OŚWIĘCIM. Szpecące napisy i malunki na odnowionych elewacjach. Walka z wiatrakami?

13 września 2018 Autor: adm
Fot. UM Oświęcim

Fot. UM Oświęcim

Miasto, zarządcy budynków i służby mundurowe nie radzą sobie z pseudografficiarzami. Na oświęcimskich budynkach znowu zaczęły pojawiać się szpecące rysunki. Odnawiane, staraniem mieszkańców, wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni kolorowe i estetyczne mury są niszczone. Największe nasilenie problemu jest na osiedlu Chemików.


Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut zorganizował w tej sprawie spotkanie, na które zaprosił policję, straż miejską, zarządców i administratorów budynków mieszkalnych.


- Omówiono skalę zjawiska oraz sposoby radzenia sobie z takimi sytuacjami. Jak podkreślają zarządcy koszty przywrócenia elewacji do poprzedniego stanu są często bardzo wysokie. Starają się jednak, zwłaszcza na odnowionych budynkach zamalowywać napisy w miarę szybko - mówi Katarzyna Kwiecień, rzeczniczka oświęcimskiego magistratu.


Policjanci i strażnicy miejscy zapowiadają zintensyfikowanie działań w stosunku do osób niszczących elewacje. Chociaż, jak podkreślają walka z tym nagminnie powtarzającym się zjawiskiem jest utrudniona.


Pseudografficiarze do aktów wandalizmu przygotowują się tak, aby nikt ich nie złapał. Nigdy nie działają tam, gdzie mogą być narażeni na obecność w pobliżu patrolu straży czy policji, w miejscach gdzie znajduje się monitoring. Rzadko wykonują napisy w obecności świadków, którzy mogliby zgłosić zdarzenie. Dlatego tak ważna jest współpraca służb mundurowych z mieszkańcami.


- Prosimy o sygnał od mieszkańców, jeśli zaobserwują takie sytuacje. Zatrzymanie osoby na gorącym uczynku jest najbardziej skuteczne - mówi Joanna Brania, komendant Straży Miejskiej w Oświęcimiu. – Powinniśmy reagować, by wysiłek i pieniądze włożone w odnowienie budynków, które poprawiają estetykę miasta nie szły na marne - podkreśla, zachęcając, by interwencje zgłaszać anonimowo na bezpłatny numer telefonu 986.


Co istotne, ściganie sprawcy zawsze następuje na wniosek pokrzywdzonego. Dlatego też niezbędne jest złożenie przez osobę pokrzywdzoną zawiadomienia.


- Zgłaszanie tego typu sytuacji powoduje, że osoba, która naruszyła przepisy, nie czuje się bezkarna - wyjaśnia Joanna Brania.

W stosunku do osoby, która niszczy mienie prowadzone jest postępowanie w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie. Sąd zdecyduje o wysokości kary grzywny, która jest uzależniona od wartości wyrządzonych szkód.


- Reagujmy na każdy akt wandalizmu, nawet jeśli nie dotyczy naszej własności - apeluje na koniec komendant Joanna Brania.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
On, 14.09.2018 21:18
Jaki ... bardzo proszę... nie wypowiadaj się na tematy, które nie rozumiesz, bo to przerasta Twoje intelektualne możliwości. Polskie prawo stanowi tak a nie inaczej. W przypadku tego rodzaju wandalizmu potrzebne są działania / współpraca Policji, Straży Miejskiej i mieszkańców. Koniec i kropka!
jaki, 14.09.2018 19:37
ściganie na wniosek pokrzywdzonego hehe. a jak pokrzywdzonym jest wizerunek miasta to co? czy dzielnicowy lub straż miejska nie może złożyć wniosku? a może by tak przyczaić się i złapać zamiast wozić d... w samochodach na koszt podatników.
Tatko, 14.09.2018 12:00
Obserwatorze cieszy mnie niezmie
ie, że coś nie coś liznąłeś z "litery prawa" Przypominaj jednak , że aby wszcząć postępowanie z art.288 kk musi być spełniony §4 tj. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego, a w art. 124 kw odpowiednio § 3. Ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.
Mały rycerz, 14.09.2018 11:49
Obserwatorze rzeczy ulotnych, tu tylko może pomóc super strasznik młodszy inspektor Cieszyn ;) On wszystko wie najlepiej ;)
Emeryt, 14.09.2018 10:47
I znowu odzywa się Pan Piotr, ten który również walczył z graffiti. Wstyd tylko że nie umie czytać tekstów ze zrozumieniem - przepraszam rozumie je na swój własny sposób. I aż dziw bierze, że artykuły wypisuje a nie zna ich w treści, bo wspomniany w Pana wpisie art. 288kk jest w tekście przywołany. Jest napisane jasno i wyraźnie: „Co istotne, ściganie sprawcy zawsze następuje na wniosek pokrzywdzonego. Dlatego też niezbędne jest złożenie przez osobę pokrzywdzoną zawiadomienia.” A to chyba wynika właśnie z tego artykułu. Ale tak to jest jak się człowiek pogodzić nie może z z własnym życiem. Z tego co można wyczytać w inte
etach to miał Pan szansę już w kilku innych „strażach” pokazać co Pan potrafi, ale chyba nie wyszło. Więc pewnie lliczy się na to, że jak się władza zmieni to wielki powrót będzie do SM w Oświęcimiu, dlatego próbuje szargać opinią pani komendant. Nie znam kobiety, ale pracuje już parę lat na tym stanowisku i jakoś sobie chyba radzi w przeciwieństwie do Pana.

Mieszkaniec, 14.09.2018 10:46
Do obserwator .... Wiesz pan co jak tak pana czytam to sądzę że jako jedyny ma pan problem z tekstami odnośnie SM że już nie wspomnę że nigdy pan nic na policję nie napisał chociaż przeważnie artykuły dotyczące i jednej i drugiej formacji. I tylko pan ma problem z tekstem że ktoś coś wie czy nie wie. Przecież w tym artykule jest napisane że tego typu zdarzenia ścigane są na wniosek poszkodowanego a o tym piszę właśnie wspomniany przez pana artykuły. Tylko że w artykule tym zapewne chodzi o to żeby zmotywować mieszkańców do aktywniejszego brania udziału w życiu miasta. Bo ile by tych patroli czy SM czy Policji nie było to nie mogą one być wszędzie i dlatego mieszkańcy powinni dzwonić i zgłaszać jak tylko coś widzą nawet anonimowo. Coś ta pani komendant pana uwiera może jakiś mandacik był i teraz się pan wyzywa
oświęcimianin, 14.09.2018 10:17
A co policja może jak się ich boi. Wystarczy że przy malowaniu będzie 10 osób i nic nie zrobią.
Obywatel, 14.09.2018 09:31
Bydło tylko batem! Nie znikną "Loga" klubów z elewacji to zabrać dofinansowanie na kluby!
Szarik, 13.09.2018 19:51
A gdzie dzielnicowi, nie widać ich na patrolach pieszych, tylko śmigają w radiowozach, proszę nie robić nas w balona
Obserwator rzeczy ulotnych, 13.09.2018 18:29
czy pani Brania potrafi zaproponować coś innego niż "zintensyfikowanie działań"? A może by tak po prostu zabrać się do roboty, codziennie a nie tylko przed wyborami, kiedy pali się w portkach? A przy okazji cyt."W stosunku do osoby, która niszczy mienie prowadzone jest postępowanie w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie." czy pani Brania słyszała o art. 288 kodeksu ka
ego? Bo, że słyszała o art 124 kodeksu wykroczeń, to już wiemy. Czym jest wprowadzanie w błąd czytelników? Niewiedza czy bezczelne łgarstwo?