OŚWIĘCIM. To już dziewiąta kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków

01 listopada 2019 Autor: zyg
fot. oswiecim.pl

fot. oswiecim.pl

Dzisiaj przed bramą Cmentarza Parafialnego w Oświęcimiu Stowarzyszenie Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej po raz dziewiąty przeprowadzi zbiórkę pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków.

-Dotychczas odnowione zostały: obelisk rodziny Russockich herbu Zadora (najstarszy z istniejących na cmentarzu), krzyż Jana Kotlarskiego (weterana powstania z 1863 r), nagrobek rodziny Dembińskich (właścicieli Klucznikowic) nagrobek rodziny Bujarowiczów i Jędrzeja Wawoka (krzyż kamienny na schodkowym postumencie, obok domu przedpogrzebowego), nagrobek rodziny Pilarskich, Jakubców i Kruschandel wraz ze sąsiednim bliźniaczym nagrobkiem (oba przy głównym trakcie do kaplicy cmentarnej), pozioma płyta nagrobna Heleny z Frubinów Sklenarzowej oraz nagrobek Antoniego Słowińskiego - lekarza i burmistrza Oświęcimia – wymienia Grzegorz Mądrzycki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej.

W 2018 roku zebrano ponad 14 000 zł z przeznaczeniem na remont zabytkowej bramy i ogrodzenia cmentarza.

-Dotychczas udało się wyłonić wykonawcę prac remontowych oraz uzyskać wszystkie wymagane pozwolenia. Pierwsze prace związane z remontem bramy i ogrodzenia cmentarza rozpoczną się jeszcze w listopadzie tego roku – podkreśla Grzegorz Mądrzycki.

W przeprowadzeniu zbiórki publicznej pomagać będą harcerze z Oświęcimskiego Hufca ZHP. Członkowie Stowarzyszenia dziękują wszystkim osobom za dotychczasowy udział w akcji i proszą o dalsze wsparcie finansowe.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy