OŚWIĘCIM. Referendum doprowadzi do wyborów na prezydenta?

25 października 2012 Autor: plin

Na środowej sesji Rady Miasta Oświęcim padł ciekawy wniosek. Radni klubu Solidarna Polska chcą, aby sprawdzono, czy istnieje prawna ścieżka umożliwiająca przeprowadzenie w mieście referendum. Czemu miałoby służyć referendum? Chodzi o doprowadzenie do wyborów na prezydenta Oświęcimia – tłumaczą wnioskodawcy.

OŚWIĘCIM. Referendum doprowadzi do wyborów na prezydenta?

Radni Solidarnej Polski zwrócili się, za pośrednictwem przewodniczącego Rady Miasta Piotra Hertiga, do służb Urzędu Miasta Oświęcim o „ w pełni wyczerpującą opinię bądź wykładnię prawną, dotyczącą możliwości rozpoczęcia procedury referendalnej, w celu przeprowadzenia wyborów na Prezydenta Miasta Oświęcim”.

Przypomnijmy, że w wyborach samorządowych oświęcimianie wybrali prezydentem Jacka Grossera. Stan zdrowia uniemożliwia mu jednak złożenie prezydenckiego ślubowania. Funkcję prezydenta miasta pełni osoba mianowana przez premiera - Janusz Chwierut (PO), który uzyskał drugi wynik w wyborczym głosowaniu.

– W Oświęcimiu obowiązuje szczególny rodzaj demokracji. Można powiedzieć, że jest to demokracja sterowana – jak skomentował ten stan niedawno radny Piotr Kućka.

