OŚWIĘCIM. Niech wszędzie w tym dniu zwycięży pamięć

28 lipca 2014 Autor: plin

Zbliża się 70. rocznica wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. - 27 stycznia 2015 r. będzie dniem zupełnie wyjątkowym. W tym dniu obchodzić będziemy 70. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz. Pamięć całego świata skupi się na tragedii Szoa i całego okrutnego systemu gett i obozów koncentracyjnych - mówił dziś dr Piotr M.A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Sekretarz MRO Marek Zając oraz dyrektor Piotr M.A. Cywiński. Fot. Marek Lach

Sekretarz MRO Marek Zając oraz dyrektor Piotr M.A. Cywiński. Fot. Marek Lach

Organizatorami obchodów są Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowa Rada Oświęcimska. - 27 stycznia 2015 r. będzie dniem zupełnie wyjątkowym. W tym dniu obchodzić będziemy 70. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz. Pamięć całego świata skupi się na tragedii Szoa i całego okrutnego systemu gett i obozów koncentracyjnych - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej dr Piotr M.A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. - Będą z nami ostatni żyjący wśród nas Ocalali. To właśnie oni będą naszymi najważniejszymi gośćmi. Dla wielu z nich ta siedemdziesiąta, okrągła rocznica będzie dniem ukoronowania ich osobistego zwycięstwa nad zwątpieniem i zapomnieniem. Ten dzień będziemy chcieli spędzić razem z nimi - podkreślił Cywiński.

- W tym wyjątkowym dniu będziemy chcieli pokazać Ocalałym i całemu światu, że my - pokolenia powojenne - dojrzeliśmy do naszej własnej odpowiedzialności za pamięć - zaznaczył Marek Zając, sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. - Jesteśmy gotowi ponieść dalej pamięć o Zagładzie europejskich Żydów oraz o losie, który w Auschwitz spotkał Polaków, Romów, jeńców rosyjskich i wiele innych grup ofiar.

- Główne obchody 70. rocznicy wyzwolenia będą miały miejsce na przedpolu Bramy Śmierci KL Auschwitz II-Birkenau. W bardzo wielu krajach, w tym dniu - będącym od dziesięciu lat Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu - odbędą się różne doniosłe wydarzenia: konferencje, wystawy, obchody, spotkania. Dzięki bezpośredniemu streamingowi poprzez internet będą one mogły w sposób symboliczny być z uczestnikami głównych uroczystości na terenie Miejsca Pamięci - dodaje Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz.

Muzealnicy informują o specjalnej stronie internetowej poświęconej obchodom. - Pod adresem www.70.auschwitz.org odnotowane będzie każde wydarzenie przygotowywane na dzień 27 stycznia, służące uczczeniu Ofiar, spotkaniu z Ocalałymi i budowaniu odpowiedzialności za naszą wspólną pamięć - zaznacza Bartosz Bartyzel.

- Bardzo pragnę zaprosić każdego do współtworzenia tego wyjątkowego dnia - zaapelował dr Piotr M.A. Cywiński. - Niech wszędzie - w miejscach pamięci i muzeach, w szkołach i na uniwersytetach, w przestrzeni publicznej, w centrach kultury, w synagogach i kościołach - w tym dniu zwycięży pamięć.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
dla PRAWDY, 01.08.2014 04:52
mam nadzieje ze wrescie powiedza prawde ze w tym obozie gineli OBYWATELE panstw takicjh jak Polska Francja , Wegry itd. A nie ze gineli tam Zydzi tam nie gineli Zydzi . tam ginel OBYWATELE PANSTW EUROPY w tamtym czsie kto mial paszport ,,zydowski,,?? tam nie gineli Zydzi tam gineli OBYWATELE panstw podbitych przez nazistow . Mowcie prawde. Oboz w Oswiecim iu nie byl tylko dla wyznawcow Jechowy
Sibrand, 30.07.2014 08:28
mieszkaniec: Sibrand-albo tyś głupi albo nie masz pojęcia jak wyglądał przedwojenny Oświęcim.Ty chciłbyś aby dalej był zapyziałym prowincjonalnym miejscem.Nie chwalę czsów powojennych-ale dzięki nim oświęcim stał się miejscem przyjaznym zwykłym ludziom a nie politykierom.Co z tego że teraz mogę publicznie powiedzieć co chcę jak za tą wątpliwą przyjemność ci trzeci chodzi z pustym żołądkiem-oto efekt solida
ościowego zwycięstwa A bo ty wiesz jak wyglądał przedwojenny Oświęcim. Babkba Ci naopowiadała ? Wiem jak wyglądał PRL. Stare układy zostały do dziś tylko że z polityki przeniosły się na gospodarkę. A Twoja erystyka nie mnie prowokuje. Tylko ludzie, którym brak argumentów urządzają sobie "osobiste wycieczki" do adwersarzy. No i insynuują im głupotę. Brak rozezeznania. Swoją drogą nie opisałeś mi jak ten przedwojenny Oświęcim wyglądał. Zresztą ? Czy ja pisałem coś o przedwojennym Oświęcimiu ? Nie. Ja chcę, żeby tego dnia jawnie został potępiony w naszym mieście zbrodniczy ustrój nie tylko nazistowski ale i komunistyczny. Nota bene oba totalita
e, których propagowanie w Polsce jest zabronione.
Sibrand, 30.07.2014 08:23
Putin nie jest komunistą.
hotin, 29.07.2014 22:23
Jak polskie MSZ i ten POwolniak, Radek Zdradek nie ogłosi Putina ,,persona non grata" w Polsce to zrobimy to my, mieszkańcy Oświecimia w taki sposób by zobaczył to cały cywilizowany Świat!
@ komunista , 29.07.2014 15:22
Pamietam jak ten komunizm wygladal ale do komuny nie nalezal ojciec dziadek i ja i precz z komuna a PUTIN nie powinien brac udzialu w uroczystosciach po co on jet u nas w Oswiecimiu potrzebny? Co robi na Ukrainie ?I nie pisz ze Bodzio jest nawiedzony popieram go .A ty komuchu chyba jestes przeksztalconym PiS owcem i mocherowym beretem! Mamy wolnosc co za komuny tego nie doznalem a dziadow z nas to komuna zrobila i z tymi dwulicowcami trzeba po malu zrobic porzadek.
Pielęgniarka, 29.07.2014 10:49
Bez ciśnienia panie Cywiński( z daleka)........
komunista, 29.07.2014 09:54
Nie wiem skąd biorą się różne Sibranty? Ludzie nie można całe życie wspominać "martylologię"! Trzeba iść do przodu z pamięcią, o tamtych złych czasach, ale bez przesady. Więcej szkód wyrządziły tzw elity solida
ościowe, niż gehenna tu wspominana. Solida
ość zrobiła z nas dziadów! Urządziły się za to tzw elity opływające z dostatek. Z Rosją powinniśmy żyć w przyjaźni, a nie opowiadać bzdur jak jakiś nawiedzony "Bodzio".
mieszkaniec, 29.07.2014 08:48
Sibrand-albo tyś głupi albo nie masz pojęcia jak wyglądał przedwojenny Oświęcim.Ty chciłbyś aby dalej był zapyziałym prowincjonalnym miejscem.Nie chwalę czsów powojennych-ale dzięki nim oświęcim stał się miejscem przyjaznym zwykłym ludziom a nie politykierom.Co z tego że teraz mogę publicznie powiedzieć co chcę jak za tą wątpliwą przyjemność ci trzeci chodzi z pustym żołądkiem-oto efekt solida
ościowego zwycięstwa
BODZIO, 29.07.2014 08:32
A czy bedzie na obchodach 70 rocznicy Pan PUTIN Prezydent?Oboz wyzwolila Armia Radziecka a jak wiadomo po ostatnich wyczynach zwiazanych ze zestrzeleniem samolotu i inwazja na KRYM to cos tu nie po drodze!!!!SANKCJE !!! ZAKAZ WJAZUDU!!
info, 29.07.2014 07:46
Rzezi wołyńskiej poświęcony jest fragment wystawy w bloku nr 15, zatytułowanej "WALKA i MARTYROLOGIA POLAKÓW w LATACH 1939-1945", natomiast fragment wystawy na piętrze w bloku nr11, zatytułowanej "OBOZOWY i PRZYOBOZOWY RUCH OPORU", przybliża odwiedzającym Muzeum postać rtm. Witolda Pileckiego.
Sibrand, 28.07.2014 21:53
Szanowny Panie Cywiński ! W pełni się z Panem zgadzam, w tym dniu musi zwyciężyć pamięć wyzwolenia ludzi obozu koncentracyjnego KL Auschiwtz-Birkenau. Nie możemy jednak zapomnieć o jednym - TEGO DNIA NASZE MIASTO ZNALAZŁO SIĘ POD NOWĄ OKUPACJĄ. POD OKUPACJĄ SIERPA I MŁOTA, która od OKUPACJI z SYMBOLEM HAKENKREUZA RÓŻNI SIĘ TYM, że POD TYM jarzmem zginęło więcej ludzi. BTW: O WOŁYNIU TEŻ POWINNIŚMY PAMIĘTAĆ !!! ZWŁASZCZA TERAZ. JESTEM CIEKAW CZY MUZEUM AUSCHWITZ BYŁOBY SKŁONNE POŚWIĘCIĆ JEDEN BARAK, JEDNO PIĘTRO NA EKSPOZYCJĘ O RZEZI WOŁYŃSKIEJ. JESTEM TEŻ CIEKAW, ZE POŚWIĘCICIE JEDEN BARAK NA PAMIĘĆ o R O T M I S T R Z U P I L E C K I M !!!
hotin, 28.07.2014 21:35
OK! Pamięć pamięcią, ale obok pewnych rzeczy p. doktorze nie możemy jako my Polacy przechodzić obojętnie tak jak np. dzisiejsze zbombardowanie szpitala w Jerozolimie!A na dowód nienawiści państwa Izrael do całego Świata ,w tym i Polaków proszę oglądnąć tę pouczającą lekcję historii z podręcznika armii izraelskiej! https://www.youtube.com/watch?v=nu6t9YmHvT4