OŚWIĘCIM. Skąd ten zapach? Urzędnicy szukają winnego

01 kwietnia 2014 Autor: plin

Oświęcimianie skarżą się na przykry zapach. Mówią, że smród najczęściej daje się we znaki rano. Tak jakby ktoś pozbywał się zanieczyszczeń w nocy. Tego rodzaju sygnały powtarzają się od miesięcy...

- Zalatuje jak z szamba - skarży się oświęcimianin

- Zalatuje jak z szamba - skarży się oświęcimianin

- Śmierdzi jak diabli. Jak z szamba. Od kilku miesięcy jest z tym problem. To jest bardzo uciążliwe. Dzisiaj rano w tym zapachu, mówię o okolicy ul. Chemików, dało się też wyczuć nutę chemii - opowiadał nam wczoraj oświęcimianin. Zaznaczył, że jego zdaniem nie ma to raczej nic wspólnego z działalnością sztandarowej oświęcimskiej firmy chemicznej. - No przecież trzeba coś z tym wreszcie zrobić. Ludzie przyjeżdżają do Oświęcimia z całego świata. Będzie Life Festival... A tu taki smród! – ubolewał mężczyzna.

To raczej nie są omamy. Podobne sygnały, nie tylko z tej części miasta, powtarzają się od miesięcy.

Poprosiliśmy oświęcimskich urzędników o wyjaśnienie sprawy. Mamy już odpowiedź ze starostwa:

- Zarówno Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego jak i Wydział Ochrony Środowiska oświęcimskiego starostwa próbują ustalić sprawcę odpowiedzialnego za problem uciążliwego zapachu. Jesteśmy w stałym kontakcie w tej sprawie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Krakowie - informuje Nikolina Lekowska, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
stawowy, 22.07.2014 14:26
Wczoraj wieczorem tak śmierdzialo na Starych Stawach, że wieczorem trudno było oddychać. Okrutna jest w tym temacie ignorancja służb miejskich. Wszystkich powinno się wywalić na zasiłek do Urzędu Pracy!
Anka , 08.06.2014 21:37
Znowu tak śmierdzi, to już jest przerażające!!! Gorąco a trzeba wszystkie okna zamykać w domu bo to jest taki dziwnie specyficzny zapach. Mieszkam na Dworach I prawie 4 lata i smrody z zakładów chemicznych dobrze znam, a to co teraz śmierdzi przypomina chemiczny smród coś ala krople walerianowe ze smrodem oczyszczalni... Urzędnicy brać się do roboty i robić kontrole, śledztwo itp. bo jak nic nie ruszy w tej sprawie to będzie rozgłos na całą Polskę że mamy tu takie nieudolne władze.
......., 03.04.2014 16:51
To jest chemia.
Bozena, 03.04.2014 11:56
Senator S po prostu zwiększa produkcję z padliny. Jemu nie śmierdzi - nam tak
do Krysi, 03.04.2014 08:27
Masz rację to nie jest pierwszy raz i aż dziw że Synthos nie wykrywa tych nieprawidłowości bo to przy ich terenach a to im się psuje opinnie i wiedzą co komu odsprzedają.Ale jak można to sprawdzić jak jest to teren zamkniety ???????????
Miejscowy, 02.04.2014 21:32
Sprawdzic tylko tego co nielegalnie zakopal w ziemi. Mam na mysli DWORY !Flaki racie rogi zwierzece i tym podobne.Dawno zakopane teraz gnije i smierdzi!
krysia, 02.04.2014 20:24
<p>Sprawcą tego smrodu jest firma (...) jak nie wierzycie to sprawdźcie ich 100% a wszyscy zganiają na sytnthos</p>
do areoesential, 02.04.2014 20:12
popatrz na zdjęcie i wiadomo gdzie trzeba szukać winnego
areoesential, 02.04.2014 15:59
No w końcu temat podjęty!BRAWO! Oto moim zdaniem kilka miejsc z których śmierdzi: 1.na oczyszczalni smierdza ścieki przywiezione przez cyste
y z polski 2.firma ze "śmigłowa " odpadki zwierzęce(baza transportowa). 3.mycie cyste
kolejowych. 4.ogólnie śmierdzące pomieszane ścieki chemiczne i komunalne na oczyszczalni
do czterobrygadowy, 02.04.2014 12:01
Masz rację dowiedz się ilu jest w Oświęcimiu właścicieli chemicznych firm ktorzy mieszkają w innym rejonie i wszystko jasne jak ......... ..... ........ miejscowych co niektórzy pozwalniali a zatrudnili swoich i są tego właśnie takie efekty.
znawca, 02.04.2014 11:36
to smród z zakładó w nocy wyłączają filtry
asia, 02.04.2014 11:26
Czekam czy jakoś zareagują władze miasta.
jola, 02.04.2014 10:41
Masakra jakaś. Smród coraz większy. Wszystko zostało napisane w tym temacie. Pora ruszyć w teren i wziąć się do roboty państwo z Sanepidu i Ochrony Środowiska. Dzięki redakcji za poruszenie tematu. Może coś się zmieni.
mietek, 02.04.2014 10:24
straszne mam ostatnio wiatry
Mary, 02.04.2014 10:14
S ma zamiar rozwijać firmę. Może nasi radni lub europosłowie coś zadziałają. W końcu oni powinni reprezentować głos mieszkańców. Obudźcie się bo wybory się zbliżają. Dzięki portalowi oświęcimskie 24 za zainteresowanie tematem. Liczę na dalsze pilotowanie tej sprawy.
mieszkaniec, 02.04.2014 10:12
Firma synthos ma odpowiednie zbio
iki, kontrole wewnętrzne przeszkolonych ludzi gorsze są te małe firmy chemiczne w których jest wiele różnorodnych surowców i produkcji może tam coś ucieka i tam trzeba porządnie przeprowadzić kontrole co tam jest faktycznie jakie mają myjnie na substanje chemiczne itd......
olek, 02.04.2014 10:03
Czy senator płaci jakieś kary za trucie środowiska? Ktoś powinien się tematem zająć.
fela, 02.04.2014 10:01
Masz rację jerzy ale coś jednak powinniśmy z tym g...em zrobić. On podobno zwozi coraz więcej. Brat tam pracuje to wiem. Na niego nie ma siły a my jesteśmy truci. Jeszce ma powstać spala
ia śmieci. Dopiero będzie aromat.
Harry, 02.04.2014 09:57
<p>Wywalić tego (...) z Dwor&oacute;w. Wywieziemy go na jednym z jego samochod&oacute;w. Niech wącha sam tą padlinę.</p>
czterobrygadowy, 02.04.2014 09:34
Niemcy nieprzypadkowo postawili tego wrzoda truciciela w kotlinie , w oświęcimiu mieli pracować tylko jeńcy których średnia życia wynosiła 30 lat najbliższe osiedle kadry znajdować się miało w Porąbce gdzie doprowadzone już były tory. Jak tam teraz jest z emisją skażeń i ile się wypuszcza w atmosferę celowo(zwłaszcza w nocy) to kto tam pracuje to wie.
