OŚWIĘCIM. Rozpoczęła się rozbiórka poniemieckiego schronu przeciwlotniczego. Stoi na trasie powstającej obwodnicy – FOTORELACJA

11 października 2016 Autor: raflor

Około 8 rano rozpoczęła się rozbiórka poniemieckiego schronu przeciwlotniczego w rejonie ul. Zwycięstwa i Chemików w Oświęcimiu. Zanim jednak całkowicie zniknie on z powierzchni ziemi może minąć nawet kilka tygodni. Obiekt zostanie zburzony ponieważ stoi na trasie budowanej obwodnicy północnej.

Fot. Szymon Chabior

Fot. Szymon Chabior

Potężny schron nie był wpisany do rejestru zabytków. Zabiegało o to co prawda u małopolskiego konserwatora zabytków Stowarzyszenie Pro Fortalicium, ale ostatecznie wysiłki tej organizacji spełzły na niczym.

 

Jak nam powiedział znany w Oświęcimiu popularyzator historii i miłośnik zabytkowych obiektów militarnych Łukasz Szymański, z którym obserwowaliśmy dzisiejszą rozbiórkę schronu, stowarzyszenie nie zamierza składać broni i będzie się starało o przejęcie któregoś z licznych w mieście schronów, by zaadaptować je na cele statutowe.

 

- Zależy nam na wszystkich bunkrach, które warte są uratowania i udostępnienia - powiedział.

 

Wyposażenie rozbieranego schronu zostało zabezpieczone. Prawdopodobnie trafi do Muzeum Zamek.

 

W Oświęcimiu znajduje się ponad 30 schronów, ale w gestii samorządu są tylko trzy obiekty, w tym górujący nad okolicą obiekt przy ulicy Śniadeckiego 23.

 

Pozostałe należą do: Synthos Dwory 7, PKP Zakład Infrastruktury Kolejowej w Katowicach, Telekomunikacji Polskiej, wspólnot mieszkaniowych zarządzanych przez P.H.U Eurodom czy Mediator, Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej, MSM „Budowlanka”.

 

O oświęcimskich bunkrach także TUTAJZobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
drd, 11.10.2016 15:53
A kiedy rozbiórka tego straszydła przy dworcu PKP?