OŚWIĘCIM. Przywrócili połączenia kolejowe do Czechowic-Dziedzic

18 marca 2019 Autor: af
Fot. Szymon Chabior

Fot. Szymon Chabior

Od 18 marca z Oświęcimia znów można dojechać do Czechowic Dziedzic koleją. Dziś rano, po trzech latach przerwy, przywrócono to połączenie kolejowe. Cena normalnego biletu - 5 zł. Na początek trasą będzie kursować 17 pociągów dziennie. Uruchomienie tego połączenia będzie kosztować do końca roku 2,5 mln zł.

9 rano, rano dworzec PKP w Oświęcimiu. Inaugurację reaktywowania połączeń z Oświęcimia do Czechowic-Dziedzic połączono z konferencją prasową. Na dworcu w Oświęcimiu zjawia się wicepremier Beata Szydło, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz władze województwa małopolskiego - marszałek Witold Kozłowski i jego zastępca Łukasz Smółka. Na spotkaniu nie zabrakło również dyrektora Przewozów Regionalnych Andrzeja Siemieńskiego, prezesa Kolei Małopolskich Bogdana Kondratowicza, wicewojewody Zbigniewa Starca oraz Iwony Gibas, wiceprzewodniczącej sejmiku województwa małopolskiego.

- Przywracamy połączenia, które zostały zlikwidowane przez poprzednie władze samorządowe, m.in. przez pana Marka Sowę, który był we władzach samorządowych Małopolski. My je przywracamy, bo to bardzo ważne połączenie dla mieszkańców. Zarówno uczniów, studentów, jak i mieszkańców dojeżdżających do pracy - oznajmia wicepremier Beata Szydło.



- Odtwarzanie takich linii kolejowych wpisuje się w program Prawa i Sprawiedliwości, które walczy z komunikacyjnym wykluczeniem - wtóruje minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który również wspomina o naprawianiu przez obecne władze błędów poprzedników. - Za trzy lata pojedziemy stąd do Czechowic przebudowanym szlakiem, zdecydowanie szybciej niż dzisiaj - zapowiada.

- Cieszymy się, że dzięki dobrej współpracy z władzami województwa małopolskiego, jako największy pasażerski przewoźnik w Polsce, będziemy obsługiwać połączenia kolejowe do Czechowic-Dziedzic.Kolej jest punktualna i tania. A jeśli mniej samochodów wyjedzie na drogi, będziemy oddychać lepszym powietrzem - to już głos Andrzeja Siemieńskiego, dyrektora Przewozów Regionalnych Oddziału Małopolskiego.

O komentarz dotyczący uwag wicepremier i ministra o błędach poprzednich władz województwa małopolskiego poprosiliśmy posła Marka Sowę, byłego marszałka Małopolski.

- Odnosząc się do kwestii połączeń kolejowych w zachodniej Małopolsce chcę podkreślić, że systematycznie zwiększaliśmy ilość połączeń kolejowych na linii Kraków – Oświęcim do kilkunastu połączeń dziennie w jedną stroną. Połączenia kolejowe na linii Oświęcim - Czechowice Dziedzice co prawda nie cieszyły się największym zainteresowaniem podróżnych, niemniej jednak były realizowane przez cały czas pełnienia przeze mnie funkcji marszałka. Pragnę zauważyć, że połączenia zawieszone zostały w grudniu 2015 roku, dwa miesiące po wyborze mnie na Posła na Sejm RP. Jednocześnie chciałbym przypomnieć, że w grudniu 2015 roku Beata Szydło była premierem, a Andrzej Adamczyk ministrem infrastruktury i budownictwa, któremu podlegała spółka PolRegio, wykonująca przewozy regionalne - skomentował Marek Sowa.

Po konferencji uczestnicy spotkania obejrzeli remontowany dworzec kolejowy w Oświęcimiu. Przypomnijmy, że jest on modernizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Przy dworcu powstaje także parking, typu Park&Ride. Koszt tej inwestycji to ponad 19 mln zł, z czego dofinansowanie europejskie wynosi 14 mln zł.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
siedziałam na sorze 9 godzin, 24.03.2019 09:28
Może zainteresowała by się pracą Oswięcimskiego SORu, gdzie czeka się godzinami bez pomocy, sortuje się ludzi przez niby pielęgniarkę , która nie raczy spojrzeć na chorego! Podawane kroplówki na korytarzu w warunkach urągającym nam płacącym podatki. Tym trzeba się zająć a, nie figurować po peronach. Co robi również Starosta - odpowiedzialny za ten bałagan?
myślący, 21.03.2019 08:26
teraz jest widoczna bo zachciało się euro przytulić,to i tak mało bo sporą część musi oddać na nowogrodzką.No patrzcie jaka to aktywna szydłowa przed wyborami,a wcześniej balowała na spływie po Dunajcu olewając strajkujących w sejmie,przywłaszczyła sobie zaporę w Świnnej Porębie ,a o tym to ani me ani be-cyt:,,,,,Zamiast szukać winnych, Beata Szydło musi wytłumaczyć, dlaczego PiS zrezygnował:
- z budowy obwodnic Zatora, Nowego Sącza i Chełmca oraz wykonania projektu na budowę obwodnicy Piwnicznej Zdrój
- przebudowy drogi DK 94 w Olkuszu
Ponadto Premier Szydło powinna wyjaśnić: dlaczego rząd PiS-u, pomimo jej osobistych zapewnień nie dofinansował budowy Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Oświęcimiu.
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 20.03.2019 19:56
Widzę, że nie wszyscy wyzdrowieli. Klawo Egon, klawo...
Egon, 20.03.2019 17:13
Jak buraku chcesz się dowiedzieć co w MZK to rusz d...o i udaj się na Leszczyńską. A kiego grzyba cię to interesuje, idź lepiej na browca albo do lekarza.
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 20.03.2019 13:43
Jak już tak o komunikacji gadamy, to co słychać w naszym MZK? Wszyscy już wyzdrowieli?
pracownik, 20.03.2019 13:17
...a komunikacja z Bieruniem i Tychami gdzie dojeżdża masa ludzi z Oświęcimia? Najlepiej zamknąć wiadukt na pół roku. Masakra.
mlody21, 20.03.2019 12:09
co mi z połączenia do Czechowic jak pracuje w Tychach i w sbt i ndz nie da sie tam dojechac a co dopiero wrócic 4 autobusy w weekend masakra :/
@@@, 19.03.2019 20:46
Połączenie przywrócone Wiosna idzie a podwyżki dla nauczycieli nie ma!A MORA tylko fandzoli głupoty tak jak Becia!
do NORMALNY, 19.03.2019 14:41
a przypadkiem synalek badającego zapach chodnika w sejmie czyli leżącego jak ... na krzyżu nie zastępuje go godnie jako rzecznik w m. sprawiedliwości,obaj mają paskudne gęby
Miastowy, 19.03.2019 14:30
Hotin-dziękuje Poni szydło że idzie wiosna, dziękuję że Soła nie płynie pod prąd, dziękuję Poni szydło że kury niosą jajca oraz przylecą bociany, itd. Ten pustak
Dziękuję Poni szydło normalnie za wszystko, niech poprosi brochę o rozum do łba. Wolna Polska bez miśiewiczów.
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 19.03.2019 11:08
Komunikacja powiatu oświęcimskiego z Tychami, Krakowem, Skawiną czy Czechowicami jest niezbędna i tak samo ważna. Sens jej istnienia to aspekt czysto cywilizacyjny. Jedni jeżdżą do pracy, drudzy do szkoły a jeszcze inni w celach turystyczno-rozrywkowych.
do Renata, 19.03.2019 10:59
ta kobieta honoru i godności nie ma,27;1 przewaliła i flagę UE wyprowadziła z gabinetu a teraz się do "szmaty " PRZYMILA"- ona zawsze kłamie i będzie obiecywała i kłamała.DLATEGO TRZEBA ICH POGONIĆ.DOSYĆ JUŻ SIĘ RODZINA NACHAPAŁA.
Normalny, 19.03.2019 10:55
O widzę same gwiazdy, becia-broszka, sztuczna szczęka i inne towarzycho wzajemnej adoracji. Beciu że ty wstydu nie masz a Antośia Tupolewa nie widać ani Bogusia Pęka-testera wykładzin sejmowych.
OBSERWATOR, 19.03.2019 09:37
kłamała,kłamie i bedzie kłamać wiecznie oto dowód cyt:Marek Sowa Poseł na Sejm RP
Sponsorowane ·

"PiS kłamał, kłamie i kłamać będzie" - słowa minister Andżelika Możdżanowska w rządzie PiS, najlepiej pasują do dzisiejszej wypowiedzi Beata Szydło, oskarżającej mnie o likwidacje połączeń kolejowych w Małopolsce Zachodniej:

Krótki komentarz:
Ludzi PiS [ciach!] krótka pamięć, więc na początek kilka dat, które ją odświeżą. Od paździe
ika 2015 roku nie pełnię funkcji marszałka województwa, więc trudno mi odnieść się do wszystkich spraw związanych z funkcjonowaniem samorządu województwa małopolskiego po tym okresie.

Z tego co pamiętam, Beata Szydło jako Posłanka na Sejm RP nie wyrażała nadmie
ego zainteresowania nie tylko sprawami transportu zbiorowego, ale Małopolski w ogóle.
Jak widać na zdjęciach, briefing pani wicepremier Szydło i ministra Adamczyka odbył się w pociągach zakupionych przez samorząd Małopolski, zapewne jeszcze za mojej kadencji, z którymi politycy PiS nie mieli nic wspólnego.

Odnosząc się do kwestii połączeń kolejowych w zachodniej Małopolsce chcę podkreślić, że systematycznie zwiększaliśmy ilość połączeń kolejowych na linii Kraków – Oświęcim do kilkunastu połączeń dziennie w jedną stroną. Połączenia kolejowe na linii Oświęcim - Czechowice Dziedzice, co prawda nie cieszyły się największym zainteresowaniem podróżnych, niemniej jednak były realizowane przez cały czas pełnienia przeze mnie funkcji marszałka. Pragnę zauważyć, że połączenia zawieszone zostały w grudniu 2015 roku, dwa miesiące po wyborze mnie na Posła na Sejm RP.
Jednocześnie chciałbym przypomnieć, że w grudniu 2015 roku Beata Szydło była Premierem a Andrzej Adamczyk ministrem infrastruktury i budownictwa, któremu podlegała spółka PolRegio, wykonująca przewozy regionalne. Gdyby tylko Pani Premier chciała, to wystarczyło wykazać minimalne zainteresowanie i przywrócić połączenie na tej linii. Przez trzy lata tego nie zrobiła!

Zamiast szukać winnych, Beata Szydło musi wytłumaczyć, dlaczego PiS zrezygnował:
- z budowy obwodnic Zatora, Nowego Sącza i Chełmca oraz wykonania projektu na budowę obwodnicy Piwnicznej Zdrój
- przebudowy drogi DK 94 w Olkuszu
Ponadto Premier Szydło powinna wyjaśnić: dlaczego rząd PiS-u, pomimo jej osobistych zapewnień nie dofinansował budowy Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Oświęcimiu.

Być może, ta próba szukania winnych wszędzie, tylko nie w swoim środowisku ma swoje uzasadnienie, w tym co Beacie Szydło wychodzi najlepiej. Przez ostatnie lata stworzyła dla swoich znajomych swoisty "Układ Szydło", dzięki któremu dorobili się na intratnych stanowiskach zależnych od Skarbu Państwa setek tysięcy, a nawet milionów złotych.
pio73, 19.03.2019 06:49
To teraz pytanie.Ile osób dojeżdża do pracy w Czechowicach a ile do Tychów czy do Bierunia i gdzie przydałaby się mode
izacja?
:-), 18.03.2019 22:40
co ten wicewojewoda tak skrywa swoja twarz, wstydzi się mieszkańców Oświęcimia?
xxx, 18.03.2019 21:27
21 kilometrów w 41 minut!Ośiągniecie śmiechu warte!A do Bielska-Białej już nie?
LOLA@HOTIN, 18.03.2019 21:05
Wyczyśćcie LGBT w waszej formacji PiSOWSIEJ!!!
Renata, 18.03.2019 20:58
A dlaczego pani Szydło wycofała się z dofinansowania Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Oświęcimiu dla dzieci niepełnosprawnych. Czyżby tylko dlatego że w powiecie już nie rządzi PIS !!! A gdzie dobro dzieci. Cała prawda o PIS . Cynizm i obłuda.
do realisty, 18.03.2019 20:44
Szydło zapomniała dopowiedzieć o jednym, że na co 3 stacji wybudowane zostaną grające ławeczki 100-lecia na którą ona wydała 250 mil. zł. Czyż to nie jest sukces???. A tak poważnie ,czy ktoś w swojej miejscowości spotkał takie ławki????
Do obserwatora, 18.03.2019 20:33
Co to cos się pomieszalo. Pomysl nim cos napiszesz.
Extra, 18.03.2019 20:22
Dobre wiadomości!Brawo!
realista, 18.03.2019 20:09
Nareszcie teraz tylko oczywiście trzeba to nagłośnić zwiększyć liczbę połączeń.Choć remont tej lini ma zacząć się bodajże w czerwcu.Teraz choćby do Zwardonia można się szybciej dostać nie mówiąc już o Żywcu.
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 18.03.2019 19:39
Super wiadomość!
hotin, 18.03.2019 19:36
Były już marszałek Małopolski Marek Sowa zwijał połączenia kolejowe,a rząd PiS rozwija! Dziękuję i życzę POKOwcom samych nieszczęść pod flagą i hasłami LGBT.
OBSERWATOR, 18.03.2019 19:22
kłamczucha-przez 2 lata dekowała się i nie było jej widać za co bierze kase,widać tylko było kolizje samochodowe ,nawet protestujących w sejmie niepełnosprawnych olała i bawiła się w Pieninach na spływie.Teraz nagle stała się aktywna przed wyborami do PE a zapomniała jak wywaliła jej flagę z gabinetu. Co za perfidia,tak kobieta honoru NIE MA.
, 18.03.2019 19:14
sukces podobny do jego jak sotysowa z Brzeszcz otwierała zaporę w Świnnej Porębie przypisując sobie sukcesy-kłamczucha nikogo tutaj na kłamstwa nie nabierze.Akurat byłem na dworcu i w tym czasie pocią do CZ> Dz. jechał z 1 pasażerem.Większym sukcesem były bu kursy do Kr. Pł.przez Skawinę. Ludzie tam podróżują w ohydnych warunkach busami.