OŚWIĘCIM. "Odkurzyli" zielnik słynnego mieszkańca grodu nad Sołą

13 sierpnia 2018 Autor: red
Fot. Muzeum Zamek

Fot. Muzeum Zamek

W ramach cyklu „Zamkowych Spotkań z Tradycją”, na kilka dni przed świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej), Muzeum Zamek w Oświęcimiu zorganizowało rodzinne warsztaty pt. „Zioła, kwiaty i jabłko – tradycyjny bukiet zielny”.

- Uczestnicy wykonali własne bukiety, które będą mogli 15 sierpnia poświęcić w kościele. Ponadto na warsztatach mieliśmy możliwość zobaczenia oryginalnego dzieła Szymona Syreniusza pt. „Zielnik zwany Herbarzem” wzorując się na rycinach z zielnika Syreniusza wykonaliśmy kartę kopiując wybraną roślinkę - informuje oświęcimska placówka.

Oświęcimianin Szymon Syreński (Syreniusz) był znanym botanikiem i badaczem leczniczych właściwości ziół, twórcą ilustrowanego Zielnika wydanego w 1613 roku. Dzieło jest w zbiorach Muzeum Zamek. Autor, patron jednej z oświęcimskich ulic, opisał w nim 765 roślin – ich działanie lecznicze oraz sposoby wykorzystania w gospodarstwie domowym, rzemiośle, weterynarii.

Kolejne spotkanie z serii „Zamkowe Spotkania z Tradycją” odbędzie się 9 grudnia. Tematem spotkania pt. „W warsztacie szopkarza” będą święta Bożego Narodzenia i tradycja „chodzenia” z szopką.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 14.08.2018 13:26
Zielnik można również obejrzeć online http://dlibra.bibliotekaelblaska.pl/dlibra/docmetadata?id=44476&from=publication Należy nacisnąć "Pokaż treść!" pod obrazkiem. Logowanie nie jest wymagane. A może muzeum Zamek na swojej stronie zamieściłoby zdigitalizowaną kopię?