OŚWIĘCIM. Okrył smutkiem urząd Prezydenta Miasta? Radny PiS nie ma wątpliwości

09 kwietnia 2018 Autor: red
Jakub Przewoźnik, radny PiS.

Jakub Przewoźnik, radny PiS.

Mocne słowa pod adresem prezydenta Janusza Chwieruta wypowiedział radny PiS Jakub Przewoźnik. Stwierdził, że 24 marca włodarz "okrył smutkiem urząd Prezydenta Miasta Oświęcim". O co chodzi radnemu opozycji?

Radny powiedział, że 24 marca obchodziliśmy po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Przypomniał, że tysiące Polaków każdego dnia narażało życie swoje i swoich rodzin, ratując Żydów w czasie II wojny światowej. Podkreślił, że w tych dramatycznych chwilach nazistowskiego terroru mieszkańcy Oświęcimia i Ziemi Oświęcimskiej, mieszkając w cieniu drutów i kominów KL Auschwitz-Birkenau, w każdy możliwy sposób pomagali ratować więźniów. Niejednokrotnie zapłacili za to największą ofiarę, ofiarę życia swojego i swoich bliskich.

- Obowiązkiem Prezydenta Miasta Oświęcim – Miasta Pokoju, było oddanie im hołdu. Brak w tym dniu jakiekolwiek działań upamiętniających bohaterską postawę mieszkańców Oświęcimia ratujących więźniów KL Auschwitz-Birkenau, jest wielką hańbą nie tylko osobistą Prezydenta, ale też okrywa nią sprawowany urząd - nie krył oburzenia radny Przewoźnik.

Radny opozycji twierdzi, że szczytem hańbiących decyzji był brak jakichkolwiek działań upamiętniających pamięć Mieszkańców Oświęcimia w czasach nazistowskiego terroru, czego okazja była właśnie w związku z ustanowieniem nowego święta.

- Wstyd i hańba jest niewybaczalna, odbierająca prawa do jakiegokolwiek powoływania się na chwalebne czyny Polaków, w tym Mieszkańców Oświęcimia, którzy zapłacili daninę z własnej krwi i życia, aby Polska była niepodległa - skwitował radny Jakub Przewoźnik.

Co na te ostre słowa prezydent Oświęcimia? Jak tylko dostaniemy odpowiedź, niezwłocznie opublikujemy komentarz Janusza Chwieruta.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
suweren, 22.04.2018 09:33
Ccy to jeden z tych ktorzy napisali list otwarty w obronie utraconego kotleta
Lisst, 21.04.2018 03:29
Mam pytanie do osób komentujących: skąd w Was tyle nienawiści. Zawiści. Życie jest piękne i naprawdę warto żyć dla siebie i bliskich. Niezależnie od politycznych opcji w naszym mieście.
czlowiek, 19.04.2018 01:48
zobaczcie ludzie kto jest przyjmowani do uzedu gminy bez konkursu i sprawdzcie nazwiska :) pozdrawiam pracownikow dzialu promocji (nie wiem czym sie zajmujecie i po co) pania sekretarke :) i nowa pania w okienku podawczym :) A i pania informatyczke dzieki ktorej wiele rzeczy mozna sie dowiedziec z sieci, brawo ty :)
@samar pisze święte słowa, 17.04.2018 18:54
"Łuny w Bieszczadach"
, 16.04.2018 13:31
Przewoźnik! Na tym zdjęciu,Twoja twarz nie przemawia do mnie.
empatia, 16.04.2018 11:29
PIS TO DZIADEK I JEGO WNUKI!
mieszkaniec, 16.04.2018 07:42
Faktem jest niedopełnienie obowiązków przez władze Miasta Oświęcim. Należy zbadać przyczyny takiej sytuacji z dnia 24.03 2018 Brak upamiętnienia osób pomagającym Żydom a wielu oddało za tą pomoc życie ULMOWIE
, 15.04.2018 23:15
Do wora a wur do jeziora
Obserwator , 14.04.2018 06:05
Shrek z rodziny shrekòw z pod jeziora kruki.
Ela, 13.04.2018 18:49
a czy ten pisowski radny widzial miejsce katastrofy smolenskiej w jakim jest stanie i na tablicy siedza ptaszki i sraja a tam co roku powinni byc.a nie w Polsce robic zamet szukaja nie wiadomo czego juz na sam mysl o pisie robi sie niedobrxe
Prime, 11.04.2018 22:19
Panie Przewoźnik, niech pan się lepiej zastanowi co pan pisze bo wypowiedzi w takim stylu nie licuja z powagą tytułu naukowego który pan posiada. Gdzie pan był przez te wszystkie lata i co pan zrobił żeby oddać cześć sprawiedliwym? Krytyka to nie wszystko, jako radni możecie przecież tworzyć inicjatywy, zgłaszać projekty uchwał itp. Nie przepadam za włodarzem Oświęcimia ale jak widzę że ktos walczy głównie przez cza
y PR to mi ciśnienie skacze. Czemu to ma sluzyc, pan na niego nabluzga, on na pana i tak bez końca. Komu to służy? Czy Oświęcim stanie się przez to lepszym miastem a sprawiedliwym przybędzie od tego czci? W ten sposób nie wygracie tych wyborów. Pycha kroczy przed upadkiem. Łacina, dziecina i pierzyna.
zgoda, 10.04.2018 18:13
Publikacja o Polakach, którzy zginęli w Auschwitz ratując Żydów, jest już napisana w Muzeum Auschwitz i tylko trzeba ją wydać, o ile zgodę na to wyrazi dyrektor Cywiński.
wujek , 10.04.2018 16:30
Marzy się lokalny program koryto + panu radnemu. 65 tyś premii to jest niezły pieniądz. W sumie się nie dziwię wcale.
Wpis Fausta, 10.04.2018 16:22
Bardzo proszę o usunięcie komentarza Fausta:
"Faust, 09.04.2018 17:17
Ma racje,chwierut to mie
ota!!!"
Jest on obraźliwy i nie wnosi nic do dyskusji.
Dokładnie, 10.04.2018 15:46
Dokładnie, mamy dobrego gospodarza a nie przepychanki i zawiść jak gdzie indziej. Też będę głosował na Prezydenta Chwieruta. A Pan Przewoźnik skoro taki mądry niech startuje na Prezydenta Oświęcimia i organizuje te rocznice - zresztą może to robić bez tego- tylko czemu nie robi? Hm....
samar, 10.04.2018 12:13
pis walczy czym i ki kim może o stołki , premie - a ci wyklęci byli różni - niestety byli i tacy co mordowali ludność cywilną szczególnie rolników za przyjecie ziemi z reformy rolnej - gdyby weszli do domu słynnego Jarosława co by zrobili pochwalili by go za współprace z komunistami i przyjecie willi po przedwojennym generale ? - śmiem wątpić
koda, 10.04.2018 11:23
Pamięć o mieszkańcach Ziemi Oświęcimskiej pomagających więźniom Auschwitz była wielokrotnie w Oświęcimiu upamiętniana.
Robili to ludzie różnych opcji. Przede wszystkim należy przypomnieć publikację pod redakcją Henryka Świebockiego LUDZIE DOBREJ WOLI - Księga Pamięci Mieszkańców Ziemi Oswięimsej niosących pomoc więniom KL Aushwitz. Książka byłą wydana przez Muzeum Auschwitz i TONO. Póżniej publikacja została wydana (w wielotysięcznym nakładzie) w wersji angielskiej i niemieckiej. Przy wydawnictwie pracowali również Jadwiga Pinderska-Lech, Jadwiga Dąbrowska, Jadwiga Mateja, Paweł Warchoł (proj. okładki) i inni. Podczas promcji książki w różnych instytucjach odbywały się spotkania z ludżmi którzy nieśli pomoc więźniom.
To naprawdę jest prawdziwy Pomnik Pamięci dla tych ludzi, wynikający z prwdy i profesjonej pracy Henryka Świecockiego.
Niestety "dobra" zmiana produkuje "nowe", nie zawsze do końca prawdziwe symbole. Nie opiera się na rzetelnych badanich, wykorzystuje je jedynie do bieżącej polityki, i tu mamy do czynienia z typowym takim PiSowskim standartem. Szukanie byle jakiego pretekstu do atakowania przeciwników politycznych, nawet na grobach. Potrzebna jest rzetelna praca, ale pyskowanie jest łatwiejsze, nawet nie trzeba mieć żadnej wiedzy, wystarczy prawdziwy ilub urojony wróg aby zaistnieć medialnie. Zwłaszcza przed wyborami.
widz, 10.04.2018 08:42
przyjrzyjcie sie temu wielkiemu dzialaczowi. czy on jest w stanie ruszyc tylek w jakiejkolwiek sprawie?
trol55, 10.04.2018 08:11
Ja i tak będę głosował na Chwieruta bo zrobił bardzo dużo dla Oświęcimia przez okres swojej prezydentury a PIS tylko miesięcznice i nic więcej.
hotin, 10.04.2018 06:52
KODziarstwo wylało tutaj,że aż miło.Za to dziwne jest milczenie Ratusza ,a w zasadzie pani rzecznik Katarzyny Kwiecień.Czyżby radny PiS-u miał rację i zabrakło argumentów na ad vocem?
@ popieram, 10.04.2018 06:40
a ty Popieram - z jaką inicjatywą wystąpiłeś w tym dniu? Pewnie z żadną. Najlepiej narzekać a samemu nic nie robić. Przewoźnik czemu sam czegoś nie zorganizował? Niech odpowie.
popieram, 10.04.2018 02:30
Pan Jakub Przewoźnik ma rację, w Oświęcimiu szczególnie o tym dniu powinno się pamiętać.
Gal, 09.04.2018 23:07
Zaczynaja powolna kampanie wyborcza bo pare miesięcy do wyborów,a przez ponad 3 lata cisza ..... Mam nadzieje ze ludzie ocenia w dniu wyborów pozdrawiam.
Michał, 09.04.2018 22:45
To mógł być wyłącznie radny z PiS. Dlaczego radny nie zorganizował marszu albo jakiejś manifestacji? Paskudny język politycznie zmanipulowanej historii.
spoza_miasta, 09.04.2018 22:29
Czuć już atmosferkę wyborów samorządowych, oj czuć!
idę o zakład!!!, 09.04.2018 21:44
Prezydent Chwierut nigdy nie wystąpi już jako członek PO, na razie nie musi wskazywać opcji ale przypomnicie moje proroctwo....NIGDY z PO Chwierut nie wystąpi, JEST ZBYT MĄDRYM I PRZEBIEGŁYM, w przeciwieństwie do Sowy. Nigdy nie wchodzi się w g....
Lewico Wróć, 09.04.2018 21:39
PiS się kończy.
RAdny, 09.04.2018 21:03
Radny daj spokój, i tak nikt cię nie słucha - ośmieszyłeś się tylko.
jaki, 09.04.2018 20:55
do hotin; wymienialiśmy poglądy na rożne sprawy dotyczące naszego miasta. tak samo jak tobie dobro miasta i ludzi leży mi na sercu. mimo różniących nas opcji politycznych. tak nawiasem to ja jestem poza wszystkimi partiami.. zawsze są w nich zakłamani karierowicze którzy żerują na na normalnych ludziach którzy wierzą że mogą coś zmienić w życiu danej społeczności. ja już swoje przeżyłem i nie mam złudzeń ale ty chyba jesteś młodszy to próbuj zmienić ten zasrany świat żeby wam było lepiej i nie krzywdź przy tym niewinnych ludzi którzy mają inne poglądy niż ty.
