OŚWIĘCIM. Na ulice wyjedzie 20 nowoczesnych autobusów

20 października 2017 Autor: sz
Już w kwietniu takie autobusy pojawią się na oświęcimskich drogach

Już w kwietniu takie autobusy pojawią się na oświęcimskich drogach

W ciągu najbliższych dwóch lat na oświęcimskie ulice wyjedzie 20 nowych autobusów. Pierwsze pojawią się w kwietniu 2018 roku, ostatnie natomiast wiosną 2019 roku. Będą to jedne z najnowocześniejszych autobusów komunikacji miejskiej w kraju.

Nowoczesne autobusy

-Zakupimy 20 autobusów firmy Solaris, niskopodłogowych, dobrze wyposażonych, ekologicznych, napędzanych silnikiem spalinowym (o zapłonie samoczynnym) spełniającym normy czystości spalin EURO 6 i z napędem hybrydowym – mówi Bożena Fraś, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Nowe autobusy będą miały bardzo bogate wyposażenie. Zainstalowany monitoring nie będzie tylko we wnętrzu pojazdu, ale także na zewnątrz, dzięki czemu np. kierowca będzie widział czy któryś z pasażerów nie dobiega czasami na przystanek by wsiąść do autobusu.

Wszystkie pojazdy będą klimatyzowane. Dodatkowym wyposażeniem będzie m.in. wi-fi, porty usb, czy też ładowarki urządzeń mobilnych. Tablice wewnątrz będą podświetlane, będą również komunikaty głosowe wewnątrz i na zewnątrz pojazdu. Zainstalowany zostanie także system zliczania pasażerów.

Autobusy będą w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych, osób z dziećmi oraz osób starszych. Pojazdy będą miały wysuwaną platformę na wózki inwalidzkie. W autobusach będą też biletomaty.

W środku pojazdów zamieszczone zostaną monitory LCD z wyrysowanymi liniami autobusowymi tzw. koraliki, które mają ułatwić pasażerom odczytanie numeru linii i kierunku jazdy. Projekt zakłada również przygotowanie kompleksowego systemu do programowania sieci i tworzenia rozkładów jazdy.

–Ułatwi nam to zbadanie potoku pasażerów na poszczególnych liniach i pozwoli je przebudować pod kątem faktycznego zapotrzebowania – wyjaśnia Bożena Fraś. -Przetarg na tę część projektu będzie dopiero ogłoszony – dodaje prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Oświęcimiu.

Finanse

Całość projektu kosztować będzie ponad 21 mln złotych. Blisko 18 mln złotych Miejski Zakład Komunikacji w Oświęcimiu pozyskał z dofinansowania unijnego. Pozostałą kwotę spółka pokryje ze środków własnych.

-To kolejna dobra informacja dla naszego miasta. Zarząd Województwa Małopolskiego wsparł projekt zakupu nowoczesnych autobusów w kwocie 18 mln zł. Są to ogromne pieniądze, które przyśpieszają rozwój naszego miasta – podkreśla Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Firma przyjazna dla pasażera

Wymiana starego taboru na nowy to jeden z kilku etapów budowy wizerunku Miejskiego Zakładu Komunikacji w Oświęcimiu. Firma stawia na pasażerów.

-Zależy nam na podniesieniu komfortu jazdy naszymi autobusami, aby naszym pasażerom jeździło się lepiej i bezpieczniej – zaznacza prezes MZK, Bożena Fraś.

Następnym etapem rozwoju firmy będzie modernizacja siedziby firmy wraz z placem.


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
KOS, 22.10.2017 16:48
Przecież po Oświęcimiu jeżdżą autobusy przegubowe i nie ma problemu. Poza tym akurat teraz MZK kupuje pojazdy 12m i krótsze.
.kjglugf, 21.10.2017 17:35
Mam nadzieję, że ni będą to przegubowce, takie jak na zdjęciach, bo się nie zmieszczą na dziesiątkach oświęcimskich rond.
Pytanie , 20.10.2017 09:39
Do czytających to z MZK. kiedy usunięcie błędy w rozkładzie inte
etowym aktywna mapa? Wprowadza on pasażerów w błąd. Błędów jest dużo. kiedy?