OŚWIĘCIM. Psie kupy wygrywają ze Strażą Miejską

31 lipca 2014 Autor: MON

- Niedobrze się robi na widok psich kupek na trawnikach czy chodnikach. A jeszcze człowiekowi ciśnienie skacze, kiedy zwróci się uwagę takiemu miłośnikowi czworonoga i poprosi o sprzątnięcie, a tu dzika awantura. Czy nie ma na takich bata? – pytają oświęcimianie, którzy mają już dość słuchania o miejskiej akcji „A fe! Posprzątaj po swoim psie”. Zdaniem niezadowolonych, efektów nie ma. Redakcja portalu oswiecimskie24 postanowiła sprawdzić gdzie tkwi problem, ile miasto wydało na akcję i ile zarobiło na mandatach. Wyniki są zaskakujące.

fot. redakcja

fot. redakcja

rAkcja „A fe! Posprzątaj po swoim psie” prowadzona jest już od trzech lat. - W tym roku  przeznaczymy na ten cel – woreczki, ulotki, konkursy ponad 13 tys. złotych – informuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik Urzędu Miasta Oświęcim.


Świadomość mieszkańców podobno rośnie z każdym rokiem, a przy okazji ilość koszy na psie odchody. – Wnioskujemy o to jako Komisja Prawa, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego za każdym razem - mówi Zbigniew Wrona, przewodniczący Komisji Prawa, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta Oświęcim. - Kosze, przynajmniej w rejonie OCK już nie są niszczone i nie stoją puste. Zamiast puszek po piwie są woreczki z psimi odchodami. Właściciele czworonogów sprzątają po swoich psach, wśród nich ja. Może nie używają do tego oryginalnych torebek, ale woreczków, które zostają im z zakupów. Najważniejsze, że coraz częściej widać takie obrazki – dodaje Zbigniew Wrona.

Nie wie, jak w innych rejonach miasta wygląda sytuacja, więc najprościej zapytać radnego Henryka Grzybka. – Na Zasolu  nie widzę, żeby ktoś sprzątał – mówi radny. – Jak nie ma bata, to ciężko jest coś wyegzekwować na społeczeństwie – dodaje.

Faktycznie – egzekwowanie miejscowego prawa jest równe niemal zeru. - W pierwszym półroczu strażnicy miejscy podczas kontroli miejsc, w których najczęściej wyprowadzane są psy, ukarali mandatami karnymi 13 osób, a 7 pouczyli – mówi Joanna Brania, komendant Straży Miejskiej w Oświęcimiu. - W stosunku do 2 właścicieli zostały skierowane wnioski do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu o ukaranie – dodaje.

Ile pieniędzy wpłynęło do budżetu miasta z tego tytułu? Tego jeszcze nie wiadomo, bo przecież nie wszyscy płacą w terminie. Biorąc jednak średnią, jakieś…1300 złotych.

- Mandat wynosi od 20 do 500 zł, u nas przeważnie jest to 100 zł – kwituje komendant SM. Jak twierdzi, kontrole odbywają się  przede wszystkim w godzinach nasilonych spacerów z psami to jest około godzin 5.30 – 9.00 rano oraz o 18 – 20.20 wieczorem.

- Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, iż właściciele psów widząc patrol straży miejskiej w przeważającej większości sprzątają po swoich psach – mówi komendant Brania. - W obecnym momencie świadomość mieszkańców odnośnie obowiązków wynikających z posiadania psa jest bardzo wysoka, nie idzie ona jednak w parze z kulturą osobistą właścicieli i w takich sytuacjach tylko zdecydowana reakcja osób będących świadkami może spowodować ukaranie takiego właściciela – radzi Brania.

- To jakaś kuriozalna sytuacja, że aby mieć czysto na podwórku czy ulicy mam bawić się w szpiega i strażnika jednocześnie – oburza się pani Anna z os. Chemików. – Od lat mam psa, wtedy jeszcze urzędnikom nie śniła się wielka akcja, a ja już kupkę do woreczka i fru. Sąsiedzi pukali się po głowie, że nawyki przywiozłam ze Stanów, ale z czasem przywykli do widoku. Szkoda, że nie robią tego samego - dodaje.

Zdaniem naszej rozmówczyni, Straż Miejska tylko odwraca wzrok, w najlepszych wypadku zwróci właścicielowi uwagę, a powinna karać najwyższym z możliwych mandatem. – Nie zapłaci, to komornika nasłać, może wtedy ludzie nauczą się, że tak jak w domu muszą sprzątać, tak na ulicy również – dodaje oburzona.

Zdaniem radnych, nie da się postawić strażnika na każdym rogu ulicy, pasie zieleni czy podwórku. – Jest ich za mało, nie mają czasu pilnować porządku publicznego i ludzi, a co dopiero psów – zżyma się radny Grzybek. - Moim zdaniem powinny być kary większe i opłaty od posiadania psów również większe. I wtedy można byłoby zatrudnić np. bezrobotnego, który będzie sprzątał po psach. Mógłby jeździć z ZUK-iem po całym mieście i systematycznie sprzątać wszystkie rejony – dodaje.

Zdaniem naszych rozmówców, psie odchody, to jednak nie jedyny problem. Dużo większy jest z kotami, na które – jak i ich właścicieli – nie ma żadnej ustawy czy uchwały Rady Miasta.

I tym sposobem, dzieciaki nadal będą bawiły się w piaskownicy, gdzie rankiem świetnie bawią się koty. Na trawnikach nie rozłożą kocyka, bo czeka na nich przykra niespodzianka.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
osiedle na Starych Stawach, 29.08.2014 20:21
<p>Lubie zwierzęta male i duze. Ale ten pies, wyjąc przy Zagrodowej Młyn&oacute;wki jest nie do Zniesienia. Olbrzym czarny. Wyprowadzany sporadycznie z mieszkania lub wypuszczony tylko na balkon bo pewnie głosem przeszkadza włascicielom. Żałość dla zwierzaka . I sąsiad&oacute;w.</p>
Do Ojciec_A, 25.08.2014 22:05
Zapraszam Pana na Osiedle Stare Stawy. Imprezy jezeli juz sa to raczej sporadyczne i kulturalne. Nie ma rozbijanych butelek ani wyrzucanych gdziekolwiek smieci, puszek, torebek Natomiast co najbardziej razi!? Fekalia! Kupska psów. Na chodnikach i skwerach, poboczach. Temat bedzie bardziej aktualny jak spadnie snieg . Opłata za posiadanie psa wynosi 60 zł/rok. Czyli kultura poniżej 0,16 zł dziennych opłat za odchody, szczekanie, wycie pozostawionych w domu i na balkonie psiaków. Ja tez place podatki i pragnę nie włazić na psie odchody i wyspać się spokojnie jak wrócę po pracy, po nocy.
wkurzona, 24.08.2014 00:17
Stttraaaszne!!! Wiele dzieciaków nie ma kanapek na przerwy w szkole. Przychodzą i wychodzą z lekcji głodne. W stołówkach w ogóle nie zwraca się uwagi, czy uczeń zjadł, zdążaył zjeść czy po prostu jest głodny. Ale jak sie okazuje najważniejsze są w naszym mieście specjalne kosze, torebki, łopatki dla psich gówien. Protesty i żądania posiadaczy psów są priorytetem pomimo, ze sami przecież maja albo dzieci albo wnuki, albo dzieciaki sąsiadów lub znajomych. . Hipokryzja! Taka sama, jak porzucanie zwięrząt i utrzymywanie schroniska na Kamieńcu.
prosta sprawa, 22.08.2014 23:36
wybudowac na kazdym chodniku i trawniku psie szalety a w lapy dac monety wstepu
do siwy, 20.08.2014 14:48
To bierz swojego pieska i zmykaj na "zachód". Będzie mniej psich kup w naszym mieście. A dla pozostałych najlepszą nauczka będzie solidny MANDAT! Wtedy zniknie problem psich odchodów.
siwy, 18.08.2014 11:42
Radni i ludzie narzekają na psie odchody i zgadzam sie z tym bo to brzydkie.Ale czy ktoś pomyślał nad specjalnymi smietnikami? nad foliowymi rękawiczkami? postawiono automat na ul. Leszczynskiej kolo zajezdni MZK gdzie najmniej ludzi chodzi z pieskami a zasole? błonie? i inne osiedla? czy stoi taka maszynka zeby sobie pobrac woreczek? specjalne kosze? do zwyklego smietniczka na przeystanku maja ludzie wrzucac psie odchody??? duzo mówicie a malo robicie, na zachodzie wszedzie przy kazdym bloku sa jednorazowki do posprzatania a u nas placic tak ale dac juz nie! także prosze zaopatrzyć miasto w taki sprzet jak jest przy ul. Leszczynskiej obok mzk i mysle ze sytuacja sie poprawi a nie karac . Bo karanie nie nauczy,...
Mirka obiektywna, 17.08.2014 19:33
Rozumiem, ze placacy podatek za psa z pewnoscia czegos oczekuja od miasta. Z tej kasy urzad powinien sie jednak dokladnie rozliczyc z racji na fakt , ze za kazdego pieska placi sie rocznie 60 zl. Ale ja idac chodnikiem czy wychodzac z dzieckiem na tereny zielone nie chce juz uwazac, ze psie lajno wniesiemy do mieszkania! Po co piekne fontanny, kosztowne klomby, zielence skoro wszedzie leza kupy.
Mirka obiektywna, 17.08.2014 17:42
Rozumiem, ze placacy podatek za psa z pewnoscia czegos oczekuja od miasta. Z tej kasy urzad powinien sie jednak dokladnie rozliczyc z racji na fakt , ze za kazdego pieska placi sie rocznie 60 zl. Ale ja idac chodnikiem czy wychodzac z dzieckiem na tereny zielone nie chce juz uwazac, ze psie lajno wniesiemy do mieszkania! Po co piekne fontanny, kosztowne klomby, zielence skoro wszedzie leza kupy.
Ojciec_A, 16.08.2014 20:59
Chciało by się powiedzieć: Z taką strażą to żaden sukces dla piesków. Ale nie o to chodzi ;) Chciałem zwrócić uwagę na fakt, że właściciele piesków płacą do kasy UM corocznie podatek w wysokości 60,-. Chciałbym kiedyś otrzymać odpowiedź na co przeznaczane są te pieniążki? W Oświęcimiu nie ma kompletnie "polityki współpracy" z jak my sami się nazywamy "psiarzami". W innych miastach pobierających "podatek psi", otrzymują oni za darmo woreczki na psie kupy. Innym z pomysłów stosowanych w INNYCH miastach, jest np. zwolnienie osoby adoptującej ze schroniska psa, na rok czy dwa z tego podatku. Nasze WŁADZE postawiły nam obok ZUK-u automat do sprzedaży owych woreczków w cenie 0,50,- za sztukę! Grunt to trzepać kasę na czym się da! Gdyby któryś naszych miejscowych portali zechciał umieścić zaproponowaną przeze mnie galerię zdjęciową, mogli byśmy rozpocząć inną akcję. POSPRZĄTAJ PO SWOIM .......... (tu wstawić OJCU, MATCE czy DZIECKU). Syf jaki zostawiają imprezujący na ławeczkach w parku, rozbite butelki, opakowania, a nierzadko i KUPY (tak, tak srają jak te psy) Różnią się tylko tym, że oni tyłki podcierają, a psy nie. Ale po nich się sprząta, a jakże! I to bezszmerowo, bo jakoś nie słyszałem komentarzy potępiające tych balangowiczów. A finansuje się to, między innymi również z moich podatków. Cóż, pozostaje czekać na "mądrzejsze" czasy w "wierchuszce".
Kupka, 12.08.2014 20:40
A niech srają. Przynajmniej grzyby rosną.
Nina, 12.08.2014 20:39
Bo tacy SĄ Polacy. Gorsi niż swoje pupile. Zero porządku!!!
dla przykładu, 10.08.2014 12:02
Efekty za sprzatanie psich odchodów będą wtedy, jak walnie się kilku właściecielom na osiedlach solidny mandat. Na razie każdy z nich śmieje się patrząc ironicznie na tych , którzy sprzątaja.
mieszkaniec, 07.08.2014 18:06
Super tamat: "OŚWIĘCIM. Psie kupy wygrywają ze Strażą Miejską". GRATULACJE dla piesków.
Psy psy psy, 05.08.2014 19:27
A popatrzcie jak ludzie się zachowują. Też śmiecą i co?
Saba, 05.08.2014 17:06
Powinni karać z górnej półki to zmora w naszym mieście!!!
@do zbuntowanej, 05.08.2014 09:31
A niby czemu psy mają mieć kaganiec? Z tego co sie orientuje to tylko rasy wymienione jako agresywne. A może starszym założyć kagańce. Bo z tego co widzę to oni tu tylko szczekają Zróbcie zdjęcie psów Grzybka.On na spacery powinien z łopatą chodzić żeby sprzątać.A tak poważniej wymagajmy od siebie a świat będzie o wiele piękniejszy.
Przemusie dwa :), 05.08.2014 08:35
@ do pukajacego a który to tak puka?...nowy czy stary? eee... może obaj pukają:D haha
do zbuntowanej, 05.08.2014 01:51
Opłata za posiadanie psa 60 zŁw Oswięcimiu jest wyjątkowo niska w porownaniu do innych miast i syfu jaki po nich na naszych osiedlach zostaje. Koszy na psie kupy faktycznie nie ma albo te ktora jeszcze istnieja sa niszczone przez posiadaczy psow bo wstydza sie sprzatac. Wiec latwiej noca zniszczyc.Jak ktos bedzie chcial sprzatac to wystarczy jakas torebka i okoliczny smietas. A poza tym. Kazdy pies powinien miec zalozony kaganiec i byc prowadzony na smyczy. Jezeli o te akcesoria nie zadba wlasciciel, pies powinien byc uznany jako bazpanski.
propoK, 05.08.2014 00:30
Radny Grzybek niech sie nie wysluguje ZUKiem, straznikami miejskimi i bezrobotnymi bo sam pan nie sprzata po swoim psie.W takim razie nalezy panie bezradny wziac w dlonie narzedzia oraz odpowiednie przybory i jazda do sprzatania a nie podnosic oplaty.
ssP, 04.08.2014 12:43
Opłaty za koty. Mandat dla ludzi wyrzucających papiery śmieci na chodnik. Oświęcim jest brudny jednak nie wyłącznie od psich odchodów. Imprezy pod kładką mostem /pełno papierów szkła puszek/ Nie wiem to chyba bezdomne pieski zrobiły sobie imprezę.
zbuntowana mieszkanka miasta O, 04.08.2014 10:34
Do tej pory opłata od posiadania psa jest bardzo wysoka w Oświęcimiu, bo aż 60, zł a koszy i woreczków na psie odchody zero !!! Poza tym łatwo jest ukarać właściciela który idzie ze swym psem, oj bardzo łatwe zadanie dla policji i dla straży miejskiej, czepiających się nawet za brak kagańca u boksera. !!!! A dlaczego nic nie robi się z dezdomnymi psami, lub wypuszczanymi przez właścicieli bo im się nie chce spacerować ze swoimi psami, a takich jest multum w mieście , oczywiście nie można ich ukarać bo strażnikom i policji nie chce się szukać właścicieli.
do Grzybka, 04.08.2014 09:11
A gdzie sam chodzisz ze swoim psami? Nie wiedziałam żebyś po nich sprzątał następnym razem zrobię zdjęcie.
@OLA, 03.08.2014 13:08
:) :( Zapraszam na Stare Stawy. Enklawę psiarni, szczekania i brudu. Psie kupsko na chodniku to codzienność i zaszczyt dla właściciela . Im większy i hałaśliwy pies albo kilka w jednym mieszkaniu tym większa radość.
Do pukającego..., 03.08.2014 12:15
@puknij się w ten pusty łeb :) Proszę nie obrażać tutaj - widać, że kultura jak u Szczura. Ponadto Brania Nie Chciałbym Mieć W Przeciwieństwie Chyba Do Ciebie :) Ale To Już Jak Kto Woli :D Pozdrawiam! PS. Znam wielu prymitywów i prostaków (niestety - i ubolewam nad tym).
do kika, 03.08.2014 11:24
Smieszna to jestes Ty. Jakos inne miasta i nie tylko w naszym kraju juz dawno poradzily sobie z problemem obsranych trawnikow i placow a Oswiecim nie potrafi. Jedynie solidne kary i mandaty naucza wlascicieli pieskow porzadkowania po swoich pupilach. Tak cięzko i wstyd schylic sie i posprzatac po swoim psie??? W swoim mieszkaniu placac czynsz tez oczekujesz, ze pojawi sie sluzba, ktora usunie odchody wlascicieli?
Taka jedna, 02.08.2014 23:15
Przed przedszkolem Bajka - na chodniku centralnie przed wejściem paniusia z pieskiem pozwoliła się załatwić swojemu pupilowi i przez myśl jej nie przeszło, żeby posprzątać. Pozdrawiam tą Panią i obiecuję, że następnym razem wsadzę jej tą kupkę do torebusi bynajmniej nie tej na odchody zwierzęce.
puknij się w ten pusty łeb :), 02.08.2014 19:54
@konkluzja wiadoma a Ty co ćpałeś? artykuł o psich kupach a TY o tym, jaki piękny jesteś i jakie to masz branie? i kto tu jest prymitywem?
OLA, 02.08.2014 18:53
Każdy robiąc zakupy przynosi do domu woreczki foliowe. Ja biorę kilka do kieszeni i po sprzątnięciu kupy wrzucam do najbliższego kosza. Pozbywam się śmiecia i kupy. Ci którzy nie sprzątają to prawdopodobnie osobiście po zrobieniu kupy nie używają papieru toaletowego. Popieram wpis RED:
Monowianka, 02.08.2014 17:41
Podnieść opłaty za psa? to jest głupota. Należąc pod miasto płacimy ten podatek za psa, jednocześnie sprzątamy po swoim psie który jest na podwórku bo inaczej sięnie da. Ci co mają psy w bloku ( nie mówię o sprzatających) powinni wziąść schylić swe zacne 4 litery i posprzątć, bo jakby mieli psa w domu w kojcu to i tak by to sprzątali. wziąść takiemu twarz włożyć w odchody swojego psa albo pod wycieraczką położyć. Czemu Wam psy się nie wypróżniają na dywanie w mieszkani? Bo może dlatego że śmierdzi? Otóż pasy zieleni są do użytku wszytskich ludzi i nikt nie ma ochoty oglądać kup psów. I faktem jest że jest za mało koszy czy punktów na woreczki do sprzątania, a podwyższone to powinny być kary. W Anglii mandat wynosi 1000 funtów a nie śmieszne 100 zl i egzekwowanie kar powinno być takie, że albo płacisz albo dyżur przez tydzień w jednym miejscu i sprzątaj po kimś.
osiedlowy , 02.08.2014 17:25
Na swojej posesji tez mam cudownego Burka. W moim ogrodzie sam po nim sprzatam aby nie deptac w kupy swojego idola. Place z tytulu jego posiadania nalezne podatki juz od 5 lat i nigdy nie przyszlo mi do glowy aby ktos mial po nim sprzatac odchody. Moj psiak moja odpowiedzialnosc za niego. Ja tez nie chodze zalatwiac swoje potrzeby na trawnikach i przed oknami innych mieszkancow. Kultura nie boli ale bardzo czesto smierdzi .
i ja mam psa, 02.08.2014 15:42
Ja też mam psa i sprzatam po nim. I dosłownie szlag mnie trafia jak widzę sra... go psa, którego właściciel w tej właśnie chwili szuka znaków na niebie lub jest tak zajęty obserwacją dalszego otoczenia, że nie widzi, co jego pupil robi. wrrrr
masterkosa, 02.08.2014 15:31
Jak widzę zdjęcie tego psa to nie wiem czy on się załatwia czy startuje... Tytuł też niczego sobie... A tak na poważnie: Jeśli ktoś sprząta to będzie to robił zawsze. Żadna akcja nie skłoni posiadaczy psów, którzy nigdy nie sprzątali by nagle zaczęli to robić. Pora zastanowić się co poszło nie tak. Czy pieniędzy przeznaczonych na tą akcję nie można było przeznaczyć na rozsądniejsze cele??? Pewnie po kilku latach przyjdzie refleksja... Gdyby zamiast mandatu właściciel przez tydzień ogarniał jakiś skwerek z psiego g**wna to pewnie by się nauczył...
Red, 02.08.2014 08:19
Wyprowadzający psa powinien dokładnie rozdeptać jego kufno lewą nogą, potem prawą, a następnie z POCZUCIEM dobrze spełnionego obowiązku udać się do swego mieszkania.
@\"MSM Budowlanka\":, 01.08.2014 20:46
Jedyne co można napisać to to-Prezesi od niczego w MSM ,,Budowlanka" obudzicie się, bo my na takie osoby niesprzątające na naszym osiedlu nie zamierzamy nadal płacić przy zupełnym braku nadzory z ramienia osób za to odpowiedzialnych! PS. Ale wiadomo- co? SPÓŁDZIELNIA i nikt nic nie wie, by nadal żyło się lepiej!
Konkluzja wiadoma, 01.08.2014 20:28
Zazdrość co poniektórych jest ogromna, smutno im że innym się udaje, rozwijają się, są lepsi, ładniejsi i mają branie. Ale niestety prymitywni i prości ludzie tak mają.
kika, 01.08.2014 19:47
ale hola hola miasto bierze opłaty za psy to niech sprzątają. sprzątanie jest w cenie opłaty wiec o co chodzi?! "bierzecie kasę to sprzątajcie" i tyle !! najlepiej brać pieniądze i nic nie robić i zmuszać ludzi żeby sami sprzątali no śmieszne tak tylko w Oświęcimiu!!
tez mam psa, 01.08.2014 19:12
nigdy nie sprzatalam po swoim psie bo nigdy to nikomu nie przeszkadzalo, teraz mam nowego i tez tego nie robie, chodze z nim na spacery daleko od blokow i domow, tam kupa nikomu nie powinna przeszkadzac. Pozdrawiam i ide na spacer z psem :)
Fakt, 01.08.2014 17:48
Do Paranoja: za co dziesiątki bądż setki tysięcy właścicieli psów płacą za nie podatek co rok????? za ten medalik z numerkiem za 50 groszy?????? Kup sobie psa, w wolontariat w sprawie zbierania kupy się pobaw lub naucz się parkować.
Matematyk, 01.08.2014 17:40
100 ''kupek'' na 2 godz 'pracy' (opcjonalnie w max ilości) * 13 zl (pechowe 13 którego netto mało kto zarabia z was nie strażników ) tak więc 13000zł to 1000 godzin pracy także 1000 godzin w których zbieramy 100 kupek na 2 godz=50 000 PIĘĆDZIESIĄT TYSIĘCY SZTUKI KUPY TAKŻE PSY MOGŁY BY WYDALAĆ DO WOLI (
pimpuś, 01.08.2014 16:43
przynajmniej jedna kupa dobrze posprzątana przez sm
Paranoja, 01.08.2014 14:15
Zatrudniać bezrobotnych albo miejskich strażników do sprzątania psich odchodów???!!!! To IDIOTYZM. Przywalić dla przykładu raz, drugi, trzeci solidny mandat i właściciel nauczy się kultury. I tu apel do Straży Miejskiej. Ile wlepiliście mandatów za nieprawidłowe parkowanie? Tez ukaraliście tylko 13 osób a 7 pouczyliście?
PiS, 01.08.2014 11:13
do obserwator jak tam tak sprzątają to czemu tam jest wszędzie tak nasrane
zniesmaczony, 01.08.2014 10:37
13 mandatów za nie sprzątanie po psach za PÓŁ ROKU!!!! Szok, to jaka to akcja panowie strażnicy !!! Wstyd! Nie stać was na nic więcej za 180 dni pracy
sokół z wieżowców, 01.08.2014 09:07
podnieść opłaty za psa do 500 rocznie , a tą kasę dać berobotnym lub straży miejskiej niech sprzątają , to zagów.....nienie miasta będzie mniejsze.
Obserwator, 01.08.2014 08:29
W okolicach Czarnieckiego , Nojego , Matejki i sąsiadujących ulic właściciele psów dbaja o porządek i czystość. Sprzątaja po swoich pieskach i nie czynia z tego faktu problemu. Gratuluje takiej postawy.
zdziwiony, 01.08.2014 08:01
Nie pamietam kiedy ja i moje dzieci widzialy kota. Pewnie w bajkach albo na obrazkach. Natomiast psy zostawiajace swoje odchody gdzie tylko popadnie to norma w naszym miescie.
miejscowa, 01.08.2014 07:07
Kot szuka miejsca, gdzie łatwo może zakopać swoje odchody,To może być świeżo przekopana ziemia no i piaskownica też.Odchodów po kocie nie widać, bo są dokładnie zasypane.Dlatego , żeby ochronić piaskownice, trzeba je ogrodzić, tak, żeby kot nie wlazł. Od paru dni szukam mojej kotki,która nie była wypuszczana na zewnątrz.Szukam późnym wieczorem w rejonie technikum.I przez tydzień spotkałam raptem 2 koty.Jeden słaby, ledwo idący, przewrócił się na ulicy Olszewskiego ale przeszedł na druga stronę i jeszcze jednego żwawego "buraska". Gdyby ktoś widział czarnego kota z białymi "skarpetkami" i białym pyszczkiem to proszę napisać.Zgłosiłam zaginięcie do schroniska. Co do właścicieli psów, zwróciłam uwagę Pani na pozostawione odchody pod oknami.Poprosiła o woreczek i posprzątała, mimo uwagi, że są rzadkie.Rzuciłam jej z okna też ręcznik papierowy. Jeśli byłabym właścicielką psa, sprzątałabym po nim.
tymczas, 01.08.2014 06:49
Uważam ze należy posprzątać po swoim psie szczególnie w terenie zagospodarowanym - ale o świadomość trudno gdy dwunożni obywatele tego miasta ujadający tak na psich właścicieli rzucają gdzie popadnie pety, gumy do żucia, pojemniki po napojach i opakowania - ciekawe ile było za taki czyn mandatów a choćby pouczenie i przymus posprzątania
poprawka, 01.08.2014 00:55
To raczej Straż Miejska przegrała z psimi kupami.
młody, 01.08.2014 00:02
Na osiedlu Chemików ludzie sprzątają odchody psie.
@\"MSM Budowlanka\", 31.07.2014 23:26
Czy ta pracownica "Budowlanki" ma w przydziale obowiązków sprzątanie psiego łajna? Osiedle na Starych Stawach jest zadbane, wszędzie czyściutko i ładnie. Ale... sam codziennie widzę zażenowane spojrzenia mieszkańców obserwujących właścicieli psów szczególnie w godz. 6-9 rano oraz wieczorem. Na chodniku przy ul. Sadowej mieszkańcy i przechodnie ostatnio omijali w godzinach popołudniowych spora kupę. W poblizu bawiły się dzieci. Tak nie może być! A w tej dzielnicy miasta to niestety codzienność. Zwrócenie uwagi kończy się awanturą i plotkami. Jesteśmy po prostu bezsilni wobec ignorancji grupy właścicieli psów.
tata_kazika, 31.07.2014 23:14
@blondi z tipsami przecież ciebie już nie ma w straży, stare sentymenty zostały czy może jeszcze ktoś kogo kogo nie ..... wskaż nam ubogim wiedzą, gdzież to naruszono prawo prasowe w powyższym tekście, a jak nie to nazwę cię wszetecznym kłamcą
Polecam, 31.07.2014 23:06
Polecam https://www.youtube.com/watch?v=SI6mXYl4JNA
@slowianskie wlosy, 31.07.2014 22:31
Zapraszamy na Stare Stawy szczególnie w godzinach rannych. Uszczęśliwione posiadaczki pieska albo piesków szczycą się, że ich pupile wydalaliły zdrowe odchody po czym zmykają do mieszkań. Nigdy nie zauważyłem, aby jakikolwiek właściciel psa posprzątał po nim.
@Emeryt, 31.07.2014 21:31
CO??? Zakupić maszyne za j e d y n e 20-40 tys zł do sprzątania po psach??? Naucz sie kultury wyprowadzając swojego pupila i wszystko będzie OK. Po prostu posprzątaj ! Jak nie potrafisz, zapytaj się uczniów w najbliższej szkole lub przedszkolu. Oni Ci uświadomią jaki cel ma akcja skoro sam nie potrafisz zrozumieć, że nikt nie będzie tolerował psich odchodów na swoich butach, trawniku, chodnikach. Czy tak trudno wziąć do ręki łopatkę i torebkę? Wstyd?
mam psa, 31.07.2014 21:16
chyba żartuja sobie, nigdy nie sprzątałam i nie będę sprzątać. Co to komu przeszkadza??Zawsze psy srały i nikomu to nie pzeszkadzało a teraz wielkie wymogi bo nagle komus pieski szkodza
KOLESIE, 31.07.2014 21:13
P.WRONA i P.Brania mogą sobie ręce podać WSZYSTKO WIDZĄ W RÓŻOWYCH OKULARACH nawet psie odchody .Panie radny mówi pan że sprząta po swoim pupilu ,a nic pan nie wspomniał że widzi jak inni w pana miejscu zamieszkania sprzątaja po swoich pieskach ! mówi pan ---świadomość rośnie ,koszy przybywa , a różowych okularów jest coraz MNIEJ . GRATULUJE POCZUCIA HUMOR P.KOMENDANT I R. WRONIE . HI HI
Emeryt, 31.07.2014 21:05
A kto pospszata po ekscesach pijaczków z soboty na niedzielę?Kto naprawi zniszczone kosze, znaki itd?????Zacznijcie porządki od siebie a podatek od psów przeznaczyć na sprzatanie po nich. Są specjalne maszyny do tego jedna kosztuje od 20-40 tyś.
Danka, 31.07.2014 20:30
to SM pracuje tak wcześnie rano??? zawsze jak dzwoniłam z prośbą o interwencję ok. 6 7 rano to słyszałem" zadzwoń Pani na Policję..."
OBSERWATOR, 31.07.2014 20:24
Gdzie to jest napisane i kto to powiedział że muszą być inne kosze ? gdyby tak miało być to miasto podcięło sobie żyły na wstępie wprowadzając to zadanie .bo żeby czegoś oczekiwać od mieszkańców to trzeba im też coś dać.
CZYTELNIK, 31.07.2014 20:15
Nie wątpliwie dobry pomysł radnego ,tylko kto go wprowadzi w życie!
MIESZKANIEC, 31.07.2014 20:11
Kupcie im więcej torebek ,postawcie więcej automatów , wydrukujcie więcej propagandy , bo właśnie tyle jest wart URZĄD MIASTA Z CHWIERUTEM NA CZELE I P. KOMENDANT.
slowianskie wlosy, 31.07.2014 19:53
szukałem tych kup przez parę godzin ....no nie znalałem
oświęcimia, 31.07.2014 19:31
Jak już kurna chcą, żeby mieszkańcy sprzątali po swoich czworonogach, to niech w całym mieście były śmietniki na psie odchody. Ludzie są mądrzy a robić to się nie chcę. Komornika to sie nasyła za większe długi a nie za psa !!!!!!!!!!!!!
aka, 31.07.2014 19:27
Odwracanie kota ogonem. Jakoś kotów nie widać, a psów bez liku. Nie trzeba też strażnika na każdym rogu, wystarczy wyrywkowo i skutecznie. Żaden problem podreperować skutecznie budżet miasta i przeznaczyć go na polepszenie czystości ulic oraz np. na ogrodzenie placów zabaw jak to jest w wielu miastach. Chociaż to przykre, że dla dzieci są małe enklawy, a dla psów cała reszta. Zadanie docelowe to żadnego psa w miejscu publicznym. Zacząć od bloków bo już czasami więcej psów niż ludzi.
loro, 31.07.2014 19:16
Najbardziej mnie denerwuje jak moje dziecko wpadnie w kupę psią i muszę babrać się a, może należy robić jak na filmie "Dzień Świra"
Troglodyta z PL, 31.07.2014 18:46
Bo jesteśmy w stosunku do cywilizowanej Europy zachodniej mentalnie i kulturowo zacofani. To co u nich jest normą od kilku dekad i nie do pomyślenia u nas będzie dopiero za jakieś trzydzieści lat. Postępy są i to jest najważniejsze. Niech każdy stanie przed lustrem i powie sobie- jestem z Europy wschodniej i wciąż bliżej mi do Moskwy i Kijowa niż Paryża, Londynu czy nawet Berlina, mentalnie oczywiście. Nie mówię, że wszyscy ale wciąż miażdżąca większość. Jadą później tacy nieokrzesani za granicę i wiochę robią a myślą, że są najmądrzejsi, reszta to banda ciemniaków. Oj długo jeszcze, długo. Takie zachowania są w Polsce akceptowane. Gdzie indziej są piętnowane przez samych mieszkańców Ludzie sami sobie pilnują porządku we własnym otoczeniu. Wytykają palcami i zgłaszają krnąbrnych gdzie trzeba. Polaka nie za wiele interesuje co się dzieje za wycieraczką przed jego prywatnym mieszkaniem spółdzielczym.
blondi z tipsami + usługi , 31.07.2014 17:20
Kolejny atak na Strażników Miejskich. Przykre, ale obiektywizm i przestrzeganie prawa prasowego Panowie redaktorzy nie należą do Waszej mocnej strony. Czy ta cała nagonka ma za zadanie zwiększenie popularności Oświęcimskich 24, a co za tym idzie zwiększenie dochodów za reklamy. Widzę w tym również prywatną zemstę co niektórych redaktorków.
tijey, 31.07.2014 17:18
zauważyłem że w naszym mieście nastąpiło zupełne skundlenie społeczeństwa,a pozatym nadprodukcja yorków
robert, 31.07.2014 16:52
zajmijmy się w tym daremnym mieście bezrobociem zwiększeniem liczby miejsc pracy obwodnicą może nawet kąpieliskiem ale nie upadajmy do poziomu psiego gó....a,to dyskusja jest bez sensu i to nie jest teraz najwazniejsze chyba ze się bieze ciepłą emeryturke z zus-u i ma się to wszwstko gdzies , tak apropo najwiekszy brud w tym mieście nie robią pry i kot tylko jego mieszkancy ,po upalnych dniach nad Soła setkibutelek plastikowych podpasek i klocków po krzakach i wzdłuż scieszki rowerowej ,na plażach totalny syf czekający na dużą wode to racczej psy i koty tego nie zrobiły ,niestety tylko ludzie zresztą uwazani jesteżmy w Europie za naród brudasów niestety......
podgrzybek, 31.07.2014 16:07
Panie bezradny Grzybek jest pan po prostu bezczelny bo nie raz idąc do pracy widziałem jak pana psy srają koło ronda.Ręce opadają!
@robert:, 31.07.2014 16:05
Jeżeli każdy właściciel psa bedzie po nim sprzątał , to nie będzie problemu dodatkowych kosztów. Kultura w tym przypadku naprawdę niewiele kosztuje. Odnosząc się natomiast do wypowiedzi Pana Grzybka pozwolę sobie na brak komentarza. Żenada to chyba najbardziej delikatne określenie stanu myślenia tegoż radnego. Szczerze przyznam, że mnie bardzo rozczarował.
o-s-w, 31.07.2014 16:03
Mieszkam w domu prywatnym. Mam psa który śpi w domu, ale w dzień biega po ogrodzie. Sprzątam po swoim psie, bo inaczej koło domu miałabym smród. Płace 60zł podatku od posiadania psa. Chciałabym żeby Pan redaktor zapytał w urzędzie na co te pieniążki są przeznaczone. Ile wpływu do kasy UM i ile wydają.
Prokonto, 31.07.2014 15:49
Cała akcja "Posprzątaj po swoim psie" jest raczej psu na budę. Pomysły podniesienia podatku od zwierzaka czy też uruchomienia dodatkowych szłużb sprzątających ( w tym hahaha, zatrudnienia bezrobotnego do sprzątania psich kup) uważam również za bezsensowne albo wręcz idiotyczne (pomysł radnego P. Grzybka) Jeżeli właściciele swoich pupilów mają trudności z przestrzaganiem zasad , powinni liczyć się z karami czy mandatami. To chyba JEDYNY , wprawdzie wymuszony ale najbardziej skuteczny sposób nauczenia kultury. W przeciwnym razie nadal będziemy brnąć w psich odchodach i narzekać. Do dzieła pracownicy Straży Miejskiej!
jas, 31.07.2014 14:58
<p>rozumię że z chodnik&oacute;w trzeba posprzątać, z palc&oacute;w zabaw itp ale z trawnik&oacute;w? Mam przed blokiem zajewielką łąkę, ludzie wyprowadzają tam psy i tez mają sprzątać? po co? Naturalny naw&oacute;z przynajmniej. A ostatnio gość na koniu po nim jeździł i koś się wys.. przy samym chodniku a gość nie posprzątał tylko pojechał dalej</p>
matka, 31.07.2014 14:53
Bezczelność ludzka nie zna granic.Na ogrodzeniu przedszkola "Promyczek" na Zasolu jak byk wisi reklama akcji "A fe posprzątaj po swoim psie", a niektóre matki potrafią przywiązać psa do ogrodzenia albo wręcz do schodów i moje dziecko wielokrotnie wdepnęło w kupsko zaraz z rana. Stare babki udają,że nie widzą,jak ich pupilek narobił na środek chodnika. A wprowadzić punkty karne dla tych wielbicieli zwierząt i po uzbieraniu 10-ciu, nakaz pracy społecznej z szufelką i zmiotką na własnym osiedlu, to by się nauczyli! Prawda jest taka, że straż miejska boi się nawet zwrócić uwagę wandalom, a co dopiero właścicielom psów. I jeszcze jedna sprawa - jak można pozwalać,żeby wielkie bydlę było bez kagańca?! Tydzień temu szłam do lekarza i pod samym ośrodkiem zdrowia rzucił się na mnie obśliniony pies buldog i chwycił za spodnie. Dobrze, że miałam spodnie, bo miałabym zęby wbite w nogę. I bezczelna właścicielka naskoczyła na mnie z mordą, jak to chodzę!!! A jak można iść do przychodni,chyba nie biegłam. Żałuję tylko, że z tego stresu nic szurniętej babie nie odpowiedziałam, bo serce mało mi nie wyskoczyło. Doszłam więc do wniosku, że niektórzy właściciele psów (na pewno tych niebezpiecznych) powinni przechodzić badania psychiatryczne.
elka, 31.07.2014 14:53
ja sie pytam gdzie ida nasze pieniadze z oplat za posiadanie psa na wsiach nikt nie placi podatku od psa czyzby na premie
robert, 31.07.2014 13:43
nie wiem czy nas podatników te psie odchody taniej nie kosztują niż utrzymanie bezsensownej straży miejskiej czy nie lepiej było by tych panów zatrudnić w zuk-u lub inne firmie sprzątającej napewno by był większy pożytek dla miasta .
JARZYNA, 31.07.2014 13:10
tijey: nakupiły se baby tych yorków a póżniej w domu im chłopa zastępują.Poraz kolejny sie pytam czy to miasto zostało zbudowane dla psów czy dla ludzi?musi być przecierz jakieś ograniczenie dla tych kundli co sie plontają pod nogami.W całej europie w ciepłe dni ludzie leżą na trawnikach a u nas co A U NAS DOSTAJE SIE MANDATY ZA NISZCZENIE ZIELENI
masakra, 31.07.2014 12:43
na osiedlu chemików naprszykład jeden pan mimo ukarania z premedytacja wychodzi z dużym jasnym psem i bezczelnie na widok dzieci i dorosłych pozwala psy walnąć kloka !!! niczego sie nie boja!!! zgłaszając na straż miejska powiedzieli ,że nie przyjadą bo mają ważniejsze sprawy !!! może i tak ale potem ciężko udowodnić cokolwiek jak nei na gorącym uczynku!! po co straż miesjska! niech psy robią gdzioe popadnei skoro nie egzekwuje się prowadzania zwierząt na smyczy ,lub na tereny do tego przeznaczone. wieczorami lub rano właścciele wypuszczają kundle a te robią nawet w piaskownicach ! to samo tyczy się kotów !!
NemesiS, 31.07.2014 12:33
Nałożyć na właścicieli psów podatek roczny w wysokości 200zl od psa i cala pule przeznaczyć dla ZUK (nie do kasy miasta) niech sprzątają
Dąbrowski, 31.07.2014 12:27
a u nas na ul.Dąbrowskiego przy piaskownicy i stoliku do tenisa siedzą panowie na ławeczce z piwkiem i ostentacyjnie, bez krępacji sikają pod najbliższym krzaczkiem nie zważając na przechodniów, lokatorów i dzieci. To dopiero kultura!!!!
Stare Stawy, 31.07.2014 12:19
Na Starych Stawach jest to bardzo duży problem. Sam widziałem wielokrotnie jak psy s....ą a właściciel udaje, że nie widzi. Po zwróceniu uwagi mówią, że to jest teren ogólny i nic mnie to nie obchodzi. Pozdrawiam młodego pana z dużym czarnym kudłatym psem i panią w średnim wieku z dużym wilczurem.
,,MSM Budowlanka\", 31.07.2014 12:01
A na osiedlu Stare Stawy sprzątaczka uważa,że psie kupy nie należą do jej obowiązków i z papierosem w ręku omija je udając że to nie jest jej problem.
rany, 31.07.2014 11:40
No właśnie ide na plac zabaw z dzieckiem gdzie wiadomo jest trawa a tam kupa. I dla czego moje dzieko ma w to wchodzić i roznosić potem zarazki???
code , 31.07.2014 11:40
"tijey" u nas też ludzie leżą na trawnikach ;) owszem a potem odsypiają w innych pomieszczeniach ... ;) faktycznie od ''chłopa " zdecydowanie wolę psa i dobrą literaturę ... ZDECYDOWANIE :) pozdrawiam ;)
tijey, 31.07.2014 11:23
nakupiły se baby tych yorków a póżniej w domu im chłopa zastępują.Poraz kolejny sie pytam czy to miasto zostało zbudowane dla psów czy dla ludzi?musi być przecierz jakieś ograniczenie dla tych kundli co sie plontają pod nogami.W całej europie w ciepłe dni ludzie leżą na trawnikach a u nas co
xyz, 31.07.2014 11:08
już nie bądzcie tacy przewrażliwieni. A jak ludzie wyrzucają żarcie z obiadu na trawnik (co niejednokrotnie widziałam) to nic się nie dzieje? Oświęcimscy syfiarze
Dr Heinz Dundersztyc, 31.07.2014 10:08
Tak, oczywiście. Opłaty należy podnieść, wtedy oprócz problemu psich odchodów powstanie problem dużej ilości bezpańskich psów, których ludzie będą się pozbywać, bo nie mają kasy na ich opłacenie. Sposób jest prosty - większa ilość pojemników na psie odchody oraz egzekwowanie przepisów. Tylko tyle i aż tyle.
code , 31.07.2014 09:46
...jeszcze proszę o kary ...że użyję tu eufemizmu ...za plucie na chodnik ... za używanie chodnika jako chusteczki higienicznej do oczyszczania nosa ...ponieważ w moim odczuciu to znaaaaaacznie bardziej obrzydliwe obleśne i niebezpieczne...
Viki, 31.07.2014 09:16
Uważam, że są za niskie opłaty za posiadanie psów. A co by było, gdyby człowiek zostawiał odchody - wtedy by SM karała i to słono. Przecież psie odchody, podobnie jak ludzkie - są szkodliwe i zawierają bakterie. Dlaczego Straż Miejska widząc spacerujących z pieskami nie sprawdzają posiadanie woreczków na odchody? Dlaczego psy wyprowadzane są bez smyczy i na to też Straż nie zwraca uwagi? Wystarczy przejść się kilkakrotnie po osiedlu wzdłuż ulicy Dąbrowskiego, Budowlanych, Tysiąclecia i to nie koniecznie w godzinach rannych czy też wieczornych. Właściciele siedzą n ławeczkach, a pieski....bezkarnie biegają i paskudzą ludziom pod oknami. Na to niestety "miłośnicy" psów nie zwracają uwagi. Następnym, bardzo wielkim problemem jest KARMIENIE Z OKIEN I POD OKNAMI GOŁĘBI i to też winno być karane!!!
tk79, 31.07.2014 09:01
Podnieść właścicielom psów i kotów z osiedli podatek do 500 zł rocznie i po problemie.
gość, 31.07.2014 08:58
Jeżeli straż miejska nie potrafi wyłapać niesfornych właścicieli swych pociech zanieczyszczających nasze ulice i trawniki, wyposażyć ich w worki na odpady i nakazać zbierać podczas patrolowania tych miejsc wszystkie spotkane kupki pozostawione przez nieposłusznych właścicieli piesków.Problem się szybko rozwiąże, bo albo będzie posprzątane przez strażników, albo będą wyłapani wszyscy niepoprawni właściciele psów.
Sąsiad, 31.07.2014 08:50
A ten piesek - york . to należy do Pani Moniki czy Pana redaktora?
Szpitalna, 31.07.2014 08:39
Zapraszam na kontrole strażników na plac zabaw na osiedlu Szpitalna, ludzie wyprowadzają swoje psy na plac zabaw MASAKRA, w piasku dzieci wykopują kupy, na trawniku kupy, gdzie jest ludzka kultura?? Jak ktoś nie ma dzieci to mu nie zależy gdzie jego pupil się załatwi.
Dr Heinz Dundersztyc, 31.07.2014 08:38
Panie Grzybek, a ja widzę. Wychodząc ze swoim psiakiem, widzę conajmniej kilkanaście osób, które sprzątają po swoim psie (sam też sprzątam). Niestety są to cały czas te same osoby, posiadające najczęściej niewielkie pieski typu York, Pekińczyk czy nieduże kundelki (takie jak mój). Właściciele psów większych, a tych nie brakuje, nie raczą schylić się po to co pozostawił ich pupil. Inna sprawa to dostępność koszy do wyrzucania psich kup. Na Zasolu namierzyłem dwa - jeden na ul. Polnej i jeden przed lokalem Pana Grzybka. Ostał się tylko ten drugi. Kolejna rzecz to torebki, do których można zbierać psie odchody. w takich np. Tychach, na klatkach są zamontowane zasobniki z torebeczkami. Fajna rzecz i ludzie z tego korzystają. Drodzy włodarze naszego miasta - najpierw coś zaproponujcie ludziom, a potem możecie wymagać.
A fe!, 31.07.2014 08:25
Strażacy miejscy- celowo piszę strażacy, bo jak się po nich nie zadzwoni to ich nie ma- jak nie ruszą czterech liter z tych pięknych samochodzików to ich skuteczność będzie taka, jaka jest. Organizacja ich pracy= :-) i LOL. Z buta albo na rowery jak chcecie być skuteczni. O ich pracy nie świadczą tylko psie kupska ale też samochody parkujące na chodnikach czy trawnikach. Nagminnie te same samochody stoją nieraz po kilka dni w tych samych miejscach i nic. Im dalej od otoczenia UM tym gorzej a Oświęcim metropolią nie jest. Strażników jest za mało!!!!!!! A ci którzy są, są mało skuteczni.
polish ham, 31.07.2014 08:17
a straż miejska tez sprzata po swoich pupilach?