OŚWIĘCIM. Samorząd ma ofertę dla handlowców z ul. Olszewskiego. Radny Łoziński obawia się wyprzedaży miejskiego majątku

08 marca 2018 Autor: red
fot. Szymon Chabior

fot. Szymon Chabior

Do rąk najemców lokali użytkowych przy ul. Olszewskiego trafiła ankieta od władz miasta. Samorząd pyta, czy są zainteresowani wykupem najmowanych lokali.

Ankieta zainteresowała także radnego PiS Waldemara Łozińskiego. Zwrócił się on do prezydenta miasta o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

"Czy ma Pan w planie sprzedaż lokali użytkowych przy ulicy Olszewskiego? Czy to jest pierwszy krok w kierunku sprzedaży majątku miejskiego w całym mieście ? Czym Pan się kierował wysyłając takie zapytania akurat do najemców z ulicy Olszewskiego? Jaki był powód, że nie do wszystkich z tej ulicy została wysłana taka ankieta? Dlaczego Pan zabiera narzędzia do bieżącej działalności ZBM-u (remonty, naprawy bieżące, adaptacje na potrzeby mieszkaniowe)? Czy w związku z tymi działaniami zamierza Pan zlikwidować ZBM?".

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut odnosząc się do wątpliwości radnego Łozińskiego powiedział, że podczas jednego ze spotkań kupcy z ul. Olszewskiego wyrazili zainteresowanie zakupem najmowanych lokali użytkowych.

- Jako przyczynę zainteresowania nabyciem lokali podali pogarszające się warunki funkcjonowania w mieście placówek handlowych, w związku z przeniesieniem się handlu do powstałych centrów handlowych - stwierdził szef miasta.

Jak tłumaczył Chwierut, w celu zbadania sytuacji wystąpił do wszystkich najemców z ul. Olszewskiego z pytaniem, czy są zainteresowani nabyciem zajmowanych lokali. Wedle słów prezydenta, prawie wszyscy odpowiedzieli pozytywnie. W związku z tym zostanie zlecona rzeczoznawcy majątkowemu wycena lokali.

- Ostateczna decyzja o sprzedaży lokali dotychczasowym najemcom, w trybie bezprzetargowym, należy do Rady Miasta - zaznaczył Janusz Chwierut.

Odnosząc się do wątpliwości radnego PiS w sprawie przyszłości ZBM-u, włodarz przypomniał, że zgodnie z ustawą o finansach publicznych Zarząd Budynków Mieszkalnych w Oświęcimiu jest jednostką budżetową.

- Oznacza to, że swoje wydatki pokrywa bezpośrednio z budżetu miasta, a uzyskane dochody odprowadzane są również na rachunek dochodów budżetu miasta Oświęcim. Podstawą gospodarki finansowej jednostki budżetowej, w tym również Zarządu Budynków Mieszkalnych, jest plan dochodów i wydatków zwany planem finansowym jednostki budżetowej. Tak więc nie ma bezpośredniej zależności pomiędzy uzyskanymi dochodami, a wydatkami niezbędnymi na zabezpieczenie funkcjonowania ZBM-u - stwierdził prezydent.

Zarząd Budynków Mieszkalnych, oprócz zarządzania miejskimi lokalami użytkowymi, główne zadanie realizuje w zakresie administrowania miejskim zasobem mieszkaniowym. Obecnie administruje 1426 lokalami mieszkalnymi.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Pytanie, 09.03.2018 18:19
Radny Łoziński... wybory idą?
Krzysztof, 09.03.2018 16:00
Boze chron nas przed pis em bo bedziemy miec ul I ronda kaczynskiego
lokator, 09.03.2018 10:10
nic z tej odpowiedzi Prezydenta nie wynika, Radny zadał tak proste pytanie, że już prościej nie da się!!! A Prezydent tyle się nagadał, że nic nadal nie wiadomo...ile trzeba się uczyć by odpowiedzieć TAK albo NIE-radnemu!!!
Czesław, 08.03.2018 19:14
Na obniżkę gigantycznych czynszów oczywiście nikt nie wpadnie.
Czesław, 08.03.2018 19:12
Lokale z drugiej ręki natychmiast przejmą biedronki na lewiatany
ręce opadają... , 08.03.2018 14:00
Racja panie radny wszyscy pracujący prywatnie maja dokładać do blokowisk bo się im należy. Tylko z jakiego powodu ? Od tego jest pomoc społeczna, i dobrze byłoby żeby ZBM przestał administrować miejskim zasobem mieszkaniowym. Efekty tej troski widać na każdym kroku, każdy najgorzej wyglądający w mieście lokal to zarząd ZBM. Taka troskę roztaczają już kilkadziesiąt lat i już wystarczy.
A zatroskany radny postępuje jak pies ogrodnika -sam nie zje i drugiemu nie da. Najprościej to uniemożliwić lub utrudnić innym osobom dostęp do jakichś pożądanych przez nie dóbr pomimo lub dlatego, że samemu nie można tych dóbr zdobyć lub czerpać z nich pożytku. Wszak radny nie posiada żadnego majątku!. Komuna w najczystszym wydaniu.