OŚWIĘCIM. Policyjne zarzuty dla narodowców

07 lutego 2019 Autor: sz
fot. FB / Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

fot. FB / Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

Narodowcy usłyszeli zarzuty w związku z wydarzeniami jakie miały podczas uroczystości 74. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau i miasta Oświęcim.

-Policjanci Wydziału Kryminalnego KPP Oświęcim prowadzą pod nadzorem miejscowej prokuratury dochodzenie w sprawie zdarzeń, do jakich doszło 27 stycznia br. na terenie Oświęcimia, w tym m.in. odbywającego się tam publicznego zgromadzenia. Na podstawie skrupulatnej analizy zabezpieczonych nagrań audio-video (są to zarówno policyjne materiały jak również te dostępne w mediach) oraz m.in. przesłuchań świadków śledczy zdecydowali o przedstawieniu zarzutów w tej sprawie dwóm uczestnikom tych wydarzeń – czytamy w komunikacie prasowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

W ramach pomocy prawnej pierwszy mężczyzna został przesłuchany w Komisariacie VI Policji w Gdańsku, gdzie usłyszał zarzuty za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym. Drugi z podejrzanych usłyszał zarzut dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Każdemu z mężczyzn grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
miejscowy, 08.02.2019 09:55
@hotin, jaśko
chłopcy, jak już musicie pluć, to przynajmniej róbcie to z sensem. Pan Chwierut nie wydał zezwolenia na marsz, ponieważ przepisy nie dają mu takiego uprawnienia. To było zgromadzenie, podlegające zgłoszeniu, a nie konieczności wydania zezwolenia. Albo świadomie kłamiecie, albo brak wam wiedzy. Jedno i drugie kompromitujące.
nowa, 08.02.2019 07:21
Podczas Marszu Żywych będzie w Oświęcimiu kilka tysięcy osób z flagami Izraela. Pytanie to to będą narodowcy czy patrioci swojego kraju.
nobo, 07.02.2019 18:30
zaorac ten cyrk i zrobic boiska do uprawiania sportu byl by jakis pozytek
pytanie do policji, 07.02.2019 15:36
Gdzie są zarzuty dla prowokatora z flagą Izraela ? - pytanie bez odpowiedzi
Miastowy, 07.02.2019 14:40
A jakby nie pozwolił to byłoby szczekanie że zabrania starszym grzecznym, kulturalnym narodowcom maszerować, ludzie zacznijcie się leczyć i brać zalecone leki . Typowe zagranie dojnej zmiany.
Jaśko, 07.02.2019 09:37
Tak , "dobrze " zrobił P. Chwierut ,wydając zgodę na ten marsz. Dobrze wiedział kim są ci ludzie i jaki będzie efekt. W taki sam sposób działają podobni jemu ze znanej partii : pokazać całemu światu jakich to mamy w Polsce faszystów, narodowców i antysemitów. To jest nic innego jak " robienie kupy do własnego gniazda" .
hotin, 07.02.2019 08:26
Brawa dla prezydenta J.Chwieruta,za wydanie zgody na ten marsz!
Wujek, 07.02.2019 06:04
Popieram Chwieruta dobrze chłop zrobił!!! Ma mój głos w następnych wyborach!
Jaśko , 06.02.2019 22:04
Co na to Pan Chwierut , który wydał zgodę na ten przemarsz?
jest takie miejsce taki kraj, 06.02.2019 19:05
Gdzie sa zarzuty dla prowokatora z flaga izraela wyzywajacego rodziny i wiezniow obozu od nazistow,gdzie zarzuty dla ochrony za profanacje symboli narodowych czyli flag,gdzie zarzuty dla tych co rodziny i polscy wiezniowie obozu,nie byli mile widziani,stali przez kilka godzin w blocie,a wczesniej policja z psami,czy to czegos nie przypomina,i swiat nie reaguje,nawet nasze wladze,wczesnie stowarzyszenie bylych wiezniow i rodzin mialo spotkania z ministrami i nic,powinny byc natychmiastowe dymisje ministrow odpowiedzialnych za sluzby,i ministra kultury oraz dyrektora panstwowego muzeum w
Oswiecimiu.Dlaczego facet prowokator nie jest oskarzony o antypolonizm?
Prawy, 06.02.2019 18:50
Dziwne, to tacy kulturalni starsi Panowie normalnie aniołki, byle sprawa nie została zamieciona pod dywanik. Bardzo dziękuje Panu Prezydentowi Januszowi Chwierutowi za uczciwość i mądre decyzje.