OŚWIĘCIM. Rząd nie dofinansuje budowy nowoczesnego żłobka z przedszkolem. Czy obiekt w ogóle powstanie?

15 grudnia 2020 Autor: sz
fot. UM Oświęcim / wizualizacja

fot. UM Oświęcim / wizualizacja

Na osiedlu Stare Stawy ma powstać nowoczesny kompleks oświatowy – żłobek wraz z przedszkolem. Obiekt nie znalazł się na ogłoszonej niedawno liście inwestycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Miasto Oświęcim na ten cel starało się o dofinansowanie w kwocie 9 milionów złotych.

-4 mld zł decyzją premiera zostało rozdzielone według klucza partyjnego. Przyznano je samorządom, w których rządzą politycy z Prawa i Sprawiedliwości lub z nimi sympatyzujący. Tylko w samej Małopolsce niektóre samorządy otrzymały nawet po 20 mln zł, podczas gdy prawie 90 samorządów zupełnie pominięto – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Wsparcie finansowe w powiecie oświęcimskim otrzymały tylko Brzeszcze oraz Zator.

Projekt zakłada wybudowaniu na osiedlu nowoczesnego obiektu edukacyjnego. Jednym z głównych celów tej inwestycji jest zapewnienie opieki maluchom, a matkom umożliwienie powrotu do pracy.

-Mimo wielokrotnych deklaracji rządzących, że priorytetem jest polityka prorodzinna i zadania związane z aktywizacją zawodową młodych matek nasz projekt został odrzucony. To jest skandaliczna sytuacja, gdy nie ma jasnych reguł i decyzje mają jedynie charakter uznaniowy, a najważniejszym kryterium jest przynależność polityczna. Mechanizm podziału pieniędzy w ramach funduszu wzbudził ogromne protesty i niezadowolenie w środowisku samorządowców. Pominięto i skrzywdzono przede wszystkim mieszkańców, którzy oczekują na takie społeczne inwestycje – podkreśla prezydent.

Inwestycja, na którą samorząd miejski ma gotowy projekt budowy i niezbędne pozwolenia ma kosztować 12,7 mln złotych. Miasto liczyło na dofinansowanie z rządowego programu na dofinansowanie w wysokości 75% wartości przedsięwzięcia, czyli prawie 9 mln zł.


-Bez wsparcia z zewnątrz nie podołamy budowie żłobka i przedszkola z własnych funduszy. W tej sytuacji będziemy musieli przesunąć termin realizacji i szukać innych źródeł finansowania – wyjaśnia Janusz Chwierut.

Wkrótce opublikujemy komentarze w tej sprawie.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy