OŚWIĘCIM. Ulica Arciszewskiego zamiast Fika? Tak postanowił wojewoda

03 sierpnia 2018 Autor: red
Fot ARC

Fot ARC

9 sierpnia zwołana zostanie nadzwyczajna sesja Rady Miasta Oświęcim. Powód? Wojewoda powołując się na ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego zdecydował o zmianie ul. Fika na ul. Tomasza Arciszewskiego.

- W związku z podjętą decyzją wojewody małopolskiego zostaje zwołana ww. sprawie nadzwyczajna sesja Rady Miasta Oświęcim w dniu 9 sierpnia w Pałacyku Ślubów przy ul. Jagiełły 25 - informuje Rada Osiedla Stare Miasto.

- Zapraszamy do licznego uczestnictwa w sesji i wyrażenia swojego zdania w sprawie nazwy ul. Fika - dodaje.

Zarządzenie zastępcze wojewody małopolskiego z 17 lipca br. w sprawie nadania ul. Tomasza Arciszewskiego w miejsce ul. Ignacego Fika wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

"Rada Miasta Oświęcim miała ustawowo określony termin do dokonania zmian nazwy ulicy w oparciu o przepisy ustawy ( o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego - przyp. red). Wobec niepodjęcia wymaganych prawem czynności w terminie do 2 września 2017 r. i nie dokonania zmiany nazwy ulicy "Ignacego Fika" (...), obowiązek nadania nazwy ulicy zgodnej z przepisami ustawy należy do Wojewody Małopolskiego" - czytamy w uzasadnieniu wojewody.

Opinia Instytutu Pamięci Narodowej odnośnie Ignacego Fika była dla tej postaci miażdżąca.

"Ignacy Fik ps. "Andrzej" (1904 - 1942) był działaczem komunistycznym, okręgowym działaczem Polskiej Partii Robotniczej w Krakowie, krytykiem literackim, poetą. Urodził się w Przeciszowie (...) w rodzinie robotniczej. Po ukończeniu szkoły w Wadowicach, rozpoczął naukę w gimnazjum w Krakowie. W 1923 r. zdał maturę oraz zapisał się Wydział Filozoficzny UJ. Do 1927 r. studiował polonistykę i filozofię. W 1932 r. uzyskał dyplom nauczyciela. Równocześnie podczas studiów, w 1925 r., współtworzył skrajnie lewicową organizację młodzieżową - "Związek Pionierów". Następnie związał się z działającym w środowisku akademickim, ściśle współdziałającym z konspiracją komunistyczną ZNMS "Życie". W latach 1930 - 1938 uczył w Oświęcimiu. W latach latach 1937 - 1939 był współorganizatorem "Klubu Demokratycznego" w Krakowie i Katowicach. Organizacja ta miała antyrządowy charakter, skupiała radykalnych działaczy lewicowych i komunistycznych, m.in. członków Komunistycznej Partii Polski, rozwiązanej przez Komintern w 1938 r.

Po 1938 r. Fik wraz z Mieczysławem Lewińskim współorganizowali działalność jednej z grup komunistycznej konspiracji głoszącej potrzebę budowy Polskiej Republiki Sowieckiej w ramach ZSRS. Działalność konspiracyjną rozpoczęli na początku 1940 r.

(...) Po wybuchu wojny sowiecko-niemieckiej grupa Fika stała się jedną z komórek, na których odbudowywała struktury komunistycznej przerzucona z Moskwy do kraju grupa Marcelego Nowotki. Warszawskie środowisko odbudowanej na polecenie Stalina partii komunistycznej (pod nazwą Polska Partia Robotnicza - PPR) tworzyła także "grupa akademicka", która posiadała kontakt z Fikiem i Lewińskim.

(...) Jeszcze w 1942 r. krakowska organizacja komunistyczna została rozbita. Dzięki doniesieniom agentury, Gestapo w połowie roku natrafiło na trop działalności Lewińskiego. Dalsza działalność operacyjna, dzięki obecności w komunistycznych strukturach konfidenta, doprowadziła Niemców także do Fika. W październiku 1942 r. został aresztowany z Mieczysławem Lewińskim oraz osadzony w więzieniu na Montelupich. Został rozstrzelany 26 listopadami 1942 r.

(...) W świetle przytoczonych faktów historycznych nie ulega kwestii, iż osoba Ignacego Fika stanowi symbol komunizmu, o jakim mowa w art. 1 ust. 1 ustawy. (...) Tym samym nazwa ta propaguje komunizm, a co za tym idzie jest niezgodna z art. 1 ust. 1 ustawy".

Wojewoda zdecydował, że nowym patronem ulicy w centrum Oświęcimia będzie Tomasz Arciszewski (1877 - 1955), działacz socjalistyczny, polityk PPS, jeden z przywódców Organizacji Bojowej PPS.

"Po odzyskaniu niepodległości, od 1919 do 1935 r. zasiadał w Sejmie. Podczas II wojny światowej był liderem konspiracyjnej PPS-WRN, od 1944 r. przebywał na emigracji, w latach 1944 - 1947 był premierem Rządu RP na Uchodźstwie".

- "Mając na uwadze okoliczność, że Rada Miasta Oświęcim nie wykonała ustawowego obowiązku i nie dokonała zmiany nazwy ul. Ignacego Fika w ustawowo zakreślonym terminie, wydanie niniejszego zarządzenia jest konieczne i uzasadnione" - napisał wojewoda małopolski, dodając, że na to zarządzenie przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 06.08.2018 08:15
Poprzednie ekipy się "dorabiały", tak, to zgrabny eufemizm. Sądzę, że to czym różnią się obecne rządy od poprzednich to brak medialnego parasola ochronnego. Po prostu ich się grilluje na każdym kroku.
Propozycja, 06.08.2018 06:21
Proponuję ulicę "Dojnej zmiany". Przynajmniej wszyscy zgodzą się z tym, że to prawda. Zgodzą się "misiewicze" zgodzą "pisiewicze", którzy czerpią ogromne korzyści zasiadając w spółkach skarbu państwa. Niestety ale to co teraz dzieje się z polskiej polityce to woła o pomstę do nieba. I nie mówcie, że przedtem było źle - wiem, też było, też się dorabiały poprzednie rządy, ale to co obecnie ma miejsce, to patologia jakiej jeszcze nie było. Trzeba ją zatrzymać.
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 05.08.2018 23:15
Artur, wszystko pięknie, ładnie tylko rada przebimbała termin i teraz patron będzie z rozdzielnika. Można próbować przedstawić kandydatury na tym spotkaniu choć coś tak czuję, że skończy się karczemną awanturą.
Artur, 05.08.2018 22:20
Bardzo dobrymi patronami ul. Fika byliby Jan Stanek lub Jan Ptaszkowski, historycy mieszkający w Oświęcimiu i o nim piszący. Stanek mieszkał na ul. Fika do swojej śmierci i spoczywa na cmetarzu komunalnym a Ptaszkowski zmarły w 2017 r. na cmentarzu parafialnym.
porypane, 05.08.2018 21:08
Proponóje rozpisanie Referendum z 10 pytaniami!
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 05.08.2018 19:58
To może..... Alte
atywy??? XD
, 05.08.2018 18:50
Ulicę Fika należało zmienić na ulicę Bartoszewskiego.
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 05.08.2018 15:38
oswięcimianin, dopiero teraz to zauważyłeś? Przecież ten stan rzeczy obowiązuje od początku IIIRP i jest wręcz jego kamieniem węgielnym. Wojewoda pewnie by nie miał pola do popisu gdyby nasza rada miasta traktowała swoje obowiązki rzetelnie. W artykule, wytłuszczonym drukiem jest zacytowana wypowiedź rady, z której wynika, że jednak mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się w temacie nowego patrona.
gal, 05.08.2018 15:21
dla mnie to byla ul. Fika. Dopoki nie mieszali ,nie wiedzialem kim on byl ,tak jak wiekszosc obywateli. Jak ktos ma problem z patronami nazywajci ulice botanicznie lub numerami. Bo zawsze sie znajdzie jakis madry i bedzie znowu zmienial
oswięcimianin, 05.08.2018 14:11
Zaczyna się przywożenie decyzji w teczkach z góry. Jeżeli już trzeba zmienić, to chyba powinni mieć coś do powiedzenia mieszkańcy, Rada Miasta, a nie urzędnik z województwa, bo to mi przypomina czasy głębokiej komuny, a zresztą współczesne lata chyba niczym się nie różnią !!!!!!!!!
Moment, 05.08.2018 11:57
I bardzo dobrze,Chwierut nawet palcem nie kiwnoł.Wiadomi kodziarz I peowiec!!!!
Urzednik, 05.08.2018 11:29
Zmiana nazwy ulicy nie wymaga zmiany dowodu osobistego.
tutek, 05.08.2018 10:56
SZKOŁA PODSTAWOWA Nr 1 im. IGNACEGO FIKA w PRZECISZOWIE
Też do natychmiastowej zmiany patrona
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 05.08.2018 10:10
"Prezydent Oświęcimia ma ważniejsze rzeczy na głowie niż zmiany nazwy ulicy i robienie mieszkańcom tej ulicy problemów w postaci wymiany dowodów." -czyli na przykład wypełnianie ustawowych obowiązków. Darujcie sobie już ten argument z dowodami osobistymi tak chętnie lansowany przez tvn i innych oszołomów. Na dowodach osobistych NIE NA adresu zameldowania. Czy zmienią nazwę ulicy, czy też sam się przeprowadzisz trzy ulice dalej, dokument nie traci swojej ważności. Naprawdę przykro się robi od wysłuchiwania jałowych przekomarzań: po czy pis.
@hotinek, 05.08.2018 09:47
Ogólnie to wypisujesz bardzo aroganckie komentarze. Nie stać cię na coś bardziej kulturalnego? Widać tę twoją mentalność i język nienawiści do wszystkich i wszystkiego co nie jest pisowskie. Ale jeszcze to do ciebie wróci. Już ci kiedyś pisałem. Jak nie pasuje, to się wyprowadź do miasta gdzie rządzi jakiś pisowiec, albo sam startuj na prezydenta jakiegoś miasta - przedstaw się z nazwiska bo ciekaw jestem czy cię znam i czy w rozmowie face to face też jesteś taka mądrala, przedstaw swój program. Ale proponuję najpierw poćwiczyć na symulatorze zarządzania miastem na komputerze - podejrzewam, że nie przeb
ąłbyś pierwszego levelu.

Ponadto. Prezydent Oświęcimia ma ważniejsze rzeczy na głowie niż zmiany nazwy ulicy i robienie mieszkańcom tej ulicy problemów w postaci wymiany dowodów. Dzięki pisowcom eraz będą ludzie z Fika zmieniać dowody - a ja na miejscu Bogu ducha winnych Pań z Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu z Solskiego wywiesiłbym na drzwiach informację, kto jest za tę zmianę ulicy odpowiedzialny. Szkoda tylko normalnych ludzi, którzy nie głosowali i nie głosują na pisowców. A ci co głosują i popierają to niech nie ważą się narzekać tylko jeszcze zapłacą słono - kilkaset złotych za tę wymianę dowodów - bo chcieli co mają, że pisowce wtrącają się w sprawy miasta. Jedyna nadzieja, to niedopuszczenie do wygranej pisowców w mieście Oświęcim. Nie dajmy zrobić z Oświęcimia cyrku!!!
hotin , 04.08.2018 23:51
Sam artykuł jest wielką manipulacją ,bo zgodnie z ustawą o dekomunizacji nazwy ulic to Prezydent Miasta Oświęcimia miał ten ruch wykonać do końca mc.Maja,,a że nie wykonał ,to tylko świadczy o jednym,jakim cynglem jest w rękach POwskich zdrajców i KODowskich układów !
Maryla , 04.08.2018 22:19
Jak ktoś ze starych mieszkał na Fika ,to bedzie mieszkał na Fika a Pan Wojewoda ma tyle do gadania co Perełka Pani SZ! Najlepiej w formie żartu to ul Małych pisowców z małej m!A gdzie sądy co się dzieje?Ludzie nie głosujcie na tych pisowskich bałwanów !Opamietajcie sie !
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 04.08.2018 19:36
lolo, a jak nadawali patronat fika to pytali się mieszkańców? Nie bądź śmieszny! Argument 16:59 - kto zapłaci? Chodzisz w dziurawych skarpetkach bo szkoda ci zapłacić za nowe?
lolo, 04.08.2018 18:47
To już nie ma innych patronów .To mieszkańcy Fika powinni mieć głos w tej sprawie a nie wojewoda
Pis, 04.08.2018 16:59
Pisowce już nawet tutaj swój nos włożą. Kto zapłaci za tyle dowodów osobistych w związku ze zmianą nazwy ulicy? Może Kaczyński albo jakiś z PiSu? Oni to powinni sponsorować. Poza tym, też znaleźli nowego patrona Arciszewskiego... jakby nie było lepszych. Dobrze, że nie nadali Kaczyńskiego ....
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 04.08.2018 15:42
Prościutko ze stalinowskiej PPR. Dziwię się co poniektórym ludziom, że stają w obronie takiego patrona.
zamordowano Fika!, 04.08.2018 14:39
Nie jest to mozliwe ta zamiana