OŚWIĘCIM. Synthos nie odpuszcza i chce budować spalarnię. Ruszają konsultacje społeczne

24 lutego 2018 Autor: Szymon Chabior
Tereny Grupy Synthos S.A.

Tereny Grupy Synthos S.A.

Biuro prasowe Synthosu rozesłało dziś do mediów komunikat o rozpoczęciu konsultacji społecznych nowego projektu budowy spalarni. Nowy projekt uwzględnia zmiany zawarte w uzasadnieniu październikowej decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.

Synthos drugi raz podjął działania zmierzające do powstania w Oświęcimiu Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów (ZTPO), czyli potocznej spalarni. Złożona w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu dokumentacja zakłada zmiany w stosunku do projektu uchylonego w sierpniu ubiegłego roku przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Przede wszystkim jednak, najważniejsza zmiana dotyczy podejścia inwestora do konsultacji społecznych.

- Nasze działania były w 100 procentach zgodne z obowiązkami wynikającymi z przepisów. W stosownych formach i terminach umieściliśmy wszystkie niezbędne dla tego typu inwestycji informacje. Jednak z dzisiejszej perspektywy widzimy, że było to niewystarczające. Dlatego tym razem o projekcie informujemy na naszej stronie internetowej energiaoswiecim.pl, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć przydatne informacje, a także zadać pytanie przy pomocy formularza kontaktowego. Akcję informacyjną wspomagamy dodatkowo reklamami w internecie, artykułami w mediach lokalnych i regionalnych, a także wydawnictwem drukowanym. Planujemy prowadzić szeroką i otwartą komunikację z dziennikarzami – mówi Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos S.A.

- Pierwszym przykładem nowego podejścia do przybliżenia opinii publicznej nowego projektu ZTPO były dwie prezentacje na jego temat oraz dyskusje przeprowadzone w ramach Zespołu Roboczego ds. uciążliwości zapachowych, który gromadził zarówno przedstawicieli urzędów, jak i stronę społeczną – dodaje.

Konsultacje społeczne, zgodnie z prawnymi uregulowaniami, będą przeprowadzone przez Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu. Potrwają one przez 30 dni, począwszy od dnia publikacji ogłoszenia (od 23.02). Z dokumentacją sprawy można zapoznać się w siedzibie Starosty Oświęcimskiego, w Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, a uwagi i wnioski w zakresie oddziaływania inwestycji na środowisko można składać w formie pisemnej, ustnie do protokołu oraz za pomocą korespondencji e-mail: budownictwo@powiat.oswiecim.pl

W ramach prowadzonego postępowania zostanie przeprowadzona także tzw. rozprawa administracyjna otwarta dla społeczeństwa. O terminie i miejscu rozprawy Starosta Oświęcimski będzie informował odrębnie.

- W Oświęcimiu konieczna jest budowa nowego źródła energii, ponieważ jeden z dotychczas kotłów węglowych, zgodnie z dyrektywami unijnymi, musi zostać wyłączony do 31 grudnia 2023 r. Instalacja, której paliwem będą śmieci, zaspokoi 1/5 dotychczasowych potrzeb i jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem zarówno dla Synthosa, jak i miasta. Nam pozwoli zaoferować swoje produkty po niższej cenie, a dla oświęcimian będzie szansą na tańsze ciepło, ponieważ jego duża cześć trafi do lokalnego PEC-u – mówi Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos S.A. - Oprócz tego ZTPO pośrednio zapewni dodatkowe przychody do budżetu miasta z tytułu podatków od nieruchomości oraz udziału w przychodach z podatków PIT i CIT – uzupełnia.

- Korzyści przede wszystkim będą dotyczyć środowiska naturalnego. Potencjalne nowe źródło wyemituje 4 razy mniej tlenku azotu, 18 razy mniej pyłu i aż 35 razy mniej tlenku siarki, niż obecnie pracujący przestarzały kocioł. Ekolodzy często zwracają uwagę, że spalarnia, mimo wspomnianych korzyści nie jest optymalnym rozwiązaniem. Najlepszym byłyby pełny odzysk produkowanych przez człowieka śmieci - czytamy w przesłanym dokumencie.

- Recykling to najlepsza forma zagospodarowania śmieci, jesteśmy całkowicie zgodni z przedstawicielami organizacji ekologicznych. Problem w tym, że obecnie, ale i najprawdopodobniej w kolejnych latach, nadal pozostanie duża część odpadów, z których odzysk będzie niemożliwy z powodów ekonomicznych. Do naszego obiektu trafiać będą przede wszystkim właśnie te pozostałości – mówi Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos S.A.

W Polsce funkcjonuje już 7 takich obiektów – w Warszawie (oddana do użytku jako pierwsza – w roku 2000), Bydgoszczy, Koninie, Białymstoku, Krakowie, Poznaniu (oddana do użytku w drugiej połowie ubiegłego roku) i Szczecinie (oddana do użytku w styczniu 2018). Kolejne zakłady mają zostać uruchomione w Gdańsku, Olsztynie i Rzeszowie. Rozważana jest także budowa drugiej takiej instalacji w Warszawie. W Europie podobnych zakładów jest 450.

