przejść dla pieszych z sygnalizacją świetlną. A odpowiedź rzecznika można skopiować do wszystkich incydentów w Oświęcimiu. Według mnie skoro "o mało włos" ktoś nie zginął należy przeprowadzić analizę przyczyn pierwotnych
Kazimierz, 26.03.2014 17:51
Powinien stanąc znak - strefa zamieszkania. Oczywiście należy egzekwować to ograniczenie. Władze miasta są za ten stan odpowiedzialne.
mądrala, 26.03.2014 17:47
Strach pomyśleć co się będzie działo jak skończy się remont ulicy. Oj, będzie zabawa.
PORAŻKA, 26.03.2014 17:45
-każdy musi uważać- to życzenie czy marzenie oświęcimskich policjantów. Co na to władze osiedla?
bandita..., 26.03.2014 16:42
tak sie napinacie na motory a jak bym przyjechal gume spalic to byscie pierwsi tam byli jako gapie... a tu taka jatka, brak zajecia
rona, 26.03.2014 16:38
Od apeli jest ksiądz na kazaniu a nie policja. Policja ma egzekwować prawo i dbać o bezpieczeństwo - i tyle w tym temacie.
ula, 26.03.2014 16:28
Po co nam policja która tylko apeluje o rozwagę. Tyle to ja też mogę zrobić.
xenia, 26.03.2014 16:03
Poruszam sie o kulach i wielokrotnie przechodząc jezdnię musiałam uciekać przed wariatami na Obozowej. Więc nie przypuszczam by apel policji odniósł jakiś skutek.
Lolo, 26.03.2014 15:31
Kto się przejmuje bezpieczeństwem. W tej części miasta w ogóle nie widać policji ani straży miejskiej mimo że największa przestępczość. W weekendy strach wychodzić z domu.
To ma być żart???, 26.03.2014 15:26
Zastanawiam się kto jest ważniejszy, wariaci na motorach czy bezpieczeństwo mieszkańców. Policja apeluje i co to da? Mieszkańcom nic.
naiwniak, 26.03.2014 15:22
Dobrze, ze Pan Redaktor drąży problem. Tylko już dawno na ulicach Dworcowej i Obozowej powinno być ograniczenie bezwględne do 40 km/h i nie powinno byc żadnej dyskusji. Tylko nieudolność policji i organów kontrolnych naraża nas na niebezpieczeństwo! Rada Zasole powinna już dawno wyjśc z wnioskiem o ograniczenie prędkości i nadzór nad przestrzeganiem tego ograniczenie zlecić policji. Jak się nie podporządkują: apel do komendanta policji wojewódzkiego o pomoc, skoro policja oświęcimska sobie nie radzi!
mądrala, 26.03.2014 15:16
Nie ma tam jakichś lokalnych władz które zastanowią się nad tym problemem? Są szkoły więc trzeba ograniczyć szybkość - chyba proste. Jak? Trzeba się zastanowić. Skoro ludzie sygnalizują problem nie można go zamieść pod dywan i ograniczać się do apeli o rozsądek.
Henio, 26.03.2014 15:12
Więc zdaniem policji nie ma sensu kontrola szybkości w miejscu gdzie jest przedszkole i skupisko szkół. wg. nich wystarczy apel do rozsądku kierowców. A wg mnie nie wystarczy.
Jan, 26.03.2014 15:07
Ograniczyć ruch na Obozowej i po problemie. Szybkość max 30/godz. I radary.
tomy, 26.03.2014 14:55
No... i po co te komentarze, i tak będę sobie pomykał setką i g...o mi zrobicie.
sssP, 26.03.2014 14:44
Ciekawe kto z was interweniował w UM Starostwie? hmmm
Bozena, 26.03.2014 14:32
Wytłumaczyli: kobieta wyjeżdżała z Krzywej więc jest winna. Problemu zatem nie ma. Ot nasi stróże prawa.
Jano, 26.03.2014 14:32
Szanuje policję,ale wypowiedż rzecznika nie adekwatna do sytuacji.Jak już kiedyś pisałem ul. Obozową część kierowców traktuje jak tor wyścigowy i tylko wysoka grzywna plus 10 pkt.jest wstanie wyhamować idiotów.
mieszkanka , 26.03.2014 13:54
a ja proponuje na wszystkich ulicach osiedlowych zrobic progi sciagnac znaki drogowe da to napewno lepsze efekty niz co 20 metrow znaki Oswiecim slynie w w Polsce z rond to i teraz progow
filip, 26.03.2014 13:06
To proste. Po prostu ta droga jest za prosta
Horpyna, 26.03.2014 13:02
Każdy głupi wie że karze się kierowce z drogi podporządkowanej. Ale może ustawienie radaru rozwiąże problem tej ulicy.
PORAŻKA, 26.03.2014 12:48
Tam nic się nie da zrobić... Musi ktoś zginąć i wtedy się da.
ula, 26.03.2014 12:42
"Funkcjonariusze apelują o rozwagę" - TYLKO TYLE?
filip, 26.03.2014 12:37
Policję stać tylko na apele??? Może jednak jest szansa na zmuszenie kierowców do ograniczenia szybkości na tej drodze. Ruszcie głową - może znajdzie się jakiś sposób.
Giga, 26.03.2014 12:34
Kobieta zawiniła więc nie ma problemu na Obozowej - do tego zmierza artykuł. Ja jednak twierdzę że problem jest tylko najlepiej go nie widzieć. Do czasu następnego wypadku.
kierowca, 26.03.2014 12:05
Apele do rozsądku w tym momencie nic nie dają. Trzeba pomyśleć jak zwiększyć bezpieczeństwo na tej drodze.
Dunka, 26.03.2014 12:00
Rondo na Dworcowej nie rozwiąże problemu Obozowej. Tam motocykliści maja od lat tor wyścigowy. Mieszkam również na Krzywej i sam mam problem aby przejechać skrzyżowanie. Najczęściej uciekam przed rozpędzonymi pojazdami z ul. Obozowej. Niewielu jedzie z przepisową szybkością 50 km/godz. Najłatwiej było ukarać kobietę bo "nic się nie stało". A jakby się stało to co?
jeden z wielu, 26.03.2014 11:56
Tak nadajecie tu na motocyklistów i małolatów na motocyklach, których motocyklistami nie nazwę. Pokażcie mi chociaż jeden samochód, który w największej w mieście strefie zamieszkania, jaką mamy na Zasolu od Polnej po Szarych Szeregów, jedzie przepisowe 20km/h, przestrzega pierwszeństwa pieszych na całej długości i szerokości tych ulic, oraz przestrzega zasady prawej ręki. Chociaż jeden. Nikt nie przestrzega i każdy jeździ jakby to były normalne ulice tzn minimum 60 bo nawet 50 mało kto się porusza w całym mieście, chyba, że są korki. Były apele do Policji, SM, rady osiedlowej aby coś z tym zrobić i nic! Pomimo istnienia w mieście policji, straży miejskiej nie ma komu zapewnić tu bezpieczeństwa a prawo jest łamane nagminnie! Policja odwołuje się do rozsądku Polaków????? Do ludzi, którzy łamanie przepisów mają we krwi bo przez lata wyrobili sobie poczucie bezkarności dzięki zaniechaniom policji???? Stać ich tylko na apele? Chyba tak, co widać po ilości wypadków w mieście i powiecie, która jest jedną z najwyższych w kraju.
kloss, 26.03.2014 11:53
Zamontować w całym tym miasteczku progi zwalniające co 50 metrów i po sprawie..Mówię Wam..Po sprawie będzie
Ryska, 26.03.2014 10:49
Problem Obozowej na pewno rozwiąże "zasolanka"
@olek, 26.03.2014 10:45
proponuję zapoznać się z projektem przebudowy Obozowej. Jest w BIPie SP.
Oliwia, 26.03.2014 10:43
To nie jest tylko problem ul. Obozowej, ale i innych. Niestety, nikt na niebezpieczną jazdę motocyklistów nie zważa - mam na myśli nasze służby - Policję, Straż Miejską. Motocykliści często, bardzo często jeżdżą z nadmierną prędkością, stwarzają niebezpieczeństwo dla innych użytkowników drogi, niebezpiecznie wciskają się między samochody, wymuszają manewry, robią wyścigi zwłaszcza nocne, a służby .....służby nie reagują.....I tak właśnie rozpoczął się sezon....sezon na tzw."dawców" - sami są sobie winni, właściwie winni są swojej głupocie, tyle, że przy okazji krzywdzą innych....
Ken, 26.03.2014 10:42
Mieszkam na Obozowej i nigdy nie widziałem tam żadnej kontroli drogowej. Przy takim natężeniu ruchu oraz w sąsiedztwie 3 szkół i przedszkola powinno być ograniczenie szybkości. Wariatów na motorach trzeba wyłapać i karać konkretnie.
Mnich, 26.03.2014 10:37
No tak, ale to wyjaśnienie nie rozwiązuje poruszanego problemu na ulicy Obozowej. Coś z tym należy zrobić czyli znaleźć jakieś rozwiązanie.
fela, 26.03.2014 10:29
Wiadomo, że zawsze obarcza się winą pojazd wyjeżdżający z ulicy podporządkowanej. Uważam że komentarze pod artykułem są słuszne. Z Krzywej jest słaba widoczność i trudno "uciec przed pojazdem jadącym szybko główną drogą. Progi spowalniające są niezbędne przy przejściu dla pieszych w pobliżu szkoły i problem będzie rozwiązany.
olek, 26.03.2014 10:14
apelowanie do rozsądku nic nie da. Tam konieczne są inne rozwiązania które powinny być uwzględnione przy remoncie drogi.