Klub SP tworzą: Piotr Kućka, Waldemar Łoziński, Jacek Potaczek, Stanisław Biernat i Michał Chrzan.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
sportowiec, 27.10.2012 18:03
Jestem za referendum.
ewcia, 26.10.2012 10:44
do dadego zwolennika janusza chwieruta jaki mandat do rządzenia ma chwierut przegrał wybory, a ty zamiast pisać na komputerze bzdury przeczytaj ustawę o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza prezydenta chwierut zmienił pod siebie ustawę o samorządzie żeby jako wielki przegrany mógł rządzić, w Oświęcimiu powinny być wybory a nie rządy przegranego komisarza z po przy współdziele sld efekty tej współpracy to ustawione konkursy i etaty dla partyjnych kolesiów tylko sld nic z tego nie ma ale jaki przewodniczący taka cała partia
heniek, 26.10.2012 10:08
Urząd pełniącego funkcję to pan Chwierut sprawuje na podstawie papieru od pana Tuska a nie na podstawie wyboru przez Mieszkańców, więc nie "mandat społeczny" lecz "warszawskie nadanie.". Wybory są po to, aby swoje poparcie poddać weryfikacji społeczności lokalnej. Na tym polega demokracja. Cóż, strach jest wielki. Po co kusić los. Jeszcze się okaże, że Oświęcimianie pójdą śladami Bytomian i trzeba będzie się ewakuować, więc lepiej udawać, że wszystko jest w porządku. W Bytomiu było referendum, wybory i POprzednia władza POszła do POla. W mediach krajowych cisza. Może z zapobiegliwości, żeby się w innych miastach nie dowiedzieli, że tak można?
oswiecimianin, 26.10.2012 08:44
do MIESZKANCA. ja też byłem na sesji i jak dobrze widziałem to własnie tylko ci Panowie z SP zagłosowali przeciw uchwale o podwyższeniu opłat za śmieci, a reszta PO, SLD, Samorzadny Oświęcim i PIS głosowało za podwyżką śmieci. Radzę lepiej słuchać i patrzeć jak kto głosuje. A jeżeli chodzi o lokal to trwało tylko 10 minut a nie 40 gdyż cały punkt Sprawozdanie Pełniącego Funkcję Prezydenta trwał 30 minut.
sportowiec, 26.10.2012 07:17
Jak wam się nudzi to zajmijcie się obiektami sportowymi, bo zaraz się rozsypią.
PPPP, 25.10.2012 22:11
żeby odbyły się nowe wybory trzeba odwołać Jacka, a to niestety się nie da gdyż nie jest on 100% prezydentem - jest elektem a taka sytuacja nie była dotąd w Polsce a więc mamy lukę prawną. Ponadto referendum aby było wiążące musi mieć frekwencję a to jest wręcz niemożliwe - no chyba żeby połaczyć z wyborami do europarlamentu. No i na koniec - takie zagranie to chyba chęć dorwania się do stołka przez pana P.K. a to myśląc realnie jest tak prawdopodobne jak to że w Oświęcimiu powstanie S1 przed 2020r
dady, 25.10.2012 22:02
Sytuacja jest jak najbardziej normalna. Grosser nie może rządzić, a Chwierut ma mandat lokalnej społeczności jako drugi w w wyborach.Co wam nie pasuje? Waldek, Stasiu i Jaco niech lepiej zajmą się czymś pożytecznym, bo wszyscy wiemy co to za ludzie. Brakuje im Marszałka, bo z nim mogli coś komuś i sobie załatwić, wybrać się na darmową popijawę za granicą itp. itd. Czyż nie mam racji?
heniek, 25.10.2012 20:43
"Czas trzeciej RP minął"? - w Oświęcimiu trwa czas drugiej Unii Wolności. Panowie z SP zapytali tylko o bardzo istotny problem dla nas jako mieszkańców. Czy my jako mieszkańcy mamy jeszcze prawa obywatelskie w tym prawa wyborcze. Nie pamiętam, abym własne prawa wyborcze scedował na Platformę i jej przedstawiciela w Oświęcimiu. Opinie prawników z PKW czy specjalistów z zakresu samorządności mogłyby wiele wyjaśnić, wskazać drogę jak takiej sytuacji uniknąć.
mieszkaniec, 25.10.2012 20:13
<p>byłem wczoraj na sesji i tych pięciu pan&oacute;w prze 40 min zajmowało się sprawą lokalu dla jednego europosła S. Następnie najważniejsze uchwały, dotyczące mieszkańc&oacute;w, koszt&oacute;w płacenia za odpady bardzo szybko głosowano, nie dyskutując co zrobić, żeby mieszkańcy mniej płacili. Więc nie zajmujcie się sami sobą i nie r&oacute;bcie "polityki" tylko przypomnijcie sobie o wyborcach i zr&oacute;bcie coś dobrego aby w tym mieście żyło się lepiej, a nie tylko hokej, piłka i strefa. Czy za waszej kadencji jakieś opłaty w tym mieście radni obniżyli.Przyglądnijcie się tym miejskim sp&oacute;łkom, administracji itp.</p>
kamil, 25.10.2012 20:13
A prawnym wyjściem nie było by zrzeczenie się Grossera ze stanowiska? Jeśli ten człowiek chce dobrze dla miasta to powinien oddać stanowisko bo chyba już jest na tyle sprawny, żeby samodzielnie podjąć taką decyzję. Teraz pewnie ciągnie kasę za to że jest prezydentem elektem ale nic nie robi. Nie wiem jak to dokładnie wygląda, ale wydaje mi się to najłatwiejszym rozwiązaniem.
stary, 25.10.2012 19:46
jestem za referendum
vera, 25.10.2012 19:43
jestem za referendu
monus, 25.10.2012 19:06
Panowie z SP dajcie sobie spokój z mieszaniem w sprawach miasta, zajmijcie Cie sobą jak przetrwać na scenie politycznej.Czas trzeciej RP minął.
mick, 25.10.2012 17:42
rządzi koalicja sld po przy aprobacie cubera, trzeba zrobić z tym porządek
Jasiek, 25.10.2012 16:04
Już najwyższy czas wyjaśnić tą chorą sytuację.Wybrany nie rządzi a nie wybrany rządzi!