Według szacunków inwestora, uruchomienie zakładu w Oświęcimiu zwiększy ruch samochodowy o 0,5 proc. Pojazdy będą jeździć trzema drogami – nową Północną Obwodnicą Oświęcimia oraz ul. Nadwiślańską i Drogą Krajową nr 44. W sumie do zakładu jednego dnia przyjeżdżać będzie od 60 do 85 samochodów, tylko w dni robocze i z bezwzględnym wyłączeniem godzin wieczornych i nocnych. Oznacza to, że średnio na oświęcimskich drogach w ciągu jednej godziny pojawi się w sumie dodatkowo do 8 samochodów.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Agnieszka S.W., 17.03.2018 23:54
Ludzie mają nieświadomy zarys całej inwestycji. Trzeba by było im to po prostu wyjaśnić. Rzeczywiście dobrym pomysłem byłoby zużycie energii cieplnej z korzyścią dla mieszkańców!!!!
Społeczność powinna być wdzięczna że znalazł się inwestor na tak drogie przedsięwzięcie. W Szwajcarii czy Danii mają całą masę takich spala
i.
Oczywiście kwestia bezpieczeństwa dla naszego zdrowia to odpowiednie filtry, technologie. Można to wdrożyć ale jeśli społeczność nie zrozumie "o co tu chodzi" nic z tego nie wyjdzie.
Szkoda. Bo wciąż pozostajemy w tyle.
Nieświadomi roszczeniowcy... Którzy krzyczą nie wiedząc o co
ikona, 02.03.2018 13:47
stanowcze nie!!!!! dla spala
i! Z kominów nie wyleci ozon tylko smród. Nie dajmy się uwieść pięknym słowom.
Maro, 01.03.2018 21:06
Tragedia ,nie wyobrażam sobie życia w mieście w której jest spala
ia śmieci ,ciekawe czemu nie zrbi się badan na zwiększoną zachorowalność na różne choroby w takich miejscach,nie powinno się pozwalać na takie rzeczy
Pozdrawiam
piotr, 28.02.2018 15:47
spala
ia to nie najlepszy pomysl .spala
ie powynny znajdowac sie za dala od duzych skupisk ludzkich ,na odpowiedniej topografi terenu.kotlina oswiecimska to zly pomysl szkoda
Jadwiga 26 luty., 26.02.2018 20:33
Dawniej smrodziły Zakłady chemiczne a teraz spala
ia śmieci.Ale mamy poprawę na starość.Oświęcim zdrowy niby.dawniej i teraz .Szybciej będziemy umierać Spala
ia ma być na odludziu a nie w mieście gdzie mieszka dużo ludzi.A właściciel tylko na tym zarobi.Nieważne zdrowie ludzi..
, 26.02.2018 18:34
Ja pitolę, nie dziwota, że to miasto tak cienko przędzie skoro mieszka tu buc na bucu. Przecież nie od dziś wiadomo, że najłatwiej zapewnić czystość spalin gdy spalanie odbywa się na dużą skalę. Można wtedy zainwestować w elektrofiltry i inne instalacje oczyszczające spaliny. A buc oświęcimski oczywiście woli by smrodziło parę tysięcy przydomowych pieców, w których właściciele palą między innymi odpadami.
Gienio, 26.02.2018 13:54
Syntos nie odpuszcza, a władze miasta nic nie mają do powiedzenia? Większość mieszkańców ma problemy oddechowe. Po co więc program walki ze smogiem skoro w pobliżu ma powstać spala
ia!!!
Axel, 25.02.2018 21:11
Spala
ia odpadów - to chyba jakiś kiepski żarcik. Nie wierzę aby mieszkańcy dali na to zgodę.
Barbara, 25.02.2018 20:49
Miasto boryka sie z gigantycznym smogiem a oni chcą nam zafundować wielką spala
ię śmieci. Nikt normalny się chyba na to nie zgodzi. A jakie jest stanowisko władz miasta? Warto wiedzieć bo wybory się zbliżają!
Arni, 25.02.2018 20:11
Czyżby mało było smogu? Sprawdźcie sami. Normy kilkadziesiąt razy przekroczone a powietrze gorsze jak w słynnym Krakowie. sami sprawdźcie na Look02. Nie ma zgody na powstanie noweo truciciela. Nie wierzcie im że z kominów będzie się unosił zapach perfum ani w głupie obietnice o tańszym ogrzewaniu. Zdrowia mieszkańców nie da się kupić za żadne pieniądze!
Norbert, 25.02.2018 08:13
Tak..coś za coś.. Synthos jeśli chce inwestować w niszczenie naszej okolicy powinien przedstawić coś do mieszkających tu ludzi..tańsza energia np jak na Dworach a po roku dwóch ceny podnieść o 100% . Miejsca pracy dla wszystkich ale za minimum krajowej itp.itd
Oświęcimianin, 24.02.2018 19:18
to będziemy szybciej umierac :(
, 24.02.2018 17:43
Dobry pomysl. Prosze tylko przedstawic o ile tansze bedzie cieplo produkowane w ten sposob...ludzie sa sklonni zgodzic sie na wszystko pod warunkiem ze dobro ktore produkuja i oddaja do spala
i przeobrazi sie w energie ktora zamieni sie w ich dodatkowe zlotowki w potfelu...to jak z 500+ proste
inż.mamoń, 24.02.2018 13:54
niech Synthos wewali ze 3 mln na hokej to pogadamy...a tak na powaznie to juz w tek chwili mamy dość smogu i innego dziadostwa w powietrzu...
Fantom, 24.02.2018 13:28
Pieprzenie w bambuko