OŚWIĘCIM. Starosta liczy się z obniżką pensji. I zapowiada cięcie płac w starostwie

12 kwietnia 2018 Autor: red
fot. Szymon Chabior

fot. Szymon Chabior

Prezes PiS Jarosław Kaczyński pod wpływem powszechnej krytyki w sprawie przyznania wysokich premii członkom rządu na czele z byłą panią premier zapowiedział, że obniży zarobki parlamentarzystów i ministrów o 20 proc. Cięcia pensji miałyby też objąć marszałków województw, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. W gorącej dyskusji zabrał głos starosta oświęcimski Zbigniew Starzec.

Poruszenie i oburzenie wśród samorządowców niechętnych PiS jest powszechne. Pod adresem prezesa PiS padają zarzuty o próbę centralizacji państwa i zamach na samorządność. Także samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości nie wydają się uszczęśliwieni zapowiedzią odgórnej obniżki pensji.


Starosta oświęcimski Zbigniew Starzec (PiS) o propozycji obniżki dowiedział się z mediów.

- Na razie to tylko zapowiedź prezesa Kaczyńskiego, ale uważam, że wcześniej powinny być szerokie konsultacje na ten temat. Uważam też, że wysokość wynagrodzenia wójtów, burmistrzów czy prezydentów powinna ustalać rada gminy czy miasta. Nie powinno to być regulowane ustawą parlamentarną - powiedział w rozmowie z portalem Tomasz Lisa naTemat.pl Zbigniew Starzec.

- Za pracę, którą wykonuję, uważam że zarabiam godnie. Ale nawet moja skarbnik uważa, że za tę odpowiedzialność powyżej 200 mln zł zarobki powinny być wyższe. Cóż mam powiedzieć? W moim przypadku 20 procent to około 2600 zł. Ale ja nie przyszedłem do samorządu, by zarabiać pieniądze. Chcę startować w wyborach bezpośrednich, pomimo tego, że parlament chce obniżyć pensje - powiedział starosta.

Starzec w rozmowie z dziennikarką portalu naTemat.pl podkreślił, że odpowiedzialność osób kierujących samorządami jest ogromna.

- Jesteśmy pierwszym buforem. Do nas docierają pierwsi zadowoleni i niezadowoleni. Warszawa jest daleko. To my musimy ratować sprawy na pierwszym froncie, odpierać uderzenia i gasić pożar - uważa Zbigniew Starzec.

Starosta oświęcimski widzi jeszcze inny problem.


- Obniżka obejmie całą kadrę kierowniczą urzędów, skarbników, sekretarzy oraz naczelników wydziałów. Bo nie powinno być tak, aby skarbnik powiatowy zarabiał więcej niż starosta. Albo mniej niż naczelnik wydziału. Dlatego po kolei, ta obniżka, decyzją szefa urzędu, zejdzie w dół. A to może powodować ogromny problem z pracownikami w urzędzie, który i tak już jest ogromny. Widzę to już w tej chwili - twierdzi Zbigniew Starzec.

Pełny tekst:

http://natemat.pl/234901,wojt-burmistrz-prezydent-obnizki-pensji-co-na-to-wlodarze-pis

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Natura, 18.04.2018 21:57
Starzec! Twoja bezczelność nie zna granic. Przyjdzie czas na rozliczenie się z Tobą. Czy jesteś gotowy???
obserwator, 18.04.2018 08:09
Panie Starzec- Kampania wyborcza wystartowała!
Petent, 17.04.2018 00:27
Kwestia płacy za pracę urzędników jest bardzo złożona. Umiejętności, kwalifikacje, doświadczenie są z pewnością niezwykle ważne. Problemem dla jest jednak często traktowanie petentów. Młody personel jest uśmiechnięty, chętny do pomocy, miły. A starsze urzędniczki, zasiedziale od wielu lat nadal są nieprzyjazne i czynią łaskę że pracują. Stąd pytanie: czy to my świadczymy usługi dla tych pań czy one dla nas. Przecież pobierają tą "skromną "pensję od nas. Od podatników. Osoby tzw. niereformowalne powinny odejść z urzędów albo się uczyć, kształcić w sferze obsługi petenta. Tym bardziej, że ich zarobki w sferze budżetowej nie są aż tragicznie niskie i małe. Pozdrawiam. P
Pascal, 16.04.2018 14:33
Nie dość, że biedny to jeszcze starzec
Ewa, 16.04.2018 13:55
Zbychu!!! Jak Tobie obniżą pensję o 2600, to za co Ty chłopie będziesz żyć???rnI taką odpowiedzialność bierzesz na siebie - no nie, ja bym się chyba zwolniła
Zguba, 16.04.2018 11:40
Powołanie czy tylko kasa ?
Mgr inż robol, 13.04.2018 22:39
Jako magister inżynier tyram za 20zł brutto za godzinę jako fizol. Studia zrobiłem dla własnej satysfakcji a tytuł możecie mi na płycie napisać.rnJa mogę tyrać więc i wy też możecie. Mniej gadania i więcej pracy.rnJak komu krawat przeszkadza to flanelę włożyć gumowe spodnie i do roboty. Pracować będziecie w temp 30 stopni. Zapraszam do pracy fizycznej.
Ja, 13.04.2018 19:48
Do obik:rnDostanie pracy w urzędzie graniczy z cudem? Tobie sie chyba epoki pomylily, to ciekawe czemu kazdy urzad ma braki kadrowe? Nikt nie chce brac na siebie odpowiedzialnosci za publiczna kase i wydawane decyzje. [ciach!] zarobki, wysoka wiedza i ciagle pretensje ludzi. Rzeczywiscie robota godna pozazdroszczenia. A poza tym na stanowiska wolne oglaszane sa konkursy. Przesledz skbie BIPy i zobacz jak to ludzie doswiadczeni sie pchaja drzwiami i oknami do urzedow. Chyba tylko tacy, ktorym sie wydaje ze urzedas njc nie robi tylko kawe pije, a te czasy to juz bardzo dawno minely. Ja proponuje diety radnym obnizyc albo dawac tylko tyle zeby zrekompensowaly utracone zarobki.
autochton II, 13.04.2018 17:57
Niezwykłe jest opuszczanie pewnych pokojów , kiedy chce się porozmawiać, np.godzina miłej rozmowy trzech serdecznych , towarzystwo mieszane i aby wyjść pod kamerami, rozrzut trzy minutowy, sekwencja..oczywiście telefony niech dzwonią do bólu; inne działy turbomocne, ale pewne co najmniej dziwne..
pio73, 13.04.2018 13:16
To resztę może Pan dorobić znowu na basenie.
Zbyszek !!! odleciałeś?, 13.04.2018 09:54
Zbyszek, pod koniec kadencji odbiła palma???
Aligator, 13.04.2018 08:52
Wiecie co to są "krokodyle łzy"? Nie? - Ja też nie wiedziałem , ....aż do teraz:))) rnTo posłuchajcie - "krokodyle łzy " to są wtedy jak radny w mieście z klubu pis składa natchnioną interpelacje w obronie pensji urzędników , którym prezydent za małą daje podwyżkę, i domaga się podniesienia im uposażenia , - a kolega prezes wraz ze starostą z pisu deklarują ........ obcięcie wynagrodzenia tym samym pracownikom . :)))) No normalnie - beka :))))))
Olek, 12.04.2018 17:46
Skoro nie przyszedł Pan zarabiać do samorządu to może Pan zrezygnuje z pensji? Moze popracuje Pan społecznie?
Edyta, 12.04.2018 16:29
Za chciwość PIS-u ma ponosić odpowiedzialność pracownik samorządowy? Skandal !!!
Gdyby tak, 12.04.2018 15:18
Gdyby tak zwykłemu pracownikowi Starostwa albo Urzędu Miasta obcięli pensję to przecież na rękę dostałby mniej niż najniższa dopuszczalna pensja a nie średnia krajowa!!! Mówię o zwykłych pracownikach a nie kierownictwach i naczelnikach, którzy zarabiają dobrze.
