OŚWIĘCIM. Premiera książki o ks. Janie Skarbku w Cafe Bergson

04 marca 2018 Autor: red
OŚWIĘCIM. Premiera książki o ks. Janie Skarbku w Cafe Bergson
„Ks. Jan Skarbek – oświęcimski duszpasterz i społecznik” - to tytuł książki autorstwa ks. Tomasza Chrzana. Na spotkanie z autorem, które poprowadzi dr Artur Szyndler, zapraszamy do Cafe Bergson 22 marca (czwartek) o godz. 18. Wstęp wolny.

Miejsce promocji nie jest przypadkowe. Cafe Bergson mieści się na placu... ks. Jana Skarbka. Miłośnicy lokalnej historii doskonale znają postać duchownego, społecznika, wielce zasłużonego dla ziemi oświęcimskiej.

Autor książki, ks. Tomasz Chrzan, oświęcimianin, jest teologiem, historykiem z zamiłowania i wykształcenia, katechetą i wizytatorem katechetycznym. Pełni posługę kapłańską w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej.

Biograficzna publikacja o honorowym obywatelu miasta Oświęcim jest okazją, by opowiedzieć o tym, jak wyglądały relacje Polaków i Żydów w przedwojennym mieście nad Sołą. Po wybuchu II wojny światowej ks. Skarbek stał się świadkiem systematycznej eksterminacji żydowskiej społeczności Oświęcimia.

Autor przytoczył także w swej książce charakterystyczne słowa bohatera biografii, który jesienią 1938 r. zapisał w kronice parafialnej: „Ze wszystkich znaków na niebie i na ziemi, przy dzisiejszym ruchu hitlerowskim w Niemczech idą straszne dni na naród żydowski. Prośmy Boga, byśmy we krwi tego narodu rąk nie maczali”.

Zdaniem autora książki, ks. Skarbek, który był wybitnym duszpasterzem i administratorem wspólnoty, zaangażowanym w działalność społeczną, to postać zasłużona dla ziemi oświęcimskiej.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy