OŚWIĘCIM. Statek piracki w Parku Pokoju. Zostaje "wieloryb", a miasteczko zmieni lokalizację

19 września 2018 Autor: red
Wizualizacja Parku Pokoju.

Wizualizacja Parku Pokoju.

Blisko 9 mln zł ma kosztować Park Pokoju. Obejmie siedmiohektarowy obszar pomiędzy ulicami Słowackiego, Chemików, Dąbrowskiego i Tysiąclecia. Obecnie to pas zieleni izolacyjnej dawnych zakładów chemicznych.


Miasto przygotowało już projekt budowlany zagospodarowania terenu ograniczonego ulicami Dąbrowskiego i Tysiąclecia pod strefę zabaw dla dzieci oraz rekreacji. Złożyło też wniosek o dofinansowanie unijne.


Jak zapewnia magistrat, na jej urządzenie ma szansę pozyskać 6,5 mln zł. Całość projektu opiewa na kwotę 8,7 mln zł.


Inwestycja ma ruszyć w przyszłym roku i zakończyć dwa lata później.


- W miejscu, gdzie obecnie znajduje się miasteczko komunikacyjne zamierzamy urządzić dwa place zabaw dla dzieci, tych młodszych i starszych. Sporą atrakcją będzie statek piracki, który jednocześnie pomieści blisko setkę dzieci. Znajdująca się obok górka tzw. wieloryb zostanie zachowana, a zimą będzie można z niej zjeżdżać saneczkami - wymienia prezydent Janusz Chwierut.


- Wystąpiliśmy o pieniądze unijne w ramach konkursu ogłoszonego przez Małopolski Urząd Marszałkowski. Mamy szansę uzyskać dofinansowanie w wysokości 75 proc. kosztów inwestycji - dodaje włodarz.


Prezydent podkreśla, że miasto ma też w planach przygotowanie miasteczka komunikacyjnego. Jednak nie w tym miejscu.


- Chcemy, by w przyszłości powstał przy jednej z oświęcimskich szkół, gdzie dzieci będą mogły poznawać zasady bezpieczeństwa na drodze, a także uzyskać kartę rowerową - tłumaczy.


Projekt strefy zabaw i rekreacji obejmuje wyburzenie świetlicy i urządzenie placu zabaw dla maluchów i starszych. Przebudowana będzie też znajdująca się nieopodal górka tzw. wieloryb. W części spacerowo-rekreacyjnej nowością będzie staw z fontanną pływającą. Całość zostanie uzupełniona o nowe ścieżki spacerowe i rowerowe, ławki, stojaki na rowery, oświetlenie i zieleń parkową. Nowe atrakcyjne miejsce wypoczynku uzupełni ofertę obiektów sportowych i hotelowych położonych w sąsiedztwie. Zagospodarowanie tej części osiedla Chemików łączy się z kolejnymi inwestycjami drogowymi.


- Nasz projekt spina się też z przebudową ul. Tysiąclecia od skrzyżowania z ul. Słowackiego aż do ul. Chemików, która planowana jest w 2020 roku.


Wzdłuż powstaną miejsca postojowe, przebudowana będzie ścieżka rowerowa. Wtedy też ulica Tysiąclecia na całym przebiegu zyska odpowiedni standard i wygląd.


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
janek , 22.09.2018 13:50
super sprawa P.prezydencie !!!!i mieszkancy naszego miasta wywalcie na zbity pysk PIS-lamistow z list wyborczych bo zostawia miasto w ruinie jak robia z nasza cala ojczyzna.Wszyscy na wybory to nasza ostatnia szansa odsunoc to BAGNO od rzadow.
Czesław, 20.09.2018 18:28
@Grzegorz Ja też nie. Słyszał Pan, aby jakiś kandydat na prezydenta lub władz miejskich proponował obniżenie podatków? Brzmi jak herezja, prawda?
Inne sytuacje, 20.09.2018 17:48
A co tam było w czasie ll wojny swiatowej
Grzegorz, 20.09.2018 16:36
Do Czesław:
dziękuję za lekcję współczesnego myślenia, fakt w tym wieku już tego "nie oga
iam" :)
Czesław, 20.09.2018 12:25
@Grzegorz Dlatego, że na tym polega biznes. Najpierw pozwolić na dewastację, potem budować od nowa.
Hotinku, 20.09.2018 12:06
Hotin ile Ci PiS płaci za bycie trollem ? Bo bym się może dołączył zawsze jakiś grosz wpadnie za pisanie komentarzy heh.
KOSTEK, 20.09.2018 11:27
Szkoda wyciecia tak wielu drzew-u nas pod blokami wycieli mnostwo-udusimy sie niedlugo spalinami!
Grzegorz, 20.09.2018 10:05
Pozwolę sobie mieć trochę inne zdanie niż inni. Otóż przestrzeni , gdzie można w spokoju usiąść i wypocząć w Oświęcimiu jest coraz więcej/ i chwała za to/, natomiast takiego miasteczka komunikacyjnego jak to , które niszczało latami nie ma. Dlaczego nie odtworzyć tego miejsca, rodzice z dzieciakami, mogliby połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli wypoczynek z nauką jazdy na rowerze. Dlaczego w tym miejscu nie może znowu powstać mini kompleks komunikacyjny z drogami oznaczonymi znakami, światłami, pasami jak w ruchu dla dorosłych, gdzie dzieciaki będą miały pierwszy kontakt z przepisami o ruch drogowym pod okiem swoich rodziców . Co nam da Panie Prezydencie jeszcze jedna fontanna i małe jeziorko w centrum osiedla. To jednak pytanie chyba bez odpowiedzi bo przecież , ktoś już zadecydował i tak naprawdę stawia wszystkich przed faktem dokonanym.
Karolina, 20.09.2018 07:58
Super pomysł szczególnie ten statek dzieci będą miały świetne miejsce do zabaw brawo!
hotin, 19.09.2018 23:10
Skoro ,,Statek piracki" będzie,to następną inwestycją UM będzie odkryty basen letni.Czy się nie mylę,czy też to temat już zakończony?OK.Kajaki nam wszystko załatwią.
Edyta, 19.09.2018 21:24
Super! Ale dzieciaki się ucieszą.