OŚWIĘCIM. Nowy dworzec na horyzoncie? Starosta prosi o pomoc prezesa PKP

06 lipca 2018 Autor: red
Fot. mat. PKP

Fot. mat. PKP

Kiedy wreszcie powstanie nowy dworzec kolejowy? Na wizualizację nowego budynku zdążyliśmy się już napatrzeć. Tymczasem mijają kolejne terminy, a nowego obiektu jak nie było, tak nie ma. Wczoraj w siedzibie Polskich Kolei Państwowych S.A w Warszawie w tej sprawie z prezesem Zarządu PKP S.A. Krzysztofem Mamińskim rozmawiał starosta oświęcimski Zbigniew Starzec.


Temat wyburzeniu obecnej hali dworcowej i wybudowaniu w tym miejscu znacznie mniejszego, parterowego dworca PKP dostosowanego do potrzeb podróżujących pojawił się cztery lata temu.


Wczorajsza rozmowa starosty z prezesem PKP miała związek z kolejnym rozstrzygniętym przetargiem na modernizację i przebudowę dworca kolejowego w Oświęcimiu. Starosta oświęcimski poruszył kwestię rozważenia możliwości zwiększenia kwoty dofinansowania inwestycji.

- Oświęcim to bardzo ważny punkt komunikacyjny na mapie Małopolski i pogranicza tego regionu ze Śląskiem i Podbeskidziem. Mieszkańcy Oświęcimia i całego Powiatu Oświęcimskiego w swoich codziennych podróżach do pracy bardzo chętnie korzystają z usług PKP S.A zarówno na samych trasach kolejowych jak i z infrastruktury dworcowej. Znaczenie gospodarcze Oświęcimia i jego sąsiadujących terenów to tysiące miejsc pracy i jakże znaczący wpływ na PKB Małopolski - podkreślił Zbigniew Starzec.


Starosta zaznaczył, że w parze z modernizacją obiektu konieczny jest remont torów i peronów, dworzec bowiem stanowi wizytówkę miasta, musi zatem spełniać oczekiwania pasażerów i zapewniać komfort podróży.


Podczas spotkania w Warszawie, starosta wręczył prezesowi PKP S.A. oficjalny list z prośbą o zwiększenie kwoty dofinansowania inwestycji.


- Prezes Krzysztof Mamiński zobowiązał się, że w niedługim czasie prześle wiążącą odpowiedź co dalej z oświęcimskim dworcem - poinformowała Nikolina Magiera, rzeczniczka oświęcimskiego starostwa.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
tila, 11.08.2018 09:14
DLACZEGO ZNOWU SAM BETON PANIE STAROSTO RZECIEŻ TO PAN TUTAJ RZĄDZI A NIE PKP I WARSZAWA. TO, ŻE DOFINANSUJĄ NIE MUSI OZNACZAĆ SAMOWOLI.
realista , 07.07.2018 09:07
Po co burzyć jak można wzorem Jarosławia odrestaurować dworzec i przywrócić jego dawny blask.W Jarosławiu jest podobny jak w Oświęcimiu a teraz został gruntownie odnowiony i pełni nie tyljo funkcje dworca ale takiej minigalerii
oświęcimer, 07.07.2018 00:31
Niestety strasznie szkoda, że rządzą nami du
ie. Wiele rzeczy dałoby się zrobić nawet nie wbijając łopaty.
Pierwsza z brzegu. W Oświęcimiu, nie można kupić biletów na pociągi międzynarodowe. By kupić bilet do Pragi muszę jechać do ... Krakowa. Jak to się ma do otwarcia Oświęcimia na turystów ?
Natomiast jeśli chodzi o sprawy budowlane.
Dworzec może być jaki jest. Szkoda pieniędzy na rozwalanie czegoś by wybudować coś podobnego. Natomiast trzeba zrobić dwie rzeczy:
1. Podnieść poziom peronów - obecnie z dworca w Oświęcimiu nie mogą korzystać niepełnosprawni a i osoby w podeszłym wieku mają problem z wsiadaniem/wysiadaniem.
2. Zbudować przejścia podziemne lub przejścia nad torami. Obecne rozwiązanie z przechodzeniem przez tory urąga wszelkim zasadom bezpieczeństwa.
tubylec, 06.07.2018 20:17
Ten nowy jest namiastką starego. Zamienia stryjek siekierkę na kijek.