OŚWIĘCIM. Nowe życie starego ratusza. Otwarcie 20 lipca

04 lipca 2018 Autor: red/UM Oświęcim
Fot. UM Oświęcim

Fot. UM Oświęcim

W piątek, 20 lipca, w starym ratuszu (Rynek Główny 2) uroczyście otwarta zostanie multimedialna ekspozycja „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia”. Ukazuje osiem wieków historii miasta nad Sołą w sposób, który zaciekawi także miłośników wirtualnej przestrzeni. W budynku, który jest częścią Muzeum Zamek w Oświęcimiu, trwają intensywne prace związane z montażem wszystkich elementów prezentacji historycznej


- Przedwojenny ratusz jest bardzo ważny dla historii naszego miasta. Kilka lat temu podjęliśmy działania, aby go wyremontować i przygotować pod nowoczesną oraz interaktywną wystawę, która zachęci mieszkańców i turystów do dalszego odkrywania ciekawych kart z dziejów Oświęcimia - mówi prezydent Janusz Chwierut.


- Staramy się utrwalać historię miasta i przekazywać ją następnym pokoleniom przez symbole i miejsca. Odnowiony zabytek i jego nowe funkcje to nasz wkład, w obchodzoną w tym roku, 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Okazja, by wspominać o naszych lokalnych bohaterach, którzy o walczyli o wolną Polskę - dodaje prezydent.


- Ze względu na niewielką przestrzeń ekspozycyjną zaprezentowana zostanie „w pigułce”, w taki sposób, aby zachęciła zwiedzających do szerszego zapoznania się z dziejami miasta prezentowanymi w Muzeum Zamek, Muzeum Żydowskim, Muzeum Romskim, Klasztorze Sióstr Serafitek oraz Klasztorze Salezjanów - wyjaśnia Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek.


Każde piętro poświęcone jest innemu okresowi z historii miasta.


W najniższej części będą prezentowane najstarsze dzieje Oświęcimia, a wirtualnymi narratorami będzie para książęca: Władysław i Eufrozyna. Na parterze będzie Punkt Informacji Turystycznej, sklep muzealny i kasa. Na tym poziomie zaprezentowane zostaną też trzy cele więzienne, z różnych okresów historii miasta – poczynając od okresu międzywojennego, poprzez II wojnę światową, a kończąc w okresie PRL-u. Na pierwszym piętrze rozpoczyna się opowieść o mieście od XVII wieku, od potopu szwedzkiego.


W okresie międzywojennym powita zwiedzających ówczesny burmistrz Roman Mayzel – włodarz magistratu, kolejna postać wirtualnego narratora. Opowie o dziejach swojego Oświęcimia, budowaniu i rozkwicie miasta. W tej części ekspozycji zostanie zaprezentowany samochód Praga – Oświęcim model Baby z 1936 r., pochodzący z firmy Zjednoczone Fabryki Samochodów.


Na wystawie zaprezentowane zostaną wątki, związane z wrześniem 1939 r., wysiedleniem mieszkańców oraz pomocą więźniom obozu, zobrazowane wspomnieniami „świadków historii”.


Opowieść o Oświęcimiu zakończy część poświęcona współczesnemu miastu, które ma wiele do zaproponowania w sferze kultury, sportu i inicjatyw pokojowych. Dla zwiedzających przygotowano niespodziankę związaną z działającym od lat 40. XX w. Klubem Sportowym Unia Oświęcim, który ośmiokrotnie wywalczył tytuł mistrza Polski w hokeju na lodzie.


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
hotin do admina, 05.07.2018 23:24
Proszę o kasowanie postów używających mojego nika @hotin.Niech się przedstawiają jako np.UBywatel RP lub KODziarz z Osiedla,ale mój nick proszę zastrzec!Dziękuję.
Fajnie, 05.07.2018 19:44
Fajna sprawa - Oświęcim się rozwija a nie jak mówi Beatka Nagroda Szydło. Mam nadzieję, że ten z PiSu nie zostanie Prezydentem, bo szkoda miasta. Wystarczy posłuchać pracowników Starostwa :)
Rycerstwo Wiecznej A-klasy, 05.07.2018 11:39
Ja tam się wybiorę, choćby zobaczyć to cudo motoryzacji, które robili w OMAGu. Piszę to bez szydery.
@ hotin, 05.07.2018 06:12
Hotin zastanawiam się jak odwdzięczą ci się pisowcy za tę pracę na forach, atakującą Prezydenta? Dlaczego z taką zajadłością nie atakujesz Starca? Na inte
ecie czytałem, że Beata Szydło była najlepszym premierem w ilości przyznanych sobie nagród - jak to skomentujesz? Jak skomentujesz kolesiostwo w spółkach skarbu państwa które teraz sięga za PiSu zenitu? Atakujesz człowieka, który robi dla miasta co może i stara się - unika kłótni i awantur, tak bliskich twojemu środowisku. Ale przejedziesz się na tym hotin. Starzec robi sobie kampanię w mediach, na innym portalu w co 2 artykule jego zdjęcie - teraz tak nagle przed wyborami - a wcześniej ludzie nie byli mu potrzebni... ot taka prawda...
hotin, 04.07.2018 21:51
Jak to teraz wszystko fajnie wygląda w Oświęcimiu.A ja jestem ciekaw i myśle że też inni mieszkańcy tego grodu,co nasz wspaniałomyślny p.prezydent miasta ma w planach na następną kadencje.Czy już ktoś wie?