OŚWIĘCIM. Pojechali z darami dla Domu Polskiego w Samborze

14 maja 2018 Autor: red
Fot. M.Michowska

Fot. M.Michowska

Na zaproszenie zarządu oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Samborze na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej gościła grupa członków i sympatyków Klubu „Samborzan” Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Oświęcimiu.


Oświęcimianie przybywali na terenie obecnej Ukrainy od 5 do 9 maja. Termin wizyty związany był przede wszystkim z uroczystością oddania do użytku po modernizacji i poświęceniem piętra w Domu Polskim w Samborze, która odbyła się 6 maja. W wyjeździe brali też udział sponsorzy i darczyńcy, którzy przekazali środki na prace budowlane i modernizacyjne piętra Domu Polskiego.


- Rozpoczęliśmy od wizyty na cmentarzu w Samborze, gdzie złożyliśmy wieniec przy Pomniku Nieznanego Żołnierza oraz zapaliliśmy znicze na zachowanych polskich grobach - relacjonuje Włodzimierz Paluch, prezes Klubu "Samborzan" w Oświęcimiu.


W drugim dniu oświęcimianie gościli w Kulczycach, miejscowości związanej z Piotrem Sahajdacznym i Jerzym Kulczyckim, prekursorem picia kawy w Europie. Zwiedzili muzeum poświęcone obu postaciom oraz chatę bojkowską.


- Po południu braliśmy udział w uroczystości w Domu Polskim. Były to obchody 2 i 3 Maja oraz oddanie do użytku piętra w Domu Polskim - przybliża Włodzimierz Paluch.


W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele konsulatu RP we Lwowie oraz przedstawiciele miast partnerskich Sambora. Przy wejściu do pomieszczeń piętra Domu Polskiego wystawiono tablicę honorową z wymienieniem darczyńców, wśród których najwięcej było przedstawicieli Oświęcimia. W trakcie uroczystości przekazany został telewizor, dar dla Domu Polskiego od oświęcimskiego PEC-u.


Podczas pobytu za wschodnią granicą oświęcimianie odwiedzili także Lwów, Rudki, Drohobycz, Truskawiec i Borysław. W drodze powrotnej obejrzeli kompleks budynków dawnego Konwiktu Pojezuickiego w Chyrowie.


- Choć w wyjeździe brała udział grupa 14 osób, pojechaliśmy dużym autokarem, aby przewieźć pomoc charytatywną w postaci sprzętu dla osób niepełnosprawnych, środki czystości i spożywcze oraz odzież. Wyjazd został zorganizowany w ramach współorganizacji imprezy promującej miasto Oświęcim - podsumował Włodzimierz Paluch.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy