OŚWIĘCIM. Na płycie Rynku Głównego stanie „Cafe Rynek”

01 lutego 2019 Autor: sz
fot. UM Oświęcim

fot. UM Oświęcim

Do końca maja na płycie oświęcimskiego rynku zostanie wybudowany całoroczny pawilon gastronomiczny o nazwie „Cafe Rynek”.

-Do tej pory w okresie letnim miasto wydzierżawiało część płyty rynku pod ogródki kawiarniane, które często budziły zastrzeżenia co do estetyki. Stąd decyzja o przygotowaniu pawilonu gastronomicznego dostosowanego do charakteru tego miejsca, według projektu uzgodnionego z konserwatorem zabytków – informuje Katarzyna Kwiecień z Urzędu Miasta Oświęcim.

Projekt budynku został uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Krakowie. Aktualnie procedurę przetargową na budowę obiektu prowadzi Zarząd Budynków Mieszkalnych w Oświęcimiu. Termin składania ofert upływa w najbliższy poniedziałek, tj. 4 lutego. Później zostanie ogłoszony przetarg na dzierżawę obiektu.

-Pawilon będzie miał konstrukcję stalową z przeszklonymi witrynami. W środku będą miejsca do siedzenia, zaplecze socjalne, kuchenne oraz sanitarne. Na zewnątrz znajdzie się ogródek kawiarniany. Do lokalu będzie można wejść z dwóch stron. Będą też dwa podesty wejściowe przy drzwiach socjalnych oraz drzwiach od strony ogródka, a także podest wraz z najazdem dla osób niepełnosprawnych. Obiekt zostanie wyposażony w instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną i termiczną – informuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Oświęcim.

Temat budowy obiektu pn. „Cafe Rynek” został poruszony na ostatniej sesji Rady Miasta Oświęcim przy okazji głosowania nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu osiedla Stare Miasto.

-Naszą intencją w tym wszystkim jest to, żeby pewien standard i poziom usług gastronomicznych, oferowanych w postaci ogródków letnich, w jakiś sposób znormalizować i przede wszystkim, żeby były one zgodne z ustaleniami i decyzjami konserwatora zabytków – powiedział na sesji Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Przeciwny budowie „Cafe Rynek” jest radny opozycyjny Krzysztof Kuczek, który wyraził swoją opinię podczas ostatniej sesji.

-Rozumiem, że decyzja o zmianie planu zagospodarowania dla rynku dotyczy się ściśle nowego punktu gastronomiczno-usługowego. Ja pamiętam czasy, kiedy Rada usilnie próbowała zlikwidować „Tęczę”. Trwało to dość długo, ponieśliśmy milionowe koszty. Udało się. Potem udało się odbudować płytę rynku, która dzisiaj jest w stanie jakim jest. A teraz znowu będzie trzeba ten rynek i drogi rozkuwać, by położyć instalację elektryczną, instalację wodną do obiektu, który nie będzie na stałe związany fundamentami z ziemią, ale będzie to jednak budynek całoroczny – komentował radny Krzysztof Kuczek.

-Jako mieszkaniec Oświęcimia wyrażam swój kategoryczny sprzeciw, żeby stawiać obiekty gastronomiczne, bo tu nie chodzi o ogródek Panie Prezydencie, obiekt ma być całoroczny. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, żeby po tylu milionach złotych wydanych w ostatnich latach, znowu stawiać obiekt i zabudowywać ten rynek – podsumował swoją wypowiedź radny Kuczek z Prawa i Sprawiedliwości.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
maria, 12.02.2019 12:44
Nie jestem za tym aby stawiać taki namiot. Powinno być dużo zieleni i ławek..
Pytacz, 11.02.2019 20:48
Ile % bonifikaty jednorazowej oferuje Miasto za przekształcenie właściwościowe? Wciąż to jest nieznane mieszkańcom.
Kris, 11.02.2019 15:41
Przetarg wygra ktoś niebezpośrednio powiązany z kimś z urzędnikòw miejskich ale i tak bedzie wałeczek jak zawsze i ten kto ma sie nażreć będzie syty
do75-letni Obywatel Oświęcimia - LI, 08.02.2019 22:09
Paryż to teraz miasto terroru. Strach wyjść na ulicę. Taki Oświęcim Ci się marzy?
tylko hotele i gitarzyści co nie ?, 06.02.2019 19:00
nikt nie zrobi z miasta zapyziałej budki z lodami !!
Magda, 05.02.2019 20:38
Jeżeli miasto ma zatrzeżenia co do wyglądu niektórych ogródków kawia
iach niech wskażą wytyczne dla ogródków tak się to robi w dużych miastach typu Kraków każdy ogródek ma swój projekt do akceptacji w UM aby był spójny z wizerunkiem i architekturą miasta.
lusia, 05.02.2019 13:03
Wystarczą kolorowe duże parasole- w końcu to tylko w lecie, nie potrzeba stawiać kolejnej budy.Mogły pozostać w rynku ubikacje bo przecież kiedyś zaprojektował je projektant aby mogli korzystać z nich mieszkańcy -teraz wszystko robi się bez głowy a wielka szkoda.Kiedyś rynek był bardzo zielony a ławeczki były z oparciem.Wszystko inaczej ....beznadziejnie !
Ewald, 05.02.2019 09:23
Zamknąc rynek dla samochodòw!!!!!!
lucki, 04.02.2019 22:09
won z samochodami z rynku, latem niema czym oddychać...
nobo, 04.02.2019 21:36
podobne do synagogi ehhhh
30-stoletni obywatel Oświęcimia, 04.02.2019 19:42
A my tego upalnego lata braliśmy lody z Figi z makiem, szybko schodziliśmy na leżaczki lub ławeczki nad Sołę i nie musieliśmy wdychać spalin konsumując lody śmietankowe i różne inne ;) A na poważnie, trochę za mało miejsc parkingowych a za dużo urzędów dokoła żeby zamknęli Rynek dla samochodów. A poza tym jakoś towar muszą dowieść a chyba nie wszystkie sklepy mają drugie drzwi od tyłu...
, 04.02.2019 18:14
A,zaorac ten rynek ,moge tam zrobic cos brzydkiego.A budka na piwo dla peowskich moczymord!
Ciekawe, 04.02.2019 18:09
Drogi 75-letni Obywatelu Oświęcimia.
Lody może Pan zjeść w lokalu Kołaczków, nie musi Pan siadać na zewnątrz tym bardziej że ogródek wystawiany przez nich tarasuje cały chodnik i trzeba go obchodzić wokół jak kupe na chodniku (których i tak nie brakuje na rynku bo miasto nie sprząta a straż miejska udaje że nie widzi).
Stanisław, 04.02.2019 16:36
do 75 letniego-wina .ze pan wdychał spaliny leże po stronie lokalizacji ogródka P.Kołaczków.Jako jedyny w mieści nie przylega do posesji tylko do jezdni.Mało że utrudnia parkowanie ,czy ewentualne zatrzymanie to powoduje właśnie że siedzący narażeni są na wdychanie potencjalnych spalin.Apel do Urzędu Miasta.Należy się dokładniej przyjżeć lokalizacji ogródków.Nigdy moim zdaniem nie powinny przylegać do drogi
obywatel 32600, 04.02.2019 12:49
Zarezerwował prezydent milion na nieistniejący festiwal Jedyny plac na imprezy masowe zamierza zabudować szpetotą tymczasową za many mieszkańców z podatków.
Exit, 03.02.2019 23:44
Jest też opcja że pisiory się nie zgadzają, bo nie będzie już miejsca na pomnik PLK gdyby przez przypadek PIS wygrał następne wybory :-(
Exit, 03.02.2019 23:40
Pisiory się buntują, bo konkurencja dla łozińskiego się szykuje.
Jestem jak najbardziej za, brawo dla pomysłodawcy.
Mii, 03.02.2019 20:42
Może to czapka niewidka i nikt nie zobaczy że takie coś tkwi w środku rynku:(
75-letni Obywatel Oświęcimia - LI, 03.02.2019 18:51
Było upalne lato 2018....siedzę sobie z koleżanką z Podstawówki w Rynku u KOŁACZKOWEJ...Jemy lody mleczne ...podjechał samochód Dostawczy /godz 11.25 / i pluł na nas spalinami przez 10 minut !
PYTAM JAK DŁUGO W RYNKU ..BĘDZIEMY WDYCHAĆ SPALINY ...KONSUMUJĄC LODY SMIETANKOWE ????
Egon, 03.02.2019 18:10
Albo KaczTower albo wielka skarbonkę ojczulka z Torunia.
Wyborca po, 03.02.2019 13:18
