OŚWIĘCIM. Oddali życie za Ojczyznę. Pamięć o zbrodni katyńskiej w LO im. Stanisława Konarskiego

16 kwietnia 2014 Autor: Radosław Włoszek, prezes TPLO im. St. Konarskiego

W prawie 100-letniej historii Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu jest wielu absolwentów, którzy są lub byli znaczącymi postaciami życia naukowego, politycznego, kulturalnego czy medialnego. Wielu z Nich było i jest ważnymi osobistościami naszego miasta Oświęcimia, naszego regionu czy kraju. Losy absolwentów Liceum splatają się z najbardziej chwalebnymi, ale i najbardziej tragicznymi losami Naszego Narodu.

OŚWIĘCIM. Oddali życie za Ojczyznę. Pamięć o zbrodni katyńskiej w LO im. Stanisława Konarskiego

Upamiętniając kolejną, rocznicę zbrodni katyńskiej, Społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu, wśród tysięcy ofiar zamordowanych w lasach Katynia, w sposób szczególny wspomina absolwentów Szkoły, którzy oddali najcenniejszy dar - jakim jest własne życie w imię Ojczyzny. Byli to:

Adam Karasiński - komisarz policji, zginął śmiercią żołnierza w Katyniu

Kazimierz Kulczycki - ppor. rez., zginął śmiercią żołnierza w Katyniu

Konrad Szałkiewicz - ppor. rez., zginął śmiercią żołnierza w Katyniu

Zapalając znicz na Cmentarzu Parafialnym przy znajdującej się obok Ściany Pamięci Liceum Pro Memoria, tablicy upamiętniającej poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej profesorów, absolwentów i uczniów Liceum, Społeczność szkolna oddaje także hołd ofiarom Katynia. I za każdym razem wspominając tych bohaterów, w uszach każdego ucznia, absolwenta czy profesora Liceum jeszcze wyraźniej brzmią słowa rzymskiej sentencji, która znajduje się w hollu wejściowym do budynku Liceum: „SALUS REI PUBLICAE SUPREMA LEX ESTO”.

Towarzystwo Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy