OŚWIĘCIM. Regionalni politycy i samorządowcy o rozwoju Ziemi Oświęcimskiej

07 czerwca 2018 Autor: red/UMWM
Fot. UMWM

Fot. UMWM

Dziś w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyło się wyjazdowe posiedzenie zarządu województwa małopolskiego z udziałem samorządowców Ziemi Oświęcimskiej. Podsumowano m.in. najważniejsze inwestycje dofinansowane w ostatnich latach ze środków unijnych.


Gród nad Sołą był szóstym po Wieliczce, Tarnowie, Olkuszu, Myślenicach i Bochni miejscem, które odwiedził w tym roku zarząd województwa małopolskiego w ramach cyklicznych, wyjazdowych posiedzeń.


- Małopolska z sukcesem sięga po środki unijne, dzięki czemu zmienia się oblicze całego województwa. Budujemy nowe obwodnice miast, skutecznie walczymy ze smogiem, a małopolskie szpitale leczą na najwyższym, europejskim poziomie - powiedział wicemarszałek Wojciech Kozak podczas otwarcia obrad zarządu województwa.


Wyjazdowe posiedzenie było okazją do spotkania z samorządowcami z całego powiatu oświęcimskiego oraz rozmów na temat perspektyw i wyzwań, przed jakimi stoją lokalni włodarze.


Jak podkreślił prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, było to pierwsze, historyczne posiedzenie zarządu województwa w mieście nad Sołą. Dodał także, że sukces, który dzieje się w całej Małopolsce - w tym w zachodniej jej części - to przede wszystkim zasługa samych mieszkańców, którzy są aktywni, chociażby jeżeli chodzi o sięganie po środki unijne.


W sumie w powiecie oświęcimskim, dzięki wsparciu z Unii Europejskiej, aktualnie są realizowane różnego rodzaju projekty o wartości ponad 1 mld zł. Z tego ponad połowę, bo aż 543 mln zł, pokrywają unijne dotacje.


Grzegorz Lipiec z zarządu województwa zaznaczył, że nasza część Małopolski ma się czym pochwalić, jeżeli chodzi o pozyskiwanie unijnych środków.


- Aktualnie na terenie powiatu oświęcimskiego jest realizowanych ponad 150 projektów dofinansowanych dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. Warto jednak podkreślić, że to nie wszystko - z naszych danych wynika, że to właśnie ta część regionu jest najbardziej proinnowacyjnym miejscem w Małopolsce - powiedział Lipiec.


Oprócz wsparcia okazywanego chociażby przedsiębiorcom, ogromne środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 są przeznaczane także na rozwój transportu. Wśród nich należy wymienić m.in. zakup 20 ekologicznych autobusów dla Miejskiego Zakładu Komunikacji w Oświęcimiu, jak również budowę węzła przesiadkowego Park&Ride w pobliżu oświęcimskiego dworca (za prawie 17 mln zł, w tym ponad 14 mln zł z RPO). Dzięki unijnemu wsparciu powstała północna obwodnica Oświęcimia.


Podczas spotkania, w którym wzięli udział również radni województwa Maria Siuda i Zdzisław Filip, zaprezentowano także założenia Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020. Zaprezentował je Janusz Sepioł, pełnomocnik zarządu województwa ds. aktualizacji tego dokumentu.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
, 11.06.2018 07:41
Mućka, kto ciebie "człowieku?" kultury uczył? Masz coś konkretnego do przekazania to pisz a nie próbuj robić tu konkursu na inwektywy. Ty z pierwszego szeregu tzw. totalnej opozycji? Cała klasa polityczna w tym kraju to dramat, ale to nie powód komukolwiek ubliżać. Ochłoń.
suweren, 08.06.2018 23:53
Skutecznie walczymy ze smogiem a 47 000 Polakow umiera rocznie z tego powodu.ktos ma specyficzne poczucie humoru.
, 08.06.2018 10:48
Mućka, kto ciebie "człowieku?" kultury uczył? Masz coś konkretnego do przekazania to pisz a nie próbuj robić tu konkursu na inwektywy. Ty z pierwszego szeregu tzw. totalnej opozycji? Cała klasa polityczna w tym kraju to dramat, ale to nie powód komukolwiek ubliżać. Ochłoń.
Lol, 07.06.2018 23:21
Mućka przestań już hejtowac. . Do obory udaj się na zasłużony odpoczynek.
Mućka , 07.06.2018 22:01
Wreszcie kontra PiSowskiemu ścierwu i pani Beci !