Zgadzam sie z p Kuczkiem. Dlaczego stawiac bude na caly rok? Co roku oglaszac przetarg, chetni stawiaja ogrodek na wlasny koszt potem zwijaja interes i rynek jest czysty...chyba, ze bedzie to buda urzedu miasta i nowe stanowiska do obsadzenia? Obserwuje Was moi przedstawiciele...
, 03.02.2019 11:55
Czyli zburzono "tęcze" żeby budować kolejny koszmar architektoniczny. Pomijając koszty do czego to ma pasować? Po remoncie Rynek już wygląda koszma
ie. Żadnych ładnych drzew, krzewów, porządnych ławek. Nie stało się to miejscem do podziwiania, miejscem relaksu na tle zabytkowej architektury. Znowu będzie zapocony szklany koszmar, dysonans do wszystkiego. Z takim szklanym pawilonem to na Bulwary z widokiem na rzekę. Ludzie powinni powołać komitet protestacyjny.
Jaques, 03.02.2019 10:48
Jestem ciekaw kto wygra przetarg na prowadzenie tej budy ??:) mysle ze bazylia lub skorpionik :) albo Pani senkowska dostanie w spadku
genialne ..., 03.02.2019 10:46
jadzia niech sie wyprowadzi do Pszczyny
mcm, 03.02.2019 00:32
A może Kaplica?
świętyWnieboWzięty, 02.02.2019 23:17
Jestem przekonany, że komunikacja wokół Rynku jest niezgodna z wszelkimi normami. Podczas imprezy odbywającej się na płycie Rynku, podjeżdżają samochody, motocykle i stoją na włączonych silnikach, bo paniusia "wyskoczyła" po lody i ciasto. Oglądam występy siedząc na ławce, są tuż przy jezdni i wdycham spaliny. Do zwymiotowania. No cóż, ale są tacy, którzy twierdzą, że w Rynku nie ma smogu. Taki to super odpoczynek. Dlaczego Strażnicy Miejscy nie są obecni i nie reagują !!!!!!!!!!
Piotr, 02.02.2019 17:02
Na bzdury są pieniądze!!!! Miasto zadłużone, pracownicy prezydenta pracują za jałmużnę, ale na pokaz jest wszystko! Brawo Kuczek-jeden światły i nie bojący się wyrażać opinii.
bhjk, 02.02.2019 15:24
super pomysł !
Jadzia, 02.02.2019 11:14
Zamknąć rynek dla samochodów, zezwolenie tylko dla dostawców np. do godziny 9. Zrobiłoby się ciszej, bezpieczniej, dało by się przyjść z dziećmi. Lokale gastronomiczne by odżyły i pewnie pojawiły by się nowe. Wystarczy przejechać się do Pszczyny, tam się udało zrobić atmosferę i ludzie przyjeżdżają z okolicznych miejscowości posiedzieć na starówce.
Czesław, 02.02.2019 10:03
Buda jest po to,m żeby piwo się lalo.
Miastowy, 02.02.2019 09:49
Bardzo dobra decyzja, wreszcie coś dla ludzi, a dinozaury woniące naftalina szczekają, pewnie by chcieli wieżowce postawić, dziękuję Panu Prezydentowi wybranemu przez nas Panu Chwierutowi za uczciwość, i rozwagę.
75-letni Obywatel Oświęcimia - LI, 02.02.2019 08:30
Popieram pomysł ! Jak był BUNKIER I PAWILON ...było ok !
Popatrzmy na Paryż we FRANCJI ...przed MUZEUM do LUWRU ...wybudowano szklaną PIRAMIDĘ ....wszyscy , którzy odwiedzają to miejsce są zadowoleni , a my Oświęcimianie , że powstanie coś pięknego na RYNKU ...to NIE !
Ci co krytykują piękny pomysł Włodarzy Naszego Miasta ....NIECH SIĘ OGARNĄ ! I CICHO SIEDZĄ ....
Mieszkanka, 02.02.2019 07:13
Do Marko. Dzięki czyim reformom mamy mało dzieci w szkole.
Też nie jestem za zabudowywaniem rynku. Ale Oświęcim po tym jak przegrał p. STARZEC pupilek p. SZYDŁO i Prezydenta to się nie liczy.
mieszkaniec, 02.02.2019 02:45
... podwyżki za śmieci i wodę oraz podatki
xxx, 01.02.2019 21:40
Chyba wszystkich porypalo!A pod rynkiem zabytki !
Ford, 01.02.2019 21:24
To jakaś paranoja!!!!Chwierut opanuj się!!!,!
jacekk, 01.02.2019 19:27
Pan Kuczek ma rację, jest dość miejsca wkoło, na knajpy, zostawcie rynek w spokoju.
jaro, 01.02.2019 19:25
Pomysł kiepski. Miały być koncerty, imprezy więc po co ta buda? Też jestem przeciw. Wokoło pełno przecież lokali i ogródków. Natomiast zlikwidowalbym parking na rynku.
Oswiecimianka, 01.02.2019 18:56
Chcieliscie Chwieruta to macie teraz!
Marko, 01.02.2019 17:55
Kilka miesięcy po wyborach i:
- nie ma już Radia Oświęcim
- nie będzie Lif'a
- nie będzie Szkoły Podstawowej Nr 3
- będą miliony na jakiś most upiorów
- będzie menelski namiot na płycie Rynku
.......takie są początki kadencji p.Chwieruta - strach się bać co będzie dalej
Krissuper, 01.02.2019 17:33
Dobrze chociaż że te samochody parkujące i krążące wokół rynku są takie zabytkowe. Dodają uroku tej okazałej starówce.
Marian, 01.02.2019 17:31
Bardzo dobry pomysł. Wreszcie będzie coś więcej niż tylko beton.
hotin, 01.02.2019 17:16
A postawcie tam całoroczną budę dla KOD-u,a będzie w Oświecimiu przynajmniej zabawniej.Taką ..budę" z nagłośnieniem jak na LFO i z efektami laserowymi.PS.A o dofinansowanie tej inwestycji proszę się skontaktować z demokratem i multi milionerem George Sorosem.
nie lubię PIS, 01.02.2019 16:33
ale Kuczka popieram!!!!!