OŚWIĘCIM. Straż miejska od 1 stycznia ma pracować tylko w dzień. Czy to pierwszy krok w kierunku likwidacji jednostki?!

14 grudnia 2019 Autor: sz
fot. zyg

fot. zyg

O likwidacji staży miejskiej w Oświęcimiu mówi się od lat. W listopadzie br. podczas jednego z posiedzeń Komisji Budżetu i Rozwoju Miasta poruszono temat reorganizacji straży miejskiej, która ma dotyczyć zmiany czasu pracy pracowników i być wykonywana tylko na jednej zmianie.

Temat ten poruszył podczas ostatniej sesji Rady Miasta Oświęcim Jakub przewoźnik, który złożył w tej sprawie interpelację. Radny zadaje pytania dotyczące m.in. obiektów miejskich, które są monitorowane przez strażników miejskich, o konsultacje z policją, a także o zwolnienia pracowników zatrudnionych w straży miejskiej.

Aktualnie straż miejska w nocy monitoruje łącznie 29 obiektów oraz 16 parkomatów na terenie Oświęcimia.

-Systemy alarmowe obsługiwane przez straż miejską to: system sygnalizacji włamania i napadu, system sygnalizacji pożaru oraz system powiadamiania alarmowego tzw. „Młot” – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Od 1 stycznia 2020 roku funkcjonariusze będą pracować tylko na jedną zmianę – od 7.00 do 19.00. Decyzja ta została podjęta z uwagi na trudną sytuację budżetu miasta oraz podwyżki jakie czekają samorządy w 2020 roku. Miasto szuka oszczędności w różnych obszarach działania miasta.

-Zmiana funkcjonowania straży miejskiej przyniesie zmniejszenie kosztów bieżących między innymi w zakresie wynagrodzeń dla czterech etatów na łączną kwotę 236 278 złotych (obliczoną na podstawie średniego wynagrodzenia z powstałych wakatów w odniesieniu do br.) – informuje prezydent Chwierut.

Z powodu rezygnacji z nocnej zmiany Miasto będzie musiało zlecić zewnętrznej firmie ochronę obiektów miejskich oraz parkomatów. Z rozeznania ofertowego wynika, że firma ochroniarska proponuje abonament dla jednego obiektu obejmujący jeden przyjazd w miesiącu do budynku w kwocie 159,90 zł, natomiast jeden przyjazd w miesiącu do parkomatu – 97,17 zł. Każdy dodatkowy przyjazd w miesiącu do budynku czy też parkomatu to 43,05 zł, a za czas oczekiwania powyżej jednej godziny, na przyjazd osoby upoważnionej do wejścia do budynku (jeśli sytuacja tego wymaga) wynosi również 43,05 zł.

-Biorąc powyższe pod uwagę koszty rocznej ochrony zewnętrznej będą zdecydowanie mniejsze niż koszt zatrudnienia funkcjonariuszy na wolne wakaty – podkreśla prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

W straży miejskiej pracuje 16 pracowników na pełnym etacie, w tym jedna osoba przebywa na długotrwałym zwolnieniu. W odpowiedzi na interpelację radnego Jakuba Przewoźnika czytamy, że nie przewiduje się zwolnień funkcjonariuszy w straży miejskiej.

Czy reorganizacja w straży miejskiej zmierza w kierunku likwidacji jednostki tak jak w innych miastach?

Do tematu wrócimy…

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
czytelnik, 16.12.2019 07:35
Jeden włodarz robi ze straży gminnej ochronę obiektową, jeszcze inny instytucję do przysparzania dochodów gminie z mandatów. Chory kraj. Proces powolnej likwidacji przebiega bodaj od 2011 roku. Zrobiono z tego instytucję do "podwózek" (dajcie, bo potrzeba kierowcy) a nie do ochrony porządku publicznego. Z pracą mundurowych i ustawą o strażach gminnych ma to nie wiele wspólnego. Kiedy ostatni raz ktoś widział pieszy patrol na mieście? Jak pracować to charakter służby, jak wynagradzać to pracownik samorządowy gorszego sortu. Podła robota na ułomnych warunkach.
nobo, 15.12.2019 18:53
wreszcie milicja czym sie zajmie ,[ciach!] bhamburgeru7
Nie likwidowac, 14.12.2019 19:27
Na pewno widać ich bardziej niż policję. Przynajmniej na Zasolu.
pogonić..., 14.12.2019 19:11
nareszcie, zlikwidować a etaty przekazać policji
ZLIKWIDOWAĆ, 14.12.2019 18:41
i to szybko zlikwidować. A jak Pan Przewoźnik chce to zawsze może finansować SM ze środków PiS albo swoich jak Go stać. Miasta nie stać na luxus i litość. Sama SM nie chce funkcjonować na rzecz Miasta. Nie widać SM w Oświęcimiu.
Mieszkaniec, 14.12.2019 18:37
Biedna policja juz widze jak jeżdżą na pl. Pokoju do przebywajacych tam panow. Uważam ze to zły pomysl oszczednosci powino szukac sie gdzieś indziej a nie w bezpieczeństwie mieszkańców.
Brzeszczanin, 14.12.2019 13:29
Nie likwidujcie straży miejskiej. Będziecie mieli to samo co u nas. Policja zamiast zajmować się poważnymi sprawami będzie wysyłana żeby meneli spisywac i robić inne [ciach!]. Z perspektywy czasu uważam że likwidacja straży w Brzeszczach była zła decyzja.