jaki , 09.04.2018 20:07
hotin . jesteś z innej opcji ale czasami się zgadzamy na tematy lokalne. a tak nawiasem to ja nie jestem z żadnej opcji politycznej .
tylko z tych co ZOMO pałowało w Krakowie w latach 80-81. i nie mów mi że ty masz rację a tacy jak ja to nie . że twój prezio kaczorek ma rację i nieomylność na Polskę i moje że życie wg jego chorej opcji
Jam, 09.04.2018 19:54
A ósmą rocznicę 10 kwietnia PiS obchodził 8 kwietnia. To jest hańba wiekuista dopiero...skandal, poruta, zdrada, i kto wie co tam jeszcze.
jaki, 09.04.2018 19:24
ludzie tu nie chodzi o takiego, człowieczka /przygłupa/ tylko o system jak w PRL-u. kto nie z nami , ten przeciw nam. czyli kto nie popiera pislamistów ten nie jest prawdziwym Polakiem. i w konsekwencji za druty i do gazu.. to już przerabialiśmy , panie fiurerku [ciach!]..prawdziwi Polacy na to nie pozwolą.
Kurcze, 09.04.2018 18:16
Sory. A ten pis to co to jest ?? Szukałem w książce kucharskiej ale wzmianki o takiej przyprawie nie ma. Ktos cos ??
Oświęcimianin, 09.04.2018 17:50
panie przewoźnik, co pan wie na ten temat, uczta się a nie politykujta bo to nie jest fer., a ile lat miał pan w czasie okupacji, no odpowiedz polityczny cwaniaku.
Faust, 09.04.2018 17:17
Ma racje,chwierut to mie
ota!!!
Bezradny, 09.04.2018 16:46
Radny się tylko ośmiesza. Mamy świetnego prezydenta a radny niech się już lepiej nie oddzywa
wyrazy uznania, 09.04.2018 16:22
Pan Jan Przewoźnik, radny PiS-u, powiedział prawdę, która niektórych w oczy kole.
Edyta, 09.04.2018 14:23
Co za szpetny język. Mały człowiek chociaż "dużych rozmiarów". Sam nic nie robi a tylko krytykuje. Typowy żołnierz PIS-u!!!
ent, 09.04.2018 13:57
nie wyspał się.
jaki, 09.04.2018 12:39
"pan" radny a raczej bezradny bule tylko zaistnieć wpisuje/hehe/ się w politykę swojego prezia kaczorka. obrzucić błotem,dokopać poniżej pasa a nuż błotko się przylepi. nie wnikam czy faktycznie pan Chwierut popełnił gafę czy nie. chodzi mi o sposób dyskusji na ten temat. wypowiedź radnego Przewoźnika jest ogólną tendencją do deprecjonowania osób z innych ugrupowań politycznych a także dzielenia Polaków na tych lepszych i gorszych/jak w PRL-u, partyjni i reszta/. jak w latach 80-tych pałowało mnie ZOMO w Krakowie to co robił pan radny i jego prezio? byli u mamusi pod spódnicą. bo prezio był tak nieważny że go nawet nie inte
owali o co ma żal do dzisiaj do SB. i taki radny będzie mi mówił kto jest lepszym Polakiem. mam nadzieję że się jeszcze doczekam mimo moich 64 lat rozliczenia tych pislamistow którzy chcą zrobić mi drugi PRL..
juhas, 09.04.2018 11:15
typowy pisowiec. wypasiona pewna siebie geba, zdemoluje wszystko ku chwale prezesa
oswięcimianin, 09.04.2018 10:52
Prawie 80 lat po tej tej okrutnej wojnie, a obecnie rządzący P I S nic tylko rozgrzebuje groby, rozszarpuje rany i pisze historię po swojemu. Ci co najwięcej krzyczą urodzili się 40 lat po tej wojnie, a robią się takimi znawcami i ekspertami. Dajcie ludziom co to przeżyli i młodszym pokoleniom wreszcie zapomnieć o tych strasznych latach !!!!!!!!
memento, 09.04.2018 10:21
Niestety o Dniu 24 marca nie pamiętał także dyrektor Muzeum Auschwitz, dr Piotr M.A. Cywiński, mimo że znane są nazwiska Polaków, którzy za pomoc niesioną Żydom zostali osadzeni w obozie Auschwitz i zginęli.
hotin, 09.04.2018 08:28
Widać jak na dłoni,że p.prezydent Oświecimia realizuje politykę swojej patrii Platformy z nazwy Obywatelkiej.Naród, który nie zna swojej historii - traci swoją tożsamość.Może o to chodziło,by wpisać sie w politykę unijną,dyktowaną przez Sorosa?
pio73, 09.04.2018 07:25
Jaki Radny taki PIS.