OŚWIĘCIM. Okazały model "wjechał" do starego ratusza

08 czerwca 2018 Autor: red
OŚWIĘCIM. Okazały model "wjechał" do starego ratusza

Do dawnego miejskiego ratusza (Rynek Główny 2) „wjechał” zabytkowy, odrestaurowany samochód, który został zakupiony specjalnie jako element tworzącej się w tym historycznym budynku wystawy „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia”. To Praga – Oświęcim, model Baby z 1936 r., pochodzący z firmy Zjednoczone Fabryki Samochodów. Z pewnością będzie dużą atrakcją dla zwiedzających wystawę. Otwarcie ratusza po gruntownym remoncie planowane jest 20 lipca.

Dzięki wirtualnej aplikacji będzie można wyruszyć w podróż ulicami dawnego Oświęcimia i podziwiać miasto zza szyb oryginalnego samochodu.

- Budynek ratusza nie jest duży, więc wniesienie na pierwsze piętro samochodu było dużym wyzwaniem dla tworzących ekspozycję. Jedynym sposobem było wprowadzenie auta w częściach, wkrótce rozpocznie się montaż elementów i przystosowanie pojazdu jako obiektu interaktywnego wystawy - informuje Muzeum Zamek w Oświęcimiu, któremu podlega stary ratusz.

***


Ekspozycja w budynku dawnego magistratu ukaże osiem wieków niezwykłej historii miasta Oświęcimia. Ze względu na niewielką przestrzeń ekspozycyjną zaprezentujemy ją „w pigułce”, jednocześnie zachęcając zwiedzających do szerszego zapoznania się z dziejami miasta prezentowanymi w Muzeum Zamek, Muzeum Żydowskim, Muzeum Romskim, Klasztorze Sióstr Serafitek oraz Klasztorze Salezjanów.

Plan budynku ratusza w naturalny sposób zasugerował podział treści historycznych. Na najniższym poziomie budynku znajdzie miejsce najstarsza część historii Oświęcimia, pierwsze wzmianki o mieście oraz ziemi oświęcimskiej. W arkana historii księstwa zwiedzających wprowadzi pierwsza oświęcimska para książęca – Władysław i Eufrozyna – wirtualna para narratorów. Zaprezentowane zostaną dokumenty, pieczęcie, ale pojawią się także rozwiązania interaktywne, gdzie poprzez zabawę i grę będziemy najmłodszym przybliżać historię naszego grodu. Poziom piwnic zamyka klamrą okres od początku osadnictwa aż do końca XV wieku.

Parter to przestrzeń informacyjna, sklep muzealny i kasa. Stanowiska niezbędne do organizacji obsługi ruchu turystycznego. W głębi tego poziomu, znajdzie się ciekawie zaaranżowane atrium, stanowiące swego rodzaju wyjątek w architekturze budynku, tworzące aurę spokoju i kontemplacji. W tej przestrzeni zaprezentowane zostaną trzy cele więzienne, z różnych okresów historii miasta – poczynając od okresu międzywojennego, poprzez czas II wojny światowej, a kończąc w okresie PRL-u.

Na pierwszym piętrze rozpoczynamy opowieść o mieście od XVII wieku., od potopu szwedzkiego. Dla miasta to czas upadku gospodarczego, powodzi, pożarów oraz pustoszących miasto epidemii. W 1772 r., w wyniku I rozbioru Polski, Oświęcim znalazł się w granicach państwa austriackiego. Wiek XIX przyniósł jednak miastu rozkwit i odrodzenie.

Kolejna część wystawy dotyczy wybuchu I wojny światowej – ilustruje nadzieję i duże zaangażowanie mieszkańców Oświęcimia w działania na rzecz niepodległości i pomoc legionistom.

W przestrzeni okresu międzywojennego powita zwiedzających ówczesny burmistrz Roman Mayzel – włodarz magistratu, kolejna postać wirtualnego narratora. Opowie o dziejach swojego Oświęcimia, budowaniu i rozkwicie miasta. W tej części ekspozycji zostanie zaprezentowany samochód Praga – Oświęcim model Baby z 1936 r., pochodzący z firmy Zjednoczone Fabryki Samochodów. Wirtualna podróż ulicami dawnego Oświęcimia, zza szyb samochodu z pewnością będzie dużą atrakcją dla zwiedzających.

Po okresie dobrobytu nastał czas okrutnej wojny, która zmieniła oblicze i wizerunek naszego miasta, poprzez powstanie na jego obrzeżach KL Auschwitz – Birkenau. Na wystawie zaprezentowane zostaną wątki związane z wrześniem 1939 r., wysiedleniem mieszkańców oraz pomocą więźniom obozu, zobrazowane wspomnieniami „świadków historii”.

Obliczem współczesnego miasta, pełnego wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz inicjatyw pokojowych zakończymy opowieść o Oświęcimiu. Dla zwiedzających w tym miejscu przygotowujemy niespodziankę związaną z działającym od lat 40-tych XX w. Klubem Sportowym Unia Oświęcim, który ośmiokrotnie wywalczył tytuł mistrza Polski w hokeju.

Muzeum Zamek w Oświęcimiu ma za zadanie przybliżanie współczesnym i przekazywanie nowym pokoleniom dziedzictwa przeszłości miasta Oświęcimia i okolic. Mamy nadzieję, że nowy oddział muzeum – Ratusz – zachęci mieszkańców i turystów do odwiedzania wszystkich jednostek działających na rzecz promowania historii tego starego grodu nad Sołą. (źródło: Muzeum Zamek w Oświęcimiu)

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy