OŚWIĘCIM. Obchody 75. rocznicy Rzezi Wołyńskiej

10 lipca 2018 Autor: red
Fot. Andrzej Chłopecki

Fot. Andrzej Chłopecki

W minioną sobotę staraniem Klubu „Samborzan” Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Oświęcimiu uczczono pamięć Polaków i przedstawicieli innych narodowości na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej pomordowanych w okrutny sposób przez nacjonalistów ukraińskich spod znaku OUN i UPA.


Uroczystości rozpoczęto mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu, w czasie której modlono się za tych, których prochy na zawsze spoczęły na Kresach Wschodnich, Syberii i Kazachstanie.


Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie pod tablicą pamięci o ofiarach ludobójstwa na Polakach odbyły się uroczystości związane z 75. rocznicą Rzezi Wołyńskiej. Głos zabrali starosta oświęcimski Zbigniew Starzec, zastępca prezydenta Oświęcimia Maria Pędrak oraz ks. Edward Mazgaj – proboszcz parafii WNMP w Oświęcimiu. Odśpiewano m.in. hymn narodowy, hymn wołyński i inne pieśni o tematyce kresowej w wykonaniu A. Szczepańskiego z Duetu Lwowskiego „EWAN”, deklamowano wiersze okolicznościowe autorstwa Andrzeja Winogrodzkiego - oświęcimianina urodzonego w Samborze. Pod tablicą pamiątkową złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Wartę honorową pełniła Jednostka Strzelecka 2004 z Oświęcimia.


- Następnie Kresowianie i miłośnicy Kresów Wschodnich spotkali się w Hotelu „Kamieniec” w Oświęcimiu, gdzie słuchano pieśni w wykonaniu A. Szczepańskiego i snuto własne wspomnienia lub przekazano wspomnienia rodziców lub dziadków o tamtych czasach i życiu na terenach Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej w czasie II wojny światowej - relacjonuje Włodzimierz Paluch prezes Klubu "Samborzan" Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Oświęcimiu.


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy