OŚWIĘCIM. Politycy o zdrowiu mieszkańców. Faktyczna troska czy zbliżające się wybory?

01 marca 2018 Autor: red
Radni PiS chcieli bezpłatnej komunikacji miejskiej. Fot. Szymon Chabior

Radni PiS chcieli bezpłatnej komunikacji miejskiej. Fot. Szymon Chabior

To niewątpliwie temat numer jeden tej zimy. Do debaty na temat smogu swoje trzy grosze postanowili wrzucić także radni klubu PiS. Domagają się ograniczenia wyjść poza przedszkole i szkołę przez dzieci podczas dużego natężenia smogu. Chcą też, by w przypadku wielokrotnego przekroczenia zanieczyszczenia powietrza wprowadzić bezpłatną komunikację miejską.

- W związku z licznymi sygnałami rodziców dzieci przedszkolnych i szkolnych dotyczących organizowania spacerów trakcie zajęć, kiedy zanieczyszczenie powietrza przekracza dopuszczalne normy prosimy o powiadomienie ww. instytucji o tym fakcie i ograniczenia wyjść poza obiekt. Doprowadzi to do uniknięcia niepotrzebnych nieporozumień na linii przedszkole, szkoła - rodzic - zaapelowali radni Bożena Godawa i Michał Chrzan (PiS).

Prezydent Janusz Chwierut (PO) odpowiedział, że wszystkie placówki zostały zobowiązane do sprawdzania na bieżąco aktualnego poziomu zanieczyszczenia powietrza i ograniczenia wyjść poza obiekty tylko do koniecznych.

Opozycyjni radni zwrócili się do władz miasta o wprowadzenie na terenie miasta bezpłatnej komunikacji miejskiej w dni, kiedy zanieczyszczenie powietrza przekracza dozwolone normy. Jako przykład takiej praktyki podali inne miasta, m.in. Kraków i Tychy.

Odpowiadając radnym PiS prezydent Chwierut stwierdził, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest niska emisja, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych.

- Sytuację dodatkowo pogarsza spalanie złej jakości węgla w urządzeniach nie spełniających żadnych norm emisji spalin - podkreślił prezydent.

Dodał że z opublikowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli raportu z kontroli jakości powietrza w Polsce wynika, że za 82-92,8% zanieczyszczeń odpowiedzialna jest niska emisja, a zanieczyszczenia komunikacyjne stanowią jedynie 5,4-7%.

- O małym znaczeniu komunikacji zbiorowej na stan zanieczyszczenia powietrza wskazuje fakt, że zgodnie ze wskazaniami zamontowanych czujników największy poziom zanieczyszczenia występuje w okresach nocnych, gdzie ruch autobusów jest mały lub w ogóle nie występuje. Stąd też działania antysmogowe Miasta Oświęcim ograniczające niską emisję w głównej mierze polegają na: rozbudowie i modernizacji sieci ciepłowniczej, uciepłowieniu gminnych zasobów mieszkaniowych, udzielaniu osobom fizycznym, osobom prawnym oraz wspólnotom mieszkaniowym dotacji celowych z budżetu Miasta Oświęcim na wymianę starych i nieekologicznych źródeł ciepła na nowe, ekologiczne źródła grzewcze - przytoczył Chwierut.

Prezydent nie pozostawił złudzeń radnym opozycji. Powiedział, że miasto nie planuje wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej w dni, w których zanieczyszczenie powietrza przekracza dozwolone normy.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Miro, 03.03.2018 05:55
Piszący o spala
i śmieci to oczywiście "fachowcy" w branży. !!! W życiu nigdzie nie byli, nic nie widzieli i oczywiście o technice pojęcia nie mają. Nowoczesne spala
ie śmieci są budowane nawet w środku dużych miast (patrz: Wiedeń) i nikomu nie przeszkadzają i nie trują. Są zbawieniem przed rosnącymi górami śmieci i zagrożeniami z tym związanymi. Oczywiście, że o każdym projekcie trzeba sensownie podyskutować ale - na argumenty a nie tylko nie bo nie !!! Niech każdy popatrzy na siebie i zrobi rachunek sumienia: ile śmieci produkuje, czy je sortuje, ile zieleni zniszczy (celowo lub przypadkiem), jak bezsensownie zatruwa środowisko wsadzając swoje 4 litery w auto by podjechać 200 czy 300 metrów ! Pozdrawiam i zdrowego uśmiechu życzę.
Jabolo, 02.03.2018 15:49
Miała być społeczna dyskusja o spala
i odpadów i cisza
Janek, 02.03.2018 09:40
Mają być konsultacje spoleczne więc będzie okazja zablokować taką inwestycję. Jeszcze wciskają kit że to ekologiczna inwestycja i miasto na tym zyska. Ale kit.
, 01.03.2018 16:53
@Zbych

To jedna strona medalu, a druga to te "tiry" zwożące śmieci z całej Polski nas rozjeżdżą. Już stoimy w korkach, a co drugi pojazd to ciężarówka. Koszmar. Takie coś powinno być w szczerym polu przy autostradach z osobnymi zjazdami.
Beata, 01.03.2018 16:19
Racja Zbychu. Dbać o środowisko to blokowanie tego typu inwestycji oraz powiększanie terenów zielonych. Sadźmy drzewa zamiast wycinać bo każde drzewo w mieście na wagę złota.
Zbych, 01.03.2018 13:31
Poprawi się jak wybudują nam spala
ię śmieci na Dworach. Ludziom dopłacają do wymiany kotłów na gazowe a potem piszą że wystarczą filtry na kominie i można palić śmieci zwożone z całego województwa. I jeszcze tłumaczą że taka spala
ia to inwestycja proekologiczna.