OŚWIĘCIM. Pojechali za zapachem, kontrola w MPOŚ

24 lipca 2014 Autor: plin

Ten problem powraca jak bumerang. Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu informuje, że w ostatnich dniach otrzymano kolejne zgłoszenie o uciążliwym zapachu. Inspekcję rozpoczęto na ul. Fabrycznej. - Przemieszczając się w kierunku nasilającego się zapachu, zastęp strażaków dojechał do Miejsko-Przemysłowej Oczyszczalni Ścieków - relacjonują urzędnicy.

Okolice MPOŚ. Fot. Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu

Okolice MPOŚ. Fot. Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu

Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu przekazało, iż w zeszły czwartek w godzinach porannych otrzymano kolejne zgłoszenie o wyczuwalnym w powietrzu przykrym zapachu. - Według jednego ze świadków, fetor najbardziej intensywny był w połowie ul. Fabrycznej. Na miejsce natychmiast został zadysponowany zastęp strażaków, który przy pomocy specjalistycznego sprzętu analizował substancje lotne w powietrzu - informuje starosta oświęcimski Józef Krawczyk. O zdarzeniu poinformowano także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie.

- Czujniki wielogazowe, którymi dysponuje oświęcimska straż pożarna nie stwierdziły na miejscu substancji lotnych niebezpiecznych, jednak specyficzny zapach wciąż wyczuwalny był w powietrzu. Przemieszczając się w kierunku nasilającego się zapachu, zastęp strażaków dojechał do Miejsko-Przemysłowej Oczyszczalni Ścieków sp. z o.o. zlokalizowanej przy ul. Nadwiślańskiej. Informację tę błyskawicznie przekazano do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu oraz do Wydziału Gospodarki Miejskiej - Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Oświęcim. Na miejsce udał się m.in. patrol policji, straży miejskiej, a także zastępca prezydenta Oświęcimia - opisuje Nikolina Lekowska, rzecznik Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu.

Przystąpiono do analizy. - Ponownie, tym razem na terenie MPOŚ, dokonano pomiaru specjalistyczną aparaturą wyskalowaną na obecność w powietrzu metanu, amoniaku oraz siarkowodoru. Żaden z pomiarów nie wykazał obecności niebezpiecznej substancji w powietrzu - relacjonuje Nikolina Lekowska.

- Należy także podkreślić, że Zakład Rolniczo-Przemysłowy „Farmutil HS” współpracuje ze Starostwem Powiatowym w Oświęcimiu celem ustalenia źródła lub sprawcy przykrego zapachu wyczuwalnego w powietrzu - dodaje rzeczniczka.

Jak twierdzi starosta Józef Krawczyk, jedno obecnie jest pewne: - Przeprowadzone szczegółowe kontrole jednoznacznie pozwoliły wykluczyć z grona podejrzanych podmiotów jednostki będące pod jurysdykcją Starostwa Powiatowego - powiedział starosta.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Konno, 15.06.2015 08:51
Jak każdy wie, śmierdzi z terenu firmy Farmutil. Firmy nie-do-ruszenia. Należy ona do byłego senatora Henryka Stokłosy, dwukrotnie skazanrgo na wieloletnie więzienie za korupcję oraz zanieczyszczanie środowiska, zastraszania i pobicia. Temat dobrze znają mieszkańcy innych miast. Polecam lekture Newsweeka http://polska.newsweek.pl/henryk-stoklosa---smrod-wrocil,101956,1,1.html. Śmierdzi rozkładającą się padliną oraz prawdopodobnie nawozem. Smród może przyjmować różną formę. Od fetoru kału, poprzez smród rozkładających się martwych zwierząt w wysokiej temperaturze. Skatol zawarty w kale zwierząt daje wyczuwalny przez wielu, kwiatowy czy 'dezodorantowy' zapach w niskim stężeniu, jednakowoż zawsze zapach ten miał nutę fekaliów. W wysokim stężeniu skatol wykorzystywany jest przez armię jako broń nieśmiercionośna, czy obezwładniająca. Nie bez powodów nazywany jest Melodorantem (związek siarkoorganiczny + skatol jako 'wzmacniacz' czy też intensyfikator smrodu ). Działa na zasadzie porażającego smrodu i atakuje nerwy węchowe. Ogólnie jeżeli wyczuwamy w powietrzu zapachu odświeżacza do 'kibla' w sparyu zmieszany z zapachem kału to znak, że 'stench is coming'. Pamietajcie, żeby smród dotarł w wasze okolic musi przyjść z wiatrem. Nigdy na osiedlu nie będzie śmierdzieć przy wietrze wiejącym z zachodu. Smród z Farmutilu może w bardzo wysokim stężeniu przypominać zapach chemiczny, ale zawsze będzie tam wyczuwalny smród starego, cuchnącego mięsa. Fetor starej kiełbasy, świńskiego starego tłuszczu. Smród siarki no i fekaliów. Farmutil to firma 'transportowa'. Ale co jest pod ziemią na ich terenie nikt nie wie. Stokłosa był już skazywany za zakopywanie setek ton padliny bez zezwoleń. W lecie fetor będzie nie do zniesienia. Popuchnięte martwe zwierzęta, robaki je zżerające, flaki, kał + 40 stopni celsjusza w cieniu. Kiedy to się skończy? Prawdopodobnie nie w najbliższych latach. Każdy widzi jak ślamazarnie idzie wszystkim służbą i urzędniką dojście do prawdy. Senator Stokłosa to jeden z najbogatszych ludzi w Polsce. Odprowadza milionowe podatki do budżetu nawet jeżeli 90% z tego co powinien odprowadzać nie odprowadza. Rozdaje pieniądze ubogim, organizuje festyny. Działa jak typowy gangster lat 90-tych. Pamiętacie polskich mafiozów? Każdy z nich był dobrym wujkiem w swej okolicy i wspaniałym altruistą. Z drugiej strony bandytą, oszustem i wykolejeńcem. Nie jest w niczyim interesie pozbycie się Farmutilu z Oświęcimia. Stokłosa wypłacił miliony złotych łapówek. Jeżeli ktoś myśli, że Inspektorat w Krakowie, oświecimscy urzędnicy, krakowscy i warszawscy, pracownicy sądów, prokuratura nie są 'posmarowani' to jest w błędzie. To towarzystwo wzajemnej adoracji. Ręka rękę myje. Ludzie pobrali za dużo suwenirów i gotówki za pozwolenia i milczenie i swą ślamazarność. a inni się boją. Można to tylko cyklicznie nagłaśniać. Express Reporterów, Jaworowicz, Uwaga, To jest temat, Państwo w Państwie. Smród jest porażający. I nikt nic nie wie (?!?!) Lokalne media nie podejmują tematu. Trzy internetowe gazety napisały o tym po dwa artykuły w lecie zeszłego roku i temat się skończył. Wraz z oświęcimskim Farmutilem musiałoby polecieć połowę oświecimskich i krakowskich urzędników. Prosto do [ciach!]. Polskie Państwo jest słabe, Polskie Państwo jest niżej w hierarchi niż oligarcha, bogacz albo gangster. W zamian za smród mamy kwiatki na rondach i 50 ładnych drzewek. Nierychliwość i bezradność urzednikow jest porażająca ja ten smród. Rejesracje ciężarówek od senatora powinny być m.in. pilskie ( PP ) tam gdzie całe królestwo Farmutilu.
polska i my, 29.07.2014 10:38
nie tylko od członków PO tak śmierdzi ale również od pisiorów.
nurek, 28.07.2014 22:08
to od funkcjonarjuszy strazy miejskiej tak czuc . Tam gdzie jest SM tam zaraz smierdzi jak od szamba
tuskaszubienica, 28.07.2014 22:05
To co ku,,,,a ktos w worku ten smrod przywozi?? A moze to juz czlonkowie PO zaczynaja tak ..pachniec,,? na rzadowym ,,szczycie,, juz smierdzi padlina to i na nizinach zaczyna padlina czy innym gow.m smierdziec
gość, 28.07.2014 11:26
Farmutil jest we współpracy ze starostwem. To z farmutilu tak śmierdzi ale jak się ma pochwytane ze starostwem to go nie [ciach!]. nie raz słyszałem od pracowników jak wylewają wszystko do kanału ściekowego.
strażak z powiatu, 27.07.2014 21:15
@mieszkanie Pisze się wietrzyłem, jeśli jesteś nim, lub wietrzyłam jeśli jesteś nią...
sen, 27.07.2014 16:15
i dalej winowajców smrodu nie ma, ale słaby mamy ten rząd oświęcimski zero akcji nic się nie dzieje........... i tak to płynie!!! szkoda pisać.
Jerry, 27.07.2014 00:05
Zwalczenie tego smrodu to będzie test dla naszej władzy. Jeśli nie podoła - to po co właściwie nieudaczników utrzymywać?
ZASOLANKA, 26.07.2014 18:42
W tym tygodniu w godzinach wieczornych codziennie ok 23-24 smród kanalizacyjny ciągnął się aż do ul. Szarych Szeregów poprzez Legionów, Polną. Zróbcie coś z tym, zaczadzić się można :(:(:(
Ekolog, 26.07.2014 13:12
Soła martwa płynie wielki ściek, poza 3 klasą czystości jest nasza rzeka.
mateusz, 26.07.2014 10:12
pluskałem się w sole i dostałem wysypki i mnie swędzi
obserwator, 26.07.2014 10:10
Do pana wędkarza nie tylko okolice Dworów ale nad sołą również jest piana kremowa o wysokości 10 cm między Rajskiem a Kamieńcem i śmierdzi !!!
..............., 26.07.2014 09:04
Trzeba szukać w małych chemicznych firmach tam gdzie jeżdżą cysterny z dostawą surowców i odbiorem ............ .
do_mieszkanka, 25.07.2014 17:31
Potwierdzam, w ubiegłym tygodniu 18-go tez jechalam za taka bialo-niebieska cysterna prawdopodobnie wjechala w ulice Zaborska, smrod baaaaardzo charakterystycznny i wprost niemozliwe do uwierzenia ze az tak intensywny
rencista, 25.07.2014 09:47
pracowałem na kauczuku dopóki miałem zdrowie, to jest smród fenoli .Wszystkie smrody wypuszczało się na zmianie nocnej ,pewnie dalej tak robią.
mieszkaniec, 25.07.2014 09:01
wczoraj okolo godziny 15.30 na wysokosci biedronki przy stadionie soly przejezdzala cysterna niebieska poczatek rejestracji pp zaluje ze dalej nie pamietam ale za nia ciagnal sie identyczny smrod auto wieczylam pol godziny moze ktos z kierowców wie gdzie ona pojechala albo zna to auto
do tan, 25.07.2014 08:29
Nie tylko Synthos prowadzi polimeryzacje. Tam przynajmniej lepiej niż w innym miejscu.
ochotnik, 25.07.2014 08:26
Może finansowa nagroda będzie motywacją do znalezienia zródła tego śmierdzącego zapachu przez ludzi oświęcimia ufundowana przez prezydenta czy starostów oświęcimia.
Rybak, 25.07.2014 08:05
Leją syf do soły i dlatego ryb nie ma w rzece !
Wędkarz, 24.07.2014 23:50
Poprzedni mój komentarz zaginął jak samolot Malaysia Airlines więc napisze ponownie. Zapraszam w okolice kanału Dwory, w miejscu w którym do Wisły wpada Macocha, najlepiej w weekend. Wystarczy zobaczyć jak robi się piana na 20cm wysokości i wtedy śmierdzi najbardziej. Wlewają do rzeki syf !!!
Szarki, 24.07.2014 21:48
Śmierdzi i to okropnie wiem, że ryba psuje się od głowy. Na osiedlu koło komendy to jest fetor normalnie nochal zatyka a może ktoś w celi zgnił i cisza?!?! może sierżant SMARK to sprawdzi????
Shogo, 24.07.2014 21:43
@jiffy74: dokładnie https://www.google.pl/maps/place/Wodociągowa,+Oświęcim/@50.046308,19.258887,3a,37.5y,315.13h,78.27t/data=!3m4!1e1!3m2!1sFETSLkQmPN3x_HQKs0jOnA!2e0!4m7!1m4!3m3!1s0x4716951883c272ad:0x79bfa66df78f4f00!2zV29kb2NpxIVnb3dhLCBPxZt3acSZY2lt!3b1!3m1!1s0x4716951883c272ad:0x79bfa66df78f4f00 Tam chyba niedaleko mieszka ...
Mieszkaniec, 24.07.2014 21:05
Ten fetor czuć też w Lesie, Dworach 2, Gromcu, Bobrku, Broszkowicach, a przy oczyszczalni to już ciężko wytrzymać. Najbardziej śmierdzi zazwyczaj w godzinach wieczornych i wczesno rannych. Co kilka dni przejeżdżam tamtędy i obok śmietniska trudno wytrzymać ;/ Informacja o "nalocie" (rychło wczas!!!!) i wynikach pomiarów wzbudza śmiech i zażenowanie. Faktycznie ktoś tu rżnie głupa... Nie stwierdzono obecności niebezpiecznych substancji w powietrzu, więc nie ma problemu? Żałuję, że podczas Life Festiwal ów smród nie przywitał gości.
jiffy74, 24.07.2014 20:37
Na Krukach wlewają cysternami do zlewni po to by nie śmierdziało bezpośrednio na oczyszczalni i sobie płynie aż do celu i śmierdzi władza dobrze wie co to jest tylko mydlą oczy
oburzony, 24.07.2014 19:57
Aha czyli jeśli się porzygam/zwymiotuje i udławię się własnymi wymiocinami - wtedy fetor będzie niebezpieczny? Albo jak się przewrócę i uderzę głową o chodnik może wówczas czujniki zadziałają czy będzie to mało żeby problem rozwiązać. Przede wszystkim pomyślcie: śmierdzi w różnych miejscach w mieście, prawdopodobnie wali z kanalizacji bo tak to wygląda a za to już odpowiedzialny musi być MPOŚ.
kiki, 24.07.2014 19:17
MPOŚ prosze sprawdzic dokłądnie. Nawet jezeli to oczyszczalnia miejska...:)
misio pysio, 24.07.2014 18:45
...ale ,że na oczyszczalni ścieków śmierdzi????...
tan, 24.07.2014 16:13
wystarczy zrobić pomiar na terenie Synthosu, to tam rozpoczęli produkcję , przy okazji której ulatnia się ten "aromat" - poddam sugestię - bliżej Polimeryzacji
dragul, 24.07.2014 15:21
ha ha wiadomo ze śmierdzi z oczyszczalni ,oni tam uszlachetniają chyba "kupę" żeby wydobyć z niej jak najwięcej gazu który później jest chyba wykorzystany do napędu silnika w zespole kogeneracyjnym, Ciekawe tylko czy ta komisja podskoczy do właściciela oczyszczalni.Druga przyczyna to być może zwożenie ścieków z innych zakładów i tu ich oczyszczanie
Joanka, 24.07.2014 15:19
Jeżdżę drogą przez Dwory niemal codziennie. Na rowerze i największy smród zawsze ciągnie od oczyszczalni. Czasem muszę wstrzymywać oddech. To, ze pomiary nie wykazały szkodliwych substancji nie oznacza, ze te nieszkodliwe nie śmierdzą. Drodzy urzędnicy użyjcie nosa!
Jarek, 24.07.2014 15:02
Cały Oświęcim śmierdzi i okolice również co za syf !!!
Rudy, 24.07.2014 14:59
wylewają pewnie w nocy jakiś śmierdzący płyn w różnych miejscach oświęcimia .
mieszkaniec, 24.07.2014 14:51
Przy ulicy chemików dawna droga E czasami też śmierdzi i to jak.!
adfs, 24.07.2014 14:44
<p>Nie oczyszczalnie tylko Farmutil S. Miał już takich spraw w Polsce kilka, teraz padło na Oświęcim. Gość z uwagi na majątek, powiązania (były senator) jest niestety p&oacute;ki co nietykalny.</p>
PO CO????, 24.07.2014 14:18
Czy to naprawdę takie trudne panowie urzędnicy. Nie wystarczy zmierzyć poziom substancji szkodliwych. Nosów nie macie czy co?
apacz, 24.07.2014 14:13
Pomiar nie wykazał obecności niebezpiecznej substancji w powietrzu. Bo może ten fetor nie jest szkodliwy tylko po prostu śmierdzący. Więc wdychajmy pełnymi płucami. Co za nieudolni urzędnicy w Starostwie. Za co my płacimy te podatki. Trzeba zadzwonic po Jaworowicz to znajdzie szybko źródło smrodu.
Czytelnik, 24.07.2014 14:12
Na dzisiaj to mieszkańców interesują wyniki a nie zapewnienia. Podobno w tym mieście jest zamontowane około 100 kamer. Skoro można zamontować kamery do indywidualnego pilnowania urządzeń do ćwiczeń na Bulwarach, to jaki problem z monitoringiem dojazdów do firm? Ile jest tych dróg, które trzeba sprawdzać? 7 czy 8? Czy np. kontrolowane podmioty nie mają własnego monitoringu? Ustalić numery rejestracyjne pojazdów z monitoringu, dokumenty przewozowe i beret.
AntySpołeczny, 24.07.2014 14:09
Logika podpowiada, że jeśli w miejscu, w którym było czuć uciążliwy zapach, aparatura nie wykazała szkodliwych substancji, to u jej źródeł raczej też ich nie będzie. Smród pojawił się w mieście mniej więcej wtedy, kiedy MPOŚ wybudowała komory fermentacyjne. Lokalne władze patrzą, ale nie widzą. Nie widzą bo widzieć nie chcą. Tak to jest kiedy człowiek sam kontroluje swoją pracę.
aurora, 24.07.2014 13:35
W poniedziałek na Osiedlu Chemików, około 22.00 też był ogromny fetor. Upał wielki, a nie dało się okna otworzyć, bo jak z szamba śmierdziało. Tragedia :/
mieszkaniec, 24.07.2014 13:00
To jakaś paranoja tak szukacie jakbyście znależć nie chcieli! Wszyscy dobrze wiedzą,że śmierdzi z oczyszczalni,wasze "czujniki"niczego nie wykazują. Wystarczy przejechać się rowerem w stronę Dworów II podczas gdy wieje wiatr ze wschodu i będzie wszystko jasne! Kiedyś podczas takiej przejażdżki zauważyłem,że po minięciu składowiska fetor nie ustał.Dopiero gdy przejechałem za śluzę fetor znikł. Życzę sukcesów w dalszych poszukiwaniach,a może wystarczy podpytać tamtejszych mieszkańców,a nie błąkać się i szukać bez skutku? Pozdrawiam
Stare stawy, 24.07.2014 12:42
U nas też czuć ten smród!
mieszkaniec, 24.07.2014 12:31
2 miesiące temu śmierdziało przy starym moście nad sołą w godzinach porannych.
xxx, 24.07.2014 12:23
Gdzie ta skrytka może być sensacje XXI wieku