OŚWIĘCIM. O sensownych tworach słownych. Literatura inaczej

19 września 2018 Autor: adm
OŚWIĘCIM. O sensownych tworach słownych. Literatura inaczej

W najbliższy piątek zaplanowano kolejne literackie spotkanie w Galerii Książki. „O sensownych tworach słownych. Literatura inaczej” - to tytuł projektu, na który oświęcimska książnica pozyskała fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Od września do grudnia w naszej bibliotece porozmawiamy o różnych gatunkach literackich, kierunkach jakimi podąża współczesna literatura, jak się pisze kryminał, przejrzymy się w zwierciadle prozy polskiej. Na początku września oswoiliśmy już poezję, a teraz czas na esej z literaturę podróżniczą - przybliża Mariola Talewicz, zastępca dyrektora Biblioteki Galeria Książki.

Tym razem spotkanie 21 września o godz. 18 będzie niejako debatą o współczesnym zmąceniu gatunków i powszechnym zacieraniu granic pomiędzy poszczególnymi rodzajami pisarstwa czyli literatura podróżnicza jako esej intymny.

O polskiej prozie współczesnej, rozmawiać będą profesorowie: Jarosław Fazan historyk i krytyk literacki, pracownik naukowy Katedry Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Krzysztof Zajas z Katedry Antropologii i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

We współczesnym zmąceniu gatunków i powszechnym zacieraniu granic pomiędzy poszczególnymi rodzajami pisarstwa, nastąpiło również podniesienie literatury podróżniczej do poziomu prozy artystycznej. Coraz częściej relacja z podróży promowana jest jako proza i odwrotnie – proza fikcjonalna próbuje udawać literaturę faktu.

Na polskim gruncie ciekawym przypadkiem wydaje się Andrzej Stasiuk, zapisujący swoje relacje z podróży w formie esejów intymnych.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy