OŚWIĘCIM. Radni PiS zbojktowali nadzwyczajną sesję w sprawie ulicy Fika

09 sierpnia 2018 Autor: red
Fot. ARC JP

Fot. ARC JP

Poniżej prezentujemy oświadczenie radnych klubu Prawo i Sprawiedliwość w Radzie Miasta Oświęcim w związku z dzisiejszą, nadzwyczajną sesją Rady, podczas której debatowano na temat przyszłości ul. Fika. Jak już informowaliśmy, wojewoda zdecydował o zmianie patrona na ulicy na Tomasza Arciszewskiego, na co nie godzi się rządząca Radą Miasta większość i prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

"Rozmowa o historii XX wieku w Oświęcimiu zawsze nabiera symbolicznego wymiaru i wymaga od osób decydujących o teraźniejszości oraz przyszłości Miasta szczególnej wrażliwości i odpowiedzialności. Brak gotowości ze strony Prezydenta Oświęcimia – Miasta Pokoju do szukania rozwiązań w ramach obowiązujących przepisów prawa, doprowadził do wydania przez Wojewodę Małopolskiego zarządzenia zastępczego. Pragniemy podkreślić, że takie rozstrzygnięcie nie powoduje dodatkowych obciążeń finansowych po stronie mieszkańców.

Ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, nałożyła na samorządowców powinność zmiany niektórych nazw, przy równoczesnej gwarancji braku jakichkolwiek kosztów do poniesienia przez obywateli. Prezydent Oświęcimia miał rok by zastosować przepisy wyżej wspomnianej ustawy. W wyniku dwunastomiesięcznych zaniechań Pana Prezydenta stanęliśmy wobec wyboru: Tomasz Arciszewski czy Ignacy Fik. Obaj wykazywali się socjalną wrażliwością i w opinii wielu z pozytywnymi kartami w życiorysach. Jednak dla pełnej historycznej oceny obydwu postaci decydująca jest ich postawa w chwili próby jaką był rok 1939 i agresja hitlerowskich Niemiec oraz stalinowskiego Związku Radzieckiego na II Rzeczpospolitą, będąca następstwem zdradzieckiego paktu Ribbentrop – Mołotow.

Tomasz Arciszewski od momentu wybuchu II wojny światowej do jej zakończenia wykazywał się niezłomnością wobec obu tych totalitaryzmów. Tymczasem Ignacy Fik, co zapewne dla wielu Mieszkańców Miasta jest nową informacją, w 1939 r. opowiedział się za uczynieniem Polski jedną z republik Związku Radzieckiego, co musiałoby się wiązać z utratą tak niedawno odzyskanej niepodległości.

Prawem każdego radnego jest głosowanie zgodne z własnymi przekonaniami. Jednocześnie obowiązkiem radnych Oświęcimia jest budowanie wśród Mieszkańców Miasta Pokoju świadomości najlepszych wzorców, co wymaga od Nas mierzenia się z trudnymi kartami z historii Miasta i Polski. Pamiętając, że zwłaszcza tutaj, w Oświęcimiu, przeszłość oraz pamięć o niej winna łączyć i budować lepszą przyszłość, powinniśmy honorować postacie, które w momencie jakże tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej zachowały się w sposób godny.

W sytuacji, w której taki priorytet jest otwarcie i bezpardonowo kwestionowany przez Prezydenta Oświęcimia, radni reprezentujący klub Prawo i Sprawiedliwość zdecydowali się nie uczestniczyć, w akcie sprzeciwu wobec powyższego, w nadzwyczajnej sesji Rady Miasta".

Obecni dziś na sesji pozostali radni zdecydowali o złożeniu zażalenia na decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

O kontrowersjach wokół postaci Ignacego Fika pisaliśmy:

http://www.oswiecimskie24.pl/aktualnosci/oswiecim-prezydent-fika-z-wojewoda-o-ulice-ignacego-fika-nie-godzi-sie-na-zmiane-patrona-ulicy

http://www.oswiecimskie24.pl/aktualnosci/oswiecim-ulica-arciszewskiego-zamiast-fika-tak-postanowil-wojewoda


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 14.08.2018 11:08
No to grubo! Gdzie to prowadzą takie narady? Jeżeli oczywiście możesz zdradzić.
Uwaga uwaga!, 14.08.2018 07:05
Słyszałem ostatnio, że niektórzy na forach są oddelegowani aby atakować Chwieruta i gloryfikować PiS. Ot, takie zajęcie przed wyborami.rnrnA tak poza tym, to śmieszą mnie te komentarze hotina i jemu podobnych - ludzie jak to czytają to mają obraz przykładowego zwolennika PiSu i widzą czym to pachnie - może i hotin robisz dobrą robotę? Pokazujesz, nienawiść jad i zawziętość - a przecież twoja opcja jest temu daleka - podobno. Poza tym sądzę, że gdybyś przedstawił się z nazwiska to byś tak nie fikał, ale w Internecie to jesteś mocny - jak wy wszyscy.
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 13.08.2018 11:40
Złośliwy, Naprawdę? Ośmieszać? Manipulować? Łgać? Ja nie mam problemu z tym, że popierasz PIS :-)
Złośliwy, 13.08.2018 10:20
Jakie to typowe, nieprawdaż? Ten PISOWSKI ton - ośmieszać, manipulować, łgać. ŻEGNAM
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 12.08.2018 20:48
Złośliwy, ulica cynkowa, co o tym myślisz? Choć Cynkow nie propagował totalitaryzmu, tylko umacniał demokrację i pluralizm ze wskazaniem na lewą nogę.
Złośliwy, 11.08.2018 20:00
no nie wiem .... chodzi Ci o Sergieja JESIENINA? Cienko Ci to wychodzi, oj cieniutko.....
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 11.08.2018 18:15
Złośliwy, Zapomniałeś, że jeszcze jest ulica Jesionowa. A przecież wszyscy wiemy kim był JESIONOW!!!!
Złośliwy, 11.08.2018 13:32
Pisowcy teraz proszę o uwagę. Po przeprowadzonym śledztwie donoszę i wnioskuję o zmianę nazw ulic:rna) Dąbrowskiego (Jarosław Dąbrowski był członkiem Komuny Paryskiej),rnb) Jana Brzechwy (tłumacz Puszkina i Majakowskiego),rnc) Juliana Tuwima (teksty polityczne wychwalające ustrój komunistyczny),rnd) Szelburg- Zarębiny (członkini Towarzystwa Przyjaźni Polsko- Radzieckiej),rne) Królowej Jadwigi (chciała pokoju z Krzyżakami, wyszła za mąż za Litwina- poganina, co jest niedopuszczalne),rnf) pomnik żołnierzy radzieckich na Cmentarzu Parafialnym (a co tam, ze wyzwalali Oświęcim),rng) nazwa Kruki (źle się kojarzy- "rozdziobią nas kruki i wrony" z noweli Żeromskiego symbolizujące zabór rosyjski),rnh) ulica Mendelejewa (no nie! Kolejny Rosjanin). C.d.n.
, 10.08.2018 23:22
Firletka, a kto miałby za to płacić? Tak sobie tu piszemy, może do kogoś dotrze, że lepiej ruszyć [ciach!] i sprawdzać niż klęczeć przed szubrawcami i manipulantami.
hotin do @hotinek, 10.08.2018 22:26
Jednak jesteś pracownicą UM i członkiem KOD-u,co dla mnie jest równoznaczne jak ZERO w matematyce!
Złośliwy, 10.08.2018 22:16
Pisowcy teraz proszę słuchać! Donoszę, że należy zmienić nazwę ulicy L. Staffa w Oświęcimiu, ponieważ w 1953 r. Staff został odznaczony komunistycznym orderem Sztandaru Pracy I Klasy. C.d.n.
ja, 10.08.2018 20:54
ja tam nie lubię pisiorków i ich nie popieram. znam ich i ich zwolenników w Oświęcimiu
firletka, 10.08.2018 19:48
do Rycerstwo Wiecznej A-Klasy ... płacą ci za te komentarze?
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 10.08.2018 16:06
"do hotina 14:33" wiesz co? Te Computational Propaganda Project wcale nie wykazały, że PIS opłacał jakąś cyber-armię bo nie to było celem tych badań. Warto takie rzeczy sprawdzać, żeby nie powielać njusów serwowanych przez wątpliwej jakości media.
do hotina, 10.08.2018 14:33
Nikt się nie podszywa pod ciebie. Nikt nie pisze hotin, a hotinek a to już coś innego - zacznij myśleć :) poza tym @ - w internecie używana jest jako zwrot "do" - więc piszę do hotinka a nie jako hotin i nie podszywam się do ciebie :) Ale jeśli ci będzie lżej to będę pisał "do hotina". I znów "do hotina" piszę - a raczej cytuję za "na temat.pl": "latach 2015 – 2017 Prawo i Sprawiedliwość opłacało całą armię swoich cyberżołnierzy, gotowych na każde skinienie atakować przeciwników politycznych i wychwalać rząd pod niebiosa. Tak wynika z raportu opracowanego przez naukowców z Oxfordu. W ramach projektu Computational Propaganda Project przeprowadzili oni badania w 48 krajach, w tym w Polsce. Okazało się, że wyborczych bitwach w USA, Rosji oraz u nas, brały udział internetowe trolle opłacane przez partie. Według tych badań Prawo i Sprawiedliwość wykorzystywało fałszywe konta w mediach społecznościowych do rozpowszechniania prorządowej lub propartyjnej propagandy, atakowania opozycji oraz odwracania uwagi od ważnych kwestii."
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 10.08.2018 14:01
Złośliwy, Oczywiście, że potraktowali wybiórczo, jego serwilizm dla sowieta (działalność w PPR) jest warunkiem wystarczającym by zniknął z panoramy miasta. A dlaczego mieliby przytaczać ten cytat Arciszewskiego? Co to ma wspólnego z propagowaniem systemów totalitarnych? Według ciebie ustawa mówi o propagowaniu komunizmu w latach 1994-1989 i dlatego Fika nie dotyczy. Na pewno? Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej - Art. 1.2. Za propagujące komunizm uważa się TAKŻE nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989. Także, nie - wyłącznie! Przestań chłopie manipulować. I jeszcze do tego Dąbrowski propagator komunizmu.
Złośliwy, 10.08.2018 12:27
@hotinek. Świetny komentarz. PIS- owcy jak widzisz w tym oświadczeniu pominęli niektóre fakty z życia Fika np. udział jego jako ochotnika w wojnie polsko- bolszewickiej w 1920 r. Potraktowali życiorys Fika wybiórczo. A dlaczego PIS nie przytacza cytatu Arciszewskiego dotyczącego jego sprzeciwu w kwestii przyłączenia do Polski Wrocławia i Szczecina po II wojnie? Poza tym ustawa mówi o propagowaniu komunizmu w latach 1944- 1989, a Fik zginął z rąk nazistów w 1942 r. Skoro Państwo Radni z PIS idziecie po tej linii to proponuję, żeby głowna ulica miasta ul. Dąbrowskiego zmieniła nazwę. Wszak Jarosław Dąbrowski walczył po stronie Komuny Paryskiej, a Wam wszystko kojarzy się jednakowo.
hotin , 10.08.2018 11:57
A może @hotinek zaprzestanie podszywania się pod mojego nica i jakoś się określi np.@pracownikUM?
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 10.08.2018 09:46
To kiedy pan prezydent przybija tabliczkę z informacją "ulica Tomasza Arciszewskiego"?
pio73, 10.08.2018 08:57
Musi być jakaś Alternatywa....np ulica Alternatywy:)
@ hotinek, 10.08.2018 06:36
Odezwał się pierwszy troll internetowy w Oświęcimiu... Agresywny, atakujący, obrażający i piszący pod każdym postem aby prezydentowi Chwierutowi dowalić. Ludzie, zastanówcie się czy chcecie Oświęcimia rządzonego przez ludzi pokroju hotina? Ja nie! Chwierut bardzo dobrze zrobił, a radni pisowcy musieli jakoś wyjść z tego z twarzą - normalnie mogliby zagłosować że są przeciw uchwale Prezydenta dot. zmiany nazwy ulicy, ale to by im przysporzyło przeciwników na ulicy Fika, to odwrócili kota ogonem i znów Prezydent zły a oni dobrzy. Ach to pisowskie myślenie. Brawo Chwierut za przeciwstawienie się pisowskiemu walcowi który jedzie przez Polskę, ma pan mój głos.!
Złośliwy, 09.08.2018 23:06
Z całym szacunkiem hotin o czym Ty p.....? Co ma w tym przypadku Marszałek Sejmu, Prezydent RP do lokalnej sprawy dotyczącej zmiany nazwy ulicy. Gdyby radni PIS mieli tyle odwagi to byliby dzisiaj na sesji i popatrzyli w oczy mieszkańcom ul. Fika. No ale odwagi zabrakło. Wstyd!!!
Edyta, 09.08.2018 22:31
Radni PIS mają gdzieś mieszkańców ul. Fika. Podstawa to lojalność wobec własnej partii i chorej ideologii. Wstyd !!!
hotin , 09.08.2018 22:26
Tak p.Chwierut.Przykład idzie z góry,gdzie pańscy koledzy z Platformy zwanej Obywatelską jeszcze w bardziej perfidny sposób robią wszystko,by ten demokratycznie wybrany rząd zdyskredytować przed Sejmem RP, pod Pałacem Prezydenckim i nawet za granicą!To wy dzielicie Polskę i Polaków,a zwalacie tylko na naszego ukochanego p.prezesa PiS.Wstydu nie macie,a historia was sama osądzi i to bez słów,,-Będziesz siedział",jak krzyczano w stronę Marszałka Sejmu RP seniora Kornela Morawieckiego!Wstyd i żenada taką partię reprezentować!
Radny , 09.08.2018 21:25
Radny Chrzan Michał z PiS chyba poszedł wczoraj z pielgrzymką do Częstochowy, więc i tak nie mógłby uczestniczyć.