Czytelnik, 02.04.2014 09:31
Normą staje się w tym mieście pewien kultowy cytat z "CK Dezerterzy" - "Ich weiß nicht". Lepiej niczego nie widzieć i ... nie czuć? :D
jerzy, 02.04.2014 08:41
Panu senatorowi nic nie zrobią on ma gdzieś prawo,a urzędnicy sie go boją i tyle wtemacie
gąska, 02.04.2014 08:18
Należy zrobić kontrolę na Dworach w firmie pana S i sprawdzić innych potencjalnych trucicieli - proste. Starostwo ruszcie się zza biurek. Jest problem który nie da się zamieść pod dywan. Za co wam płacą?
Mój głos, 02.04.2014 08:12
W sanepidzie nic o tym nie wiedzą?
BeKa, 02.04.2014 08:04
Samochody z tonami padliny przejeżdżają przez centrum miasta. Jak wyładowują w Dworach nie da się wytrzymać smrodu. Prosimy władze miasta o reakcję. Przecież my tu mieszkamy. Okien nie da się otworzyć. Najgorzej jest latem bo wtedy szybciej padlina się rozkłada. Co zrobił w tej sprawie Sanepid? Smród w całym mieście.
zybi, 02.04.2014 08:00
Coraz więcej ludzi ma problemy z płucami, coraz więcej ma nowotwory. Oczekuję reakcji starostwa. Chyba nie jest to takie trudne do ustalenia skąd śmierdzi. Firmie we Dworach też się trzeba przyjrzeć. Był tam ktoś z Ochrony Środowiska? Oni podobno mają jeszcze rozwinąć działalność.
Ryska, 02.04.2014 07:55
Myślą w starostwie że Kraków im znajdzie truciciela. Za co te urzędasy biorą kasę? Za wysyłanie sprawozdań? Weźcie się państwo do roboty. Zimą ludzie palą w piecach plastikami i też brak reakcji. Idą wybory samorządowe - czas na zmiany.
@Sprzedawca, @Bazarowski itp., 02.04.2014 07:54
http://mareknazarowski.blogspot.com/2014/04/prima-aprilis-by-w-tym-roku-wyjatkowo.html :-)))
zybi, 02.04.2014 07:52
Pan senator we Dworach podobno zwiększa "produkcję". Zjeżdzające samochody zasmrodzą nam całe miasto. Gdzie do cholery ten Sanepid?
Harry, 02.04.2014 07:48
WIELE SMRODKU W BOBRKU
Ken, 02.04.2014 07:46
<p>Szkoda że się ten (...) w Bobrku nie sfajczył. My tu nie mamy czym oddychać. Może za tą śmierdzącą sprawę ktoś się zabierze.</p>
Gienio, 02.04.2014 07:44
Czemu nikt w mieście nie reaguje jak codziennie zwożą tony padliny na Dwory z całej południowej Polski. To stwarza zagrożenie epidemiologiczne. Jak ci ludzie w Dworach wytrzymują. Ja bym już dawno ściągnął Jaworowicz. Trzeba z tą "firmą" zrobić porządek. Gdzie oni mają oczyszczalnie ścieków???
Lena, 02.04.2014 07:40
To nie tylko smród ale systematyczne podtruwanie. Z pewnością odbija się to na naszym zdrowiu. Dlatego nie możemy pozostawać na to obojętni. Liczę że dział ochrony środowiska w starostwie potrafi to ustalić. Za to w końcu biorą nasze pieniądze.
seba, 01.04.2014 23:07
oświęcim i okoliczne wioski to jeden wielki [ciach!] smród !
Bea, 01.04.2014 22:34
Dzisiaj też śmierdzi. Na wymiot bierze.
Dunka, 01.04.2014 22:31
<p>(...) zwozi padlinę na Dwory</p>
bąk Józefff, 01.04.2014 21:32
Mi w Bobrku śmierdzi zgniłą kapustą.
pit, 01.04.2014 20:24
Ex-laborantko....masz na imię Katarzyna? Tak myslę:)
Bazarowski, 01.04.2014 19:47
Panie Redaktorze PROSZĘ ZBANOWAĆ IP NAZAROWSKIEGO
wsiok, 01.04.2014 18:20
myjcie się oświemcioki to nie będzie śmierdzieć
mieszkaniec, 01.04.2014 18:07
<p>1. przypuszczam że winowajcą może być firma (...) &nbsp;Smr&oacute;d zależy od kierunku wiatru z kt&oacute;rego powieje, 2. Co do kontroli Wojew&oacute;dzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie czy U.M. Oświecim - proponowałbym przejechac się ul. Fabryczną w godzinach ok. 8-12 i przypatrzeć się na kolor dymu wydobywającego się z komina firmy (...). Palą w piecu wszystko i wszystkim. !!!!!!!!!!! Opamiętajcie się wreszcie !!!!!!!!</p>
..........., 01.04.2014 17:12
To są chyba zapachy poprodukcyjne po degazacji.
goha, 01.04.2014 15:58
EEE .amnie tam nic nie smierdzi.
goldman, 01.04.2014 15:53
To fakt waliło w niedzielę około 22 .przejezdzając przez porębę wielką śmierdziało az w rejonie centrum to bardzo daleko od oczyszczalni.Ze zakładów to raczej nie śmierdzi bo z tego co zauważyłem to w moim rejonie śmierdzi co kilkanaście dni więc raczej jest to jakiś zapach który często się nie pojawia,przynajmniej tam gdzie ja mieszkam,ale co mnie zdziwiło to to że pierwszy raz śmierdziało tak w niedzielę ,a fakt faktem to zawsze śmierdziało na wieczór.Czy ktoś przywozi ze świata jakieś chemikalia które są neutralizowane na oczyszczalni,czy jest to zapach ścieków domowych ze ściekiem chemicznym to już może ktoś inny się wypowie na ten temat.Może wypadało by sprawdzić miejsca gdzie myją wszelakie sprzęty co przewożą chemikalia,może to śmierdzi z samochodów co przewożą odpadki zwierzęce,a baze maja wiadomo gdzie.w każdym razie sprawa jest poważna bo chodzi o nasze zdrowie.Mam nadzieje ze redaktor bedzie nas informował o postępach prac nad tym śmierdzącym tematem.
JJJJJ, 01.04.2014 14:55
JEZELI NIC W TYM TEMACIE SIE NIE ZADZIEJE TO TELEWIZJE TRZEBA SCIAGNAC TAK NIE MOZE BYC ZE SIE NA DWORACH NIE DA OKIEN OTWORZYC MASAKRA JAKAS
santos, 01.04.2014 13:57
jak sie idzie zawidzkiego to tak wali że aż mdli tam tak czuć jakby wszystko z kibli zlatywało do kanalizacji burzowej
van sand, 01.04.2014 13:55
<p>to śmierdzi z (...) tam krew ze zwierząt zamiast zutylizować wlewają do starego bunkra</p>
ex laborantka, 01.04.2014 12:41
śmierdzi jak cholera, nuta migdałów oznacza cyjanki, akrylonitryl który dodają do produkcji lateksów jest tam tego tyle że można by wytruć cały powiat.Nie ma się co dziwić że Oświęcim przoduje w statystykach zachorowalności na nowotwory!!!
@Sprzedawca, 01.04.2014 12:36
Lękajcie się... Bo są tacy. I jest ich całkiem sporo. Wkrótce się o tym przekonasz.
mieszkaniec, 01.04.2014 12:28
Małych chemicznych firemek co się tam znajduje nikt nie jest w stanie skontrolować na terenach byłego ZCHO. Tam wlaśnie trzeba szukać i to szybko zacząć od substancji chemicznych gdzie jakie są.
Czytelnik, 01.04.2014 12:25
A gdzie znajduje się zrzutnia ścieków zewnętrznych dla oczyszczalni?
Sprzedawca, 01.04.2014 12:06
Znowu Nazarowski.. ludzie!! No nie mówcie, że są tacy, co zagłosują na palikocia
ię!! To niemożliwe, żeby Polacy byli aż takimi idiotami!!
Alicja, 01.04.2014 11:45
Śmierdzi od lat i nikt do tej pory nie reagował. Są trzy potencjalne źródła smrodu niedaleko od siebie. Jedno chemiczne, a dwa organiczne. Wystarczy ustalić kierunek wiatru i pobrać próbki powietrza. Tyle tylko, że urzędnikom się nie chce.
Czas przewietrzyć to miasto, 01.04.2014 11:28
http://mareknazarowski.blogspot.com/2014/04/marek-nazarowski-oficjalnym-kandydatem.html
jasne, 01.04.2014 10:57
Na błoniach smrody są normalką i nikt z tym nic nie robi od lat...
mieszkaniec, 01.04.2014 10:51
<p>Przecież wiadomo że to w Dworach z firmy (...)(może teraz inny właściciel) tylko wszyscy udają że coś robią w tym kierunku(chyba ze strachu o swoje stanowiska).Jak jadą samochody tej firmy przez miasto to smr&oacute;d zostaje na godzinę.</p>
marcin, 01.04.2014 10:49
co pewien czas śmierdzi rzeka ścieków z oczyszczalni która wpada do Macochy, potem do Kanału Dwory i dalej do Wisły. O różnych porach nagle coś wypuszczają i śmierdzi na całe dwory, dwory|| i las, cuchnie cały kanał Dwory. Trzeba by zapytać w oczyszczlni co za chemiczne ścieki wylatują.Zapach bywa tak strsszny ze nie można wyjsc z domu. Trwa to od kilku lat.
Paweł Jezierski, 01.04.2014 10:28
Miały być interesy na spółkach organizatorach organizacji igrzysk, ale ludzie sie zorientowali się jaka to ściema i szambo wybiło. https://www.facebook.com/krakowprzeciwigrzyskom?fref=ts
xxx, 01.04.2014 09:56
władza śmierdzi
lolek, 01.04.2014 09:53
Proste jak budowa cepa.śmierdzi prawdopodobnie z oczyszczalni.to zmieszany ściek komunalny ze ściekiem chemicznym.bo mało prawdopodobne to zeby bezposrednio tak waliło ze sztandarowej firmy
ciekawy, 01.04.2014 09:46
Na os. chemików w n edziele i poniedziałek rano było czuć smród miał taki lekko słodki zapach ciekawe co to ?
szambo norek, 01.04.2014 09:23
Śmierdzi wieczorami w rejonie mostu na Wisle w Bobrku , Broszkowicach oraz w Babicach na Śląskiej.
xXx, 01.04.2014 09:21
Czasami wieczorem śmierdzi też jakby butaprenem, niejednokrotnie słychać wtedy taki głośny szum od strony zakładów
Janekk, 01.04.2014 09:15
Bo jeżdżą tiry ze świniami, od tego tak śmierdzi. Przyjedźcie kiedyś na dwory to zobaczycie.
maro, 01.04.2014 09:00
To tak jak w Babicach, gdzie jest nowa kanalizacja i od zeszłego roku, wg zapowiedzi wielce nam panującej pani wójt, od maja miały być drakońskie kary, jeżeli się ktoś nie podłączy. Do tej pory cisza. Ci, którzy się podłączyli płacą 150% więcej za wodę, a pozostali dalej pompują szamba do rowu i śmierdzi jak cholera i nie ponoszą za to żadnych konsekwencji.
Filka, 01.04.2014 08:41
Faktycznie smród jest niesmowity-szambo, dość często właśnie w okolicach ulicy Chemików, Dworów. Władze muszą coś z tym zrobić, ktoś nas pożądnie podtruwa! Tylko proszę nie przespać tego tematu!