OŚWIĘCIM. Muzeum 10 na świecie, trzecie w Europie

19 lipca 2013 Autor: PLIN

Muzeum Auschwitz to dziesiąte muzeum na świecie i trzecie w Europie. Tak wynika z rankingu opublikowanego przez poświęcony turystyce serwis internetowy TripAdvisor. - Wyróżnienie jest tym bardziej cenne, że zestawienia tego portalu przygotowane są na podstawie opinii internautów i osób podróżujących – podkreśla Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz.

OŚWIĘCIM. Muzeum 10 na świecie, trzecie w Europie

Muzeum znajdujące się na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w rankingu TripAdvisor wyprzedziło m.in.: Luwr, British Museum, Prado, Muzea Watykańskie i jest jedynym polskim muzeum znajdującym się w zestawieniu europejskim i światowym.

– Ten wynik pokazuje, że można pracować nad pamięcią w inny sposób niż przez modne multimedia i interaktywność – mówi Piotr M.A. Cywiński, dyrektor muzeum. – Wymowa autentyzmu, pozornie niemego, zdaje się przemawiać do ludzi swoim własnym głosem. Za tym stoi oczywiście olbrzymia praca edukatorów, przewodników i muzealników. Ten wynik jest także dowodem na to, jak trudno jest zrozumieć dzisiejszy świat i jego wyzwania bez głębokiego odniesienia do Zagłady, która jednak była nie tyle wydarzeniem, ile punktem zwrotnym w dziejach Europy i świata. Przez to Auschwitz stał się punktem odniesienia dla bardzo wielu aktualnych pytań i wyzwań – zaznacza dyr. Cywiński.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu ma zdecydowanie najwyższą frekwencję ze wszystkich poniemieckich byłych obozów. - W ostatnich kilku latach odwiedzane jest corocznie przez prawie półtora miliona osób. Większość z nich to ludzie młodzi. Dzięki grupie prawie 300 specjalnie przygotowanych edukatorów odwiedzający oprowadzani są w 19 językach – informuje Bartosz Bartyzel.

Oświęcimscy muzealnicy podkreślają, że dzisiejsze muzeum to przede wszystkim Miejsce Pamięci, ale także - ośrodek edukacyjny, konserwatorski i naukowy: - To dynamicznie rozwijająca się instytucja prowadząca duże działania inwestycyjne, głównie w obszarze bezpieczeństwa zbiorów, archiwaliów i obsługi odwiedzających – dodają.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Polonista, 30.07.2013 21:51
<p>@glinatex Napisałeś:"Czekam na advoce." "ad vocem"- znaczy "w nawiązaniu do"(Słownik języka polskiego)</p>
glinatex, 21.07.2013 19:32
@rozbawiona Widać,ze też zarabiasz na wyrazie holocaust,ale cóż pieniądz nie zna granic dla fanów Platformy i Żydów!
jak za Gierka, 20.07.2013 12:45
propaganda sukcesu
Rozbawiona, 20.07.2013 11:57
<p>Na tradycyjnych oświęcimskich narzekaczy zawsze można liczyć. Ponad 270 os&oacute;b pracuje w Muzeum, prawie 300 oprowadza, około 200 pracuje w firmach pracujących na okrągło na terenie Muzeum. Setki dalszych os&oacute;b pracuje w hotelach i restauracjach na terenie miasta, kt&oacute;re by się nie utrzymały bez frekwencji muzealnej. Najlepszą jest uwaga o tym, że do remont&oacute;w i konserwacji zatrudnia "obce firmy" Takie zam&oacute;wienia są regulowane przez ustawę o zam&oacute;wieniach publicznych. Ale co tam, łatwiej ponarzekać... Ciekawe, czy inne miasta z tego rankingu też tak się użalają z powodu istnienia cenionych muze&oacute;w?</p>
glinatex, 19.07.2013 19:36
I co z tym 10-ym miejscem na Świecie? Czy ,Magistrat powiesi na ścianie zaś jakiś tam dyplomik? Co ,My mieszkańcy Oświecimia a nie Tel-Avivu z tego faktu mamy oprócz zakazów,nakazów i korków?Czekam na advoce.
jacccek, 19.07.2013 18:01
Szkoda że nic dla mieszkańców z tego tytułu nie zostaje, "goście" nawet za parkingi nie płacą.
sss, 19.07.2013 14:07
szkoda że miasto nie umie zatrzymać tych turystów. A muzeum nie zalezy na dobrych stosunkach z maistem i mieszkańcami.
gebels, 19.07.2013 13:46
jak to jakim ,czytaj ze zrozumieniem-p.wzg.ilości odwiedzających turystów,swojej specyfiki-itp.itd
van sand, 19.07.2013 12:50
inne muzea z tego rankingu dają coś swoim okolicznym mieszkańcom,a nasze do remontów i konserwacji zatrudnia obce firmy
ccc, 19.07.2013 11:43
dziwne, czy w tańcu z gwiazdami też wystartuje??
Łukasz, 19.07.2013 10:44
czytaj ze zrozumieniem! liczba odwiedzających to miejsce osób, Szkoda, że nic z tego nie wpada do miejskiej kasy.
Ona, 19.07.2013 10:12
Co za beznadziejny artykuł. 10 muzeum na świecie? ale w jakiej dziedzinie? pod jakim względem? wypadało by to sprecyzować.