OŚWIĘCIM. "Trójka" do likwidacji. W jej miejsce żłobek i przedszkole

09 stycznia 2019 Autor: red
Fot. UM Oświęcim

Fot. UM Oświęcim

Od nowego roku szkolnego planowane są zmiany w sieci szkół w Oświęcimiu. Jej ofiarą padnie "Trójka". Budynek ma zostać zaadaptowany na potrzeby żłobka i przedszkola.

- Likwidacja gimnazjów w wyniku przeprowadzonych dwa lata temu zmian w oświacie powoduje, że w skali całego miasta znacznie zmniejsza się liczba uczniów w szkołach podstawowych - informuje magistrat.

W roku szkolnym 2019/2020 będzie ich o 303 mniej, czyli 2938. W kolejnych latach ta liczba jeszcze się zmniejszy. Konieczne jest więc przeorganizowanie sieci szkół i dostosowanie jej do aktualnych potrzeb. Tak, aby nauczanie było jak najbardziej efektywne.

Na styczniową sesję Rady Miasta trafi pakiet uchwał, które będą porządkowały nazwy szkół i zmieniały ich obwody.

Wśród nich będzie również uchwała o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3 im. Klementyny Tańskiej-Hoffmanowej. Teraz w szkole jest 59 uczniów. Od września będzie ich o 36 mniej, bo naukę w gimnazjum kończy ostatni rocznik.

– Niestety w ciągu dwóch ostatnich lat mimo organizowanych naborów nie udało się utworzyć klas IV i VII. Stąd utrzymywanie szkoły dla 23 uczniów, w tym w klasie I dla 11 a w II dla 12 jest nieuzasadnione dydaktycznie i nieekonomiczne. Dlatego proponujemy podjęcie uchwały o zamiarze likwidacji szkoły – mówi Krzysztof Kania, zastępca prezydenta Oświęcimia.

Jak podkreśla pozostali uczniowie będą kontynuować naukę w Szkole Podstawowej nr 1. Przejdą tam razem ze swoimi wychowawcami.

– Od nowego roku szkolnego pozostaną jedynie klasy od I do III, które realizują program edukacji wczesnoszkolnej. Dla nauczycieli, którzy uczyli klasy gimnazjalne nie będzie w tej szkole pracy. Już dzisiaj większość z nich uzupełnia swoje etaty w innych szkołach w mieście – wyjaśnia wiceprezydent.

Dodaje też, że miasto postara się zapewnić pracę zarówno nauczycielom, jak i pracownikom administracji oraz obsługi w szkołach miejskich czy powiatowych. Dzieci rozpoczynające naukę od nowego roku szkolnego przypisane do obwodu Szkoły Podstawowej nr 3 z osiedla Błonie będą się uczyć w Szkole Podstawowej nr 7, a z Starego Miasta w Szkole Podstawowej nr 1.

– Likwidacja szkoły wywołuje wiele obaw nie tylko rodziców, nauczycieli, ale też różnych środowisk. Spotykam się więc z nauczycielami i dyrekcją szkoły, rodzicami, związkami zawodowymi oświaty, ale też z Radą Osiedla Stare Miasta, by wyjaśnić powody likwidacji placówki. Powiedzieć jak ten proces będzie przebiegał i pokazać, że będzie on również korzystniejszy dla ucznia. Trudno wyobrazić sobie naukę w klasach 10, 12 – osobowych, w szkole z ograniczoną opieką w świetlicy czy też bez samodzielnej kuchni i innych dodatkowych zajęć – mówi zastępca prezydenta Krzysztof Kania.

Wyjaśnia też, że taka sytuacja będzie rodzić wiele problemów organizacyjnych np. w przypadku nieobecności któregoś z nauczycieli. Do podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie likwidacji szkoły konieczne jest uzyskanie pozytywnej opinii Małopolskiego Kuratorium Oświaty.

Budynek szkoły nie pozostanie pusty. Władze miasta mają pomysł na jego zagospodarowanie.

Jeszcze w tym roku zlecone zostanie wykonanie koncepcji i projektu budowlanego adaptacji tego obiektu pod przedszkole i żłobek. Lista osób oczekujących na miejsce w żłobku, które prowadzi Dzienny Dom Pomocy przy ul. Czecha jest spora, co świadczy o dużym zapotrzebowaniu w mieście na opiekę i edukację maluchów.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Rodzic , 11.01.2019 14:42
Do Beki z rodziców
Dziś chcą zamknąć 3 za rok może następne. I wówczas zobaczymy jak będą rodzice bronić szkoły. Tak samo było parę lat temu ze szkołą podstawową nr 7 przy dworcu. Podniosła się z kryzysu. My też chcemy pomóc, żeby się podniosła !!!!
Beka z rodziców, 11.01.2019 09:59
Rodzice obecni na spotkaniu to są dobrzy... chcieliby klas 10 osobowych jak w szkołach prywatnych, ale za publiczną kasę! Won do normalnych szkół, albo płaćcie sobie za prywatne. Nie żerujcie na podatnikach żeby utrzymywali wasze żądania. Kto normalny i zdrowomyślący sądzi, że miasto powinno utrzymywać całą szkołę dla 20 uczniów? Koszt kształcenia jednego ucznia w takiej szkole pewnie jest z 10-20 razy większy niż w innych szkołach. Może ci rodzice powinni sami za to zapłacić z własnej kieszeni?
a to ciekawe, 10.01.2019 17:51
a co tam się działo z Romami .... , jak tam się umawiali z nauczycielką CH. za garażami ....!???
Rodzic, 10.01.2019 16:52
Szkoła podstawowa nr 3 jest najlepszą szkołą w Oświęcimiu.
Dzięki temu że jest mało dzieci nauczyciele są w stanie poświęcić dzieciom więcej uwagi.
Należy zachęcać rodziców dzieci z zerówek aby zapisywali swoje pociechy do tej właśnie placówki, jeżeli zbierzemy 30 chętnych do pierwszej klasy, to na pewno nie zamkną tej szkoły.
Budynek jest świeżo wyremontowany.
Dzieci mogą zostać na świetlicy gdzie pani, która się nimi opiekuje oraz odrabia z nimi zadania domowe.
Drodzy rodzice zapisujcie tam swoje dzieci ta szkoła jest jak ekskluzywna szkoła prywatna tu cały personel zna każde dziecko z imienia i nazwiska, a edukacja i opieka jest na najwyższym poziomie.
Prawy, 10.01.2019 16:34
No cóż ja cza to cza, a pewnie hotin napiszę że to wina Pana Tuska. Pozdrawiam Pana Bogusia Pęka króla spania na podłodze i aniołki z NBP
Do SŁABO Myślący, 10.01.2019 10:24
Gimnazja były utrzymywane przez gminę (Miasto) w sumie było 6 klas SP + 3 klasy gimnazjum = 9 klas uczniów. Teraz jest 8 klas SP. Jeden rocznik ubył na rzecz szkół ponadpodstawowych nie będących w kompetencjach UM. Więc, tak, ubyło uczniów + niż demoraficzy. A nie jak piszesz przybyło. Trochu pomyślunku....
Myślący, 10.01.2019 09:56
"Likwidacja gimnazjów w wyniku przeprowadzonych dwa lata temu zmian w oświacie powoduje, że w skali całego miasta znacznie zmniejsza się liczba uczniów w szkołach podstawowych - informuje magistrat." - kto pisze takie bzdury?!?! Nauka w szkołach podstawowych wydłużyła się z 6 do 8 lat. Przybyły dwa roczniki - siódma i ósma klasa. Co oznacza WZROST liczby uczniów statystycznie o 33%. Proszę myśleć przed wypowiedziami!!!
Miasto, 09.01.2019 20:05
Tylko nie do szkoły nr.1