OŚWIĘCIM. Pomnik Niepodległości z orłem jak się patrzy

06 listopada 2018 Autor: red
Fot. UM Oświęcim

Fot. UM Oświęcim

Pomnik Niepodległości przy ul. Dąbrowskiego ma nowego orła. Poprzedni budził emocje i był źródłem niewybrednych żartów. Symboliczne odsłonięcie odnowionego pomnika odbędzie się w niedzielę 11 listopada podczas uroczystości upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


Poprzedni orzeł od początku wzbudzał liczne kontrowersje, bo nie był jednoznacznie kojarzony z godłem Polski, a raczej... z wroną. O jego rekonstrukcję wnioskowali członkowie nieistniejącego już stowarzyszenia, które przed ponad 20 laty podjęło się budowy pomnika dla uczczenia w Oświęcimiu 80. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


Andrzej Domarzewski, który był jego społecznym autorem, wyraził zgodę na ingerencję w pomnik. Nowy orzeł, który trzyma w szponach napis „Bóg. Honor. Ojczyzna" został odlany z brązu. Na cokole jest napis - Pomnik Niepodległości. Sylwetka orła, podobnie jak napis, jest podświetlona.


- Prace projektowe rozpoczęły się w ubiegłym roku. Autorem orła w koronie i napisem jest Remigiusz Dulko, oświęcimski artysta rzeźbiarz. Montaż nowych elementów, konserwacja i prace restauratorskie zaczęły się pod koniec sierpnia. Całość prac zamknęła się kwotą 116 tys. zł i została sfinansowana z budżetu miasta - powiedziała Katarzyna Kwiecień, rzeczniczka oświęcimskiego magistratu.


(Źródło: UM Oświęcim)Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy