OŚWIĘCIM. PiS blokuje środki finansowe na budowę parku Pokoju

13 maja 2019 Autor: red
OŚWIĘCIM. PiS blokuje środki finansowe na budowę parku Pokoju

W tzw. małpim gaju w Oświęcimiu pomiędzy ulicami Słowackiego, Dąbrowskiego i Tysiąclecia miasto chce zrobić park Pokoju. Jest już gotowy projekt budowlany zagospodarowania oraz niezbędne pozwolenia. Koszt inwestycji to ponad 8 mln złotych, z czego miasto liczyło na 6,5 mln złotych ze środków unijnych. Zarząd Województwa Małopolskiego jednak nie przyznał miastu dofinansowania, dlatego całość inwestycji będzie musiała zostać sfinansowana z budżetu miasta

-Pomimo przejścia wszystkich etapów konkursu i uzyskania wysokiej oceny przez ekspertów nowy Zarząd Województwa Małopolskiego, złożony z członków Prawa i Sprawiedliwości zdecydował o nie przyznaniu miastu wnioskowanych pieniędzy na ten projekt. Ta decyzja jest dla nas niezrozumiała i krzywdząca. Ma wyłącznie polityczne podłoże. Widać więc, że „dobra zmiana” dotarła do Oświęcimia. Zrealizowane zostały więc zapowiedzi liderów partii Prawo i Sprawiedliwość, że nie będą finansowane te miasta, w których nie rządzą ich reprezentanci. Mam nadzieję, że mieszkańcy sami to ocenią – mówi prezydent Janusz Chwierut.

Projekt obejmuje wyburzenie świetlicy i urządzenie placu zabaw dla najmłodszych i starszych dzieci. Przebudowana zostanie również okolica tzw. wieloryba. Nowością ma być staw. Powstaną również nowe ścieżki spacerowe i rowerowe, ławki, stojaki na rowery, oświetlenie i zieleń parkowa.

– Pomysł urządzenia w tym miejscu parku z prawdziwego zdarzenia zyskał aprobatę oświęcimian. Dlatego zwrócę się do Rady Miasta o przyjęcie uchwały, która zapewni finansowanie projektu ze środków budżetu miasta. Inwestycja ma szansę ruszyć już jesienią, a zakończyć się w połowie 2021 roku. Jest to bardzo atrakcyjny teren i warto go wykorzystać pod kątem spędzania wolnego czasu całych rodzin – podkreśla prezydent.

Powstanie parku Pokoju wiąże się kolejnymi inwestycjami drogowymi. Projekt spina się z przebudową ul. Tysiąclecia do skrzyżowania z ul. Słowackiego aż do ul. Chemików.

– Wierzę, że mimo destrukcji politycznej niektórych osób z Województwa Małopolskiego uda się nam zrealizować ten park, który zmieni wygląd tej części osiedla Chemików i będzie cieszył zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających nasze miasto – dodaje Chwierut.


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Hilda, 22.05.2019 23:49
Bardzo dobrze, niech nadal PIS blokuje dofinansowanie na ten park. Chwierut chce wykarczować nasz park a następnie wybetonować go, posadzić kilka niskich drzewek i dać kilka ławek i oczywiście ogrodzić murem wysokim !!! My mieszkańcy Oświęcimia NIE ZGADZAMY SIĘ NA WYKARCZOWANIE TAK PIĘKNYCH, WYSOKICH DRZEW !!! Jest zebranych ponad 500 podpisów sprzeciwu. Lepiej niech Chwierut odnowi ten park, który jest celowo zaniedbany, odnowi alejki, da porządne ławki i przy każdej ławce kosze na śmieci, oraz niech służba sprzątająca Miasta sprząta co kilka dni. Wtedy będzie ładny park i każdy Oświęcimianin przychodzący tu jak zobaczy tak odnowiony park będzie zadowolony. Ale do tego trzeba mieć dobrą wolę :)
gość, 19.05.2019 13:00
Jak PIS blokuje , to mu zapłacimy 19.05
jaki, 17.05.2019 16:21
no przecież na antenie którejś ogólnopolskiej telewizji "pan" Jaki wyraźnie obiecał że tam gdzie PiS mnie wygra w wyborach samorządowych tam nie będzie pieniędzy wspierających działanie władz dla mieszkańców miast i powiatów. wg mnie prezydenci
miast i starości powiatów którym wojewodowie pisowscy odrzucili wnioski o dofinansowanie inwestycji z powodów politycznych a nie merytorycznych powinni składać skargi/pozwy/ do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych. Przecież to są pieniądze wszystkich podatników a nie prywatne jakiejś tam partyjki politycznej. a tak nawiasem to przez brak wsparcia ucierpią również wyborcy PiSu bo nie będzie rożnych inwestycji służących wszystkim mieszkańcom.
oświęcimianin, 15.05.2019 09:10
ci co są przeciwni remontowi małpiego gaju czy też powiększenia parku na Zasolu to nie Oświęcimianie.
precz z takimi
Całkowity przypadek, 14.05.2019 17:14
Park na os. Chemików to jeszcze nic. Na Zasolu buduje się specjalny ośrodek wychowawczy. Za pisowskiego starosty Starca Beata Szydło obiecała dotacje rządowe. Pierwsza część dofinansowania - 1,6 mln. zł - dotarły do Oświęcimia. - Problem w tym, że pieniądze wpłynęły w listopadzie, a w przypadku dotacji rządowych muszą być one wykorzystane do końca roku. Czasu było bardzo mało i w efekcie wykorzystanych zostało tylko 600 tys. zł - mówi obecny starosta Marcin Niedziela.
Zgodnie z obietnicą kolejna dotacja miała opiewać na 8 mln zł. - Na przełomie listopada i grudnia otrzymaliśmy informację, że tej dotacji nie będzie - mówi Marcin Niedziela.
To oczywiście przypadek i nie ma żadnego związku z tym, że pis przerżnął wybory w mieście i w powiecie.
Miastowy, 14.05.2019 15:41
Precz z komuną i pisuarami, a ile brocha przeletała casnami ponad 2 miliony. Na nich w naszym pięknym mieście głosuję malutka liczba omotanych.
Czesław, 14.05.2019 14:41
Przecież park na Osiedlu jest. Chodzi tylko o to, aby go zabetonować.
Fil, 14.05.2019 11:49
i bardzo dobrze że blokuje bo sama nazwa parku jest więcej niż idiotyczna!!!
Oswiecimianka, 14.05.2019 11:11
Nie moge sie doczekac kiedy to PO skonczy rzadzic w Oświęcimiu
Stefan w 760i, 14.05.2019 09:11
To naturalnie zrozumiałe, muszą oszczędzać hajs na kolejne pomniki [ciach!].
Heh, 14.05.2019 08:51
Bardzo ciekawe, miasto zagospodarowało ponad 10mln na kładkę, której nie będzie, do parku brakuje im 6mln, ciekawe gdzie PO te pieniądze przesiała.
PRZEKONANY, 14.05.2019 07:42
@mieszkaniec , 13.05.2019 12:38
Głosujcie dalej na PIS a będzie jeszcze lepiej.


Przekonałeś mnie ZAGŁOSUJĘ
oświęcimer, 14.05.2019 00:10
Dajcie gdzieś wytyczne co można pisać. W szczególności jaki stopień ironii jest dopuszczalny. Władza najbardziej boi się śmiechu :)
A wy boicie się władzy:(
Antypis, 13.05.2019 22:32
Zrewanzujemy się im za to w wyborach . To najlepsza zapłata za zablokowanie funduszy dla Oświęcimia i powiatu na inwestycje park pokoju i specjalny ośrodek szkolno wychowawczy na zasolu . Szydło musi to odczuć podczas głosowania.
Ewald, 13.05.2019 21:26
I gitara!!!
Sylwia, 13.05.2019 19:38
Co ma do tego PiS niech się nie miesza nieswoje sprawy
Kazimierz, 13.05.2019 19:04
Małpi gaj, małpim gajem a strajk strajkiem. Jak tam idą przygotowania w UM do kolejnej edycji ? Muszę przyznać, że prezydent zrobił na mnie wrażenie. Wzorowo złapał za mordy dyrektorów. Żaden się nie wyłamał. Zresztą, na ich miejsce jest wielu...

Brawo Pan Prezydent !
, 13.05.2019 18:42
Pisiory!!!!oni tylko potrafią rozdawac 500+ najwiekszym nierobom i patologii ktorej to pasuje i nigdy uczciwej pracy sie nie podejmie...a na inwestycje brak...gnać to z miasta!!!!
PO niej da ..., 13.05.2019 17:36
Dobrze PiS zrobił, glosowaliscie na PO to niech wam PO da.
sadf, 13.05.2019 15:04
13.05.2019 15:04
I po co kłamiecie w tym artykule i w samym tytule? Pan Chwierut jasno się wypowiadał: "Wystąpiliśmy o pieniądze unijne w ramach konkursu ogłoszonego przez Małopolski Urząd Marszałkowski. Mamy szansę uzyskać dofinansowanie w wysokości 75 proc. kosztów inwestycji". Czyli to był konkurs i była szansa. Jeden ze startujących w konkursie mógł się zakwalifikować a drugi nie. Nigdzie tu nie widzę "blokowania" pieniędzy. Dziennikarzyny od siedmiu boleści.. Daleko mi do PiS bo mam własną działalność i tylko po d.. dostaje od 4 lat, ale bądźcie obiektywni bo czyta się was jak skrzyżowanie Wyborczej z Gazetą Polską. Każdy ciągnie w swoją stronę, a obiektywizmu brak.
mieszkaniec , 13.05.2019 12:38
Głosujcie dalej na PIS a będzie jeszcze lepiej.