Czytelnik, 12.04.2018 13:14
@urzednik - średnia krajowa w urzędach? Przypomnij, to było chyba za prezydentury ś.p. Pana Andrzeja Telki? Kolega @oświęcimianin przynajmniej porusza się w realnym świecie i kwotach.
Czytelnik, 12.04.2018 13:09
urzednik, 12.04.2018 11:45
Mam nadzieję, że zwykły pracownik urzędu nie będzie miał obciętej pensji, bo byłby poniżej średniej krajowej.
Czytelnik, 12.04.2018 11:33
W urzędach to są pensje. Co roku "szalone regulacje", po 28-40 zł do miesięcznej podstawy dla szeregowych pracowników. Nie do dniówki czy tygodniówki. :-) Niech ktoś nie sądzi, że jak członek partii rządzącej desygnowany ustawą przez premiera na określony stołek dostaje 3000 podwyżki bo za 9000 z hakiem nie będzie pracował, to jest to klucz do podwyżek dla wszystkich pracowników w urzędach czy podległych jednostkach. Proszę sobie zobaczyć na BIP i porównać roczne wynagrodzenia zastępców poprzedniego i obecnego włodarza. To jest "progres" płac. W czym poprzednicy byli gorsi? W niczym. Z taką logiką myślenia to PiS zajedzie na polityczne cmentarzysko. Praca urzędów jest oparta na sprawnych merytorycznie i wartościowych ludziach a nie na politycznych wystąpieniach i wzajemnym szczuciu. PO i PiS mogą sobie podać rękę.
, 12.04.2018 10:43
oświęcimianin, 12.04.2018 10:16
Do urzędów przychodzą młodzi ludzie po studiach, zebrać doświadczenie a potem idą do prywatnej firmy jak już są doświadczeni, przecież nikt nie chce zarabiać całe życie 2 tysiące. Tak to wygląda od dłuższego czasu.
SŁODKA ZEMSTA STAROSTY?, 12.04.2018 09:57
Panie Starosto czy Panu uderzyło na mózg?rn1. Premie się uzasadnia, więc "geniusz" z URM mógł je uzasadnić.rn2.Nie słyszałem aby prezes pis Kaczyński uznał, że należy obniżyć pensje urzędnikom -Bogu ducha winnym za kretyńskie wypłaty nieuzasadnionych nagród. Wystarczyło aby "geniusze z URM" napisali uzasadnienie przy wnioskowaniu o nagrody. Widać jaką wiedzę i poziom wyedukowania mają "geniusze-rn księgowi od nagród"rn3. Wychodzenie przed szereg ((pamiętać należy: ( kto???kroczy przed upadkiem)), wygląda, że "ktoś" na Wyspiańskiego w puścił gacie ze strachu i na wyrost interpretuje "złote myśli prezesa".rn4. Na koszach na śmieci i śmietnikach ostatnio widziałem takie naklejki : PiS się kończy. Chyba ktoś ma rację.rn5. MIAŁEM PANA ZA POWAŻNEGO GOŚCIA, mimo iż jest Pan z PiS !!!
, 12.04.2018 09:34
A dlaczego pracownikom
autochton, 12.04.2018 09:03
Czyżby Pan Starzec dezawuował politykę Pana Prezesa? Chyba w starostwie nie dzieje się najlepiej skoro szeregowi pracownicy już sami się zwalniają, dobrych, ale nie swoich już dawno zwolniono.
xxx, 12.04.2018 08:58
Co sobie ludzie wybrali,to mają.
dz, 12.04.2018 08:28
W naszej firmie szef zarabia tyle samo co rzesza jego specjalistów. Niektórzy zarabiają nawet więcej i nie jest to powodem, aby obniżać pensje kaskadowo w dół.
Paulina, 12.04.2018 08:13
Ja czegos nie rozumiem. Dlaczego spoleczenstwo miedzy innymi pracownicy urzedow musza ponosic konsekwencje dezyzji politycznej partii rzadzacej.
obik, 12.04.2018 07:57
"A to może powodować ogromny problem z pracownikami w urzędzie" czyli jaki problem? jak komuś się nie podoba to niech zwolni miejsce swojej pracy. bo jak na razie dostać posadę w jakimkolwiek urzędzie graniczy z cudem. bez tzw. "znajomości" nie ma najmniejszych szans i to każdy wie nie od dziś
Janusz, 12.04.2018 07:52
"A to może powodować ogromny problem z pracownikami w urzędzie, który i tak już jest ogromny. Widzę to już w tej chwili - twierdzi Zbigniew Starzec." rnrnNie dziwie się, że ma problem z pracownikami. Nie chciałbym mieć takiego szefa. Pod żadnym pozorem.