OŚWIĘCIM. Święto patrona miasta. Będzie Bosko

12 sierpnia 2013 Autor: plin

Najbliższe dni upłyną pod znakiem wielu wydarzeń związanych z osobą św. Jana Bosko, który zostanie patronem miasta - zapowiada Urząd Miasta Oświęcim. Relikwie świętego będą gościły w Oświęcimiu od 15 do 17 sierpnia. W planie są m.in. koncerty i bieg uliczny „Biegać jest Bosko”.

OŚWIĘCIM. Święto patrona miasta. Będzie Bosko

Patronem Oświęcimia zostanie św. Jan Bosko. Urząd miasta przypomina, że intencyjną uchwałę w tej sprawie podjęli w ub. roku radni, ustanawiając dodatkowo 16 sierpnia Świętem Patrona. - Oficjalny dekret w tej sprawie został podpisany przez papieża, a relikwie świętego będą gościły w Oświęcimiu od 15 do 17 sierpnia. Ich uroczyste powitanie, połączone z ogłoszeniem św. Jana Bosko patronem Oświęcimia, odbędzie się w czwartek 15 sierpnia o godzinie 16 podczas mszy św. na boisku kompleksu salezjańskiego - informuje magistrat. 

W ramach peregrynacji relikwii ks. Bosko zaplanowano m.in. Jackowe Granie. - Czyli cykl koncertów odbywających się w scenerii jednego z najstarszych zabytków Oświęcimia - kaplicy św. Jacka, będącej śladem po klasztorze zakonu dominikanów - dodają urzędnicy.

Inne projekty w ramach Święta Patrona będą miały miejsce także przed Oświęcimskim Centrum Kultury i w Muzeum Zamek. - Po raz pierwszy w historii naszego miasta odbędzie się też bieg uliczny „Biegać jest Bosko”, zorganizowany przez Zakład Salezjański im. Księdza Bosko we współpracy z Oświęcimskim Klubem Biegaczy „Zadyszka”. 16 sierpnia w 5-kilometrowym biegu będzie mógł wziąć udział każdy - zachęca UM Oświęcim.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Marek Nazarowski, 16.08.2013 07:07
Quick: Chciałem Pana poznać osobiście. Pięknie Pan siebie określił ("Kozak w necie...") :-)))
TzW, 15.08.2013 15:08
Tacy jak Pan Marek w latach 60-tych popierali ZSRR i mówili że to jedyna słuszna ścieżka. Ile już tych jednie słusznych ścieżek było? Podczas II WŚ jedynie słuszny był sojusz z wujkiem Adolfem, na szczęście ludzie pokroju pana Marka bardzo boją się wystrzalów i rozpierzchli się po lasach. Szumnie głosił "My też tam będziemy." lecz wątpię że starczy mu odwagi. A kolega z SLD zapomniał że "Lenin is dead" i ze nieładnie jest być szpiclem?Panie Macieju,nie jesteśmy na zebrainu komitetu.
rolnik, 15.08.2013 13:03
kto to ten Nazaroski???
strażnik internetów, 15.08.2013 13:02
Pan Marek Nazarowski coś tam wie, coś tam słyszał a co nie dosłyszał to zmyślił...
głos zdrowego rozsądku, 15.08.2013 13:00
@Marek Nazarowski DO ROBOTY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Quick, 14.08.2013 22:11
Sz.P Nazarowski z największą ochotą czekam na pojawienie się Pańskiej osoby na uroczystościach . Obrażać ludzi i ich uczucia religijne w inte
ecie jesteś pan mocny , zobaczymy do czego dojdzie w osobistej konfrontacji. Z Wyrazami najwyższej pogardy. p.s zacytuję sławne powiedzenie inte
autów Kozak w necie P**** w świecie ;)
Maciej Buliński, 14.08.2013 20:01
@Marek Nazarowski Panie Marku, proszę wyrażać się precyzyjnie. Radni SLD nie głosowali za tym cyrkiem. Radni Klubu SLD owszem (co z przykrością muszę przyznać), a konkretnie Janina Barcik, która członkinią SLD nie jest. Za patronatem ks. Bosko radni SLD głosowali następująco: Wojciech Grubka - jako jedyny radny zagłosował przeciw, Kazimierz Łakomy - wstrzymał się od głosu, Zbigniew Wrona nie był obecny na sesji. Jeżeli chodzi o przyznanie środków finansowych na organizację imprezy, to głosowanie odbyło się na posiedzeniu komisji budżetowej, której członkami są dwaj radni SLD - Wojciech Grubka (przeciw) i Kazimierz Łakomy (wstrzymał się). Pozdrawiam Maciej Buliński Sekretarz Rady Powiatowej SLD w Oświęcimiu
Marek Nazarowski, 14.08.2013 18:03
@Władek P.: Póki co pracuję zawodowo i utrzymuję pięcioosobową rodzinę. A Pan, proszę księdza pracuje gdzieś czy jedynie stęka że koszyczek zbyt lekki?
TzW, 14.08.2013 17:20
Genialny argument: przynajmniej jest szczery. Tusk przynajmniej był ładny. Komorowski przynajmniej nie jest mały. ble ble ble a syfu nie ubywa
Hehhe, 14.08.2013 14:22
też zagłosuję na Marka, przynajmniej jest szczery w tym co mówi.
Wladek P, 14.08.2013 14:11
<p>Nie r&oacute;bmy darmowej reklamy (...) z Ruchu Palikota. Przecież jego poziom argumentacji nie odbiega od tego co reprezentuje jego ugrupowanie. Takich oszołom&oacute;w jest i będzie co raz więcej. Pęd do władzy i chęć jakiegokolwiek zaistnienia medialnego wydźwignęły na piedestały władzy r&oacute;żnych "agregat&oacute;w", kt&oacute;rzy defraudują te nasze nieszczęsne podatki o kt&oacute;rych ten "biedaczysko" tak zabiega. I z naszych pieniędzy takich Nazarowskich jest na pęczki.</p>
TzW, 14.08.2013 11:47
Tak Tak Panie Marku To wszystko jest tylko po to żeby tolerancja była. Cofnijmy się o 30 lat,do Niemiec,Francji,Holandii czy Wielkiej Brytanii (które to kraje zapewne uznaje pana za raj na ziemi) gdzie towarzystwo spod tęczowej flagi organizuje manifestacje pt. "Każdy inny,wszyscy równi" stosując argumenty że chodzi tylko o propagowanie tolerancji i braku dyskryminacji z powodów mnogich. I teraz wróćmy do teraźniejszości. We Francji zlikwidowano formalne znaczeni słów tata i mama jako dyskryminujące. W Wielkiej Brytanii adopcja przez pary homoseksualne staje się legalna. W Niemczech zaczyna się moda na propagowanie zoofilii. A w Holandii podjęto decyzję że eutanazja jest w gruncie rzeczy pożądana. Dalej będzie Pan bredził że chodzi tylko o tolerancję? Chodzi o upadek naszej cywilizacji,zezwierzęcenie i rozmontowywanie przez takich skrzywionych jak Pan ludzi wszelakich norm moralnych. P.S. Lepiej mieć 2 ojców niż siedzieć w domu dziecka? http://www.fronda.pl/a/dwoch-homoseksualistow-stanie-przed-sadem-o-gwalt-nad-dziecmi-ktore-adoptowali-w-sumie-panstwo-pozwolilo-im-zaadoptowac-dziewiecioro-chlopcow-to-istny-horror,27482.html W tefałenach nie nagłośnili,to się nie słyszało. Generalnie w różnych badaniach z różnych lat i w różnych miejscach świata wykazują tendencję ok. 11:1(ok 9%) heteroseksualistów do homoseksualistów wśród osób wykazujących tendencje [ciach!]. Dodatkowo szacowana populacja homoseksualistów to 2-4%. Czyli,lekką ręką licząc,tendencje [ciach!] wśród homoseksualistów występują średnio 2 lub 4 (zależy od populacji) razy częściej niż wśród heteroseksualistów. Pytanie brzmi na ile błędne są wogóle statystyki dotyczące [ciach!]. Bo wiadomo że nie wszystko wychodzi na jaw. Argument o ksieżach [ciach!] niestety do mnie nie trafi jako że ja nie bronię w żaden sposób kościoła katolickiego. I uważam całą kwestię tej wielkiej hucpy za trzeciorzędną ale niesprawiedliwą bo opłaconą wbrew mojej woli ale moimi pieniędzmi.
Marek Nazarowski, 14.08.2013 11:32
<p>@głos miłości bliźniego: Cyrk osobliwości chciałbym obejrzeć na własne oczy (będę tam widzem - nie aktorem) tym bardziej, że jest on dotowany także z moich podatk&oacute;w. Rozumiem, że m&oacute;wić mają prawo jedynie Ci, kt&oacute;rych uważa Pan za mądrych. Ryby i krokodyle głosu nie mają, tak? Co za tolerancja! C&oacute;ż za miłosierdzie! Niech wiec przemawiają do was jedynie ci z baaardzo długimi rękami (z koszyczkiem w jednej z nich). A więc: "Padnijmy na kolana / Plując swym jadem z rana / Z miłością, z czułością wieee
ych sług!"</p>
glos zdrowego rozsadku, 14.08.2013 11:09
@Marek Nazarowski Nie chcesz Pan wyrazac sprzeciwu. Chcesz Pan sie pokazac. Reprezentujesz Pan zbieranine dziwakow i odmiencow - cyrk obliwosci. Ot, co. Szumisz Pan coraz glosniej bo Ruch Palikota tonie. Chwytasz sie Pan brzytwy. Byleby poziom fekaliow nie dosiegnal ust. Jestes Pan jak krokodyl - male i krotkie raczki do roboty i wielka geba do gadania. Do roboty Panie Nazarowski!!! Gadanie zostaw Pan madrzejszym od siebie...
Marek Nazarowski, 14.08.2013 09:33
@misia: Wibrator zostaw dla siebie i nie męcz się więcej paluszkami :-)))
Marek Nazarowski, 14.08.2013 07:59
<p>@Don Kichot: Wszystkie istotne wydarzenia w moim mieście są w kręgu moich zainteresowań i każde z nich może mi się podobać, choć nie musi. Dla mnie osobiście relikwie jako takie także są święte i nie zamierzam w jakikolwiek spos&oacute;b zakł&oacute;cać ich czczenia przez osoby tym zainteresowane. Proszę jednak nie odbierać mi prawa chodzenia po ulicy, nawet z transparentem, na kt&oacute;rym zamierzam wyrazić sw&oacute;j sprzeciw wobec nieszanowania rozdziału państwa i Kościoła, czy wyrazić swoje zdanie na temat rzeczywistych potrzeb naszego miasta czy może nawet zaapelować do naszego patrona, skoro - chciał nie chciał - jest i to podobno dla wszystkich. W pełni rozumiem Pańskie zainteresowania (i niepok&oacute;j związany z publicznym przyznaniem się do nich), jednak uważam, że parada os&oacute;b homoseksualnych nie jest moim zdaniem najpilniejszą potrzebą w naszym mieście i w najbliższym czasie nie będzie organizowana. Tym bardziej, że większość mieszkańc&oacute;w Oświęcimia jest katolikami, kt&oacute;rzy z pewnością są w stanie niejednego zadziwić swym zrozumieniem drugiego człowieka i tolerancją dla wszelkich mniejszości, także dla mniejszości seksualnych a w tego typu paradach chodzi właśnie o propagowanie tolerancji właśnie. PS. Parada R&oacute;wności "R&oacute;żnorodni r&oacute;wnoprawni" miała miejsce dokładnie dwa miesiące temu w Warszawie. O co dokładnie upominano się podczas tej parady przeczyta Pan na stronie: http://wolontariatrownosci.pl/parada/?page_id=1824 Pozdrawiam serdecznie.</p>
misia, 14.08.2013 00:47
Marku, wygrałeś wibrator plus dwa komplety baterii (wkładamy dwa małe paluszki, Marku)
ddd, 14.08.2013 00:42
<p>Tak, z twoich pieniedzy i Marka Nazarowskiego, (...)</p>
fan, 14.08.2013 00:27
Aleś twardy, panie Marku. Aleś dołożył. Naprawdę klasa, duża klasa mężczyzna. Prawdziwy facet. Pręż muskuły dalej. Polew jest totalny, misiu. Bez Ciebie nie ma po co żyć. Jutro też jest pomarańczowy dzień.
unia, 14.08.2013 00:00
Marku - gratulacje. Jesteś królem komentarzy. Oplułeś ludzi i na tym to wszystko polega. Znają Cie, rośniesz w siłę. Miłej nocy. Znowu dołożyłeś katolikom
Shadow anty szczaw, 13.08.2013 23:28
Chyba miało być pisiorrr hanter the billu, a nie pussy hunter - nie kryj ze swoimi prawdziwymi żądzami.
nonpossumus, 13.08.2013 22:37
Ja nie mam nic przeciwko nawet najbardziej dziwacznej celebrze w postaci np. obwożenia po ludziach starożytnych kości. Ja sprzeciwiam się tylko dotowaniu takich imprez z moich pieniędzy.
Don Kichot, 13.08.2013 21:18
<p>Sz.P. Nazarowski. Skoro Pana to tak mało interesuje to po co zabiera Pan głos w dyskusji. Dla mnie relikwie są święte i w kościele rzymskokatolickim do kt&oacute;rego należę są czczone od wiek&oacute;w. Dla Pana relikwiami są pewnie gumowy penis i łeb świński. Niech się Pan nie denerwuje bp Rakoczy nie zostanie arcy ponieważ będzie musiał przejść na emeryturę zgodnie z przepisami PK (już tłumaczę Prawa Kanonicznego). Widzę, że Pan nie wie co to "pokropek" ja bym się tak nie śmiał z tego bo w kościele rzymskokatolickim to bardzo smutna uroczystość. To modlitwa nad zmarłym dzieckiem, kt&oacute;re nie zostało ochrzczone i za to raczej kości&oacute;ł dotacji nie dostaje. Nie jestem ani Salezjaninem ani radnym. Zapewniam Pana, że nie będzie ponuro i makabrycznie wręcz przeciwnie. Bo to radość dla wszystkich katolik&oacute;w. Owszem zgodzę się, że akcje charytatywne są potrzebne i to dobra forma pomocy ludziom w potrzebie. Mam jednak pytanie kiedy parada w Oświęcimiu gej&oacute;w i lesbijek? Czy wtedy to nie będzie gorszące dla moich dzieci? Wtedy ja r&oacute;wnież przyjdę i uzbieram zapas bitej śmietany nie na trzy dni ale na tydzień.</p>
TzW, 13.08.2013 20:49
Ciekawe,ciekawe. Czy ktoś odważy się odpowiedzieć na hasła Rucha... Swoją drogą,ostrzegam że to jest Oświęcim i że pewne słowa wypowiedziane w tym miejscu i nagrane na kamerze potrafią przyprawić jak i odjąć poparcia.
van sand, 13.08.2013 17:08
<p>ludzie przestańcie wreszcie łączyć religie z państwem.to jest świeckie państwo du
iu jeden z drugim kiedy to w końcu zrozumiecie (...) parafianie wy matoły głupie kto wam pozwolił tego bosko dawać na patrona miasta było referendum jakieś czy wybory,pytam sie jeden z drugim ? bedziecie z jedną kosteczką niewiadomo czy prawdziwą jeżdzić po całym mieście</p>
@Obywatel OK, 13.08.2013 17:04
Te wasze święta i ta wasza religia jak to zgrabnie ująłeś kosztują budżet państwa miliardy złotych. Więc jeśli są wasze a nie wszystkich to sobie to wszystko finansujcie. I tylko o to chodzi, o finansowanie. Nikt z wami nie chce walczyć ani was atakować. A styl Twojej wypowiedzi jest godny Polaka- Katolika. Pełne poparcie dla Pana Marka Nazarowskiego! Pzdr, Wolf
Marek Nazarowskii, 13.08.2013 16:06
@Lewak: Niestety także radni z SLD także głosowali za tym cyrkiem. Pozdrawiam serdecznie.
Obywatel OK, 13.08.2013 15:36
To bardzo duże wydarzenie dla katolików jest solą w oku takiego karirowicza jak Nazarowski od paliKOTA. Wychodzi na to że nie tylko kot im się pali ale -tyłki. Tacy wielcy politycy- morale społeczenstwa mają manie prześladowczą na tle Kościoła, Boga i wszystkiego co tych obszarów dotyka. W każdym swoim wystąpieniu jegomość chce niczym Don Kichot walczyć z Kościołem i Bogiem, ale niestety Panie Nazarowski to się trzeba leczyć dopóki nie jest za późno. I dobra rada w dniu Naszego Święta to lepiej daj się Pan ubrać w kamizelkę odpowiednim słuzbom medycznym, a sam jej nie wdziewaj
emerytka z ZCH, 13.08.2013 14:48
Panie Marku N.Myślałem że sld to lewica ale pomyliłem się.Zagłosuję na pańskie ugrupowanie i na pana.Odwagi!
lewak, 13.08.2013 14:44
Czy radni z SLD także głosowali za tym cyrkiem?
Józef Frączek, 13.08.2013 14:41
Moje gratulację dla pana Nazarowskiego.Bardzo mądry i odważny człowiek.Oddam wraz z rodziną na pana głos w wyborach.
straznik internetow, 13.08.2013 14:36
Marek Nazarowski - Legenda
y bard Ruchu Palikota. Od serenady dla Grodzkiej po hymn Ruchu Palikota. Przy takiej aktywnosci ma Pan szanse na wlany wibrator i pistolet. Jak sie Panu uroczystosci nie podobaja to niech Pan nie idzie.
@Don Kichot, 13.08.2013 14:25
Ponieważ dotacja z moich podatków poszła na dofinansowanie guseł, zmuszony jestem sam zorganizować dzieciom czas, tak aby nie musiały oglądać kukły w trumnie. Wybacz ojcze wielebny ale dzisiaj można milej spędzić czas.
@Don Kichot, 13.08.2013 14:21
Nie mydl ludziom oczu tym, że każdy może zorganizować imprezę i dostanie 50000 dotacji na ten cel. Już wy się dobrze koło koryta rozsiedliście. Relikwie przywieziecie dostawczakiem a biskup w złotych szatach podjedzie limuzyną z kierowcą. Istny namiestnik Chrystusowy. Jakby Chrystus istniał to by was na cztery wiatry rozpędził choćby za przepych i hipokryzję.
Marek Nazarowski, 13.08.2013 14:11
<p>@Don Kichot: Ad.1, Ad.2. Relikwiarz może mieć r&oacute;żne formy - relikwiarz św. Jana Bosko jest nie tylko moim zdaniem makabryczną parodią kr&oacute;lewny Śnieżki i mało mnie interesuje czy jest to manekin z ludzką kością wewnątrz czy też coś w rodzaju śp. Włodzimierza Lenina. Ad.3. Patroni to domena duchownych a nie świeckich urzędnik&oacute;w! Ad. 4. Przepraszam - moje niedopatrzenie, choć &nbsp;"arcy" jest w tym przypadku raczej kwestią czasu. Biorąc pod uwagę kwotę dotacji za "pokropek" a także posturę Jego Eminencji przedrostek "arcy" nasunął mi się sam :-) Ad.5. Rozumiem że tylko Salezjanie mają w Oświęcimiu prawo głosu... Wybitne! Ad.6. Z mojej, niespełna rocznej działalności w oświęcimskim klubie Ruchu Palikota przypominam sobie m.in. kilka akcji charytatywnych, wsp&oacute;łuczestnictwo w akcjach oddawania krwi i szpiku kostnego, ubieganie się o dofinansowanie do leczenia in-vitro dla par cierpiących na bezpłodność (jeszcze zanim uchwalono dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia). Każde z naszych spotkań jest otwarte dla wszystkich. Żeby tego było mało zamierzamy być także obecni na powitaniu patrona miasta, Salezjan i... bitej śmietany oczywiście :-) I właśnie to święto, dzięki Wam ponure i makabryczne chcielibyśmy przekuć w święto bitej śmietany. Spokojnie, nie zamierzamy robić niczego obscenicznego. Będziemy po prostu wcinać gofry z bitą śmietaną :-) Dołączyć do nas może każdy. Zapas bitej śmietany mamy na trzy dni :-) Ad. 7. Nie odbieram wam prawa do wsparcia - nie zmienia to jednak faktu że z całą tą szopką przegięliście. Szczeg&oacute;lne nadużycie jest jednak autorstwa Rady Miasta Oświęcim, gdyż w świeckim państwie duchowni mogą sobie urządzać duchowe imprezy ale "świecka" Rada działała z Wami w porozumieniu i nie da się już odwr&oacute;cić "kota ogonem"... Ad. 8. Wie
i wie
ymi a turyści turystami. Nasze miasto odwiedza rocznie ponad 1,5 miliona os&oacute;b z całego Świata. Fakt, gł&oacute;wnie z powodu istnienia na naszym terenie obozu. Osobiście wolałbym się im pochwalić świetną infrastrukturą drogową, rekreacyjną, sportową, bogatym zapleczem agroturystycznym, lokalną kuchnią, folklorem, przyrodą itp. a nie kolejnym patronem, pogłębiającym i tak mocne zacofanie lokalnej społeczności. np. Ktoś na tym forum wspomniał że można by zrealizować system nawadniania roślin rosnących na coraz liczniejszych oświęcimskich rondach. Wie
i spytają: Po co? Wystarczy przecież pomodlić się o deszcz... Takiego miasta chcecie?! Ad.9. Wszystko w swoim czasie. P&oacute;ki co dołączymy do Was - dzięki nam wasza impreza będzie większa i nieco weselsza :-) 10. "Dużo gadania a roboty mało" Ciekawe czy powiedział to salezjański duchowny czy kt&oacute;ryś z oświęcimskich radnych? :-) Do zobaczenia w czwartek.</p>
Tymczas, 13.08.2013 14:03
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie ,co to będzie- katoland
Wolf, 13.08.2013 13:06
<p>Na wrocławski dworzec właśnie wjechał nowoczesny pociąg "Pendolino". Pchany jeszcze przez lokomotywę bo nie ma jeszcze homologacji. Już podnosi się larmo, że naszego kraju nie stać na takie wielkie inwestycje. Podnoszone są także lamenty nad Dreamlinerami czy nowoczesnymi stadionami. Stać nas jednak na r&oacute;wnoczesne miliardowe dotacje na rozpasanych urzędnik&oacute;w watykańskich, milionowe dofinansowania do budowy świątyń- moloch&oacute;w. Dofinansowań do tego typu imprez z pieniędzy publicznych, jak to ma miejsce u nas a jest trudne do oszacowania w skali całego kraju. Takiej Polski chcecie? Kraju zacofanego? Każda pr&oacute;ba uświadomienia ludziom całej tej machiny odbierana jest natychmiast jako ataki na kości&oacute;ł i wiarę. Ja nie mam zamiaru siedzieć cicho. Nie mam nic przeciwko wierzeniom, religiom. Dop&oacute;ki są ludzie majacy taką potrzebę, dop&oacute;ty będą religie isnieć. Ale na miłość Boską! Dość wciągania tego kraju w cza
ą dziurę! http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wielkie-inwestycje-na-ktore-nas-nie-stac-2911697.html</p>
Don Kichot, 13.08.2013 12:49
<p>Sz.P. Nazarowski Jeśli chce się Pan wyrażać na tematy religijne należałoby trochę wiedzieć o tym co Pan tak zawzięcie atakuje: 1. Nie ma Pan bladego pojęcia czym dla chrześcijanina są relikiwie świętych. 2. W relikwiarzu w kt&oacute;rym jak Pan twierdzi będzie "nieboszczyk" znajdować się będzie figura św. Jana Bosco w kt&oacute;rej wnętrzu będzie kość ręki świętego. 3. Nie ma takiego dokumentu w kt&oacute;rym miasto ma określone kto ma być a kto nie patronem. Decydują radni kt&oacute;rych wybierają ludzie. 4. Tadeusz Rakoczy nie jest arcybiskupem tylko biskupem ordynariuszem diecezji bielsko- żywieckiej. 5. Jak będzie Pana partia miała tyle sukces&oacute;w co Salezjanie w Oświęcimiu to dopiero wtedy zabieraj Pan glos. 6. Jaką imprezę zorganizowaliście gdzie mogliby przyjść rodzice z dziećmi? Bo jakoś nikt o żadnej w naszym mieście nie wie. 7. Każde stowarzyszenie, towarzystwo, fundacja może się starać o wsparcie- Salezjanie r&oacute;wnież mają do tego prawo. 8. Chciałbym żeby Oświęcim poprzez tego patrona miał tyle wie
ych co choćby Wadowice, bo jak Pan wie turyści okrążają nasze miasto szerokim łukiem kierując się do obozu. 9. Zr&oacute;bcie taką imprezę jak Salezjanie to wtedy pogadamy. Dużo gadania jak zawsze a roboty mało.</p>
Marek Nazarowski, 13.08.2013 12:42
@van sand: Rada Miasta Oświęcim nie chwaląc się, to sprawiła: http://web.um.oswiecim.pl/bip/dokumenty/pliki/63/19184.pdf
van sand , 13.08.2013 11:57
<p>a państwo urzędnicy,co macie teraz z tych inkubator&oacute;w tam pies z kulawą nogą nie zagląda a urząd pracy to jest chyba dla tych wszystkich pociotk&oacute;w prezes&oacute;w kierownik&oacute;w ,no bo przecież nie dla bezrobotnego te wszystkie odszczelone panienki ino latają z pokoju do pokoju na ploty,a na stolikach kawa i ciastka a jak człowiek przyjdzie to patrzą na niego jak na wariata że niby co on tu chce od nas,kiedy to się do cholery zmieni żyje w tym mieście38 lat i tego dna co jest teraz to nigdy nie było,kto podjął tą decyzję o tym patronie?</p>
Marek Nazarowski, 13.08.2013 11:26
<p>Szanowni Państwo! Drodzy mieszkańcy powiatu oświęcimskiego! Wkr&oacute;tce będziemy świadkami kolejnego "przegięcia", tak pięknie wpisującego się w całokształt działalności miłościwie nam panującej Rady Miasta wraz z Pełniącym Funkcję Prezydenta Oświęcimia p. Januszem Chwierutem oraz Jego doradcami. Tym razem wykorzystano katolicką działalność propagandową, polegającą na obwożeniu po kraju dwustuletniego, świętego nieboszczyka w szklanej trumnie. Wydawać by się mogło, że szczytem bezmyślności było ustanowienie Go patronem miasta - wszak święty Bosko nigdy w Oświęcimiu nie gościł i z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że nawet nie wiedział o istnieniu takiego grodu nad Sołą. Ale była okazja, bo to w końcu jeden z Salezjan&oacute;w, kt&oacute;rzy w naszym mieście z sukcesami prowadzą działalność biznesowo - edukacyjną (prywatna szkoła) a także poświęcenie miasta świętemu (lub świętego miastu) za pomocą samego arcybiskupa Rakoczego jest jakby nie patrzeć wydarzeniem stawiającym nasz gr&oacute;d między takimi atrakcjami turystycznymi - pardon - pielgrzymkowymi jak Wadowice czy Lourdes. Jest jednak powszechnie wiadome, ze nic co dobre nie jest, niestety tanie, szczeg&oacute;lnie organizacja trzydniowej katolickiej imprezy (msze, wystawy, spektakle, pantomimy, spotkania, filmy, koncerty itp.). Dla włodarzy naszego miasta, mylących zarządzanie polskim miastem z administrowaniem wyznaniową metropolią (wsp&oacute;lnie z przedstawicielami katolickich hierarch&oacute;w) jest to jednak kolejna okazja by pokazać się w świetle kamer lokalnych medi&oacute;w. Są w stanie za to sporo zapłacić, tym bardziej że nie są to ich prywatne a publiczne pieniądze. Tak więc pod pretekstem wizyty patrona miasta, kt&oacute;rego sami ustanowili i konieczności zorganizowania katolickiego święta przeznaczono 50.000zł ze środk&oacute;w przeznaczonych na kulturę. Jeśli więc, drodzy mieszkańcy chcielibyście w ramach korzystania z bogactwa kultury w naszym mieście wziąć udział w tym quasi-cyrkowym przedsięwzięciu to zapraszam (na inne kulturalne przedsięwzięcia w mieście zostało naprawdę niewiele). Nie polecam jednak zabierania z sobą dzieci, gdyż nasz nowy patron wygląda - za przeproszeniem - niezbyt świeżo i może nie tylko moim zdaniem - wywołać niestrawności, nie tylko u dzieci. Jeśli jednak już je macie czytając to, co przygotował nam oświęcimski magistrat wraz z Salezjanami to... też przyjdźcie. My też tam będziemy. Przyjdziemy pod Zakład Salezjański w czwartek prze 16.00 tylko po to by wsp&oacute;lnie powiedzieć że nasze miasto potrzebuje gospodarza a nie patrona, że nie chcemy państwa ani miasta wyznaniowego, że wolimy kąpielisko z ratownikiem niż akwarium z nieboszczykiem i że nie zgadzamy się na to, by z publicznych środk&oacute;w finansowano typowo wyznaniowe imprezy. Zapraszam wszystkich, kt&oacute;rzy podobnie jak ja nie zgadzają się z obecnym stanem rzeczy na wsp&oacute;lne powitanie patrona, biskupa i włodarzy Oświęcimia. Przywitajmy ich razem serdecznie! PS. Poznacie mnie po pomarańczowej koszulce ;-)</p>
van sand, 13.08.2013 10:38
ciekawe z czyich pieniędzy to będzie robione ,po cholere nam jakiś patron, i dla kogo jest to robione, chyba dla starych bab co chodzą do kościoła i po kościele muszą obgadać wszystko i wszystkich.weżcie się urzędnicy za poważne sprawy bo mnie już mierzi ten [ciach!] oświęcim
Shadow, 13.08.2013 10:13
ala wracałem tesz na nogah bo mnie niefpuśćili do ałtobusu
TzW, 13.08.2013 09:50
Też mnie irytuje dotacja na chrześcian. Tym bardziej że po dotacji dla chrześcian ,w ramach europejskiej równości i ogólnego zakazu dyskryminacji z powodów mnogich, w kolejce już ustawiają się muzłumanie po dotację na meczet. Potem dotacja dla rzeszy LGBT. To by była sensacja,parada równości w Oświęcimiu. Jak traktowani będą wyznawcy wielkiego potwora spaghetti? Poziom absurdu jaki panuje w kregach merów Oświęcimia zasługuje na nakręcenie filmu. A że w tle czai się dość sporo półlegalnych i ćwierćuczciwych praktyk można sie spodziewać że dzieło będzie należeć do kategorii komedii dokumentalnej.
mieszkaniec, 13.08.2013 08:58
A co z dotychczasowym patronem Sw. Jackiem-czyżby stracił zaufanie
ala, 13.08.2013 07:44
<p>i zn&oacute;w posypią się głosy tych kt&oacute;rym wszystko w naszym mieście przeszkadza, ale jednocześnie sami nic nie działają:D jak się komuś to nie podoba przecież nikt go nie zmusza do uczestnictwa w tym święcie. Siedźcie sobie w domu i oglądajcie "świat wg kiepskich" i użalajcie jak to źle jest!</p>
ala, 13.08.2013 07:43
@Shadow: to w jakiej Ty pielgrzymce szedłeś? oświęcimska trwała do 11.08;)
Marek Nazarowski, 13.08.2013 06:26
Śpiewać - jest Bosko, biegać – jest Bosko, peregrynować trupa – jest Bosko, modlić się – jest Bosko, upodlić się – jest Bosko, nawet popływać na Krukach - jest Bosko… Stać w korku – jest Bosko, od wtorku – jest Bosko, nawet lodówkę otworzyć… jest Bosko. Relacja – jest Bosko, dotacja – jest Bosko, samorządowa delegacja – jest Bosko. Biskupi – jest Bosko, lud głupi – jest Bosko i teatralne trupy - jest bosko, Biednym – jest Bosko, przebiegłym – jest bosko bo wszystko układa się gładko i prosto. Znajdzie się tu jednak niejeden myślący gość, który widząc to wszystko powie głośno: DOŚĆ!!!
ciekawski, 12.08.2013 21:28
Te relikwie to jakie? Bardzo mnie to ciekawi!
Shadow, 12.08.2013 21:08
wruciłem jusz s pielgżymki bo szłem pijany i mnie wyżućili
abc, 12.08.2013 20:38
Ciemnogród i zabobony,normalnie XV w.,żałosne.........
Antyteista, 12.08.2013 18:05
Bosko teraz siedzi na niebiańskiej polanie z 50 dziewicami... o kurde to nie ta religia. A więc Bosko teraz siedzi na niebiańskiej polanie słuchając chórów anielskich i patrzy na was z góry, patrzy i pilnuje aby nic złego się nie stało.
pussy hunter, 12.08.2013 17:16
Shadow to gej
Wolf, 12.08.2013 17:06
Mamy demokrację w kraju. Władze wybieramy w wyborach, o istotnych sprawach decydują referenda. A tu co? Ustanawia się patrona, wprowadza tylnymi drzwiami i jeszcze z publicznych pieniędzy dotuje niebagatelną kwotą 50 000 zł. Brawo!