OŚWIĘCIM. Prezydent "fika" z wojewodą. Nie godzi się na zmianę patrona ulicy

06 sierpnia 2018 Autor: red
Fot. UM Oświęcim

Fot. UM Oświęcim

Jak już informowaliśmy, wojewoda małopolski zdecydował o zmianie ul. Ignacego Fika na Tomasza Arciszewskiego (TUTAJ). Posiłkując się opinią Instytutu Pamięci Narodowej i powołując się na zapisy ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego uznał, że Ignacy Fik powinien jak najszybciej zniknąć z przestrzeni publicznej. Władzom Oświęcimia nie podoba się zarządzenie wojewody i zwołały w tej sprawie sesję nadzwyczajną w dn. 9 sierpnia.


Sprawa ta budzi już od kilku miesięcy wiele kontrowersji wśród mieszkańców miasta. W październiku ubiegłego roku wojewoda małopolski po raz pierwszy wniósł o zmianę nazwy tej ulicy.


- Prezydent Miasta Oświęcim po analizie sprawy i zasięgnięciu opinii mieszkańców tej ulicy oraz Rady Osiedla Stare Miasto negatywnie odniósł się do tego wniosku. Wojewoda małopolski wykorzystując zapisy ustawy wydał jednak zarządzenie zastępcze o zmianie nazwy ulicy - mówi Maria Płachta, sekretarz Miasta Oświęcim.


Ze stanowiskiem wojewody nie zgadza się prezydent Janusz Chwierut, który wystąpił o zwołanie sesji nadzwyczajnej Rady Miasta Oświęcim. Przedmiotem obrad będzie podjęcie przez RM uchwały dotyczącej wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ws. podjętego przez wojewodę zarządzenia i utrzymania dotychczasowej nazwy tej ulicy, tj. I. Fika.


W uzasadnieniu do uchwały przedstawiono, że postać Ignacego Fika, mieszkańca Ziemi Oświęcimskiej, nie symbolizuje komunizmu ani systemu totalitarnego, a jego aktywność w okresie międzywojennym miała charakter lokalny. Służył w wojsku polskim w wojnie polsko-bolszewickiej. W trakcie II wojny światowej brał czynny udział w ruchu oporu przeciwko niemieckiemu okupantowi, za co został uwięziony i rozstrzelany przez gestapo w więzieniu Montelupich w Krakowie. Jego żona za działalność w ruchu oporu zginęła w obozie Auschwitz.

"Tym samym za niezrozumiałe i krzywdzące należy uznać działanie wojewody małopolskiego w tej kwestii" - czytamy w uzasadnieniu.

Oprócz nazwy ulicy w Oświęcimiu imię Ignacego Fika nosi także szkoła w Przeciszowie, a tablica pamiątkowa poświęcona jego osobie znajduje się na budynku Powiatowego Zespołu Nr 1 Szkół Ogólnokształcących im. Ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu.


Swój sprzeciw przeciwko zmianie nazwy ulicy wyrazili także mieszkańcy tej ulicy i Rada Osiedla Stare Miasto. Rada stoi na stanowisku, iż dotychczasowy patron ulicy Ignacy Fik, nie kojarzy się mieszkańcom z systemem komunistycznym ani go nie propaguje, w szczególności w związku z charakterem działalności I. Fika na terenie miasta Oświęcim w okresie przed II wojną światową i w jej trakcie oraz datą i okolicznościami jego śmierci.


- Dodatkową kwestią w tej sprawie są problemy wynikające ze zmiany nazwy, na które będą narażeni mieszkańcy tej ulicy wiążące się ze zmianą dokumentów, a także konieczność uaktualnienia informacji o zmianie adresu w wielu instytucjach i firmach - stwierdziła Maria Płachta.


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 08.08.2018 08:25
Artur, celnie. Z mocnym zakończeniem.
Artur, 07.08.2018 23:26

Niestety Panie Chwierut oraz jego koleżanki i koledzy, nazwa ulicy zostanie zmieniona i skupiłbym się raczej na nowym patronie, którym może być na przykład Pan Stanek lub Pan Ptaszkowski.
Jan Ptaszkowski, ur. 21-06-1933 zm. 16-10-2017, historyk regionalista, wychowanek salezjański, filolog rosyjski autor książki "Opowieści spod zamkowej góry", w której przybliżył różne wydarzenia i ludzi związanych z dziejami Oświęcimia. Był synem zamordowanego przez sowieckie NKWD w 1940 roku w Ostaszkowie przedwojennego policjanta Michała Ptaszkowskiego.
Jan Stanek ur. 15-11-1910 r. zm. 6-11-1987 r. Historyk autor książki „Dzieje ziemi oświęcimskiej”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1959 r.
zamieszkały długie lata przy ul. Fika 15 sąsiad p. Jana Ptaszkowskiego mieszkającego na ul. Krasickiego w kamienicy sąsiadującej z ul. Fika, społecznik autor w/w książki.
Panie Chwierut pan nie ma możliwości oceny Ignacego Fika bo się pan na tym nie zna. Pokazał pan wiedzę i kulturę czyniąc tw "Bona" patronem pływalni. Nie tak dawno mieszkańcy miasta, sól tej ziemi a nie przybysz jak pan staraliśmy się o to aby plac koło Urzędu Skarbowego nosił miano Pani Antoniny Małysiak. Głosami wybitnych „znafców” ze "Starówki" i radnych pana ugrupowania projekt przepadł jeszcze w komisji Rady Miasta zajmującej się tym. Bez łaski prezydencie !!!! Prostaków już nie musimy prosić bo od połowy czerwca mamy tablicę upamiętniającą ją, naszą bohaterkę w kościele parafialnym WNMP przy ulicy Dąbrowskiego bo w sprawę zaangażowało się wiele osób, wiele naszych kochanych dziewczyn. Pańska prezydentura to pokaz wybiórczych inicjatyw na gruncie historii miasta. Nowa ekspozycja w ratuszu na rynku to cała masa błędów w opisach pomieszczeń dawnego PUBP o których zresztą Pani dyrektor już wie. Nie pan będzie oceniał postawę Fika ale historycy zajmującymi się tym zawodowo. Zobaczymy co przyniesie monografia miasta czy to będzie pozycja wartościowa czy tez nie. Przekonamy się niebawem. Prymitywna negacja faktu konieczności zmiany nazwy ulicy a więc zmiany jej nazewnictwa nie zatrzyma. ŚMIEM TWIERDZIĆ, że w Mieście w najbliższym czasie nastąpi wysyp rozmaitych inicjatyw historycznych ale konkretnych i kompetentnych nie firmowanych przez Personel Miasta Pokoju. Zapamiętajcie ten termin: Personel Miasta Pokoju jak symbol niekompetencji, koniunkturalizmu, słabości i niewiedzy. Już niedługo stanie się on popula
y. Grzechów jest w polityce kulturalnej miasta jest więcej, nie pora jednak aby je teraz wymieniać i one też się zmienią na lepsze tak jak nazwa ulicy Fika CAŁKOWICIE NIEZALEŻNIE od tego kto będzie rządził miastem. Iz 28 14-22.

Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 07.08.2018 23:06
Doprawdy, troska o dobrostan współobywateli okazywana przez prezydenta jest godna najwyższego uznania. Szczodry człowiek. Tak myślę, że ten nowy dworzec PKP można by ochrzcić imieniem Władysława Bartoszewskiego. Co o tym myślicie?
Ree@hotin , 07.08.2018 22:37
Zacofany PiSowcu!Jedz do Przecieszyna pojedzie BOR !Jesteś tak cieńki jak za komuny żyletka do golenia marki POLSILWER .Szkoda Duraku!
, 07.08.2018 14:29
hotin, to władza powinna przede wszystkim szanować obywateli.
A twoje komentarze są daremne .
mąciciel, 07.08.2018 09:06
kolego holtin widać ,że z ciebie dobra dojna krowa ,podążaj zatem szybko na nowogrodzką tam dostaniesz przydział na prezesa spółki skarbu państwa
realista, 06.08.2018 23:00
Panie hotin vel J. - Panu się wszystko w tym mieście nie podoba - z Pańskich postów zieje jadem i nienawiścią. Zero racjonalizmu. Może warto spojrzeć na własne dokonania...
hotin , 06.08.2018 21:50
Widać wyraznie,że prezydent Chwierut wraz ze swoją POwską drużyną dołącza do ,,totalnych" mącicieli,a być może na jesień zostanie za ten niesubordynacyjny czyn POgoniony.Władzę należy szanować,by potem móc wykrzykiwać sobie-KON-STY-TUC-JA!