OŚWIĘCIM. Szczyt antysmogowy w bibliotece. Obecność mieszkańców mile widziana

17 kwietnia 2018 Autor: red
fot. sz

fot. sz

W najbliższą środę, 18 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się I Powiatowy Szczyt Antysmogowy. Towarzyszy mu hasło - „Jak zrealizować uchwałę antysmogową dla Małopolski w Powiecie Oświęcimskim”. Początek o godz. 16.

Świadomość mieszkańców powiatu oświęcimskiego na temat złej jakości powietrza wzrosło w ostatnim czasie znacząco, jednakże wciąż jest wiele do zrobienia.

Władze województwa małopolskiego dokładają starań, by mieszkańcy naszego regionu mogli oddychać czystym powietrzem. - Wymiana pieców, dotacje celowe czy działania w sferze organizacji ruchu drogowego - to tylko niektóre z podjętych proekologicznych działań.

- Do walki ze smogiem staje również Powiat Oświęcimski, który jako skuteczny lider w walce z niedogodnościami (fetorem) wraz z gminą miejską i wiejską Oświęcim został poproszony przez oświęcimski i chełmecki alarm smogowy o zorganizowanie szczytu antysmogowego - informuje Nikolina Magiera, rzeczniczka oświęcimskiego starostwa.

- Oprócz prezydenta, burmistrzów i wójtów zaprosiliśmy na I Powiatowy Szczyt Antysmogowy również przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz członków Polskiego Alarmu Smogowego. Wszystko po to, by wypracować wspólne działania, które pozwolą nam na lżejsze oddychanie powietrzem wolnym od smogu, a przynajmniej z mniejszymi jego ilościami - mówi Zbigniew Starzec, starosta oświęcimski.

Każdego roku na choroby wywołane zanieczyszczonym powietrzem przedwcześnie umiera ponad 4 tysiące mieszkańców Małopolski, w tym co najmniej 180 mieszkańców naszego powiatu.

Oddychanie powietrzem zawierającym szkodliwe pyły zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu, nadciśnienia, nowotworów, zaostrzenia astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, obumarcia płodu, bezpłodności czy choroby Alzheimera.

Szacuje się, że w województwie małopolskim koszty związane z leczeniem chorób wywołanych smogiem oraz nieobecnością chorych w pracy wynoszą nawet 3 mld zł rocznie.

Zgodnie z przyjętym w styczniu 2017 roku Programem Ochrony Powietrza gminy zostały zobowiązane do ograniczenia emisji z sektora komunalno-bytowego.

- Szacunkową ilość pozaklasowych źródeł ciepła do wymiany w poszczególnych gminach Powiatu Oświęcimskiego przedstawimy podczas I Powiatowego Szczytu Antysmogowego. Zapraszamy wszystkich mieszkańców zainteresowanych tematem - zachęca Nikolina Magiera.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
, 17.04.2018 14:44
ale o której godzinie?
Tommy, 17.04.2018 13:33
O 16.00, czyli jest to spotkanie dla bezrobotnych.