OŚWIĘCIM. Nie żyje Henryk Schönker

16 stycznia 2019 Autor: red
Fot. CE

Fot. CE

Zmarł Henryk Schönker, autor książki „Dotknięcie Anioła”, w której opisał swoje przed- i wojenne losy. Na podstawie publikacji powstał głośny film w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego. Mieszkaniec Oświęcimia, pochodzący ze znanej i poważanej rodziny żydowskiej. Ocalony z Zagłady, po wojnie wyemigrował do Izraela.


„Z żalem zawiadamiamy, że dziś w nocy odszedł nasz przyjaciel Henryk Schönker (1931-2019). Pomimo, że urodził się w Krakowie, to Oświęcim był zawsze najbliższy jego sercu. Miejsce, gdzie mieszkała jego rodzina i gdzie spędził wczesne lata swojego życia, i gdzie po wojnie ukończył Liceum im. Konarskiego. Serdeczny, otwarty człowiek i wielki przyjaciel naszego Muzeum i miasta. Będzie nam Ciebie brakowało!” - czytamy we wpisie Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu.

Wychowywał się w żydowskiej rodzinie malarza Leona Schönkera. W 1937 roku wraz z rodziną przeniósł się do Oświęcimia. Po wojnie ukończył Politechnikę Krakowską z dyplomem inżyniera mechanika. W roku 1955 wyjechał wraz z rodziną do Wiednia, skąd w 1961 roku wyemigrował do Izraela.

Pracował aż do emerytury w izraelskim przemyśle lotniczym. Autor książki wspomnieniowej pt. "Dotknięcie anioła", za którą otrzymał Nagrodę historyczną "Polityki" 2006. Książka została napisana w całości po polsku. Od 1979 r. malował obrazy o tematyce Holokaustu.


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
ada, 17.01.2019 20:41
Niech spoczywa w spokoju - cześć jego pamięci.